Почетна » зоолошката градина » Најдобрите зоолошки градини во светот

Најдобрите зоолошки градини во светот

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.9
(188)

Секој го сака дивиот свет. Особено децата.

Зоолошките градини, сафари парковите и животинските резервати се одличен начин да се доближите до природата и да научите за животните од целиот свет.

Сите овие атракции за дивиот свет имаат изложби на животни без кафез на отворено и бројни атракции за сите возрасни групи.

Некои од овие зоолошки градини се удвојуваат и како аквариуми, со морски суштества како делфини и ајкули.

Проверете ја нашата листа на најдобри зоолошки градини во светот.

Најдобрата зоолошка градина во светот

Содржина

Зоолошки градини во САД

Соединетите Американски Држави имаат повеќе од 400 атракции за дивиот свет, од кои набројуваме 23 од најдобрите зоолошки градини во земјата.

Оценките и прегледите на посетителите, изложените изложби на животни и годишните посети на зоолошката градина беа земени предвид пред да се дојде до оваа листа на најдобрите зоолошки градини во САД.

Сан Диего зоолошката градина

Влез во зоолошката градина во Сан Диего
Слика: Earthtrekkers.com

Распространета на 100 хектари со повеќе од 3,500 животни, Сан Диего зоолошката градина пречекува околу четири милиони посетители годишно. Многумина ја сметаат за една од најдобрите зоолошки градини во земјата поради нејзините 700+ уникатни видови, програмите за зачувување, одличните капацитети за посетители итн. Таа е најпосетуваната зоолошка градина во земјата.

Сафари парк во Сан Диего

Сафари парк во Сан Диего
Слика: Lajollamom.com

Сафари парк во Сан Диего е рај на дивиот свет во Јужна Калифорнија. Сафари паркот од 1,800 хектари сместува повеќе од 2,500 животни од 300 видови во загради на отворено. Тоа е сестра на зоолошката градина во Сан Диего и честопати се нарекува сафари парк во зоолошката градина во Сан Диего. 

Зоолошка градина во Лос Анџелес

Зоолошка градина во Лос Анџелес
Слика: Dailynews.com

Зоолошка градина во Лос Анџелес во Грифит Парк во Лос Анџелес е дом на 2,200 цицачи, птици, водоземци и влекачи од 270 видови. Зоолошката градина и ботаничката градина во Лос Анџелес од 133 хектари добиваат 1.8 милиони посетители годишно. 

Зоолошката градина во Сан Франциско

Зоолошката градина во Сан Франциско
Слика: Usnews.com

За повеќе од 90 години, Зоолошката градина во Сан Франциско ги забавуваше локалните жители и туристите. Овие 100 хектари животни и повеќе има што да понуди за секого - од мало дете до баба.

Зоолошка градина во Бронкс

Зоолошката градина Бронкс, Њујорк
Слика: Bronxzoo.com

Зоолошка градина во Бронкс во паркот Бронкс во Бронкс, Њујорк, е популарен избор за еднодневен излет за локалното население и посетителите. Со 4000 изложени животни распослани на 265 хектари, таа е една од најголемите зоолошки градини во САД. Секоја година повеќе од два милиони луѓе ја посетуваат зоолошката градина во Бронкс.

Зоолошка градина во Централ Парк

Зоолошка градина во Централ Парк
Слика: Centralpark.com

на Зоолошка градина во Централ Парк е популарна туристичка дестинација сместена во бујниот Централ парк во Њујорк Сити, Њујорк. Се простира на 6.5 хектари во срцето на Менхетен и е соодветен избор за брзо излегување, особено за семејства со деца. Зоолошката градина во Централ Парк можеби е мала, но е голема за забава.

Зоолошката градина во Квинс

Зоолошката градина Квинс во Њујорк
Слика: Queenszoo.com

Зоолошката градина во Квинс е зоолошка градина од 18 хектари во паркот Флешинг Медоус-Корона во Квинс, Њујорк Сити. Во зоолошката градина без кафез има американски животни и птици како што се мечките на Андите, бизоните, волците, морски лавови, водни птици, ракуни, видри, планински лав итн., во натуралистички услови.

Зоолошка градина во Парк Проспект

Зоолошка градина во Парк Проспект
Слика: Prospectparkzoo.com

Зоолошка градина во Парк Проспект е екстраваганција на дивиот свет од 12 хектари во близина на авенијата Флетбуш во Проспект Парк, Бруклин, Њујорк Сити. Станува збор за релативно помала зоолошка градина, но со повеќе од 850 животни кои претставуваат 176 видови, таа е многу добра. 

Зоолошката градина во Синсинати

Зоолошката градина во Синсинати
Слика: Cincinnatizoo.org

Зоолошката градина во Синсинати и Ботанички градини има околу 2000 животни, вклучувајќи ја и Фиона, познатото бебе нилски коњ. Се протега на 75 хектари и има над 3000 растителни видови што ја прави најзелената зоолошка градина во САД. Зоолошката градина Синсинати во Охајо добива над 1.5 милиони посетители годишно.

Зоолошката градина во Колумбос

Зоолошката градина и аквариумот Колумбос
Слика: Columbuszoo.org

Зоолошката градина во Колумбос во Охајо се здоби со национално признание под директорот на визионерската зоолошка градина Џек Хана и освои признанија во изминатата деценија. Се простира на повеќе од 580 хектари и е дом на 10,000 животни од 800 различни видови.

Зоолошката градина во Кливленд

Зоолошката градина во Кливленд
Слика: Clevelandmetroparks.com

Зоолошката градина во Кливленд е најпосетуваната атракција во североисточниот дел на Охајо во текот на целата година и добива околу 1.5 милиони посетители годишно. Зоолошката градина Кливленд Метропаркс од 183 хектари е дом на повеќе од 3000 животни кои им нудат на гостите безброј можности да се поврзат со дивиот свет. 

Зоолошката градина во Толедо

Зоолошката градина во Толедо
Слика: Toledozoo.org

Зоолошката градина во Толедо и Аквариум има повеќе од 10,000 животни кои претставуваат над 720 видови и се смета за една од најкомплетните зоолошки градини во светот. Со повеќе од милион посетители годишно, тој е најголемата семејна атракција во регионот.

Зоолошката градина во Мајами

Зоолошката градина во Мајами
Слика: Zoomiami.org

Зоолошката градина во Мајами е најголемата зоолошка градина во Флорида и една од најпријателските активности за семејството во Мајами. Најдоброто нешто за зоолошката градина во Мајами е што животните не се чуваат во кафези и наместо тоа слободно шетаат наоколу во нивните природни живеалишта. Познато и како зоолошката градина на метрото во Мајами, ова туристичко место привлекува еден милион посетители секоја година.

Зоолошката градина Тампа

Зоолошката градина во заливот Тампа
Слика: Visittampabay.com

Зоолошката градина Тампа во паркот Лори вдоми повеќе од 1300 животни и зазема една од најубавите, тропски зоолошки поставки на глобално ниво. Поради нејзината локација, посетителите често ја нарекуваат зоолошката градина Лори Парк. Животните во зоолошката градина Тампа се поделени на - дивиот свет на Флорида, свет на примати, азиски градини, сафари Африка и станица Валаро.

Зоолошката градина во Централна Флорида

Зоолошката градина во Централна Флорида, Санфорд
Слика: Orlandosentinel.com

Зоолошката градина во Централна Флорида и Ботанички градини е на работ на езерото Монро во Санфорд, Флорида. Поради својата локација, туристичката атракција погодна за семејството се нарекува и зоолошката градина Санфорд. И локалното население и туристите ја посетуваат зоолошката градина поради изложените 350 животни и бројните искуства со дивиот свет. 

Зоолошката градина Џексонвил

Зоолошката градина Џексонвил
Слика: Jacksonvillezoo.org

Зоолошката градина Џексонвил и Gardens е дом на повеќе од 2000 животински видови и 1000 ретки растенија. Распространет на 122 хектари, има диви животни од секој дел на светот и разни активности погодни за деца, што го прави одличен семеен излет.

Зоолошката градина во Атланта

Билети за зоолошката градина во Атланта
Слика: Zooatlanta.org

Зоолошката градина во Атланта е распространета на 40 хектари Грант Парк, историска населба западно од центарот на Атланта. Најдобрите моменти на зоолошката градина во Атланта вклучуваат џиновски панди, една од најголемите зоолошки популации на горили во Северна Америка, и глобален центар за грижа и проучување на влекачи и водоземци наречен „Лешав лигав спектакуларен“. 

Зоолошката градина во Вудленд парк

Зоолошката градина во Вудленд парк
Слика: Zoo.org

Зоолошката градина во Вудленд парк е една од најстарите зоолошки градини во САД и прима повеќе од 1.5 милиони посетители годишно. Најпопуларната атракција за диви животни во Сиетл се простира на 92 хектари и во неа се сместени повеќе од 1,100 животни од различни живеалишта и географски локации. 

Зоолошката градина во Далас

Зоолошката градина во Далас
Слика: Dallaszoo.com

Зоолошката градина во Далас е атракција за диви животни од 106 хектари со околу 2,000 животни кои претставуваат 406 видови. Тој е најстариот и најголемиот зоолошки парк во Тексас и привлекува повеќе од милион посетители годишно. 

Зоолошката градина во Хјустон

Зоолошката градина во Хјустон
Слика: Houstonzoo.org

на Зоолошката градина во Хјустон сместува над 6,000 животни од 900 видови и се наоѓа во паркот Херман во Хјустон, Тексас. Секоја година прима околу 2.4 милиони посетители и е втора најпосетувана зоолошка градина во САД. 

Остин зоолошка градина

Зоолошката градина Остин во Тексас
Слика: Celebrateaustin.com

Остин зоолошка градина во Тексас е непрофитна зоолошка градина за спасување со повеќе од 300 животни кои припаѓаат на околу 2100 видови. Беше познат како ранчот Добар ден пред да биде преименуван во зоолошката градина во Остин во 1994 година. Зоолошката градина има широк спектар на животни, почнувајќи од Бенгалски тигри, африкански лавови и желки од Галапагос до локално достапните северноамерикански црни мечки. 

Зоолошка градина Форт Ворт

Зоолошка градина Форт Ворт
Слика: Fortworthzoo.org

Зоолошка градина Форт Ворт е дом на повеќе од 7,000 домородни и егзотични животни, што го прави популарна атракција за дивиот свет во Тексас. Оценета е од врвната зоолошка градина во САД од публикации како што се USA Today, Los Angeles Times, Family Life итн., и привлекува повеќе од милион посетители годишно. 

Зоолошката градина Сан Антонио

Зоолошката градина Сан Антонио
Слика: Sazoo.org

Поставен на 56 хектари, Зоолошката градина Сан Антонио во Тексас е дом на повеќе од 700 видови на животни и птици. Со бројни експонати и искуства од дивиот свет, тоа е одлично полудневен излет за семејствата љубители на животни.


Вратете се на почетокот


Зоолошки градини во Европа

Европа има и стотици зоолошки градини, паркови за диви животни, акварии, паркови за птици, резервати за животни итн. 

Помеѓу европските земји, Германија се чини дека има најзначаен број атракции за дивиот свет.

Всушност, Tierpark во берлинската област Лихтенберг е најголемата зоолошка градина во Европа.

Зоолошката градина во Амстердам

Зоолошката градина во Амстердам
Слика: Artis.nl

Кралската зоолошка градина во Амстердам ARTIS е основана во 1838 година и е една од најстарите зоолошки градини во светот. Околу 1.5 милиони туристи ја посетуваат зоолошката градина во Амстердам секоја година. Популарен е и кај децата и кај возрасните.

Зоолошката градина во Барселона

Хранење пингвини во зоолошката градина во Барселона
Слика: Нејрон

Зоолошката градина во Барселона е популарна дестинација за еднодневен излет распослан на 32 хектари во градот. Годишно прима речиси милион посетители кои го посетуваат за да ги видат неговите 2000 животни од 300 различни видови. Тоа е исто така парк за биодиверзитет со 1300 дрвја, растенија и цвеќиња.

Зоолошката градина во Единбург

Панда во зоолошката градина во Единбург
Rihast / Getty Images

Зоолошката градина во Единбург е една од најпопуларните туристички атракции во Шкотска и добива повеќе од 800,000 посетители годишно. Тој е дом на повеќе од 1,000 животни и е извонредно искуство со дивиот свет и за деца и за возрасни. Џиновски панди, коали, паради на пингвини итн., се некои од главните моменти на оваа вековна зоолошка градина.

Зоолошка градина во Лондон

Зоолошка градина во Лондон
Слика: Zsl.org

на Зоолошка градина во Лондон е најстарата научна зоолошка градина во светот. Поставена е за научна студија во 1828 година, а во 1828 година беше отворена за јавноста. Зоолошката градина во Лондон е дом на 755 видови животни и привлекува повеќе од 1.1 милион туристи секоја година. Бидејќи е управувано од Зоолошкото друштво на Лондон (ZSL), често се нарекува ЗОО ЗОО во Лондон.

Зоолошката градина во Прага

Зоолошката градина во Прага
Слика: Zoopraha.cz/en

Зоолошката градина во Прага или Зоолошката градина Праха е една од најдобрите зоолошки градини во светот. Дом на околу 5000 животни, го посетуваат повеќе од 1.5 милиони туристи секоја година. Врз основа на прегледите и оценките на Tripadvisor, тој редовно се појавува во првите пет зоолошки градини во светот.

Виенска зоолошка градина

Виенска зоолошка градина
Foreverhappy-Mee / Getty Images

на Виенска зоолошка градина е најстарата работна зоолошка градина во светот и е позната и како Tiergarten Schonbrunn. Се наоѓа во паркот околу палатата Шонбрун. Во 2018 година, по петти пат беше избрана за најдобра зоолошка градина во Европа.

Зоолошката градина во Париз

Животно во зоолошката градина Винсен
Слика: Дилан Малинс

Зоолошката градина во Париз е дом на повеќе од 2000 животни од 180 различни видови и омилени меѓу децата и возрасните. Попозната како зоолошката градина Винсен, таа е дел од париското наследство повеќе од осум децении. 


Вратете се на почетокот


Зоолошки градини во Азија

На азискиот континент, земјите како Кина, Јапонија, Индија, Сингапур и Тајланд имаат некои од најдобрите зоолошки градини.

Сепак, најголем број туристи ги посетуваат атракциите на дивиот свет во Сингапур.

Зоолошката градина во Сингапур

Зоолошката градина во Сингапур

Зоолошката градина во Сингапур е една од најдобрите зоолошки градини во Азија и секоја година привлекува речиси 2 милиони посетители. 

Сакани и од децата и од возрасните, локалното население често ја нарекува зоолошката градина во Сингапур како зоолошката градина Мандаи.

Покрај дневната Зоолошка градина во Сингапур, оваа животинска атракција нуди и многу други искуства како што се Ноќното сафари, речното сафари, дождовната шума Лумина итн. 

Ноќно сафари во Сингапур

Ноќно сафари Сингапур
Слика: Wrs.com.sg

Ноќно сафари во Сингапур е првиот ноќен парк за диви животни во светот. За време на ова сафари, кое започнува откако ќе се стемни, посетителите можат да истражуваат ноќна зоолошка градина од 35 хектари на 40-минутно возење со трамвај. Со коментари во живо, трамвајот се движи низ четири патеки за дивиот свет, дури и додека ноќните животни слободно шетаат наоколу.

Сафари на реката Сингапур

Сафари на реката Сингапур
Слика: Wrs.com.sg

Реката сафари во Сингапур е уникатен парк за диви животни со тематика на реката, и ништо слично на него не постои никаде на друго место во Азија. Во овој резерват за диви животни од 12 хектари, можете да го истражите екосистемот на осум од најголемите реки во светот - Мисисипи, Конго, Амазон, Нил, Ганг, Мери, Меконг и реката Јангце. 


Вратете се на почетокот


Зоолошки градини во Австралија

Бидејќи животните во Австралија се уникатни за регионот, скоро секоја зоолошка градина има австралиско живеалиште со кенгури, валаби, кокабура, птицечовка итн.

Сетете се на шарените папагали на кои им дававте нектар за време на вашата последна посета на зоолошката градина - тоа е Лорикит, птица родена во Австралија.

Зоолошка градина Таронга

Зоолошка градина Таронга

Зоолошка градина Таронга е дом на повеќе од 4,000 животни и е извонредно искуство во дивината и за децата и за возрасните.

Слика: Thewildertraveller.co.uk

Се простира на 50 хектари пристаниште, нудејќи фантастичен поглед на пристаништето во Сиднеј.

Таронга е исто така непрофитна организација која поддржува зачувување на дивиот свет.

Зоолошката градина во Мелбурн

Зоолошката градина во Мелбурн
Слика: Zoo.org.au

Зоолошката градина во Мелбурн е можност да се види фасцинантен див свет, токму во срцето на градот Мелбурн. Покрај 320-те видови животни, Зоолошката градина во Мелбурн е дом и на 70,000 видови растенија од целиот свет. Познат е и како Кралските зоолошки градини во Мелбурн.

Зоолошката градина Вериби

Зоолошката градина Werribee, Мелбурн
Слика: Zoo.org.au

Зоолошка градина со отворен опсег Werribee е африканска тематска зоолошка градина во Вериби, околу 30 километри (19 милји) југо-западно од Мелбурн. Со разновидни диви животни изложени во природни услови, таа е многу популарна зоолошка градина во Викторија, Австралија.

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Оваа статија е истражувана и напишана од