Почетна » Бостон » Билети за аквариум во Нова Англија

New England Aquarium – билети, цени, попусти, што да очекуваме

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.8
(188)

Аквариумот Њу Ингланд во Бостон е дом на повеќе од илјада морски видови.

Од зелени морски желки до ајкули со шипки до жици, ќе добиете поглед на неверојатни величествени морски суштества кои сигурно ќе ве обземат.

Аквариумот ги прикажува морските видови во нивните природни живеалишта и е огромен хит и кај децата и кај возрасните.

Оваа статија споделува сè што мора да знаете пред да резервирате билети за аквариум во Нова Англија.

Врвни билети за аквариум во Нова Англија

# Билети за аквариум во Бостон

Децата уживаат во аквариумот во Нова Англија

Што да очекувате во Њу Ингланд Аквариум

Аквариумот Њу Ингланд во Бостон е дом на стотици водни суштества, вклучувајќи африкански пингвини, огромни октоподи од Пацификот и северното море со крзно. 

Посетата на Аквариумот ви гарантира неограничена забава и инфозабава. 

Билети за аквариум во Нова Англија

Базен на допир во аквариумот Њу Ингланд
Слика: Neaq.org

Можете да ги купите Билети за аквариум во Бостон, и офлајн и онлајн. 

Ве советуваме да резервирате билети преку Интернет и да заштедите време и пари. 

Кога ги купувате вашите билети на местото на одржување, плаќате повеќе и стоите во долгите редици на шалтер за билети. 

Временски билети

Аквариумот во Њу Ингланд користи систем за темпирани билети. 

Секој посетител мора да избере време кога купува билети.

За гарантиран влез, ве молиме купете ги вашите билети однапред. 

Ограничен број билети се достапни за купување на лице место секој ден. 

Билетите на лице место се распродаваат рано кога училиштата не работат или за време на празници.

Деца до две години можат да влезат бесплатно, но бараат билет за влез во време.

Цени на билетите

Билет за возрасни (од 12 до 59 години): САД $ 34
Билет за сениор (60+ години): САД $ 32
Детски билет (од 3 до 11 години): САД $ 25
Билети за доенчиња (помалку од 3 години): БЕСПЛАТНО

Забелешка: Посетителите кои користат инвалидски колички и оние посетители со оштетен вид се добредојдени во Аквариумот бесплатно.

Работно време

Од 27 мај до 6 септември, аквариумот во Нова Англија работи од 9 до 6 часот во сите денови во неделата, освен петок. 

Во петок, Аквариумот работи од 10 до 8 часот. 

Во текот на летните месеци, Shark and Ray Touch Tank се отвора во 9.30 часот од сабота до четврток и во 10 часот во петок.

Од 7 септември до 26 мај, аквариумот работи од 9 до 5 часот во работните денови. 

Во сабота и недела се работи од 9 до 6 часот. 

На Денот на благодарноста и Божиќ, аквариумот во Бостон останува затворен. 

Најдобро време за посета на аквариум

Најдобро време за посета на аквариумот Њу Ингланд во Бостон е веднаш штом ќе се отворат во 9 часот наутро.

Морските животни се активни наутро и можете да ги гледате како веслаат низ стаклените куќишта. 

Ако не можете да стигнете наутро, следното најдобро време за посета на Аквариумот е после 3 часот. 

Нема да заглавите зад толпата ако го посетите аквариумот рано или после 3 часот. 

Колку време трае аквариумот

Повеќето посетители поминуваат околу 90 минути истражувајќи го морскиот свет во аквариумот во Бостон.

Семејствата со деца поминуваат два до три часа во аквариумот затоа што имаат тенденција да поминуваат повеќе време на изложби на морски животни. 

Мапа на аквариум во Нова Англија

Аквариум Њу Ингланд - Ниво 1
Слика: Neaq.org
Аквариум во Нова Англија Ниво 2
Слика: Neaq.org
Аквариум во Нова Англија Ниво 3
Слика: Neaq.org
Аквариум Њу Ингланд - Ниво 4
Слика: Neaq.org

New England Aquarium Boston е распространет на огромна површина и е исклучително голем.

Имајќи карта со вас е подобро за лесно да стигнете до експонатите, особено ако ги посетувате со деца, кои лесно се заморуваат. 

Картата исто така ви помага да ги лоцирате тоалетите, трпезариите, банкоматите, продавниците за подароци итн. 

Како да стигнете до аквариум во Нова Англија

Аквариумот Њу Ингланд се наоѓа на 1 Central Wharf, во близина на Long Wharf и блиску до Faneuil Hall/Quincy Market.

адреса: 1 Central Wharf, Бостон, MA 02110. Најдете насоки

Со метро

Земете сината линија Т или метрото до Аквариумска станица да стигнете до Аквариумот на Нова Англија.

Откако ќе стигнете до станицата, одете со ескалаторот и одете кон брегот на Бостон. 

Аквариумот е на четири минути пешачење од станицата. 

Со автобус

Најблиските автобуски постојки до Аквариумот се Atlantic Ave @ State St-Marriott Hotel, Congress St @ State St, и Владин центар (Ул. Конгрес @ улица Северна)

Можете да ја посетите MBTA's веб-страница за планирање на вашето патување со метро или автобус. 

Паркинг за автомобили

Ако го посетувате Аквариумот со автомобил, вклучете го вашиот Гугл мапи за да започнете.

Аквариумот не поседува ниту работи гаражи за паркирање. 

Сепак, посетителите можат да пристапат до пет паркинг гаражи на 0.3 милји (половина км) од Аквариумот. 

Кликни тука за да ја видите картата за паркирање на Аквариум во Нова Англија. 

Експонати што мора да се видат во аквариумот во Нова Англија

Што може да биде подобро од истражување на чудата на океанот без нуркање во морето? 

Аквариумот на Нова Англија ги има следните експонати кои вреди да се истражат. 

Индо-пацифички корален гребен

Сместен преку џиновскиот океански резервоар, овој вештачки корален гребен ве доближува до биолошките видови на Индискиот Океан и Западниот и Централниот Тихи Океан. 

Гребенот е исто така наречен „Дождовна шума на морето“. 

Оваа изложба е домаќин на разновидни морски видови како риба-кловн од домати, риба пеперутка долга и органска еднорог риба, чија форма, боја и големина ќе ве воодушеват. 

Изложби на печати на Атлантик пристаниште

Изложбата за печат на Атлантик пристаниште ве запознава со мал агол на карпестиот брег на Нова Англија, каде природно се наоѓаат фоките на пристаништето во Атлантикот.

Оваа изложба стана доста позната поради Хувер, познатата фока која зборува пристаниште во Аквариумот, која можеше да каже неколку фрази како „како си?“ и „дојди овде“.

По смртта на Хувер, неговиот внук Чакода сега тренира да научи нови фрази. 

Изложбата за печат на Атлантик Харбор се наоѓа надвор од Аквариумот и е единствената изложба што можете да ја видите пред да купите билети за аквариум. 

Колонија на пингвини

Кој рече дека треба да одите на југ од екваторот или на Антарктикот за да ги видите пингвините?

Посетете го аквариумот Њу Ингланд и видете ги овие прекрасни птици кои не летаат во акција.

Колонија на пингвини во аквариумот Њу Англија е дом на два грациозни видови пингвини - африкански пингвини и рокхопер. 

Африканските пингвини се познати по своите гласни повици, кои звучат како магаре, додека рокхоперите се познати по скокањето. 

Њу Баланс Фондацијата Морски центар

Во оваа изложба на отворено се сместени два важни вида, северните крзнени фоки и морските лавови од Калифорна. 

Центарот дизајнираше отворена структура со плитки базени и големи палуби кои им дозволуваат на овие суштества да летаат низ водата, да се одморат на палубата и да си играат во базенот. 

Целта на овој центар не е само да ги прикаже овие хипнотизирачки суштества, туку и да им ја покаже на посетителите силата, интелигенцијата и атлетизмот на фоките. 

Отворениот простор ви овозможува да ги видите северните крзнени фоки и морските лавови лице в лице.

Џиновски океански резервоар

Giant Ocean Tank е изложба на карипските корални гребени.

Џиновскиот резервоар за вода од 4 ката се спушта 26 стапки, е широк 40 стапки и содржи 200,000 галони солена вода.

Оваа изложба е толку голема што е изградена пред изградбата на Аквариумот. 

Оваа изложба е расадник на илјадници морски животни кои не би можеле да преживеат доколку овој гребен не бил изграден. 

Иконската четирикатна спирала има повеќе од 50 прозорци и заливи за гледање, кои нудат многу можности да се фатат погледи на безбројните риби кои скокаат од водата. 

Олимпискиот брег

Изложбата на Олимпискиот брег обезбедува засолниште за различни морски животни од овој регион на северозападниот дел на Пацификот.

Некои од видовите што можете да ги забележите овде вклучуваат:

-Без'рбетници од плимата и осеката: ракови пустиници, морски ѕвезди, морски краставици, полжави и анемони.

– Октопод: Џиновски пацифички октопод, најголемиот познат вид на октопод. 

– Риби: Волчичка јагула, Ѕвездена пробивачка, Забележана стаорец, Костур од алги и Тихоокеанска шилеста грутка.

Оваа изложба покажува разновиден и енергичен морски живот во поплитките плимни базени и шуми од алги на националното поморско засолниште на Олимпискиот брег.

Храна во аквариумот во Њу Ингланд

Ако се чувствувате гладни за време на вашата посета, аквариумот во Нова Англија ве покрива. 

Централен снек бар

Централниот снек бар, лоциран на Central Wharf Plaza пред Аквариумот, нуди брзи грицки, салати и пијалоци кои се вкусни и задоволувачки.

Ресторанот работи од 11 до 3 часот од понеделник до петок и од 11 до 4 часот за време на викендите. 

Кафето „The Harbour View“.

Harbour View Café нуди сендвичи, пици, производи на скара, супи, салати и грицки кои ќе ги привлечат вашите вкусови.

Освен храната, прозорците на кафулето од подот до таванот нудат спектакуларен поглед на пристаништето во Бостон.

Ресторанот работи од 10 до 3 часот од понеделник до петок и од 10 до 4 часот за време на викендите. 

Гребенот

The Reef, бар на Aquarium Plaza, нуди лесни залаци, вклучувајќи мезе, сендвичи, виршли, салати и чаудер со мида од Нова Англија. 

Можете да уживате и во алкохолни и безалкохолни пијалоци. 

Кафулето работи од 12 до 7 часот во текот на целата недела. 

Извори

# Neaq.org
# Travel.usnews.com
# Tripadvisor.com
# Wikipedia.org

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Популарни атракции во Бостон

# Бродови и музеј во бостонската чајна забава
# Тури со количка во Бостон
# Аквариум во Нова Англија
# Тури за духови во Бостон
# Зоолошката градина Френклин Парк
# Коџила Бостон
# Тури на Фенвеј парк
# Патувања во пристаништето во Бостон
# Гледање китови во Бостон
# Тури на Харвард
# Бостонски патки патувања

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Бостон

Оваа статија е истражувана и напишана од