Почетна » Гренада » Билети за Generalife

Generalife – Градинарски билети, цени, попусти, тури со водич, што да се види

Планирате одмор? Дознајте го најдобри хотели за престој во Гранада

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.7
(146)

Замокот Алхамбра има три различни делови - Генералифе, Палатите Насрид и Алказаба (воената зона).

Сместени веднаш надвор од ѕидините на Алхамбра, султаните Насир го користеле Џенералифе како летна палата каде што можеле да се повлечат со своите семејства за да избегаат од превирањата на палатата Алхамбра.

Посетителите чувствуваат дека Џенералифе е најшармантното катче на Алхамбра, благодарение на неговите градини и брзата вода.

Составен е од низа обемни градини и минималистички згради, од кои и двете се интегрирани толку добро што човек не сфаќа каде почнуваат градините и каде завршуваат зградите.

Во оваа статија споделуваме сè што мора да знаете пред да ги резервирате вашите билети за Generalife.

Во 1984 година, и Алхамбра и Женералифе (исто така познат како Jardines del Generalife) беа прогласени за светско наследство бидејќи се најважните наследства на мавританската архитектура и дизајн во Шпанија.

Како да стигнете до Generalife

Замокот Алхамбра е 2.5 км (1.5 милји) од центарот на Гранада Сити. 

Generalife е надвор од ѕидините на Алхамбра и се наоѓа на падините на Серо дел Сол (Ридот на сонцето), нудејќи прекрасен поглед над градот и реките Генил и Даро.

Карта на Generalife, Алхамбра
Верзија за печатење / Учтивост на картата: Alhambra.org

Ако сте во и околу градот Гранада, качете се во некој од овие автобуси:

  1. Автобус бр. C30 (патна карта)
  2. Автобус бр. C32 (патна карта)
  3. Автобус бр. C35 (Карта на маршрутата)

Автобусот бр. 30 и 32 ги имаат следните постојки во комплексот Алхамбра:

  1. Влезен павилјон (канцеларии за билети)
  2. Кула на главите
  3. Порта на правдата (Пуерта де ла Јустиција)

Можете исто така да земете Uber од градот Гранада за да стигнете до Generalife. 

Паркинг во Generalife

И Алхамбра и Џенералиф имаат ист паркинг простор, кој има околу 500 слотови. 

Овој паркинг простор има четири зони - автобусите и приколките можат да се паркираат во првата зона што ќе ја видите кога ќе влезете.

Најдобро е да се паркирате во последната зона бидејќи тоа е најблиску до влезниот павилјон, најблиску до влезот на Generalife. Најдете насоки


Вратете се на почетокот


Влезот Generalife

Можете да стигнете до Паласио де Генералифе (шпанското име за Generalife) преку кој било од долунаведените три влеза - 

Портата на количките

Познат е и како Puerta de los Carros.

Портата на коли во Алхамбра

Бидејќи Портата на количките е точно на средина, во близина на Кулата на главите (Торе де лас Кабезас), ова најчесто се користи. 

Исто така е најблиску до влезот на Палатата Насрид и палатата Чарлс V. Насоки

Портата на правдата

Портата на правдата во Алхамбра
Слика: Alhambra.org

На шпански, се нарекува Puerta de la Justicia.

Ако планирате да го истражите целиот замок Алхамбра, Портата на правдата е подобар (и поголем влез). 

Познат е и како Порта на Еспланадата. Насоки

Павилјонот за пристап

Пристап до влезот на павилјонот во Алхамбра

Оваа порта се наоѓа веднаш до билетарницата и е најблиску до Generalife. 

Ако планирате да истражувате само Generalife (или само Generalife и Alcazaba), користете го овој влез за да влезете. Насоки


Вратете се на почетокот


Генерално работно време

Во текот на летните месеци (1 април до 14 октомври), градините на Generalife се отвораат во 8.30 часот и се затвораат во 8 часот.

Во зима (15 октомври до 31 март), Generalife продолжува да се отвора во 8.30 часот, но се затвора рано во 6 часот.

Ова се исто така тајмингот следен од замокот Алхамбра.

Ноќни тајмингот на градините на Generalife

Од вторник до сабота, Градините на Женералиф ги следат овие временски распореди:

МесециВлез во градинитеБирото за билети
1 април до 31 мај10 часот - 11.30 часот9 часот - 10.45 часот
1 септември до 14 октомври10 часот - 11.30 часот9 часот - 10.45 часот
15 октомври до 14 ноември8 часот - 9.30 часот7 часот - 8.45 часот

Во недела и понеделник, ноќните посети не се дозволени. 

Градините Алхамбра не се отворени за ноќни посети од 1 јуни до 31 август и од 15 ноември до 31 март.

Последниот влез во сите области на Generalife е еден час пред затворањето.

Сите посетители во Градините Женералиф се замолени да заминат во времето на затворање.

Кога е затворен Generalife?

Generalife во Алхамбра останува затворен два дена во годината - 25 декември и 1 јануари.


Вратете се на почетокот


Најдобро време за посета на Градините Џенералиф

Најдобро е да го посетите Generalife веднаш штом ќе се отворат во 8.30 часот. Ако не можете да успеете толку рано, обидете се да бидете во комплексот градина барем до 10 часот наутро. 

Кога ќе почнете рано, гужвата сè уште не е влезена, а градините се свежи и мирисаат на утринскиот воздух.

Затоа на Generalife утринските билети се продаваат побрзо од попладневните билети.

Пролетта е прекрасно време да се видат градините на Generalife во нивниот полн цут. 


Вратете се на почетокот


Колку време трае Generalife?

Ако планирате да го посетите само Generalife, ќе ви требаат минимум 45 минути и максимум 90 минути за да ја истражите атракцијата. 

Ако другите области на замокот Алхамбра, како што се палатите Насрид и Алказаба, се исто така на вашата маршрута, ќе ви требаат најмалку четири до пет часа. 


Вратете се на почетокот


Билети за Generalife

Билети за Џенералифе Гарденс
Слика: Alhambra.org

Постојат многу начини да се доживее Generalife. 

Можете да ги посетите само градините Џенералифе или другите делови на палатата Алхамбра. 

Ако сакате, можете дури и да го додадете соседството Албаицин на вашата обиколка на Паласио де Генералифе

Можете сами да ја истражувате оваа атракција или да се одлучите за официјален водич, што ќе го направи уште позабавно со анегдоти и приказни. 

Може да го истражувате Generalife во текот на денот или откако ќе се изгаснат светлата. 

Опциите се многу, а ние ги наведуваме подолу - 

Разглед на Алхамбра и Џенералифе со водич

Генералифе Алхамбра
Generalife во Алхамбра. Слика: Аџеј Суреш

Ова е високо оценет билет за General Alhambra, кој ви дава пристап до сите области на атракцијата Skip the Line.

Покрај Џенералифе, локален водич ве води и низ Алказаба (одбранбената тврдина) и Палатите Насрид за време на оваа турнеја.

Рејтинг: 4.8 / 5
Времетраење: 3 часа
Време на турнеја: 4.30 часот
Туристички водич: Да

Соба за состаноци: Полинарио Кафе бар до билетарницата во Алхамбра - побарајте водич облечен во облека GetYourGuide и со црвено знаме GetYourGuide стои до влезот на кафулето. Најдете насоки

Цена на билетите на Generalife

Билет за возрасни (12+ години): 42 евра
Детски билет (од 6 до 11 години): 21 евра
Билет за доенчиња (до 5 години): Слободен влез

Самостојна обиколка на Алхамбра и Џенералифе

Овој самоводен општ билет на Алхамбра ви овозможува да пристапите до сите делови на замокот Алхамбра. 

Покрај Џенералиф, можете да шетате и по палатите Насрид, Алказаба, градините, палатата Чарлс V итн., со свое темпо.

Овој билет доаѓа со аудио водич што можете да го земете или во Павилјонот на влезот или во палатата на Чарлс V. 

Рејтинг: 4.2 / 5
Времетраење: 3-4 часа
достапност: 8.30:10 часот, 12 часот, 2 часот, 4 часот, XNUMX часот
Аудио водич: Да
Подигнување на хотелот: Достапно на барање

Цена на билетите (само турнеја)

Билет за возрасни (12+ години): 38 евра
Детски билет (од 6 до 11 години): 19 евра
Билет за доенчиња (до 5 години): Слободен влез

Цена на билетите (со подигање во хотел)

Билет за возрасни (12+ години): 65 евра
Детски билет (од 6 до 11 години): 32.50 евра
Билет за доенчиња (до 5 години): 5 евра

*Доколку сакате ВИП третман, ова приватна турнеја е совршен начин да се истражи Generalife и остатокот од замокот Алхамбра.

Билети за градината Алхамбра

Градините на Алхамбра
Градините на замокот Алхамбра. Слика: GetYourGuide

Овие билети се познати и како „билети за градини на Алхамбра“ или „билети за Алхамбра и Џенералифе“, бидејќи можете да пристапите до сите градини во комплексот. 

Овој билет ви дава пристап до Џенералифе и Алказаба, но не и до палатите Насрид.

Рејтинг: 4.2 / 5
Времетраење: 2.5 часа
достапност: 10.30:3 и XNUMX часот
Туристички водич: Да
Аудио водич: Да
Подигнување на хотелот: Достапно на барање

Соба за состаноци: Ресторан Ла Мимбре, Гранада. Најдете насоки

Цена на билети за градини (без трансфер)

Билет за возрасни (12+ години): 35 евра
Младински билет (од 6 до 11 години): 18 евра
Детски билет (од 2 до 5 години): Слободен влез
Билет за доенчиња (до 1 година): Слободен влез

Цена на билет за градини (со хотелски трансфер)

Билет за возрасни (12+ години): 54 евра
Младински билет (од 6 до 11 години): 27 евра
Детски билет (од 2 до 5 години): 27 евра
Билет за доенчиња (до 1 година): 15 евра

Разглед на Алхамбра, Генералифе и Албаицин со водич

Пешачка тура во Албаичин, Гранада
Пар шета во Албаицин. Слика: Andalusien360.de

Оваа турнеја со водич започнува во 10 часот кога ќе влезете во палатата Алхамбра.

Откако водичот ќе ве однесе низ сите главни атракции во комплексот, вклучувајќи ја палатата и градините Џенералифе, застанувате на ручек.

Подоцна ќе го посетите Албаицин, стариот кварт на Гранада.

Шетањето по тесните, калдрмани улици на Албаицин и восхитувањето на цветните балкони и прекрасните погледи на мавританската тврдина се спомени кои сигурно ќе останат со вас засекогаш. 

Рејтинг: 4.8 / 5
Времетраење: 1 ден
Започнува во: 10 am
Туристички водич: Да
Аудио водич: Не
Подигнување на хотелот: Не

Соба за состаноци: На картата Мурал, во близина на главниот влез на Алхамбра, кај билетарницата. Водичот ќе држи бел чадор. Најдете насоки

Цена на турата

Билет за возрасни (13+ години): 75 евра
Детски билет (од 6 до 12 години): 50 евра
Билет за доенчиња (до 5 години): 25 евра

*Ако сакате приватна обиколка на Џенералифе, палатите Насрид и населбата Албаицин, Види го ова.

Препорачано четиво
1. Тури на Алхамбра од Севиља
2. Тури на Алхамбра од Малага


Вратете се на почетокот


Алхамбра Генералифе во текот на ноќта

Мора да го пробате Generalife ноќе само ако сте го виделе еднаш во текот на денот или ако немате друга опција - без билети или без време. 

Многу туристи чувствуваат дека ноќното искуство во Generalife е под нивото. Еве некои од причините што тие ги наведоа - 

  1. Нема соодветно осветлување во градината
  2. Достапната област за ноќна посета е многу помала отколку за дневната посета
  3. Некои делови од палатата Џенералифе се затворени
  4. Не смеете да фотографирате бидејќи блицот на камерата ги заслепува другите посетители

Ноќната обиколка на Generalife започнува од влезниот павилјон во близина на шалтерите за билети. Сите други влезови се затворени во текот на ноќта. 

Ноќна обиколка на Generalife

За време на оваа двочасовна турнеја со водич, можете да истражите некои делови од тврдината и градините Алхамбра и Палатата на Генералифе ноќе. 

Можете исто така да ја посетите палатата на Карлос V, и Puerta de la Justicia, но Палатите Насрид и Алказаба не се дел од оваа турнеја. 

Врвот на оваа турнеја е панорамскиот поглед на осветлената Гранада, која можете да ја видите. 

Билет за возрасни (12+ години): 35 евра
Детски билет (од 3 до 11 години): 25 евра
Билет за доенчиња (до 2 години): Слободен влез

Не ја планиравте вашата посета на Алхамбра однапред? Проверете пет совети за купете билети за замокот Алхамбра во последен момент


Вратете се на почетокот


Што да се види во Generalife?

Џенералиф беше дизајниран како летна палата за насридските владетели за да им понуди смиреност и мир од нивните зафатени распореди.

А токму тоа го доживуваат и сите посетители при нивната посета. 

Ова средновековно повлекување во градината на султаните е најубавиот дел од замокот Алхамбра. 

Ги наведуваме атракциите што мора да се видат во Generalife - 

Палатата на генералифе

Палатата „Генералифе“ е изградена во 13 век. 

Во својата сегашна состојба, Generalife има две групи згради поврзани со Патио за наводнување ров (Patio de la Acequia).

Влезот во палатата Generalife е преку мала врата, делумно скриена од грмушки, а тесните скали ќе ве одведат до резиденциите и собите.

Новите градини

Новата градина го поврзува Generalife со остатокот од Алхамбра.

Уредните градини се додадени во областа помеѓу Алхамбра и палатата Џенералифе.

Познат е и како Jardines Nuevos или Ниски градини.

Суд за пристап

Во денешно време, Џенералиф имаше три влеза - еден од Алхамбра, кој го користеа султанот и неговата придружба, вториот од близина на Павилјонот на влезот и третиот преку Постиго де Овните.

Пристапот денес е преку таканаречените Нови градини, кои исто така се нарекуваат Патио де Ацесо.

Патио на каналот за наводнување

Оваа изложба во Generalife, исто така, се нарекува Суд на каналот на водата (или Patio de la Acequia). 

Долг е 48.70 метри (160 стапки) и широк 12.80 метри (42 стапки) и е највозбудливиот дел од Градините Џенералиф.

Каналот што ја носи водата од каналот за наводнување на Алхамбра го дели дворот по должината. 

Судот на султаната

Оваа област е позната и како Patio del Ciprés de la Sultana, и тука ќе го најдете Дворот на султанскиот чемпрес.

Според една легенда, сопругата на Боабдил запознала витез од семејството Абенцераје под овој кипарис и кога кралот дознал, го натерал целото племе на Витезот да биде убиено. 

Водни скали

Водните скали се и двете убаво и оригинално – тоа е најстарото скалило во градините на Женералифе бидејќи постоело во муслиманскиот период. 

Парапетите на скалите се канали за проточна вода (види слика погоре).

Овие скали се поделени на три лета, секој со фонтана. 

Горни градини

Каменото скалило ги води посетителите до Горните градини на Џенералиф, кои тогаш биле маслинови градини. 

Денес, има голема планина и модерни градини со грмушки од рози и јасмини кои го шират својот мирис насекаде. 

Олеандер Прошетка

Прошетката на олеандерите е долга патека долж горниот дел од ѕидот што ги дели градините, кој е целосно покриен со лак од олеандери.

Овој романтичен пристап до палатата Џенералифе е изграден во средината на 19 век. 

Патио за демонтирање

Патио за демонтирање во Generalife

Познат е и како Patio del Descabalgamiento, а се верува дека оваа област се навикнала за монтирање и симнување од коњи. Слика: WalkLabyrinth

Ова место е едноставно заградено со ѕидови, со заоблени ниши каде што можеле да стојат стражари кога Генералиф бил во употреба од страна на султаните.

Во средината на заградата има мал централен слив за фонтана.

Gerenralife е еден мал дел од Алхамбра. Проверете што има внатре во палатата Алхамбра.

# замокот Алхамбра
# Палатите на Насрид
# Жардинес де Зораја

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Гранада