Почетна » Прага » Билети за зоолошката градина во Прага

Зоолошката градина во Прага – билети, цени, попусти, часови, животни

Планирате одмор? Дознајте го најдобри хотели за престој во Прага

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.8
(172)

Прашката зоолошка градина е една од најдобрите зоолошки градини на глобално ниво и секоја година прима повеќе од 1.5 милиони туристи.

Прашката зоолошка градина се наоѓа блиску до градот, во уникатен груб пејзаж на бреговите на реката Влтава.

Повеќе од 5000 животни кои претставуваат 670 плус видови се поделени во 13 павилјони и 150 експонати распространети во оваа прекрасна зоолошка градина.

Во оваа статија објаснуваме сè што треба да знаете пред да купите билети во зоолошката градина во Прага.

Како да стигнете до зоолошката градина во Прага

Прашката зоолошка градина се наоѓа на околу шест километри надвор од центарот на градот.

Можете да користите јавен превоз и приватен превоз за да стигнете до зоолошката градина.

Метро станица во зоолошката градина во Прага

Повеќето туристи претпочитаат метро да стигнат до зоолошката градина во Прага.

Мора да се качите на линијата C до Станица Надражи Холешовице.

Откако ќе се симнете, излезете од станицата на метрото и качете се до автобусот бр. 112, кој ќе ве остави во близина на влезот во Зоолошката градина.

Над водата

Ако се случи да летувате во Прага помеѓу март и октомври, можете да се прошетате и со брод до зоолошката градина.

Можете да крстарите по реката Влтава и за приближно 75 минути да стигнете до зоолошката градина.

Ако имате трпение, патничкиот ферибот што оди меѓу Подбаба и Подхори може да стигне и до зоолошката градина во Прага.

Откако ќе се симнете од бродот во Подхори, можете или да пешачите на преостанатото растојание од приближно 1.5 км (94 милји) или да земете автобус бр. 236 за да стигнете до Зоолошката градина.


Вратете се на почетокот


Работно време во зоолошката градина во Прага

За време на шпицот на сезоната од јуни до август, зоолошката градина во Прага се отвора во 9 часот и се затвора во 9 часот, а во текот на месеците април, мај, септември и октомври, се отвора во 9 часот и се затвора во 6 часот.

Остатокот од годината, зоолошката градина во Прага работи од 9 до 4 часот.

Последниот влез е половина час пред затворањето на Зоолошката градина.

Билетарницата на главниот влез е отворена секој ден. Од јуни до август билетарницата затвора во 7 часот.

За време на викендите, државните празници и училишните празници, шалтерите за билети на јужните и северните порти на Зоолошката градина се отвораат за да се справат со зголемувањето на посетителите.


Вратете се на почетокот


Најдобро време за посета на зоолошката градина во Прага

Прашката зоолошка градина е огромна и се состои од 26 зони со различен терен и клима.

Бидејќи повеќето животни се експонати на отворено, ќе ги видите како уживаат во сонцето во лето.

А бидејќи ова време е поволно и за посетителите, летните месеци се преполни.

Ако планирате да ја посетите зоолошката градина во Прага во текот на летото и да ја избегнете гужвата, имате само една опција - да бидете таму во 9 часот наутро.

Рано наутро и животните се најактивни.

Најдобро време за посета на зоолошката градина во Прага е моментот кога тие се отвораат.

Забелешка: Погрижете се да останете хидрирани. Спакувајте крема за сончање за да избегнете прекумерно потемнување.


Вратете се на почетокот


Дали вреди зоолошката градина во Прага?

Ако сакате животни, вреди да се посети зоолошката градина во Прага.

Тоа е уникатно и збогатувачко искуство за децата и одлична можност за семејно патување.

Зоолошката градина има излетнички места за поминување на слободното време со семејството и најблиските.

Има возбудливи игралишта и активности и за децата.

Игралиште во зоолошката градина во Прага
Слика: Zoopraha.cz

Прашката зоолошка градина е една од најдобрите

Секоја година прегледите на TripAdvisor се користат за рангирање на сите зоолошки градини во светот.

Во последните десет години, зоолошката градина во Прага три пати се најде меѓу првите десет.

Во 2017 година, таа беше рангирана како петта најдобра зоолошка градина во светот.

Ако ова не ја прави зоолошката градина во Прага вредна за посета, што ќе направи?


Вратете се на почетокот


Колку време трае зоолошката градина во Прага?

Прашката зоолошка градина е распространета на 60 хектари со широк спектар на експонати на отворено и затворени простории.

Ако истражувате со брзо темпо, би требало да можете да ги покриете повеќето експонати за четири часа.

Семејствата кои сакаат да истражат колку што е можно повеќе од зоолошката градина во Прага, на крајот поминуваат околу пет до 5 до 6 часа.

Тоа е затоа што семејствата со деца и постари имаат тенденција да поминуваат време на станици за хранење, излетнички места, ресторани итн.

Погрижете се да имате мапа на Зоолошката градина за да ви помогне да се движите наоколу побрзо.

Други пријателски активности за деца во Прага

Билет за Прашкиот замокРазглед на Прашкиот замок со водич
Крстарење по реката ВлтаваАвтобуска обиколка на Прага
Падобранство во ПрагаСредновековна вечера
Турнеја за духови во ПрагаКрстарење по каналот на ѓаволот
Концерт во палатата ЛобковичТурнеја Ghosts and Legends

Вратете се на почетокот


Цена на билетот во зоолошката градина во Прага

Посетителите од 16 години и повеќе треба да платат влезна цена од 250 CZK за да влезат во зоолошката градина во Прага.

Цената на билетот за деца од 3 до 15 години и студенти со важечка студентска легитимација е 200 CZK.

Цената на билетот за сениор (70 години и повеќе) е 150 CZK.

На децата под 3 години им е дозволен бесплатен влез.


Вратете се на почетокот


Попуст на билети за зоолошката градина во Прага

Студентите со важечка лична карта, деца од 3-15 години и постари граѓани на возраст од 70+ добиваат попуст од 50 CZK на нивните цени на билетите во зоолошката градина во Прага.

За време на месеците без шпиц, зоолошката градина во Прага нуди дополнителни попусти за да ги поттикне посетите.

Секој понеделник, освен за време на шпицот на сезоната, децата, студентите и постарите лица можат да влезат во зоолошката градина во Прага со само плаќање 50 CZK. Ова е познато како попуст „Среќен понеделник“.

Овие сезонски попусти на билетите не се применуваат во јули, август и за државни празници.

Групите од 10 и повеќе луѓе добиваат попуст од 10 проценти.

Совет: Ако ви недостасува магичниот број 10 за неколку луѓе, секогаш можете да разговарате со другите посетители надвор од Зоолошката градина и да ги вклучите во вашата група за попустот.


Вратете се на почетокот


Билети за зоолошката градина во Прага

Подобро е да ги купите билетите за зоолошката градина во Прага преку Интернет, многу однапред.

Мобилен читач на билети во зоолошката градина во Прага

Во рок од неколку минути од купувањето, билетите ви се испраќаат преку е-пошта.

На денот на вашата посета, можете да го покажете вашиот мобилен на читачот на електронски билети на турникетите и само да влезете.

Не треба да земате никакви отпечатоци.

Видови искуства во зоолошката градина во Прага

Кога станува збор за зоолошката градина во Прага, можни се два вида искуства.

Можете да ги купите редовните билети за зоолошката градина во Прага, или можете да ги купите билетите за зоолошката градина во Прага со возење со брод.

Обајцата ги објаснуваме подолу -

Редовни билети за зоолошката градина во Прага

Овие билети ви овозможуваат пристап до сите зони на зоолошката градина во Прага.

Ова се билети за еднократно влегување и штом ќе влезете во Зоолошката градина, можете да ја истражувате онолку долго колку што сакате.

Овие билети можете да ги купите и од билетарницата, веднаш пред влезот на зоолошката градина во Прага.

Билетарницата останува отворена до половина час пред затворањето на Зоолошката градина.

Цени на билетите

Билет за возрасни: 250 ЦЗК
Детски билет (од 3 до 15 години): 200 ЦЗК
Студентски билет (со важечка лична карта): 200 ЦЗК
Билет за сениори (70+ години): 150 ЦЗК

Овие билети можете да ги купите онлајн, овде.

Возење со брод до зоолошката градина во Прага и влезници

Ако одговорите „Да“ на кое било од прашањата подолу, ова возење со брод плус билет во зоолошката градина во Прага е совршен за вас.

а) Вие сте во Прага за прв пат

б) Патувате со вашиот сопружник

в) Ја посетувате зоолошката градина со деца

Оваа комбинирана тура започнува во 11.15 часот со возење со брод по реката Влтава.

Вашиот стручен водич ја раскажува историјата на градот додека крстарите.

Ќе бидете сведоци на прекрасниот Прашки замок, Куќата за танцување, Националниот театар и Карловиот мост за време на крстарењето.

Откако ќе стигнете до зоолошката градина во Прага, водичот ќе ви обезбеди влезен билет заедно со карта на Зоолошката градина и повратен автобуски билет.

Времетраењето на турата е приближно 7 часа.

На страницата за резервација на билети, можете да одлучите на кој јазик сакате турнејата. Вашите опции се: англиски, германски или руски.

Цени на билетите

Билет за возрасни (19+ години): 1,185 ЦЗК
Младински билет (од 13 до 18 години): 1,185 ЦЗК
Детски билет (3-11 години): 1,080 ЦЗК


Вратете се на почетокот


Карта на зоолошката градина во Прага

Најдобро е да имате копија од мапата на зоолошката градина во Прага за да се движите без никакви тешкотии.

Различните животински експонати, различните зони, тезгите за освежување итн. се експлицитно споменати во планот за распоред на Зоолошката градина.

Картата може да ви помогне да заштедите време и исто така да се погрижите да не пропуштите ниту една изложба.

Ви препорачуваме да ја обележите оваа страница или да чувате печатена копија од картата додека ја истражувате Зоолошката градина.


Вратете се на почетокот


Осврти на Tripadvisor

Прашката зоолошка градина е оценета со високи 4.5 на TripAdvisor.

Речиси секоја година оваа прашка атракција ја добива наградата Tripadvisor's Traveler Choice.

За да ви дадеме чувство за тоа какви критики добива зоолошката градина во Прага, проверете две од нашите рачно одбрани -

Една од најдобрите зоолошки градини во кои сум била

Јас и мојот партнер отидовме во оваа зоолошка градина за прв пат. Овде поминавме цел ден. Оваа зоолошка градина е една од најдобрите во кои сум била и би ја препорачал на секој што доаѓа во Прага. - AmyBird14

Тоа е фантастична зоолошка градина!

Зоолошката градина е огромна. Толку многу животни во куќишта со соодветна големина, бевме таму од 10.30 до 3.30 часот. Ви треба добро време за да ги видите сите животни. Јадевме во Gocarovy Domy, која беше симпатична мала зграда. Храната беше добра. Со задоволство би се вратил. Погрижете се да носите добри чевли! - Кеј8991


Вратете се на почетокот


Животни во зоолошката градина во Прага

Деца гледаат животни во зоолошката градина во Прага
Слика: Zoopraha.cz

Прашката зоолошка градина има 12 павилјони и 150 експонати.

Животните живеат на различни терени поделени во 26 зони за да се реплицираат природните услови на животните што е можно повеќе.

Зоолошката градина во Прага е официјално дом на 681 различни видови, вклучувајќи 132 влекачи, 293 птици и 167 сорти на цицачи.

Еден од најголемите и скапи животински павилјони е индонезиската џунгла во која се сместени многу егзотични животни како орангутани, птици како овошни лилјаци и загрозени видови како Бинтуронг.

Тоа е единствената зоолошка градина во Европа во која се сместени азиски лавови од нивната индиска татковина.

Зоолошката градина, исто така, игра дом на неколку малајски тигри од Борнео.

Во оваа зоолошка градина живеат и загрозени видови како црвените панди, малајските тапири итн.

Ако ја посетите со деца, не пропуштајте ја Детската зоолошка градина, во која се сместени домашни животни и е совршена за гушкање и галење.


Вратете се на почетокот


Време на хранење во зоолошката градина во Прага

На посетителите на зоолошката градина во Прага им е дозволено да ги хранат жирафите и камилите. За жал, билетите за влез во зоолошката градина во Прага не ја покриваат активноста за хранење.

Откако ќе бидете во Зоолошката градина, можете да ги купите овие билети за активности за хранење.

Хранење на жирафите

Посетителите се качуваат на платформата за хранење за да нахрани ги жирафите.

Хранењето на жирафите започнува во 2.30 часот.

За време на оваа 30-минутна активност, посетителите се запознаваат и со нивниот живот во зоолошката градина.

Децата под шест години не смеат да се приклучат на оваа активност за хранење.

Цени на билетите

Билет за возрасни (15+ години): 150 ЦЗК
Билет за деца (6-15 години): 100 ЦЗК
Семејни билети (2 возрасни и 2 деца): 400 ЦЗК
Групни билети (6 лица): 750 ЦЗК

Хранење на камилите

Ако сакате камили, можете да одите многу блиску до нив и да ги храните и галите.

Активност за хранење камили започнува во 1.30 часот.

За време на оваа 30-минутна активност, претставникот на Зоолошката градина ќе ве води низ животот на камила во Зоолошката градина.

На децата под шест години не им е дозволен влез.

Цени на билетите

Билет за возрасни (15+ години): 150 ЦЗК
Детски билет (од 6 до 15 години): 100 ЦЗК
Семејни билети (2 возрасни и 2 деца): 400 ЦЗК
Групни билети (6 лица): 850 ЦЗК


Вратете се на почетокот


Зоолошката градина во Прага бесплатно со градската картичка на Прага

Prague City Card е одличен начин да заштедите и пари и време додека летувате во главниот град на Чешката Република.

Попустите, понудите и бесплатните пријави ви помагаат да заштедите пари.

Прескокнувањето на линијата за пристап до бројни атракции ви помага да заштедите на времето на чекање.

Всушност, со градската картичка на Прага, можете бесплатно да ја истражувате зоолошката градина во Прага.

Со оваа картичка, можете бесплатно да го користите и системот за јавен превоз – автобус, метро, ​​трамвај, речни траекти.

Туристите од 17 години и повеќе мора да ја купат картичката за возрасни, а децата на возраст од 6 до 16 години треба да ја купат картичката за деца.

Студентските цени се достапни за туристи на возраст од 16 до 26 години со валидна лична карта.

2-дневна картичка

Картичка за возрасни: 1,888 ЦЗК
Студентска картичка: 1,356 ЦЗК
Детска картичка: 1,356 ЦЗК

3-дневна картичка

Картичка за возрасни: 2,154 ЦЗК
Студентска картичка: 1,542 ЦЗК
Детска картичка: 1,542 ЦЗК

4-дневна картичка

Картичка за возрасни: 2,340 ЦЗК
Студентска картичка: 1,702 ЦЗК
Детска картичка: 1,702 ЦЗК


Вратете се на почетокот


Зоолошката градина во Прага во зима

Ако планирате патување во зоолошката градина во Прага во зимските месеци, сигурно ќе биде помалку преполна.

Снегот прави Зоолошката градина да изгледа прекрасно, а со многу малку луѓе околу вас може да ја доживеете Зоолошката градина со многу полабаво темпо.

Во зависност од бројот на посетители, може да има пад на цените на билетите во текот на зимските месеци.

Зоолошката градина има многу внатрешни експонати кои не се засегнати од времето надвор.

Некои од животните можеби се чуваат внатре поради студот, но сепак ќе можете да ги гледате.

# Прашкиот замок
# Еврејскиот кварт Прага
# Концентрационен камп Терезин
# Black Light театар, Прага

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Прага