Почетна » Даблин » Билети за замокот Малахид

Замокот Малахид – билети, цени, бесплатен влез, часови, градини, што да се види

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.7
(156)

Замокот Малахиде е прекрасна зграда од 12 век поставена на 250 хектари парк и градини во живописното приморско село Малахиде.

Во оваа туристичка атракција во близина на Даблин, можете да му се восхитувате на возбудливата мешавина на архитектонски стилови на замокот стар 800 години, прекрасни градини, куќа на пеперутки, антички мебел и голема колекција на ирски портрети.

Замокот е дел од регионалниот парк Малахиде Демесне и е идеална дестинација за самци, парови и семејства со деца.

Оваа статија споделува сè што мора да знаете пред да ја резервирате турнејата во замокот Малахид.

Замокот Малахид во близина на Даблин
Замокот Малахид на Трипадвајзор
Од 2015 година, Malahide Castle and Gardens добива сертификат за извонредност на Tripadvisor секоја година.

Работно време на замокот Малахид

Замокот и градините Малахид се отвораат секој ден во 9.30 часот и се затвораат во 5.30 часот. Останува затворен три дена во годината - 24, 25 и 26 декември.

Последниот влез за различните атракции во замокот Малахид варира.

Замокот Малахид

Во летните месеци (април до октомври), шпицот на туристичката сезона, последниот влез во замокот Малахиде е во 4.30 часот. Во зимските месеци (ноември до март) тоа е во 3.30 часот. 

Самовила патека и западен тревник

Во лето, последниот влез во Fairy Trail и West Lawn е во 4.30 часот, а во зима е 3:XNUMX часот. 

Куќа со пеперутки и градина со ѕидови

Во лето, последниот влез во куќата на пеперутките и ѕидната градина е во 4.30 часот, а во зима е 3 часот.

Продавница за авока, кафуле и пазар за храна

Од понеделник до петок: 9.30 сум да 5.30 часот 

Викенди и празници: 9.30 сум да 6 часот


Вратете се на почетокот


Билети за замокот Малахид

Најпопуларната турнеја во замокот Малахид од Даблин е онаа што вклучува и посета на Хаут на северниот брег на Ирска. 

Оваа 5-часовна, полудневна турнеја започнува во 11 часот од Дирекцијата на автобусите во Даблин, 59 Upper O'Connell Street. 

Вашата прва станица е во замокот стар 800 години, каде што го истражувате замокот Малахид и неговите градини, вклучувајќи ја патеката за самовили и куќата на пеперутките. 

Потоа возите низ селото Малахиде и покрај прекрасната крајбрежна глетка до пристаништето Хаут.  

Оваа турнеја вклучува едночасовно застанување во рибарското село Хаут.

Од Howth Head, огромна карпеста маса, можете да видите прекрасни погледи на заливот Даблин и планините Wicklow. 

Експертите го сметаат овој поглед како еден од најпрекрасните морски пејзажи во светот.

За време на оваа турнеја во замокот Малахид, локален водич ќе биде со вас цело време. 

Цена на турнеја во замокот Малахид

Билет за возрасни (15+ години): 25 евра
Детски билет (од 4 до 14 години): Бесплатни влез

*Две деца под 14 години можат бесплатно да придружуваат со секој возрасен што плаќа целосен билет. Сепак, мора да ги споменете на страницата за резервација на билети. 

Ако 11 часот е малку рано за вас, резервирајте ја турнејата во замокот Малахид што тргнува од Даблин во 2 часот. Дознајте повеќе


Вратете се на почетокот


Бесплатен влез во замокот Малахид

Деменс (зеленото околу замокот) и градините се слободни да влезат и да се шетаат наоколу. 

Деменс е секогаш достапен, но градините Малахид се отворени помеѓу 9.30 и 5.30 часот, каде што секој може да влезе и да истражува. 

Иако градините на замокот се бесплатни за посетителите, влезот во замокот Малахид не е бесплатен. За да влезат, посетителите мора да купат Билет за турнеја на замокот.

Бесплатно со Даблинска картичка

Бесплатен влез во замокот Малахид со преминот Даблин

Ако имате Даблин пас, можно е влегување во замокот Малахиде и одење на бесплатна тура.

Покрај замокот Малахид, овој градски премин во Даблин ви овозможува бесплатен влез во 35 други атракции.

Оваа картичка за попуст е одличен начин да заштедите пари и време и доаѓа за 1, 2, 3, 4 или 5 дена.


Вратете се на почетокот


Колку време трае замокот Малахид?

На посетителите им требаат приближно два и пол часа за целосно да го истражат замокот Малахид. 

Обиколката со водич на замокот Малахид трае 45 минути, а за да ги видите другите атракции, како што се Патеката за самовили, Градината со ѕидови, Западниот тревник и Куќата на пеперутките, ќе ви требаат околу 90 минути.

Бидејќи посетителите можат да шетаат низ градините, па дури и да седнат на пикник, некои семејства поминуваат повеќе време во замокот. 


Вратете се на почетокот


Што да направите во замокот Малахид

Со толку многу работи што треба да се направат и да се видат, замокот Малахиде е совршен дневен излет за туристите.

Пред да ги наведеме ставките што мора да ги направите, проверете го видеото подолу за да знаете што да очекувате.

Центар за посети

Центарот за посетители на замокот е во дворот. 

Освен што ги добивате сите информации што ви се потребни за замокот, овде можете да видите и мала изложбена површина која ја прикажува приказната за прекрасните градини на замокот. 

Приказната се раскажува низ очите на лордот Мајло Талбот, лицето одговорно за градините.

Лордот Талбот од Малахид се потрудил да ги негува своите градини, така што успеал да пренесе околу 5000 растителни видови од Австралија и Чиле.

Обиколка на замокот Малахид

За да влезат во замокот Малахид, посетителите мора да резервираат 45-минутна тура со водич.  

Во замокот ги гледате четирите јавни простории отворени за јавноста и изложбата. 

1. Собата со даб

Дабовата соба е додадена како продолжение на замокот во 1475 година. 

Тоа е еден од најдобрите примери на просторија со панели од 16 век во Ирска, со ѕидови обложени со богато врежан даб.

Шест фино врежани панели прикажуваат случки од библиски приказни, кои ги воодушевуваат сите посетители и денес. 

2. Мали и големи соби за цртање

Соба за цртање во замокот Малахид
Соба за цртање во замокот Малахид. Слика: Даблин.т.е

Помеѓу 1765 и 1782 година, жителите на замокот го реконструирале Западното крило бидејќи пожар го оштетил. 

Како дел од оваа реконструкција, сегашните Соби за цртање беа додадени на замокот.

Двете соби за цртање се одлични примери на средногрузиски соби со преодниот лик рококо во неокласика. 

3. Големата сала

Голема сала во замокот Малахид
Голема сала во замокот Малахид. Слика: Joyceproject.com

Големата сала е еден од најраните делови на денешниот замок и датира од околу 1400 година. 

Таа била првата просторија која била реновирана, во далечната 1475 година. 

Големата сала ја прикажува семејната историја на Талбот во слики од Националната галерија на Ирска. 

4. Изложба за семејството Талбот

Изложбата на замокот Малахид е на приземје и ја раскажува приказната за семејството кое живеело тука со векови. 

Посетителите учат за семејството Талбот и нивното учество во некои од клучните историски настани во Ирска. 

На пример, 14 братучеди на Талбот излегоа да го одбранат својот католички крал Џејмс II против Вилијам од Оринџ на денот на Битката кај Бојн, но само еден се вратил. 

Можете исто така да научите за духовите на замокот, за кои се уште се знае дека се активни. 

Градините на замокот Малахид

Оваа древна атракција во Даблин има две прекрасни градини и патека.

Сите билети за замокот Малахид вклучуваат пристап до овие градини. 

1. Западен тревник

Тоа е масивна градина од 20 хектари со дрвја и украсни дрвени скулптури.

Фотографите ја сакаат оваа градина затоа што некои од најдобрите погледи на замокот се во оваа област. 

2. Самовила патека

Волшебната патека на самовилите на замокот Малахид е во Вест Лаун Гарденс.

Со забавни скулптури, куќи од самовили и многу други скриени работи што може да се најдат, интерактивната патека на самовилите е совршено искуство за деца од сите возрасти.

Ако патувате со деца, мора да ја соберете интерактивната книшка од Центарот за посетители за да можат децата да ги решат индициите и да се движат напред во Патеката за самовили.

Fairy Trail е долга 1.8 km (1.1 Mile) и потребни се приближно 75 минути за да се заврши, но гарантираме дека нема да погледнете во вашиот часовник.

Ова искуство е вклучено во билетите за замокот Малахид препорачани подолу.

3. Заградена градина

Градината со ѕидови првично (пред 200 години!) била кујнска градина пред последниот барон од Малахид, лордот Мајло Талбот, да ја заврти. 

Додека ја истражувате Градината со ѕидови, не пропуштајте ги кривулестите камени патеки, езерцето на Изобел Талбот, расцутената градина на рози и Викторијанскиот конзерваториум. 

Единствената куќа со пеперутки во Ирска е во Градината со ѕидови.

4. Куќа со пеперутки

Оваа изложба е стакларница во Кембриџ во ѕидната градина и огромен хит кај семејствата кои го посетуваат.

Билетите за замокот Малахид препорачани подолу вклучуваат пристап до Куќата на пеперутките.

Посетителите можат да видат повеќе од 20 видови во куќата на пеперутките Малахид.

Забелешка: Во Центарот за посетители, земете леток што може да ви помогне да ги идентификувате сите видови.

Ако сте познавач на виски, проверете го ова Обиколка на замокот и искуство со дегустација на виски.

Продавница за авока, кафуле и пазар за храна

Авока е позната како една од највозбудливите продавници за малопродажба во Ирска, поради што имаат дозвола да отворат продавница во замокот Малахид.

Во дворот на замокот има прекрасна продавница за малопродажба, големо кафуле со поглед на ѕидовите градини и примамлив пазар за храна.

Село Малахиде

Малахиде е живописно приморско село доста популарно кај Даблинците и кај странските посетители.

Иако не е дел од замокот Малахиде, селото Малахиде е исто така една од атракциите што туристите ги истражуваат за време на нивната посета на замокот. 

Селото е на само 2 км (1.25 милји) од замокот Малахиде, а брзо 24-минутно пешачење може да ве однесе до вашата дестинација.

Импресивниот асортиман на ресторани со ирска и интернационална кујна во селото му го донесе прекарот: гурманската престолнина на источниот брег.

Посетителите ја истражуваат песочната плажа на Малахиде со многу пловење и спортови на вода. Некои одат по дините или одат по крајбрежниот пат до Портмарнок. 

Ако претпочитате да гледате мали модели на воз, проверете го Модел железнички музеј, кој се наоѓа во прекрасно реставрираната куќа на Казино стара 200 години.


Вратете се на почетокот


Како да стигнете до замокот Малахид

Замокот и градините Малахид се наоѓаат на околу 13 км (8 милји) северно од центарот на градот Даблин. 

Постојат многу начини да се стигне до замокот Малахиде, а ние ги наведуваме подолу - 

Воз за Малахиде

Системот за брз транзит на подрачјето на Даблин (DART) е електрифицирана железничка мрежа за патници што ги опслужува крајбрежјето на Даблин и центарот на градот.

Железничка станица Малахид е станицата DART најблиску до замокот и градините Малахид.

Брзата 20-минутна прошетка може да ви помогне да го покриете растојанието од 1.6 км (1 милја) од станицата до замокот.

Автобус до Малахиде

Две автобуски линии во Даблин опслужуваат Малахиде -

Автобус број 42

Автобусот бр. 42 тргнува од Надвор од станицата Коноли.

По 35 минути и 42 застанувања, стигнува Презвитеријанската црква Малахид во селото Малахиде, каде што мора да се симнете.

Замокот Малахид е на 1.5 км (1 милја) од црквата, а 20-минутно пешачење ве носи таму. 

Автобус број 32

Автобусот бр. 32 тргнува од Централната станица Бусарас.

По 40 минути и 52 постојки, автобусот стигнува Село Малахиде (стоп 4387), каде што мора да се симнете и да почнете да одите кон замокот.

Замокот Малахид е на 2 км (1.25 милји) од автобуската станица, а пешачењето трае приближно 25 минути.

Ако патувате до замокот Малахид од аеродромот во Даблин, рутата 102 може да ве однесе таму.

Паркинг за автомобили

25 минути возење од центарот на градот Даблин може да ве однесе до замокот Малахиде, а од аеродромот во Даблин е уште побрзо - само 10 минути.

Многу бесплатни места за паркирање на автомобили и тренери се достапни во замокот. Кликни тука да знаете за блиските паркинзи.

Достапните паркинг места се на Главниот паркинг - погрижете се да ги побарате откако ќе стигнете. 

Тури со транспорт

Повеќето туристи се одлучуваат за полудневни патувања со автобус од Даблин до замокот Малахиде бидејќи тие работат погодно и евтино (бидејќи патувате како група).

Ако сте рана птица, можете да се одлучите за ова утринска обиколка до замокот Малахиде, кој започнува во 11 часот. 

И ако сакате подоцна, проверете го ова попладневна турнеја кој започнува во 2 часот. 

Овие групни тури обично траат од 4 до 5 часа. 


Вратете се на почетокот


Историјата на замокот Малахид

Во 1185 година, кралот Хенри II му подарил на Ричард Талбот многу земја за неговите услуги на Империјата. 

На овие земји била изградена првата дрвена тврдина, а со текот на времето била заменета со камена градба. 

Околу замокот започнала селската населба Малахиде. 

Во текот на следните 800 години, оваа камена структура се подобри и реновира и стана она што денес го гледаме како замок Малахид.

Талботс живеел во замокот речиси 800 години - освен краток период помеѓу 1649 и 1660 година, кога Кромвелските војници ги зазеле нивните земји, а лордот главен барон од Ирска го окупирал замокот.

Лордот Мајло Талбот, одговорен за прекрасните градини околу замокот Малахид, живеел овде до неговата смрт во 1973 година. 

По неговата смрт, неговата сестра Роуз го наследи имотот и го продаде на Ирската држава во 1975 година. 

Оттогаш, замокот Малахид се користи и како туристичка атракција и како државен имот за примање меѓународни гости итн. 

Извори
# Visitdublin.com
# Tripadvisor.com
# Wikipedia.org
# Theirishroadtrip.com

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Гинисовата МагацинГробиштата Гласневин
Замокот МалахидМузеј на ирско виски
Дестилерија ЏејмсонТелинг дестилерија
Замокот БларниМузеј на генерална пошта
Националниот музеј за восок ПлусПатека на џин
Долината на Селтик БојнМалиот музеј во Даблин
Книга на КелсЗамокот Даблин
Карпи на МохерКрстарење за разгледување на реката Лифи
Музеј на литература ИрскаДаблин Ghostbus турнеја
Христовата црква катедралаДестилерија Пирс Лајонс
Катедралата Свети ПатрикИрскиот рокенрол музеј

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Даблин

Оваа статија е истражувана и напишана од