Почетна » Рим » Работи што треба да се прават во Рим

Работи што треба да се прават во Рим

Планирате одмор? Дознајте го најдобри хотели за престој во Рим

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.7
(162)

Рим е антички град со славно наследство.

На крајот на краиштата, Римската империја некогаш се проширила низ Европа, Африка и Азија токму од Рим.

Рим не е само историја. Се работи и за уметност, христијанство и многу повеќе.

Посетителите на Рим го посетуваат и Ватикан, седиштето на Католичката црква.

Има толку многу што да се види во Рим што посетителите кои првпат можат брзо да се збунат и да се преоптоварат.

Еве зошто паметните туристи фрлаат паричка во фонтаната Тривени. Легендата вели дека оние кои навистина се враќаат во Рим - можеби за да ги видат останатите туристички атракции.

Откријте ги врвните туристички атракции во овој историски град со нашата листа на работи што треба да ги направите во Рим.

Урнатини на Помпеја

Урнатините на Помпеја
Dbvirago / Getty Images

Пред илјадници години, Помпеја беше дестинација за летен одмор за богатите и славните од Римската империја.

Сепак, смртоносната вулканска ерупција во 79 н.е. ја претвори Помпеја во историско дело кое го крши срцето.

За помалку од 24 часа, вулканот Везув ја претвори Помпеја во пепел, но ја зачува за вечност.

И како и сите шекспировски трагедии, на Урнатините на Помпеја се тажни, но убави.

# Турнеја на Помпеја и Херкуланеум# 12 задолжителни атракции во Помпеја
# 25 бурни и смешни графити на Помпеја# Интересни факти за Помпеја
# Мастурбирачки човек од Помпеја

Римски Колосеум

Колосеум во Рим
Ventdusud / Getty Images

на Колосеум е амфитеатар со овална форма што ја прикажува убавината и трагедијата на римската историја.

Секоја година, повеќе од седум милиони туристи ја посетуваат оваа 2000-годишна атракција, која се користи за гладијаторски натпревари и други спортови на гледачите.

Туристите обично го посетуваат Колосеумот заедно со Римскиот форум и ридот Палатин.

# Подземна турнеја на Колосеум# Ноќни тури во Колосеум
# Влезот во Колосеум# Билети за Колосеум однапред
# Разглед на Музеите на Ватикан и Колосеум# Колосеум и Фонтана Треви
# Факти за Колосеум# Лего Колосеум

Музеи на Ватикан

Влезот на музеите на Ватикан
Слика: DanFLCreativo

на Музеј на Ватикан во Рим содржи слики, скулптури и други уметнички дела собрани од папите низ вековите.

Музејот на Ватикан има 70,000 артефакти, од кои 20,000 се изложени во 54 различни галерии, а Систинската капела е последната галерија.

Затоа за да се посети Сикстинската капела треба да се помине низ Музеите.

Мора да се прочита: Врвни моменти на музејот Ватикан

Сикстинска капела

Сикстинска капела
Ecarql / Getty Images

Доколку летувате во Рим, посета на Сикстинска капела е задолжително.

Сикстинската капела, порано позната како Капела Магна, била обновена од папата Сикст IV помеѓу 1477 и 1480 година и во моментов е именувана по него.

Сикстинската капела е на крајот на Ватиканските музеи, а посетителите секогаш ги гледаат заедно. 

Базиликата Свети Петар

Базилика Свети Петар
Слика: Rabbit75_CAV

Базилика Свети Петар седи на врвот на гробот на Свети Петар, првиот папа на христијанството.

Речиси секогаш се гледа со Ватиканските музеи и Сикстинската капела бидејќи сите се еден до друг.

Заедно, тие добиваат повеќе од 5 милиони туристи секоја година.

Мора да се прочита: Факти за базиликата Свети Петар

Римски форум

Римски форум
Сборисов / Getty Images

Римски форум е една од најпопуларните туристички атракции во Рим.

Римскиот форум е раслојување на остатоците од градбите и спомениците на антички Рим.

Во антички Рим, тоа мора да бил централниот плоштад на градот каде што се состанувале граѓаните од сите општествени слоеви за да разменуваат мислења, да прават бизнис, да купуваат на пазарите и да поминуваат време со семејството и пријателите.

Бидејќи еден билет ви дава пристап до Колосеум, Римски форум и Палатин Хил, туристите речиси секогаш ги гледаат заедно. 

Овие три атракции добиваат повеќе од 7 милиони туристи секоја година.

Музеј Капитолин

Влез во музејот Капитолин
MichalLudwiczak / Getty Images

Музеј Капитолин е збирка на многу уметнички и археолошки музеи, во Рим, Италија.

Капитолинските музеи постојат од 1471 година во некоја или друга форма и оттука се и најстарите национални музеи во светот.

Римјаните исто така го нарекуваат Musei Capitolini.

Кастел Сант Анџело

Кастел Сант Анџело во Рим
AHT / Getty Images

Кастел Сант Анџело е тврдина која се наоѓа на десниот брег на реката Тибар, веднаш надвор од градот Ватикан.

Изграден помеѓу 135 и 139 година од нашата ера, Castel Sant'Angelo е познат и како гробот на Адријан и замокот на ангелот.

Овој историски мавзолеј во Рим требаше да биде гроб за императорот Адријан и неговото семејство.

Со текот на годините, има многу намени, вклучувајќи папска резиденција, воена зграда, затвор итн.

Галерија Боргезе
Слика: DanFLCreativo

Ако ја сакаш уметноста, ќе сакаш Галерија Боргезе во Рим.

Некогаш приватна колекција на богат кардинал, денес Боргезе е една од најпознатите уметнички галерии во светот.

Галеријата Боргезе е толку врвна атракција што само 360 посетители се примени внатре во исто време за двочасовна посета.

Оваа високо оценета атракција добива повеќе од половина милион туристи секоја година.

Катакомби во Рим

Катакомби во Рим
AarStudio / Getty Images

Катакомбите се подземни премини кои се користат како место за погребување на паганите, христијаните и Евреите.

Овие катакомби имале и мошти на маченици и светци, поради што раните христијани ги користеле овие подземни места и за богослужба. 

на Катакомби во Рим биле во употреба од II до V век.

Катакомба доаѓа од грчки Ката (во близина) и кимбас (шуплина), што значи „до шуплина“. 

Не е ни чудо што најраните катакомби биле во предградието на Рим, покрај каменоломите.

 Катакомби на Сан Себастиано   Каликтус катакомби се најпопуларни кај туристите. 

Пантеон Рим

Пантеон Рим
Руди Баласко / Getty Images

на Пантеон во Рим е стара речиси 2000 години, што ја прави најстарата зграда во светот што се користи и денес. 

Пантеон потекнува од старогрчките зборови „Пан“ (сите) и Теос (Бог) и се користел за обожавање на сите богови. 

Од VII век, таа е Римокатоличка црква.

Повеќе од седум милиони луѓе го посетуваат Пантеон секоја година.

Затворот Мамертин

Затворот Мамертин
Рикардо Куппини / cc by-nc-nd 2.0

Изграден во 7 век п.н.е. Затворот Мамертин е најстариот затвор во Рим. 

Познат како Tullianum во античките времиња, тој е исто така познат како Tullianum Carcer.

Тоа е мало, темно и тесно место кое ги држеше непријателите на Рим, како што се заробените кралеви, заговорниците, па дури и светите Петар и Павле пред државата да ги погуби.

Според легендата, во Тулијанум Карсер течел извор на вода за да може Свети Петар да ги крсти посетителите (и двајца затворски чувари).

Откако местото престанало да биде затвор, станало света дестинација бидејќи во него биле сместени некои од најсветите библиски светци.

Искуство на Да Винчи

Леонардо да Винчи искуство во Рим
Слика: Тикети

Леонардо да Винчи е еден од најгенијалните италијански умови и има многу музеи посветени на сликарот, скулпторот, инженерот и научникот. 

Сепак, Искуство на Леонардо Да Винчи во Рим нуди најдобро искуство.

Тоа е единствениот музеј на Леонардо Да Винчи со 50 плус сертифицирани пронајдоци и одобрени репродукции на неговите прекрасни слики.

Гладијаторско училиште во Рим

Гладијаторско училиште во Рим
Славазирјанов / Getty Images

на Гладијаторско училиште во Рим е модерна репродукција на Каструм (Римски воен одбранбен камп) и има камп за обука на гладијатори и музеј на гладијатори. 

Во Гладијаторската школа, управувана од Групо Сторико Романо (Историска римска група), посетителите можат да се запознаат со гладијаторските игри на царскиот Рим и да ја разберат неговата историја.

Училиштето старо две децении е популарно и кај возрасните и кај децата.  

Воден парк Аквафеликс

Воден парк Аквафеликс во близина на Рим
Kali9 / Getty Images

Воден парк Аквафеликс е еден од најдобрите водни паркови во Италија и е на само еден час возење од Рим.

Водниот парк му нуди на секој член на семејството вистинската мешавина од базени, тобогани, возења на вода, музика и сонце, што го прави популарен кај локалното население, туристите и патниците на крстарење.

Овој воден тематски парк во Чивитавекија е масивен и е отворен само во текот на летните месеци секоја година. 

Извори
# Tripadvisor.com
# Thecrazytourist.com
# Lonelyplanet.com
# Timeout.com

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Работи што треба да се прават во други градови

АтлантаАмстердамБарселона
БерлинБостонБудимпешта
ЧикагоДубаиДаблин
ЕдинбургГренадаХамбург
Хонг КонгЛас ВегасЛисабон
ЛондонЛос АнџелесМадрид
МелбурнМајамиМилан
МинхенЊујоркОрландо
ПаризПрагаРим
Сан ДиегоСан ФранцискоСингапур
СиднејВиена

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!