Почетна » Лондон » Работи што треба да се прават во Лондон

Работи што треба да се прават во Лондон

Планирате одмор? Дознајте го најдобри хотели за престој во Лондон

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.7
(153)

Лондон секоја година прима речиси 30 милиони посетители, што го прави најпосетуваниот град во Европа.

Многу туристи кои планираат патување се прашуваат: „Што да се прави во Лондон? Па, има многу забавни работи во Лондон.

Подолу ги наведовме врвните работи што треба да се прават во Лондон, со детален опис и линкови за купување влезни билети или резервација на тури.

Откријте ги врвните туристички атракции во овој елегантен град со нашата листа на работи што треба да ги правите во Лондон.

London Eye

London Eye
Даниел Ланге / Getty Images

London Eye е џиновско панорамско тркало во срцето на главниот град и е еден од иконите симболи на модерен Лондон.

На јасен ден, од врвот на Лондонското око, посетителите можат да видат до 40 километри (25 милји) од сите страни.

Секоја година, London Eye привлекува повеќе од 3.5 милиони посетители.

Лондонската кула

Посета на лондонската кула
DaLiu / Getty Images

Со векови бизарни приказни за егзекуција и затворање, на Лондонската кула нуди увид во богатата, но сложена историја на Лондон.

Кулата, изградена како кралска резиденција, била политички затвор, кралска ковница, кралска менажерија и што е најважно, место за погубување.

Мадам Тисо

Том Харди во Лондон во Мадам Тисо
Слика: Madametussauds.com

Инаугуриран во 1884 година, Мадам Тисо во Лондон прикажува восочни статуи на познати личности од целиот свет.

Со текот на годините, музеите за восочни фигури на Мадам Тисо се појавија во многу градови, но Мадам Тисо во Лондон останува најпопуларниот од сите нив.

Катедрала Свети Павле

Катедралата Свети Павле во Лондон
Stockcam / Getty Images

Катедрала Свети Павле е една од најпознатите знаменитости во Лондон, со купола која доминира на хоризонтот на Лондон повеќе од 300 години.

Катедралата е посветена на апостол Павле и датира од 604 година од нашата ера.

Повеќе од 1.5 милиони туристи ја посетуваат оваа атракција во Лондон секоја година.

Кив градини

Градините Кју во Лондон
Mitakag / Getty Images

Прогласен за светско наследство на УНЕСКО, Кив градини ги сместува најразновидните и егзотични растенија во светот.

Тој нуди широк спектар на атракции, вклучувајќи ја иконската палма куќа со својата егзотична прашума и Конзерваториумот принцезата од Велс, со десет климатски зони.

Турнеја во студиото Хари Потер

Турнеја во студиото Хари Потер во Лондон
Слика: Wbstudiotur.co.uk

Откако се снимаа сите филмови за Хари Потер, Ворнер Брос одлучи да го развие студискиот дел каде што ги снимаше во постојана турнеја.

Повеќе од 6000 обожаватели на Хари Потер го посетуваат Турнеја во студиото Хари Потер во Лондон секојдневно, што го прави задолжително да се посети семејна атракција.

Виндзор замокот

Билети за замокот Виндзор
Слика: Метју Гибсон

Виндзор замокот е најстариот и најголемиот окупиран замок во светот. Вилијам, Освојувачот, го изградил замокот во 11 век и оттогаш во него биле домаќини на 39 монарси.

Британската кралица претпочита да го помине викендот во овој замок кој прима повеќе од 1.5 милиони туристи годишно.

Стоунхенџ

Стоунхенџ во близина на Лондон
Николас Е Џонс / Getty Images

Мистичниот Стоунхенџ е еден од најпознатите симболи на англиската историја и култура, кој ги маѓепсува туристите поради неговата мистериозна убавина и смирувачката смиреност.

Љубопитноста да се разбере нашето минато ја прави оваа локација една од најпопуларните туристички атракции на Лондон.

Зоолошка градина во Лондон

Зоолошка градина во Лондон
Слика: Zsl.org

Зоолошка градина во Лондон беше отворена за јавноста во 1847 година, со што стана најстарата научна зоолошка градина во светот. Со оглед на тоа што Зоолошкото друштво на Лондон (ZSL) управува со зоолошката градина во Лондон, локалните жители ја нарекуваат и Зоолошката градина во Лондон.

Тој е дом на 755 видови животни и привлекува повеќе од 1.1 милион туристи секоја година.

Зоолошка градина со камшик

Зоолошката градина Випснејд, Лондон
Слика: Zsl.org

Сместено во 600 хектари на прекрасните Хилтерн Хилс, Зоолошка градина со камшик е една од двете зоолошки градини управувани од Зоолошкото друштво на Лондон, а другата е Зоолошката градина во Лондон.

Тој е дом на повеќе од 3,600 животни и порано бил познат како парк на диви животни Випснејд.

Не сте сигурни која атракција за диви животни да ја посетите? Проверете ја нашата споредба - Зоолошката градина во Лондон или зоолошката градина Випснејд

Шредината

Шард, Лондон
Valdisskudre / Getty Images

Шредината, познат и како „Поглед од The ​​Shard“, е највисоката платформа за гледање во Лондон.

Од неговите три опсерватории - на катовите 68, 69 и 72 - посетителите можат да видат воодушевувачки поглед од 360 степени на Лондон до 65 километри (40 милји).

Се наоѓа на височина од 256 метри (840 стапки).

Кенсингтон Палас

Кенсингтон Палас
Балончичи / Getty Images

Кенсингтон Палас стои покрај британското кралско семејство од 17 век.

Денес палатата Кенсингтон служи како дом на различни кралски семејства на Англија, вклучувајќи ги војводата и војвотката од Кембриџ и војводата и војвотката од Сасекс.

Искачување на покривот на О2 Арена

Искачување на покривот на О2 Арена
Слика: Theo2.co.uk

Горе на О2 е адреналинско искачување преку покривот на О2 Арената преку патека од ткаенина.

Пешачката патека е долга 380 метри (1250 стапки) и на највисоката точка е 52 метри (170 стапки) над нивото на земјата.

На крајот од искачувањето, учесниците можат да видат спектакуларни погледи на Лондон.

Лондон зандана

Лондон зандана
Слика: Thedungeons.com

на Лондон зандана е возбудливо искуство кое ве враќа во историјата преку пресоздавање сцени од страшното минато на Лондон.

Актерите во живо, возбудливите возења и возбудливите специјални ефекти ја прават Лондонската зандана вредна атракција.

Музеј за транспорт во Лондон

Музеј за транспорт во Лондон
Слика: Ltmuseum.co.uk

Музеј за транспорт во Лондон го истражува наследството на Лондон и неговиот транспортен систем во последните 200 години.

Музејот има 12 галерии со првата подземна парна машина во светот, електрични возови, класични лондонски автобуси, трамваи, иконски постери на транспортниот оддел итн.

Чесингтон Светот на авантурите

Змејовиот бес во светот на чесингтон
Слика: Chessington.com

Чесингтон Светот на авантурите е тематски парк со десет тематски земји, 40 возбудливи возења, 1000+ животни во зоолошката градина и центар Sea Life.

Оваа атракција нуди и фантастични емисии и настани во живо и е идеално целодневен излет за возрасни и деца. Годишно посетуваат два милиони туристи.

Обиколка на стадионот на Челзи ФК

Обиколка на стадионот на Челзи ФК
Слика: Chelseafc.com

Стадионот Стемфорд Бриџ е дом на фудбалскиот клуб Челзи повеќе од еден век.

Во текот на Обиколка на стадионот на фудбалскиот клуб Челзи, водич ве води низ соблекувалната, прес-салата, тунелот на играчите итн., по што го посетувате Музејот и ја разгледувате историјата на клубот.


Бесплатни работи за правење во Лондон

Ако барате бесплатни работи во Лондон, имате среќа.

Лондон има многу бесплатни музеи, бесплатни уметнички галерии, слободно влегување во паркови и други атракции.

Можете да уживате во долунаведените локации во Лондон без да купите влезен билет -

Бесплатни музеи во Лондон

1. Природонаучен музеј
2. Музејот на Сер Џон Соан
3. Музеј на Викторија и Алберт
4. Музеј на Лондон
5. Музеј на Банката на Англија
6. Музеј на Лондон Доклендс
7. Грант Музеј за зоологија
8. Музеј на Хорниман
9. Британски музеј Империјален воен музеј

Бесплатни паркови во Лондон

1. Заеднички парк Вимблдон
2. Хајд парк
3. Парк Виста
4. Ричмонд парк
5. Буш парк
6. Градините Кенсингтон
7. Паркот Сент Џејмс
8. Конзерваториум Барбикан
9. Холандски парк
10. Градина Феникс

Бесплатни детски активности во Лондон

1. Турнете ја количката на Хари Потер на платформата 9 ¾ на Кингс Крос

2. Видете ги животните на фармата во фармата Mudchute и Vauxhall City Farm

3. Одете нагоре со лифтот за пеење во Кралската фестивалска сала

4. Гледајте како скејтбордерите вршат дејствија на смртта во Саутбанк Центар

5. Посетете го Ковент Гарден и уживајте во уличните изведувачи

6. Влезете во пиратскиот брод на капетан Хук кај игралиштето Дијана, споменикот на принцезата од Велс

7. Видете ја командната капсула Аполо 10 и ракетата Стивенсон во Научниот музеј.

8. Одете нагоре со лифтот за пеење во Кралската фестивалска сала

9. Гледајте како скејтбордерите вршат дејствија на смртта во Саутбанк Центар

10. Посетете го Ковент Гарден и уживајте во уличните изведувачи

11. Влезете во пиратскиот брод на капетан Хук кај игралиштето Дијана, споменикот на принцезата од Велс

12. Видете ја командната капсула Аполо 10 и ракетата Стивенсон во Научниот музеј.

Ако сето горенаведено не е доволно, проверете ја церемонијата за промена на стражарската церемонија во Бакингемската палата - да, тоа е бесплатно!

Работи што треба да се прават во други градови

АтлантаАмстердамБарселона
БерлинБостонБудимпешта
ЧикагоДубаиДаблин
ЕдинбургГренадаХамбург
Хонг КонгЛас ВегасЛисабон
ЛондонЛос АнџелесМадрид
МелбурнМајамиМилан
МинхенЊујоркОрландо
ПаризПрагаРим
Сан ДиегоСан ФранцискоСингапур
СиднејВиена

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!