Почетна » Лос Анџелес » Universal Studios Холивуд вози

Возење во Universal Studios Hollywood – минимални ограничувања на висината и што да очекувате

Планирате одмор? Дознајте го најдобри хотели за престој во Лос Анџелес

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.9
(189)

Universal Studios Hollywood има дванаесет возбудливи возења, една студиска турнеја и две емисии. 

Овие атракции и возења се дистрибуирани помеѓу горниот и долниот дел на Universal Studios Холивуд, поврзани со ескалатор. 

Долниот Лот има три возења - Светот Јура, Одмаздата на мумијата и 3Д трансформаторите.

Горниот дел го има остатокот од возењата, турнејата во студиото и две возбудливи претстави.

Повеќето од овие возењата во Universal Hollywood имаат барања за минимална висина за безбедност на возачите.  

Во оваа статија, ги објаснуваме сите холивудски возења на Universal Studios.

Возење во паркот Јура во Universal Studios Холивуд

Избегнување на гужвата на возењата

Време на чекање во Universal Studios Hollywood може да трае долго бидејќи тематскиот парк во Лос Анџелес е речиси секогаш преполн.

Ако сакате да ги избегнете линиите, бидете во забавниот парк кога ќе се отвори и започнете со возењето во Долниот дел. 

Повеќето луѓе започнуваат со возењата и ревиите во Горниот дел и стигнуваат до Долниот Лот подоцна попладне, поради што Долниот Лот има најкратко време на чекање рано во текот на денот. 

Во зависност од вашиот буџет, постојат три типа на Universal Studio Холивуд билети можете да изберете од -

на Билет за општ влез ви помага да ги прескокнете линиите на бројачот на билети и да заштедите пари (кога купувате онлајн, цените се пониски од цената на портата!)

If you want to skip the ticket counter lines and the ride queues, одлучете се за Експрес билет на страницата за резервации.

Ако сакате да ги прескокнете сите линии, сакате гурмански појадок и ручек и сакате да ве третираат како кралски членови, одлучете се за Билет за ВИП искуство

Universal Studios Холивуд ВИП турнеја е најексклузивниот начин да се оди зад сцената во најголемото филмско студио во светот и Тематскиот парк во Лос Анџелес.


Вратете се на почетокот


Хари Потер и забрането патување

Хари Потер и забранетото патување е главното возење на делот за Хари Потер на Universal Studio наречено Волшебнички свет на Хари Потер.

Ќе влезете низ високите порти на замокот и ќе поминете покрај ходниците на училиштето за вештерство и волшебство Хогвортс.

На патот, ќе видите локации од вашите омилени книги за Хари Потер – – канцеларијата на Дамблдор, училницата „Одбрана против темните уметности“, собата во Грифиндор, „Соба за потреби“ итн. 

Конечно, ќе добиете место во возењето и ќе се издигнете над теренот на замокот во возбудлива авантура, соочувајќи се лице в лице со магични суштества. 

Хари Потер и забранетото патување не е тобоган, туку сценско темно возење.

За време на искуството, возачите се пренесуваат низ вистински сетови кои користат екрани за проекција кои се обвиткуваат за да создадат магија.

локација: Горна лота
тип: Сценско темно возење
Минимална висина: 48 инчи (122 см)
Физички ограничувања Гостите чиј струк е 100 см (40 инчи) или повеќе, треба да го пробаат тестното седиште предвидено на влезот на атракцијата за да се обезбеди нивната способност за возење. 


Вратете се на почетокот


Летот на Хипогриф

Летот на Хипогриф е второто возење на Волшебничкиот свет на Хари Потер.

Гостите мора прво да влезат во просторот за грижа за магични суштества и да поминат покрај колибата на Хагрид за да стигнат до возењето.

Како што се приближувате до возењето, Хагрид нуди упатства за најдобриот начин да му пријдете на Хипогриф - магичното суштество со предни нозе, крилја и глава на џиновски орел и тело, задни нозе и опашка на коњ. 

Flight of the Hippogriff is a family-friendly roller coaster, meaning everybody can enjoy it.

Не заборавајте да погледнете надолу и да го видите Hagrid's Pumpkin Patch.

локација: Горна лота
тип: Roller Coaster
Минимална висина: 39 инчи (99 см)
Надзорен придружник: Деца под 48 инчи (122 см) мора да бидат придружувани од возрасен (14 години или повеќе)

Купете билети однапред
Кога ќе купи Universal Studios Холивуд билети in advance, you save money and time. Consider purchasing a Universal Express ticket if you don’t mind slightly costlier tickets but want a better experience. Universal Studios Hollywood Express Pass ви дава влез во тематскиот парк и еднократен Експресен пристап до секое возење, шоу и атракција.


Вратете се на почетокот


Светското возење на Јура

Адреналинот Jurassic Park Ride е дел од делот Jurassic World на тематскиот парк кој се наоѓа во Lower Lot. 

During the Universal Studios Hollywood Jurassic World ride, you sit in a boat and enter an immersive land where dinosaurs roam freely. 

Сè е добро додека Индоминус Рекс не почне да ве демне. 

The highlight of this thrill ride is when you get caught in a fight between Indominus Rex and her archrival, the Tyrannosaurus Rex.

If you have younger kids with you, check out Blue at the Raptor Encounter after this ride and excavate dinosaur fossils at DinoPlay. 

локација: Долна лота
тип: Возбудливо возење на база на вода
Минимална висина: 42 инчи (107 см)
Надзорен придружник: NA


Вратете се на почетокот


3D возење со трансформатори

Возењето на Transformers 3D во Universal Studios Hollywood е извонредно искуство што ги спојува 3D HD медиумите и технологијата за симулација на летот за да го истакне искуството никогаш порано.

Возбудливото возење се заснова на популарното трансформатори филм и содржи Optimus Prime, Bumblebee, Megatron и 13 други Autobots и Decepticons.

During this ride, you get thrust into the middle of a war zone and fight alongside Optimus Prime to save the world. 

Even as you protect the Allspark from Decepticons over four stories tall, you must also remember to survive!

локација: Долна лота
тип: Возење со возбуда
Минимална висина: 40 инчи (102 см)
Надзорен придружник: Деца под 48 (122 см) мора да бидат придружувани од возрасен (14 години или повеќе)

Препорачано четиво: Universal Studios Холивуд билети со попуст


Вратете се на почетокот


Одмаздата на возењето на мумијата

Одмаздата на мумијата е едно од најдолговечните возбудливи возења во Universal Studios. 

Ова возење со тобоганот со голема брзина беше дизајнирано околу акциониот авантуристички филм „Мумијата“ од 1999 година.

За време на ова возење, бидете спремни да се справите со мумиите на воинот, со смртоносниот напад на бубачки од скараби и со пресврти и вртења кои ги разгоруваат цревата. 

This Universal Studios ride catapults guests at speeds up to 72 km (45 miles) in virtual darkness.

локација: Долна лота
тип: Возбудливо возење
Минимална висина: 48 инчи (122 см)
Надзорен придружник: NA
Физички ограничувања Гостите чиј струк е 100 см (40 инчи) или повеќе, треба да го пробаат тестното седиште предвидено на влезот на атракцијата за да се обезбеди нивната способност за возење. 

Avoid waiting in long lines at Universal Studio’s ticket counters. Резервирајте ги вашите билети онлајн однапред. Билетите се поевтини онлајн отколку на портата!

Визуелна приказна: 13 совети кои мора да ги знаете пред да го посетите Universal Studios Hollywood


Вратете се на почетокот


Despicable Me Minion Mayhem

Despicable Me Minion Mayhem е симулациско возење каде им се придружувате на Гру, неговите ќерки и палавните Миниони на возбудливо возење.

The story starts in Gru’s home; he wants to make the guests actual Minion and initiates their ‘Minion training.’

Како што може да се очекува, работите не одат како што е планирано, а посетителот се впушта во незаборавно патување низ лабораторијата на супер-негативец на Гру.

локација: Горна лота
тип: Симулација на движење
Минимална висина: 40 инчи (102 см)
Надзорен придружник: Деца под 48 инчи (122 см) мора да бидат придружувани од возрасен (14 години или повеќе)


Вратете се на почетокот


Возење Симпсонови

Возењето Симпсонови на Холивуд на Universal Studios е тобоган за виртуелна реалност, но дејството е толку природно што повеќето возачи испуштаат воздух или два.

Krustyland, Krusty the Clown’s low-budget theme park, is being sabotaged, and you smash and blast through the park with Homer, Marge, Bart, Lisa, and Maggie in this thrilling ride. 

Watch for cameos from countless Simpsons characters as you soar across Springfield.

локација: Горна лота
тип: Возбудливо возење во затворен простор
Минимална висина: 40 инчи (102 см)
Надзорен придружник: Деца под 48 инчи (122 см) мора да бидат придружувани од возрасен (14 години или повеќе)


Вратете се на почетокот


Возење во Тајниот живот на домашните миленици

The Secret Life of Pets is an immersive ride based on the movie of the same name. 

The Universal Studios Hollywood attraction starts before you board the ride – everyone must walk through nine rooms plus hallways before arriving at the front of the ride queue. 

Премисата на ова последно возење во Universal Studios Холивуд е едноставна - сите животни мислат дека сте изгубено милениче, а со Сноубол (Кевин Харт) во водство, тие се обидуваат да ви најдат дом.

Ќе им се придружите на Макс, Дјук, Гиџет и Сноубол на патување низ улиците на Њујорк за да бидете пречекани во вашиот нов дом.

За време на возењето, сите посетители се гледаат себеси во огледалата од страна како кученца. 

локација: Горна лота
тип: Сценско темно возење
Минимална висина: 34 инчи (86 см)
Надзорен придружник: Деца под 48 инчи (122 см) мора да бидат придружувани од возрасен (14 години или повеќе)

Групи на семејства или пријатели кои сакаат тобогани ги посетуваат и Universal и Disneyland. Дознајте како да одите од Universal Studios Холивуд до Дизниленд и обратно.


Вратете се на почетокот


DreamWorks театар со кунг фу панда

Изложбата на DreamWorks Kung Fu Panda во Universal Studios Hollywood е мулти-сензорна атракција користејќи најсовремени визуелни ефекти.

It’s first-ever interior projection mapping, 360 surround sound audio, and sweeping physical effects make it a thrilling journey of awesomeness.

Посетителите од сите возрасти го сакаат ова шоу кое ве води на авантуристичко патување со По, Кунг Фу пандата.

локација: Горна лота
тип: Симулација на движење
Минимална висина: NA
Надзорен придружник: NA

Кој билет на Universal Hollywood ќе биде тоа?
Билет за општ влез, најевтиниот и најпопуларниот билет. Или на Експрес билет, што ви помага барем еднаш да ги прескокнете линиите при сите возења. Или на ВИП билет gets you royalty treatment at the theme park.


Вратете се на почетокот


Глупо Swirly забавно возење

Silly Swirly Fun Ride targets younger kids even though nothing adults from joining the fun.

While on this ride, you will soar, spin around, and take a 360-degree view of Super Silly Fun Land below.

Атракцијата содржи 12 возила со уникатен стил.

локација: Горна лота
тип: рингишпил
Минимална висина: NA
Надзорен придружник: Деца под 48 инчи (122 см) мора да бидат придружувани од возрасен (14 години или повеќе)


Вратете се на почетокот


Светски позната турнеја во студио

на Светски познати студио турнеја во Universal Studios Холивуд е 60-минутна тура со трамвај каде што истражувате вистинско филмско студио зад сцената.

Ќе посетите 13 градски блокови од студиото, изградено со креативна консултација на Стивен Спилберг.

Некои од најважните моменти на студиската турнеја што се случува во Горниот Лот се - 

  • Остатоци од Боинг 747 од Војна на световите
  • Вилици, најпознатиот жител на островот Амити
  • Симулација на земјотрес што се чувствува реално
  • Повторно креирање на сценарио за поплава
  • Бејтс куќа и мотел од психо

Две од најпопуларните извонредни возења од 360 степени - Fast & Furious Supercharged и King Kong 360 се дел од студиската турнеја. 

Кинг Конг 360 3D

Наградуваниот King Kong 360-3D создаден од Питер Џексон е најогромното 3-Д искуство во светот. 

Тоа е дел од светски познатата турнеја во студио, која е вклучена во секоја Билет за Universal Studios

За време на ова искуство, ќе бидете фатени во застрашувачка борба помеѓу 35-метарски Т-Рекс и Кинг Конг.

За време на возењето со Кинг Конг на Холивуд во Universal Studios, срцето ќе ви чука, и ќе се исплашите, но ќе барате повеќе кога ќе заврши!

локација: Горна лота
тип: 3-D / 4-D искуство
Минимална висина: NA
Надзорен придружник: NA

Брзи и бесни - суперполнат

Fast & Furious – Supercharged at Universal Studios Холивуд е 3-D извонредна атракција што ве води во сета филмска акција.

Ќе возите заедно со ол-стар актерската екипа од хит филмовите на возбудлива брканица со голема брзина која надминува 195 км (120 милји) на час и ќе ве катапултира во светот на брзите автомобили и меѓународните криминални картели.

Должината на атракцијата е 247 метри (809 стапки) - подолга од две фудбалски игралишта - и користи врвни, хипер-реалистични специјални ефекти на најпространото платно од 360 степени во светот.

Возењето Fast and Furious, кое ќе го доживеете за време на светски познатата турнеја во студио, не е тобоган.

локација: Горна лота
тип: 3-D / 4-D искуство
Минимална висина: NA
Надзорен придружник: NA

Предмети дозволени при возење
Security checks happen at the Front Gate checkpoint and every ride and attraction entrance. It is better to bring small bags to get through these checks faster. 


Вратете се на почетокот


Воден свет шоу

This 20-minute experience is Universal Studios’ #1-rated show and involves jet skiers, perilous plunges, firefights, massive explosions, and a plane crash you need to see to believe.

Во Universal Studios Hollywood Waterworld, светските шампиони на млаз скијачи изведуваат акробации за публиката, а исто така гледате џиновски огнени топки кои се издигнуваат 50 стапки во воздухот.

локација: Горна лота
тип: Прикажи
Минимална висина: NA
Надзорен придружник: NA


Вратете се на почетокот


Животински актери на Universal

За време на ова 20-минутно шоу во Горниот Лот, ќе видите животни тренирани од Тинзелтаун како прават трикови за миленичиња за да се срамат со нивните животински лудории.

Помладите деца го сакаат ова шоу затоа што можат повторно да ги видат нивните омилени сцени од Тајниот живот на милениците. 

The animals and the human trainers join hands to perform an act you will remember for a long time.

локација: Горна лота
тип: Прикажи
Минимална висина: NA
Надзорен придружник: NA


Вратете се на почетокот


Соба за детски прекинувачи

Сите возења во Universal Studios Холивуд ја нудат програмата „child switch“. 

Редовно, има случаи кога детето не може (или не сака) да вози некоја атракција, и токму тука е корисна програмата Child Switch.

Во таков случај, еден или двајца возрасни можат да чекаат со детето во просторијата за детски прекинувачи на атракцијата.

When the rest of the members return after their time on the ride, they switch with those waiting with the child without waiting in line again.


Вратете се на почетокот


Single Rider Lines

Гостите кои сакаат да доживеат атракција без своите пријатели или семејство во замена за пократко време на чекање, можат да ја изберат опцијата Single Rider.

Single Rider се заснова на достапноста на одредени атракции и може да се промени без најава.

Currently, the rides with Single Rider Lines are –

  • Хари Потер и забрането патување
  • Летот на Хипогриф
  • Одмаздата на мумијата - Возењето
  • Transformers: The Ride 3D
  • Светот Јура - Возењето

Извори

# Universalstudioshollywood.com
# Tripsavvy.com
# Wikipedia.org
# Attractioninsight.com

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Популарни атракции во Лос Анџелес

# Универзални студија Холивуд
# Ворнер Брос Студио Холивуд
# Холивудски знак
# Зоолошка градина во Лос Анџелес
# Мадам Тисо
# Автомобилство музеј Петерсен

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Лос Анџелес