Почетна » Лос Анџелес » Волшебничкиот свет на Хари Потер во Лос Анџелес

Universal Studios Холивуд Волшебничкиот свет на Хари Потер

Планирате одмор? Дознајте го најдобри хотели за престој во Лос Анџелес

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.7
(118)

Волшебничкиот свет на Хари Потер во Universal Studios Холивуд беше инаугуриран во 2016 година и оттогаш стана една од главните атракции на тематскиот парк.

Светот на Хари Потер не е посебен тематски парк, туку е тематска земја во Горниот дел на Universal Studios Холивуд во Лос Анџелес.

Во овој магичен дел од Универзал, посетителите ги истражуваат мистериите на замокот Хогвортс, возат тобогани со тематски Хари Потер со адреналин и пробуваат путер пиво.

Пред да резервирате билети, овој напис споделува сè што мора да знаете за Universal Studios Hollywood Wizarding World of Harry Potter.

Волшебничкиот свет на Хари Потер во Universal Hollywood

Билети за Светот на Хари Потер на Universal

Посетителите можат да изберат од три типа на Universal Studios Холивуд билети - Билет за општ влез, универзална експресна пропусница и турнеја за искуство со ВИП.

Билет за општ влез е најевтиниот и најпопуларниот билет. 

Универзална карта за Холивуд експрес ви помага барем еднаш да ги прескокнете линиите при сите возења.

Во текот на Universal Studios VIP Experience турнеја, ќе бидете прикажани околу ексклузивни подрачја кои не се отворени за јавноста, ќе добиете експресен влез во сите возења, шоуа и атракции, ќе уживате во гурманскиот оброк, ќе пристапите до ВИП салонот итн.

Сите овие билети ви овозможуваат целосен пристап до Волшебничкиот свет на Хари Потер. 


Вратете се на почетокот


Хари Потер и забрането патување

Хари Потер и забранетото патување е најпопуларната атракција во холивудскиот волшебнички свет на Хари Потер на Universal Studios.

Пред да стигнете до најсовремениот тобоганот, мора да влезете низ високите порти на замокот Хогвортс и да одите по познатите ходници на Училиштето за вештерство и волшебство Хогвортс. 

На патот, ќе ја видите канцеларијата на Дамблдор, училницата за одбрана од мрачните уметности, заедничката соба Грифиндор, просторијата за потребите итн.

Потоа се качувате на возбудливиот тобоган и се издигнувате над основата на замокот додека се придружувате на Хари Потер и се соочувате лице в лице со многу магични суштества. 

Летањето се случува преку паметно маскирана роботска рака која ве води низ разни сцени на Хари Потер и куполи за проекција.

Ова возење со Хари Потер има минимална височина од 48 инчи (122 см).

Физички ограничувања

Хари Потер и забранетото патување користи безбедносни ограничувања што може да ограничат некои гости да јаваат поради обликот и големината на телото. 

На посетителите со половината од 40 инчи (101 см) или повеќе ќе им биде тешко да ги стават безбедносните потпирачи, па затоа мора да го пробаат тестното седиште предвидено на влезот на атракцијата.

Просечното време на чекање на Хари Потер и забранетото патување е 40 минути, а на Летот на Хипогриф е 20 минути. Прочитајте понатаму време на чекање на возењата на Universal Hollywood за да можете подобро да ја испланирате вашата рута. 


Вратете се на почетокот


Летот на Хипогриф

Летот на Хипогриф е тобоган за семејство, во кој сите во семејството можат да уживаат заедно. 

Посетителите мора да влезат во просторот за грижа за магични суштества и да поминат покрај колибата на Хагрид за да стигнат до Летот на Хипогриф.

Како што се приближувате до возењето, Хагрид нуди упатства за најдобриот начин да му пријдете на Хипогриф - магичното суштество со предни нозе, крилја и глава на џиновски орел и тело, задни нозе и опашка на коњ. 

На помалите деца им се допаѓа додека возењето се спира, нурка околу делот од тиква и потоа поминува покрај колибата на Хагрид.

Возењето со Летот на Хипогриф има минимална височина од 39 инчи (99 см).

Децата под 48 инчи (121.9 см) мора да бидат придружувани од возрасен 14 или повеќе.

Препорачано четиво
- Минимална висина потребна за универзални возења
- Сите возења во Universal Studios Hollywood

Визуелна приказна: 13 совети кои мора да ги знаете пред да го посетите Universal Studios Hollywood


Вратете се на почетокот


Селото Хогсмид

Волшебничкиот свет на Universal Hollywood е сместен во селото Хогсмид.

Брилијантното повторно создавање на волшебното село од книгите за Хари Потер има многу продавници и продавници за храна. 

Посетителите мора да поминат покрај Хогсмид за да влезат во замокот Хогвортс и, на крајот, во возењето.

Universal Studios Холивудската верзија на Wizarding World е копија на оригиналот, отворена во Орландо во 2010 година. 

Објаснуваме некои од атракциите во Хогсмид.

Оливандерс

Секое повторно создавање на Волшебничкиот свет на Хари Потер мора да има Оливандерс, Креатори на фини стапчиња од 382 п.н.е.

Во оваа соба, наредена од дното до врвот со кутии со волшебни стапчиња, љубителите на Потер уживаат во кратка „сесија за избор на стапче“ и потоа избираат едно за себе.

Многу видови стапчиња се достапни за купување, од кои секоја чини околу 40 долари. „Интерактивно“ стапче чини многу повеќе.

Ако се одлучите за скапото стапче, можете да замавнете со стапчето за да стимулирате забавен трик на 11 различни места во светот на волшебниците. 

Овие „интерактивни“ стапчиња доаѓаат со мапа што ги прикажува магичните точки. 

Продавница за вицови на Зонко

Како што селото Хогсмид во книгите и филмовите за Хари Потер ја има продавницата за шеги на Зонко, истото го има и репликата на Универзал во Лос Анџелес.

За љубителите на Потер, ќе биде носталгично да се видат предмети како кинески Fortune Sticks, Tin Toys, Pik-a-Stiks, Fluffy Pygmy Puffs за домашни миленици итн., на продажба.

Хогвортс експрес

Возот на Хогвортс експрес во оваа атракција на тема Хари Потер е реквизит и не се движи. 

Децата сакаат бесплатно да прават селфи со постојано насмеаниот диригент на Хогвортс Експрес. 

Во куќата на станицата, веднаш до возот, е повторното креирање на возот со кој студентите би оделе за да одат во Хогвортс школата за вештерство и волшебство.

Посетителите можат да седат во оваа кочија и да ги направат нивните фотографии од официјалниот фотограф. 

Мора да платите дополнително за овој сувенир - не се дозволени селфи во кочијата. 

Хор на жаби

На „Жаба Чаир“ ќе ги слушнете вокалните стајлинзи на мал хор од студенти од Хогвортс, придружени со мазните бас татнеж на нивните џиновски жаби со грло. 

Секоја изведба има четворица ученици - од куќите Грифиндор, Слитерин, Хафлпаф и Равенклоу.

Триволшебник дух митинг

Triwizard Spirit Rally е колоритна изведба на ученици од легендарните волшебнички училишта во Хогвортс, Академијата за магија Боксбатон и Институтот Дурмстранг додека ја водат возбудата за турнирот Триволшебник.

Прво, девојките од Боксбатон изведуваат кореографски чин со панделки, а потоа момчињата од Дурмстранг изведуваат неколку акробации во стилот на боречки вештини. 

Претставата трае шест до осум минути, а учениците се достапни за групни фотографии.

Honeyduke's

Honeyduke's, познатата продавница за слатки од светот на JK Rowling, е пресоздадена во Universal Studios Hollywood Harry Potter World.

Тоа е порибено со пронајдоци на Роулинг, како што се Чоколадни жаби, мушички од епови, флизинг визби и омилениот свет на волшебниците, гравот со секој вкус на Берти Бот.

Батербир

Во Хогсмид, ќе најдете неколку колички кои продаваат путер пиво. 

Посетителите можат да се одлучат за ладно или замрзнато путер пиво со прелив од бел слез пена. 

Децата и возрасните го сакаат затоа што може да се јаде путер само во светот на волшебниците, а не и во реалниот свет. 

Пластична чаша путер пиво чини околу 8 долари; ако го сакате пијалокот во кригла за сувенири, мора да платите 14 долари.

Сладолед Фортескју

Во книгите и филмовите, Салонот за сладолед на Флореан Фортескју е дел од Алејата Дијагон, а не Хогсмид.

Но, сладоледот на Флореан Фортескју е толку популарен кај обожавателите и волшебниците што персоналот на Универзал ги стави на располагање на уличните киосци. 

Додека Волшебничкиот свет на Хари Потер останува верен на книгата, тој исто така одговара на популарната побарувачка. 

Не пропуштајте го вкусот на Chocolate Chili.

Што Билет за Universal World of Harry Potter ќе биде ли?
Билет за општ влез, најевтиниот и најпопуларниот билет. Или на Експрес билет, што ви помага барем еднаш да ги прескокнете линиите при сите возења. Или на Билет за ВИП искуство добивате третман за кралски права во забавниот парк. Или, ако сте на буџетски одмор, проверете како да добиете попусти во Universal Studios.


Вратете се на почетокот


Ресторани во светот на Хари Потер

Universal Studios Hollywood Wizarding World of Harry Potter има три продавници за храна и пијалоци - Три метли, Hog's Head и Magic Neep Cart. 

Три метли

Три метла е пријатна гостилница покриена со снег каде Хари Потер го има својот прв вкус на путер пиво. 

Ресторанот за седење нуди вкусна британска храна, вклучувајќи ги „Големиот празник“, Риба и чипс, овчарска пита и свеж зеленчук.

Ресторанот има и прекрасни лустери од леано железо, избришани дрвени греди и балкони преполни со љубопитни брич-а-брак. 

Достапни се алкохолни пијалоци и се служат на посетители над 21+ години со валидна лична карта.

Глава на свиња

Hog's Head е паб во задниот дел на ресторанот Three Broomsticks и е совршено место за сите видови пијалоци, вклучувајќи путер и сок од тиква.

Барот служи домашни и увезени пива, ексклузивни Hog's Head Brew, Gillywater (флаширана вода), специјални пијалоци, вино, алкохолни пијалоци и мешани пијалоци.

Не можете да ја пропуштите препарираната свинска глава која виси над шипката, која ќе ви рика додека поминувате. 

Magic Neep количка

Magic Neep Cart нуди свежо овошје, ладни пијалоци, флаширани пива и закуски.

Пробајте го сладоледот од путер, кој не можете да го набавите никаде на друго место.

Извори

# Universalstudioshollywood.com
# Wizardingworld.com
# Wikipedia.org
# Timeout.com

Специјалистите за патувања во TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите обиди да ја одржиме нашата содржина актуелна, доверлива и доверлива.

Препорачано четиво
- Universal Studios Холивуд Backlot турнеја
- Како да одите од Универзал до Дизниленд

Популарни атракции во Лос Анџелес

# Универзални студија Холивуд
# Ворнер Брос Студио Холивуд
# Холивудски знак
# Зоолошка градина во Лос Анџелес
# Мадам Тисо
# Автомобилство музеј Петерсен

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Лос Анџелес