Почетна » Лос Анџелес » Universal Studios до Дизниленд

Universal Studios Холивуд до Дизниленд – растојание, како да се оди

Планирате одмор? Дознајте го најдобри хотели за престој во Лос Анџелес

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.9
(182)

Од 33 тематски паркови во државата Калифорнија, шест главни се во и околу Лос Анџелес.

Universal Studios, Холивуд и Дизниленд се омилени на овие шестмина.

Не е ни чудо што туристите често прашуваат: „Колку е далеку студиото Universal од Дизниленд?

Некои семејства со деца или трагачи на возбуда кои сакаат да одат на тобогани ги посетуваат двете места.

Оваа статија споделува како можете да одите од Universal Studios Холивуд до Дизниленд и обратно.

Universal Studios Холивуд до паркот Дизниленд

Растојание од Universal Studios до Дизниленд

Паркот Дизниленд во Анахајм е приближно 35 милји (56 км) од Universal Studios Hollywood, и бидејќи двата парка се во близина на излезите на автопатот, времето на возење обично треба да биде 35 до 40 минути.

За жал, тоа трае многу подолго бидејќи автопатот меѓу Лос Анџелес и Анахајм е пренатрупан. 

Во зависност од сообраќајот кога тргнувате од Universal Studios, може да ви бидат потребни 90 минути до два часа за да стигнете до Дизниленд.

Во Universal Studios Hollywood, можете да резервирате три вида билети - А Генерален влезен билет (најевтиниот начин за влез), А Универзален експрес билет (помага да се прескокнат сите линии), или на ВИП билет (добива кралски третман). Дизниленд нуди само еден вид Билет за влез во Дизниленд.

Препорачано четиво
- Universal Studios Hollywood Express Pass
- Турнеја за ВИП искуство на Universal Hollywood

Визуелна приказна: 13 совети кои мора да ги знаете пред да го посетите Universal Studios Hollywood


Вратете се на почетокот


Uber од Universal Studios Холивуд до Дизниленд

Точка за преземање на Uber во Universal Studios Hollywood
Точка за преземање на Uber во Universal Studios Hollywood. Слика: Insideoursuitcase.com

Ако не сте на буџетски одмор, можете да изберете или Uber или Lyft да одат од Universal Studios Холивуд до Дизниленд или обратно. 

Rideshare најдобро функционира ако сте мала група или не ви пречи да плаќате за SUV, што може да биде малку поскапо.

Најдобриот дел од ангажирањето такси е тоа што можете да одите директно до вашата дестинација - Дизниленд Парк или Universal Studios - без губење време.

Очекувајте да платите околу 60-100 американски долари во секој правец за Uber или Lyft.


Вратете се на почетокот


Возење помеѓу Дизниленд и Universal Studios

Ако сакате целосна слобода и удобност, изнајмување автомобил и возење до тематскиот парк е добра идеја.

Изнајмувањето возила е најдобриот план ако сакате да пробате други места околу областа Лос Анџелес пред или по посетата на тематскиот парк.

Сообраќајот што ќе го сретнете во Лос Анџелес, градот помеѓу студиото Универзал и паркот Дизниленд, може да биде малку мачен.

Канцеларискиот сообраќај е максимум од 7.30 до 10 часот и од 3 до 6.30 часот во работните денови.

Самоуправувањето може да ве направи премногу уморни за да се забавувате во забавниот парк.

А потоа следуваат трошоците за изнајмување автомобил, бензин и паркирање во забавниот парк.

Ресортот Дизниленд и Universal Studios Холивуд наплаќаат приближно 30 УСД по автомобил за паркирање.

Забелешка: Некои компании за изнајмување автомобили ви дозволуваат да го задржите возилото до следното утро, што ви дава време да уживате во ноќниот живот во градот.


Вратете се на почетокот


Користење на јавен превоз за да стигнете до Универзал или Дизниленд

Можете да земете воз или автобус за да стигнете до забавниот парк по ваш избор, но ние не го препорачуваме бидејќи ви одзема многу време, што подобро можете да го искористите за да го истражувате забавниот парк. 

На пример, можете да го земете Метро автобус на ЛА од Анахајм до Universal Studios за само неколку долари, но ќе изгубите речиси три часа во патувањето. 

Да не зборуваме за стресот од повеќекратните трансфери. 

Возовите се релативно поедноставни - можете да земете возови за поврзување со Амтрак или Метро Железничката станица Анахајм ARTIC и дофат Унион станица во Лос Анџелес. 

Возачот на Uber може да ве остави во Universal Studios Hollywood од станицата Union за околу 10 минути. 


Вратете се на почетокот


Шатлови помеѓу студиото Универзал и Дизниленд

Со оглед на популарноста на двата тематски паркови, може да очекувате од нив да обезбедат превоз меѓу нив.

За жал, тоа не е така бидејќи се во интензивна конкуренција. 

Во 2019, Starline Express почна да нуди шатл-служба помеѓу двете локации, но услугата во моментов не работи.

Сепак, Холивуд до Дизниленд такси служба од Дизниленд експрес шатл ве води во забавниот парк во Анахајм на најудобниот можен начин.

Prime Time Shuttle е уште еден давател на услуги што ве носи од Холивуд до Анахајм и Дизниленд.

Нема да ти дозволат да се жалиш на шатл-службата од Холивуд до Анахајм и Дизниленд.

Предноста на шатловите е тоа што можете да седите и да се опуштите и да го избегнете стресот од возење во сообраќајот во Лос Анџелес. 

Можете исто така да научите ситници за Лос Анџелес од наративниот водич за тренерот.

Единствениот недостаток на користење на шатл-служба од Универзал до Дизниленд или обратно е тоа што мора да се придржувате до распоредот на шатлот. 

Понекогаш, тие исто така имаат застанувања на други атракции во областа Лос Анџелес, што може да го одложи вашето пристигнување на вашата дестинација.


Вратете се на почетокот


Совети за максимизирање на забавата за време на вашата посета

Без разлика кој начин на транспорт ќе го изберете помеѓу Дизниленд и Универзал, еве неколку совети за максимална забава.

Купете го вашиот Universal Studios Холивуд билети or Билети за Дизниленд однапред за да се избегне чекање на шалтерите. 

Кога ги купувате вашите билети однапред, заштедувате време и пари (билетите на портата се поскапи!)

Покрај купувањето онлајн билети, Universal Studios нуди и многу други начини да добиете попуст.

Јадењето појадок пред да стигнете таму има смисла за да можете да ги погодите возењата, претставите и атракциите пред да почнат да се формираат долгите редици. 

Во Universal Studios, истражувањето на Lower Lot прво има смисла бидејќи линиите се најкратки наутро.

Универзален Холивуд не е само за тобоганот - за целосно искуство, вклучете го времето за нив Волшебнички свет на Хари Потер   Universal's Backlot Studio Tour.

Ако не сте на буџетски одмор, пробајте го Универзален експрес билетшто ви помага да ги прескокнете сите линии или ВИП билет за кралско лекување. 


Вратете се на почетокот


Најдобар ден за патување од Дизниленд до Universal Studios

„Најдобриот ден“ за патување од Дизниленд Парк до Universal Studios или Universal до Дизниленд зависи од вас затоа што знаете што е суштинско за вашето семејство или група. 

Во работните денови обично има најмала гужва, но за жал, патиштата се попрометни затоа што луѓето одат (и се враќаат) од нивните канцеларии. 

Ако сакате да го избегнете сообраќајот во шпицот, викендите се подобри бидејќи патиштата ќе имаат помалку возила. 

Но, за време на викендите има поголема гужва во забавните паркови, што резултира со подолго време на чекање за возење, изложби и други атракции. 

Ако сакате да поминувате повеќе време во забавните паркови, викендите се подобри бидејќи атракциите остануваат отворени подолго. 

Извори

# Rome2rio.com
# Lajollamom.com
# Thriftyfamilytravels.com
# Theparkprodigy.com

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Препорачано четиво
- Најдобрите возења во Universal Studios Hollywood
- Барања за минимална висина за возењата
- Време на чекање на Universal Studios Холивуд

Популарни атракции во Лос Анџелес

# Универзални студија Холивуд
# Ворнер Брос Студио Холивуд
# Холивудски знак
# Зоолошка градина во Лос Анџелес
# Мадам Тисо
# Автомобилство музеј Петерсен

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Лос Анџелес