Почетна » Лос Анџелес » Светски позната турнеја во студио

Universal Studios Hollywood Studio Tour – билети, цени, попусти

Планирате одмор? Дознајте го најдобри хотели за престој во Лос Анџелес

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.7
(167)

Светски познатата турнеја во студиото во Universal Studios Холивуд е 60-минутно возење со трамвај за да се истражува вистинско филмско студио зад сцената.

Тоа е исто така познато како Universal Studios Холивуд задна турнеја или студиска турнеја.

За време на оваа турнеја, ќе посетите 13 градски блокови од студиото (исто така познато како backlot), изградено со креативни консултации од Стивен Спилберг.

Тоа е едно од најважните искуства во туристичката атракција во Лос Анџелес и е вклучено во секое Universal Studios Холивуд билет

Оваа статија споделува сè што мора да знаете за светски познатата турнеја во студиото во Universal Studios Холивуд.

Врвни билети за холивудски турнеи на Universal Studios

# Билет за ВИП турнеја

# Билет за општ влез

# Експрес билет

Universal Studios Холивуд студио турнеја

Што да очекувате на студиото турнеја

Universal Studios Холивуд е задолжителна посета на љубителите на филмови, а студиската турнеја е најблиску до снимањето филмови. 

Ве води зад сцената каде што се снимаат филмови и каде секојдневно работат најголемите холивудски ѕвезди. 

За време на светски познатата студиска турнеја, ќе научите за тајните на холивудските филмови и ќе го видите најобемниот сет на улични филмови во светот.

Купете билети однапред
на Билет за општ влез ви помага да ги прескокнете линиите на бројачот на билети и да заштедите пари. Изберете го Експрес билет на страницата за резервации ако сакате да ги прескокнете и линиите на бројачот за билети и редиците за возење. Следете ја врската за да дознаете повеќе за Универзална карта за Холивуд експрес. Ако сте на буџетски одмор, има многу начини да постигнете гол билети со попуст во Universal Hollywood.

Еве некои од најважните моменти од турнејата во заднина -

Кинг Конг 360 3-Д

Наградуваниот King Kong 360-3D создаден од Питер Џексон е најогромното 3-D искуство во светот и е вклучено во секоја Билет за Universal Studios

За време на ова искуство, ќе бидете фатени во застрашувачка борба помеѓу 35-метарски Т-Рекс и Кинг Конг.

За време на возењето со Кинг Конг на Холивуд во Universal Studios, срцето ќе ви чука, и ќе се исплашите, но ќе барате повеќе кога ќе заврши!

Брзи и бесни - супер наполнети!

Fast & Furious – Supercharged at Universal Studios Холивуд е 3-D извонредна атракција што ве води во сета филмска акција.

Ќе возите заедно со ол-стар актерската екипа од хит филмовите на возбудлива брканица со голема брзина која надминува 195 км (120 милји) на час и ќе ве катапултира во светот на брзите автомобили и меѓународните криминални картели.

Должината на атракцијата е 247 метри (809 стапки) - подолга од две фудбалски игралишта - и користи врвни, хипер-реалистични специјални ефекти на најпространото платно од 360 степени во светот.

Возењето Fast and Furious, кое ќе го доживеете за време на светски познатата турнеја во студио, не е тобоган.

Препорачано четиво: Барања за минимална висина при Universal возења

Земјотрес - Големиот

Искуството за земјотрес на Universal Studio е дизајнирано да изгледа како земјотрес од 8.3 Ричер во метро станица во Сан Франциско.

Кога трамвајската тура ќе достигне етапа 50, започнува земјотресот. 

Целата станица почнува да се тресе, запален камион со бензин пропаѓа низ покривот; воз во метрото излета од шините, а навлегува поплава од вода. 

Иако насекаде владее хаос, вашиот трамвај почнува да се тресе. 

Атракцијата се ресетира за само 15 секунди и се подготвува да ја пречека следната студиска турнеја трамвај.

Пред да резервирате билети, дознајте сè за различни видови билети во Universal Studios Hollywood.

Визуелна приказна: 13 совети кои мора да ги знаете пред да го посетите Universal Studios Hollywood

Бран поплава

Ефектот Flash Flood во Universal Studios се случува на кривулеста улица што минува низ мексиканско село. 

Дури и додека уживате во „ефектот на дожд“ и „ефектот на грмотевици“ од вашето трамвајско седиште, водичот објавува дека има поплава и дека водата се спушта од ридот.

Воден ѕид (10,000 литри!) се спушта по ридот, ги плаши гостите и истекува. 

Боинг 747 од Војна на световите

Масивниот сет на Боинг 747 што го користеше Стивен Спилберг за неговиот филм Војна на световите е веднаш до куќата Психо (се сеќавате на Психото на Алфред Хичкок?).

Комплетот на отворено е поставен по превисоки трошоци - 60,000 долари за деактивиран авион и 200,000 долари за да се исече на парчиња и да се пренесе во Universal Studios Холивуд.

Се навикна на тридневно снимање во 2005 година и сè уште е достапен за гостите да шетаат и истражуваат. 

Препорачано четиво: Универзален Холивуд до паркот Дизниленд

Вилиците на островот Амити

Комплетот остров Амити, користен во вилиците филм, беше вклучен во Universal Studios Hollywood Backlot Tour една година по филмот на Стивен Спилберг од 1975 година.

Гостите гледаат подвижна ајкула аниматроник од филмот, што обично ги плаши.

Атракцијата „Jaws“ е рекреација на неколку згради видени на Мартас Вињард, каде што целиот филм е снимен на локација.

Бејтс хотел и замок

За време на студиската турнеја, ќе ги видите и Психо Куќата и Мотелот Бејтс.

Откако Алфред Хичкок го рани пукањето на Психо во 1960 година, сетовите беа малку поместени низ задниот дел. 

Ќе го видите и Норман Бејтс како виси околу мотелот ако имате среќа. 

Повремено се движи околу мртво тело, а ако ве види дека го гледате, со нож го брка вашиот трамвај!

Дали е страшна турнејата во студиото?
Некои од вози во Universal Hollywood, како што е Паркот Јура, Хари Потер и забранетото патување, и Одмаздата на мумијата, може да бидат застрашувачки за некои. Сепак, тешко е да се стави количник на страв на студиото турнеја. За време на турнејата во студиото, ќе бидете седнати во трамвај и ќе бидете изложени на гласни звуци, интензивно тресење, екстремна вода, ефекти на оган итн., кои можат да исплашат некои деца и возрасни. 


Вратете се на почетокот


Познати водичи на студиото турнеја

Комичарот Џими Фалон, главниот водител на „The Tonight Show Starring Jimmy Fallon“, споделува забавни клипови за време на вашата турнеја. 

Тој ја зголемува нарацијата на студискиот водич во живо и можете да го видите на HD мониторите во трамваите.

Посетителите ги сакаат неговите шеги и се смеат со срце за време на турнејата. 

Повремено, на турата има специјални гости кои скокаат и служат како водич. 

Студиските тури се достапни на шпански во посебни денови. На денот на вашата посета, побарајте дигитални табли низ паркот за време на турнеја.

Обиколка на Backlot во текот на ноќта
За време на шпицот на сезоната, гостите можат да одат на ноќна обиколка на задниот дел на студиото. Ако ја посетите за време на шпицот на летото, препорачуваме да ги правите и редовните тури во студиото и ноќните. На Билет за општ влез може да ви овозможи и пристап до ноќната турнеја.


Вратете се на почетокот


Тајмингот на студиото турнеја

Universal Studios Холивуд се отвора неколку дена во 9 часот; во некои денови, започнува во 10 часот, а времето на неговото затворање варира сезонски, од 6 часот во зима до 11 часот за време на врвот на летото. 

Проверете ги дневните часови пред вашата посета.

Светски познатите трамваи на студиото турнеја започнуваат еден час по отворањето на паркот и завршуваат еден час пред да се исклучи забавниот парк за тој ден. 


Вратете се на почетокот


Колку долго трае студиото турнеја

Холивудската турнеја на Universal Studios трае околу 60 минути, а вие ѕирнете во светот на филмовите. 

Трамвајот патува низ Front Lot, Backlot и разни атракции, поминувајќи низ сетови и реквизити од бројни филмови.

Некои туристи тврдат дека нивните тури траеле само 45 до 50 минути, што е можно за време на преполни денови.


Вратете се на почетокот


Најдобро време за посета на студиото

Најдобро време да се земе Universal Studios Hollywood Studio Tour е доцна наутро, попладне или рано навечер бидејќи температурата се зголемува и времето на чекање за возењата на Universal е големо.

Подобро е да одите на Студио турнеја на средината на вашата посета кога сте уморни и претпочитате да седнете и да уживате во 60-те минути од возењето со трамвај.

Трамваите на светски познатиот студио турнеја застануваат пред затворањето на Universal Studios Hollywood, затоа не чекајте до последното тргнување со трамвај.


Вратете се на почетокот


Пристап до ВИП заднински

Одлучат за ВИП турнеја на Universal Studios Холивуд, кој вклучува ексклузивен пристап до Universal Studios Backlot, доколку сакате поблиску да погледнете зад сцената. 

Можете да пристапите до областите што не се достапни за обичните сопственици на билети со Билет за ВИП турнеја

Ќе ги обиколите најпрометните сетови на филмската индустрија во специјална количка и ќе се симнете за да ги истражувате познатите локации на отворено.

ВИП билетот добива и камериер паркинг, лесни закуски, освежување во приватниот ВИП салон, неограничен приоритетен пристап до сите возења и шоуа и гурмански оброк во приватната ВИП трпезарија. 

Извори

# Universalstudioshollywood.com
# Wikipedia.org
# Blog.discoveruniversal.com

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Популарни атракции во Лос Анџелес

# Универзални студија Холивуд
# Ворнер Брос Студио Холивуд
# Холивудски знак
# Зоолошка градина во Лос Анџелес
# Мадам Тисо
# Автомобилство музеј Петерсен

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Лос Анџелес