Почетна » Голф Празници » Голф одмор во Шпанија

Голф одмор во Шпанија

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.7
(169)

Живописна култура. Богато таписериран историја. Сценографија засекогаш запаметена.

Храна што ја наводнува устата. Двете меки на клупскиот фудбал - Барселона и Реал Мадрид.

Шпанија е земја која ако ја посетите еднаш, нема да можете да ја заборавите во текот на животот. Уште повеќе ако сте љубители на голф.

Да, Голф одмор во Шпанија се исто толку незаборавни и со настани.

За почеток, земјата ужива пријатно сонце речиси цела година, така што нема фиксно време за вашиот голф одмор.

Потоа, тука се бројните голф пакети што ги нудат сите одморалишта. Како голф турист, буквално ќе бидете разгалени за избор.

Голф одмор во Шпанија

Најдобри курсеви за голф одмор во Шпанија

Голфските одмори во Шпанија нудат еднакви количини сонце, море, песок и терени за голф.

Кога станува збор за најдобрите терени за голф во Шпанија за одмор со голф, долгиот медитерански брег нуди неверојатни можности.

Проверете ја нашата листа на најдобри терени за голф за голф одмори во Шпанија.

1. Реал клуб за голф Валдерама, Андалузија

Одмор во Шпанија во клубот Де Голф Валдерама
Слика: 1Golf.eu

Највисоко оценет терен за голф во Шпанија е Реал клуб Валдерама (исто така познат како голф клуб Валдерама).

Сместено во јужниот шпански регион Андалузија, има 18 дупки и два посебни терени за голф.

Речиси е подеднакво оддалечено од Кадиз и Малага, и затоа е лесно достапно.

Сепак, Реал клубот не е за аматерскиот голфер.

Тој е сложено дизајниран од архитектот на голф Роберт Трент Џонс, Сениор и е изграден со професионални очекувања на ум.

Real Club Valderrama е исто така скап терен за голф, затоа одлучете се за него само ако барате луксузна пауза за голф.

Препорачано четиво
1. Голф одмор во Португалија
2. Голф одмор во Франција

2. Терен за голф Finca Cortesin, Андалузија

Одмор во Шпанија за голф на теренот за голф Finca Cortesin
Слика: Fincacortesin.com

Терен за голф Finca Cortesin е исто така во Андалузија, во близина на Средоземното Море.

Овој терен со 18 дупки е нашироко почитуван во меѓународната патека за голф и има добра причина. Изграден е на целосно природен пејсаж.

Што се однесува до должината на курсот, тој е еден од најголемите во Европа.

Додека играат голф на овој терен, голферите можат да уживаат во прекрасен поглед на Средоземното Море, како и на блиските планини.

3. Club de Golf la Reserva, Сотогранде

Голф одмор во Club de Golf la Reserva
Слика: Eyeonspain.com

Исполнети со спокојни езера и величествени дрвја Клуб на голф ла резерва во Сотогранде, исто така, нуди прекрасен поглед на Средоземното Море.

Овој терен за голф исто така има 18 дупки и е исто така доста предизвикувачки.

Сепак, нејзината главна привлечност лежи во неговиот уникатен клуб, кој е изграден на линиите на фарма во Андалузија.

4. Голф Ла Галијана, Валенсија

Голф Ла Галијана во Шпанија
Слика: 1Golf.eu

Ако не сакате да платите половина од вашето банкарско салдо на голф тури, пробајте го Голф Ла Галијана во Валенсија.

Не мора да бидете ексклузивен член за да ги искористите нивните одлични капацитети за голф.

Зелените такси овде се речиси една третина од другите, поефтини голф клубови. Но, тоа не значи дека La Galiana прави компромиси за квалитетот.

Овој планински терен ќе ви овозможи предизвикувачки круг на голф во секое време од денот.

5. PGA Catalunya Resort голф терен, Жирона

Терен за голф во PGA Catalunya Resort
Слика: Pgacatalunya.com

на Терен за голф PGA Catalunya Resort во Жирона има 36 дупки и е веројатно најпредизвикувачкиот терен за голф во Шпанија.

Овој задоволувачки долг тек има густо зеленило и бројни големи езера кои го зголемуваат неговиот шарм и предизвик.

Теренот на патеката природно се тркала нагоре и надолу, што го прави уште поатрактивен.

6. Голф Сон Гуал, Мајорка

Голф Сон Гуал во Шпанија
Слика: Son-gual.com

на Голф Сон Гуал во Мајорка има 18 дупки и интересна историја.

Ја изградил бизнис магнатот и љубител на голфот Адам Палмер, кој бил редовен посетител на островот.

Предизвикувачкиот терен за голф е дизајниран од германскиот шампион во голф Томас Химел.

Други курсеви од светска класа во Шпанија ги вклучуваат Lumine Hills, Villa Padierna Golf Club и Abama Golf Resort.

Топ одморалишта за голф во Шпанија

Голфските одморалишта изобилуваат низ целата должина и ширина на Шпанија, па затоа не е тешко да се планираат паузи за голф овде.

Spain Golf Holiday во клубот Ла Манга
Голф Ла Манга клубот во Шпанија постои веќе 45 години. Благодарение на квалитетот на објектите и широката понуда на услуги, голф-клубот на одморалиштето беше крстен „Клуб за вистински голф Ла Манга“ од Кралското домаќинство на Шпанија во 2017 година. Слика: Lamangaclub.com

Не можете да погледнете подалеку од Хотел Ла Манга клуб во Мурсија.

Се смета за најпознатиот голф одморалиште во Европа, и тоа со добра причина.

Има три терени за голф изградени според стандардите на шампионатот заедно со секој луксузен голф што може да се замисли.

Од трите курсеви, најславен е Јужниот курс.

Не е ни чудо што беше домаќин на регионални и национални турнири во голф, вклучувајќи го и шпанскиот опен.

Јужниот терен има бројни бункери и опасности од вода и ќе ги натера очите на голферот да светат од исчекување.

Западниот курс не е помалку тежок.

Ги крие своите предизвици среде прекрасна глетка.

Северниот курс е релативно лесен, но не прави компромиси за убавината или разновидноста.

Препорачано четиво
1. Голф одмор во Мароко
2. Голф одмор во Полска

на Одморалиште Ла Кала во Малага е уште едно врвно одморалиште за голф одмори во Шпанија.

Во величествените ридови на Мијас е сместено ова одморалиште и неговите три терени за голф со 18 дупки.

Ова одморалиште нуди сите инклузивни голф празници за остроумниот патник.

Во близина на помалку познатиот шпански град Бенидорм, ќе го најдете Melia Villaitana Wellness Golf and Sun Resort.

Овој извонреден хотел ви овозможува пристап до два терени за голф, Леванте и Пониенте.

Двата терени се дизајнирани од американската легенда за голф Џек Никлаус, така што можете да очекувате предизвикувачка игра на голф.

на Хотел Guadalmina Spa and Golf Resort во Малага нудат атрактивни голф пакети.

Тој е во непосредна близина на два шампионски терени и нуди услуги на академија за голф.

Ако потрошите околу 200 евра по глава, можете да добиете три ноќевања во хотелот и две рунди голф.

Други врвни одморалишта за голф се хотелот Алменара, голфот Барсело Монтекастило, одморалиштето PGA Catalunya и други.

Најдобро време за голф одмор во Шпанија

Шпанија ужива одлично време за голф речиси цела година, што ја прави една од најомилените европски дестинации за голф одмор.

Иако е вистина дека многу туристи ги избегнуваат високите летни температури од јули и август.

Сезоната на голф во земјава трае половина година, почнувајќи од февруари и завршува на почетокот на јули.

Во периодот од три месеци од септември, октомври и ноември повторно се забележува пораст на одморите на голф во Шпанија.

Додека поголемиот дел од Северна Европа доживува сурово студено време, Шпанија останува топла и привлечна, што ја прави идеална дестинација за одмор за патниците и голферите.

Зелени такси на терените за шпански голф

Бидејќи Шпанија има многу терени за голф и голф одморалишта, нема униформност кога станува збор за темата за зелени такси.

Тие почнуваат од 35 евра по лице и можат да достигнат повеќе од 200 евра.

Некои терени за голф имаат специјално намалени зелени такси за работните денови, како што е Campo de Golf Abra del Pas, кој ги намалува зелените такси на 17 евра по лице.

Зелените такси понекогаш вклучуваат ексклузивни кабриолет, додека на некои терени мора да споделувате кабриолет со други голфери.

Некои терени како голф клубот Каланова, исто така, нудат специјални пакети за голф за деца.

Извори

# Yourgolftravel.com
# Golfbreaks.com
# Golfholidaysdirect.com
# Golfbreaksinspain.com

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Препорачано четиво
1. Голф одмор во Германија
2. Голф одмор во Зимбабве
3. Евтин семеен одмор во Шпанија

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Оваа статија е истражувана и напишана од

Оставете коментар