Почетна » Голф Празници » Голф одмор во Мароко

Голф одмор во Мароко

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.9
(182)

Додека планирате пауза за голф, Мароко можеби не е дестинацијата што веднаш ќе ви падне на памет.

Сепак, оваа земја сместена во Северна Африка на планинска позадина значително се разви како дестинација за голф.

За почеток, Мароко ужива топли и сончеви денови речиси во текот на целата година.

Ова погодно време го прави омилена дестинација за голф одмор, особено меѓу Европејците и Американците.

Второ, земјата има богата таписерија на култура, која остава многу за истражување во часовите што останаа по играњето голф.

Постојат многу одморалишта за голф кои ја зголемуваат привлечноста на одморите со голф во Мароко.

Голф одмор во Мароко

Најдобри терени за голф во Мароко

Голфските одмори во Мароко се центрирани околу неговите два главни града, Агадир и Маракеш. Од нив, Маракеш има некои од најдобрите терени за голф во земјата.

1. Голф Ал Маден

Најдобриот терен за голф во Мароко е несомнено Голф Ал Маден, кој беше дизајниран од познатиот американски голф архитект Кајл Филипс.

Има нежно тркалачки патеки, добро поставени бункери и неколку опасности од вода.

Овој терен за голф е исклучително предизвикувачки дури и за најискусните голфери. Сепак, аматерите не треба да губат надеж.

Речиси на сите дупки има позиции на маици напред, специјално направени за оние со поголем хендикеп.

Друга атрактивна карактеристика на Al Maaden е тоа што иако ги задржува основните карактеристики на мароканскиот терен за голф, исто така ви дава чувство во стил на врски.

Препорачано четиво
1. Голф одмор во Маурициус
2. Голф одмор во Зимбабве

2. Терен за голф клуб Amelkis

Терен за голф клуб Амелкис, Маракеш
Слика: Golfamelkis.com

Голф одмор во Маракеш мора да вклучува круг на Терен за голф клуб Амелкис.

Овој терен за голф има 27 дупки и е една од постарите објекти за голф во земјата.

Една од најатрактивните карактеристики на овој терен за голф е тоа што е поставен во подножјето на снежните планини Атлас, со што ви нуди спектакуларен поглед.

Голфот е исто така прилично спектакуларен, со зрели палми, високи трски од папирус, опасности и бункери.

Овој терен за голф е дизајниран од познатиот голф архитект Кејбел Б Робинсон.

3. Терен за голф клуб Assoufid

Терен за голф клуб Assoufid, Маракеш
Слика: Assoufid.com

Шкотскиот професионален играч на голф Ниал Камерон го направи својот напад во дизајнирање на курсеви со Терен за голф клуб Assoufid.

Неодамнешното дополнување на голф сцената во Мароко, тој веќе се здоби со популарност како главна дестинација за голф одмор во Маракеш.

Камерон го задржа природниот пустински пејзаж од маслинови дрвја, палми и кактуси главно недопрени, и создаде еден од најдобрите терени за голф на овој уникатен терен.

Тоа е и еколошки терен за голф, внимавајќи на потрошувачката на вода и енергија.

4. Терен за голф клуб Palmeraie

Роберт Трент Џонс, Сениор го дизајнираше Курс за голф клуб Палмереј на рамно копно, речиси 1500 стапки надморска височина.

За време на вашиот голф одмор во Мароко, мора да го вклучите овој прекрасен терен во вашата маршрута за голф.

Зелените овде се брзи и има повеќе од сто илјади дрвја, затоа внимавајте на вашето голф топче.

Постојат опасности од вода во форма на езера, има бункери и прекрасни палми исто така.

Најдобрите терени за голф во градот Агадир се Golf du Soleil, Golf de l'Ocean и Golf des Dunes.

Најдобри одморалишта за голф во Мароко

Мароко е познат по своите луксузни сместувања, а кога се во прашање голф хотелите и одморалиштата не е ништо поразлично.

Еве ја нашата листа на топ три голф одморалишта во Мароко -

1. Хотел Риу Тикида Бич

Хотел Риу Тикида Бич, Мароко
Слика: Sunshine.co.uk

Ако вашиот голф одмор во Мароко вклучува играње во Агадир, не можете да погледнете подалеку Хотел Риу Тикида Бич.

Овој голф одморалиште е само за возрасни, обезбедувајќи мирен и релаксиран престој.

Она што го прави попримамлив за туристите на голф е тоа што има одлични пакети за голф кои вклучуваат играње на трите најдобри терени за голф во Агадир.

Примерете еден од нивните all inclusive одмори за голф: пет ноќевања, оброци, по еден круг се Golf du Soleil, Golf de l'Ocean и Golf des Dunes терените, трансфери на аеродром и голф.

Што се однесува до пакетите Golf, не можете да добиете посеопфатна понуда!

Препорачано четиво
1. Голф одмор во Мароко
2. Голф одмор во ОК

2. Палатата за голф Палмереј

Палатата за голф Палмереј, Мароко
Слика: Preferredhotels.com

на Палатата за голф Палмереј е изградена со традиционална мароканска естетика и се наоѓа на кратка прошетка од пулсирачкиот градски центар на Маракеш.

Голф пакетите понудени од хотелот ќе ги импресионираат дури и најзаморените туристи од голфот.

Сите инклузивни празници на голф нудат четири ноќевања со појадок и по две рунди голф на терените за голф Палмереј и на палм голфот Оурика.

Трансферите на аеродромот и услугите на локален туристички водич се комплементарни.

3. Hotel du Golf

Хотел ду Голф, Мароко
Слика: Hotelsbarriere.com

Ако вашата идеја за одмор со голф во Мароко значи секое утро да се будите со восхитувачки погледи на теренот за голф, резервирајте си еден од многуте пакети голф понудени од Хотел ду голф.

Зошто? Бидејќи овој хотел гледа на 27-те дупки на теренот за голф Palmeraie. Да не заборавиме, ви го нуди секој луксуз за кој евентуално можете да сонувате.

И покрај тоа што се наоѓа во близина на центарот на градот, Hotel du Golf задржува магично мирна атмосфера.

Тоа е совршено место за повлекување, откако ќе заврши вашиот авантуристички ден на голф.

Можете исто така да го пробате одморалиштето на плажата Мазаган, ѕвездата Риад и палатата за голф Тикида.

Најдобро време за голф одмор во Мароко

Мароко ужива речиси триста сончеви денови секоја година, што го прави неодолива дестинација за голф одмор.

Замислете да не мора да го ограничите вашиот голф одмор во Мароко на одредено време од годината и ќе сфатите зошто оваа земја добива на популарност како голф дестинација.

Размислете за топлите денови и прекрасните сончање, за да го додадете во вашиот голф одмор.

Сепак, има една работа што треба да ја имате на ум додека планирате пауза за голф во Мароко.

Оваа земја има претежно муслиманско население.

Има ограничувања во текот на месецот Рамазан, особено во текот на дневните часови.

Зелени такси во марокански терени за голф

Најдоброто нешто за убаво уредените терени за голф во Мароко е тоа што тие наплаќаат многу разумни зелени такси.

Додека планирате одмор со голф во Мароко, можете да издвоите буџет од околу 25 фунти како зелени такси за секој терен.

Сепак, повеќето терени за голф наложуваат ангажирање кади, иако тоа не е премногу скапо.

Повеќето терени за голф наплаќаат околу 8 фунти за ангажирање кади. Вообичаено е да давате бакшиш на вашиот кадифе ако сте задоволни од нивната услуга.

Педесет проценти од наплатата на кеди е идеален совет. Можеби изгледа скапо, но почитувањето на локалните обичаи е задолжително.

Извори

# Yourgolftravel.com
# Golfholidaysdirect.com
# Golf-escapes.com
# Golfbreaks.com

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Препорачано четиво
1. Голф одмор во Дубаи
2. Голф одмор во Флорида

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!