Почетна » Голф Празници » Голф одмор во Франција

Голф одмор во Франција

Планирате одмор? Дознајте го најдобри хотели за престој во Париз

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.9
(183)

Уметност, култура, сценографија, храна, историја - без разлика како гледате на неа, Франција е епска дестинација за одмор.

Одморот е Франција е искуство што се случува еднаш во животот. Животна пресвртница кон која се стремат милиони.

Сега, замислете Голф одмор со легендарната земја како нејзина позадина.

Приказните што можете да ги раскажувате и спомените што можете да ги носите дома се бескрајни.

Постојат бројни голф одморалишта распространети низ цела Франција.

Овие одморалишта нудат одлични пакети за голф за оние кои се заинтересирани за паузи за голф во Франција.

Ако сакате да патувате помалку и да поминувате повеќе време на зелените, голф пакетот за одмор со седиште надвор од Париз го прави трикот.

Голф одмор во Франција

Во споредба со другите европски земји како Шпанија и Португалија, Golf сè уште се здобива со популарност во Франција.

Сепак, заслуга за Французите кои забрзано го прифаќаат елитниот спорт голф.

Земете го на пример Шантили, кој е домаќин на турнирот во голф на Отвореното првенство на Франција веќе една деценија.

Наследството на голф во Франција им должи многу на двајца британски архитекти - Хари С Колт и Том Симпсон.

Откако ги претставија Французите со Golf, популарноста на играта постојано оди во една насока - нагоре.

Препорачано четиво
1. Голф одмор во Шпанија
2. Голф одмор во Португалија

Најдобри терени за голф во Франција

Терен за голф Les Bordes

Терен за голф Les Bordes
Слика: Todaysgolfer.co.uk

Во северно-централниот оддел на Лоаре лежи прославениот Терен за голф Les Bordes.

Поздравен како најдобриот терен за голф во Франција, па дури и во Европа од некои познавачи на голфот, тој се наоѓа во долината на Лоара и нуди мирен, пошумен амбиент за возбудлив голф.

Овој терен за голф бил изграден на ловечкиот имот на баронот Марсел Бич, кој бил сопственик на империјата Бик.

Овој терен за голф со 18 дупки е резултат на визијата на прославениот голф архитект Роберт Ван Хаг.

Голфот овде е доста предизвик, кој се состои од долги бункери и опасности од вода.

Терен за голф Морфонтејн

Терен за голф Морфонтејн
Слика: Planetgolf.com

на Терен за голф Морфонтејн првично беше дизајниран како патека со 9 дупки од војвода, на она што порано беше поло терени.

Подоцна, 18 дупки беа додадени од Том Симпсон, недоволно ценет архитект на терените за голф.

И двата терени за голф се предизвикувачки, иако аматерите не треба да се разочаруваат, бидејќи има нешто и за нив.

Лоциран во регионот Шампањ во северо-источна Франција, Морфонтен е единствена и ексклузивна дестинација за паузи за голф во Франција.

Теренот за голф Албатрос

Меѓутоа, срцето на францускиот голф чука на теренот за голф поблиску до главниот град Париз.

Ова не е никој друг туку голф-клуб Сен Квентин ен Ивелин, терен кој го носи отпечатокот на тројца визионери на голфот - Ван Хаг, Хуберт Чесно и Пјер Тевенин.

Покрај шампионскиот курс (наречен The Терен за голф Албатрос), има уште два терени посоодветни за не толку професионалните голфери.

Не само што овој терен за голф е блиску до Париз, туку е и јавен терен, па затоа не треба да бидете поканети од член.

Голф „Шантили“.

Голф „Шантили“.
Слика: Olielo.com

Триесет километри северно од Париз е познатата Голф „Шантили“.. Овој курс стар повеќе од сто години, исто така, го дизајнираше Том Симпсон.

Очекувајте фасцинантни погледи на шумата Шантили додека преговарате за дизајнот на градината и опасностите од водата.

Препорачано четиво:
Голф одмор во Германија
Голф одмор во Ирска

Најдобрите голф одморалишта во Франција

Ако вашиот одмор со голф во Франција го вклучува голф клубот Шантили, тогаш мора да се пријавите во одморалиштето Auberge du Jeu de Paume.

Овој луксузен имот има виолетови акценти во својот декор, можеби за да алудира на фактот дека е блиску до кралското семејство колку што можете да добиете.

Дополнително е атрактивен за голф паузи бидејќи е блиску до пет терени за голф.

На врвот на Шантили, има и други терени како Golf du Lys. Некои голф пакети вклучуваат зелени такси за овие курсеви, сместување и други дополнителни капацитети.

Голф-одморалиштето најдобро одговара за играње во Golf National е Novotel Saint Quentin Golf National.

Овој кадифен хотел неодамна е реновиран, што го прави уште поатрактивен.

Покрај терените за голф во National, тој се наоѓа и во близина на други одлични терени за голф.

Голф пакетите што ги нуди хотелот вклучуваат билети за Евротунел, сместување и по еден круг на два терени за голф на National.

Ако вашиот одмор со голф во Франција е центриран во северниот дел на земјата, не гледајте подалеку од хотелот Najeti du Golf Aa Saint Omer.

Ова прекрасно одморалиште за голф им го нуди на своите гости најдоброто од легендарното француско село и неколку незаборавни кругови на голф на својот сопствен терен за голф.

Откако беше домаќин на настани од Европската турнеја во повеќе од една прилика, хотелот Најети се здоби со престиж меѓу меѓународната голф заедница.

Северна Франција, исто така, има уште еден скапоцен камен на голф одморалиште, хотелот Le Manoir.

Шумите на Le Touquet ќе ве обвиат во зелено спокојство штом ќе влезете во овој луксузен имот. Кога излегувате, можете да изберете од два одлични терени за голф.

Голф пакетите што ги нуди Le Manoir вклучуваат една рунда голф на кој било од двата терени, сместување и оброци.

Најдобро време за голф одмор во Франција

Најдобро време за планирање на голф одмор во Франција е есен или есен.

Земјата е најубава во оваа сезона, со остар воздух и прекрасни пејзажи кои обезбедуваат незаборавна позадина за вашата пауза за голф.

Месеците јуни и септември нудат најдобро време за престој на отворено и играње голф.

Ако соодветно ја планирате вашата пауза за голф, можете да избегнете дожд, снег и премногу топлина.

Меѓутоа, ако вашиот одмор на голф вклучува Париз, бидете подготвени да се борите со толпата.

Бидејќи без разлика во кое време од годината е, Париз е секогаш преплавен со илјадници туристи.

Зелени такси на терените за француски голф

Голф клубот Шантили е најпопуларната голф дестинација во Франција и оттука наплаќа прилично висока зелена такса.

Во просек, можете да очекувате да платите 145 американски долари како зелени такси во Шантили.

Имајќи го тоа кажано, секој денар потрошен на овој прекрасен терен за голф е повеќе од достоен за тоа.

Теренот Голф де Сен Жермен наплаќа слични зелени такси.

Голф клубот Фонтенбло во близина на Париз има малку поевтини зелени такси - околу 130 американски долари.

Теренот за голф Pines Golf d'Hardelot и Golf du Touquet се попристапни, по цена од околу 90 американски долари за секој терен.

Извори
# Yourgolftravel.com
# Golfholidaysdirect.com
# Golf-escapes.com
# Golfbreaks.com

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Препорачано четиво
1. Голф одмор во Италија
2. Голф одмор во Флорида

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Париз