Почетна » Голф Празници » Голф одмор во Зимбабве

Голф одмор во Зимбабве

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.9
(195)

Голфот се игра во Зимбабве повеќе од 100 години.

Спортот беше донесен во земјата од раните бели доселеници и остана еден од омилените спортови во земјата до денес.

Зимбабве е дом на речиси 50 терени за голф и многу голф турнири поради што илјадници туристи го планираат својот голф одмор во Зимбабве.

Успехот на домашните шампиони како Ник Прајс дополнително ја зголеми популарноста на спортот.

Ако сте ентузијаст за голф и планирате одмор за голф, не барајте понатаму. Исклучете ја вашата тура сафари со голф на еден од многуте прекрасни терени за голф во Зимбабве!

Голф одмор во Зимбабве

Најдобро време за голф одмор во Зимбабве

Ако некогаш сте играле голф, ќе знаете дека најдобро се игра во топли услови.

Ова е првенствено затоа што густината на воздухот е помала што дозволува топката да патува низ воздухот без задоцнување.

Топол сончев ден е најдобар пријател на голферот.

Ова го прави Зимбабве, со својата тропска клима, едно од најдобрите места за играње голф во светот.

За благо сончево време без речиси никаков дожд, планирајте ја вашата голф турнеја во оваа прекрасна земја помеѓу мај и август.

Можете исто така да погледнете во септември и октомври ако не ви пречи малку дополнителна топлина.

Најдобри терени за голф во Зимбабве

Зимбабве има некои од најдобрите терени за голф во Африка.

Ако сте ентузијаст на овој привилегиран спорт и размислувате за голф одмор во оваа прекрасна земја, еве некои од најдобрите терени за голф во земјата.

1. Elephant Hills Resort & Golf Club

Голф одмор во Зимбабве Elephant Hills
Топче за голф се втурнува во водата во голф одморалиштето Elephant Hills. Слика: Experiencezimbabwe.com

Ова прекрасно одморалиште се наоѓа на 4 километри од водопадите Викторија, на мал рид со поглед на реката Замбези. Може да се пофали со шампионски терен за голф со 18 дупки и е единствен во оваа област.

на Голф терен за одморалиште Elephant Hills беше испланиран и дизајниран од Гари Плеер.

Додека играте голф во голф-клубот Elephant Hills, поверојатно е да одите во локалниот див свет уживајќи во зелените на клубот.

Препорачано четиво 
1. Голф одмор во Јужна Африка
2. Голф одмор во Мароко

2. Кралскиот голф клуб Хараре

Прекрасен терен за голф поставен во градот Хараре, Ројал Хараре голф терен беше место за речиси половина од турнирите на Зимбабве Опен.

Тој е стар повеќе од 100 години и за прв пат е основан под името Салисбери голф клуб во 1898 година.

Овој клуб не е казнено поле, така што сесијата за голф овде е малку позабавна отколку во другите клубови бидејќи поттикнува различни видови игра со шут.

3. Голф Чепмен

Голф клуб Чепмен, Зимбабве
Слика: Capmangolf.co.zw

Еден од најдобрите во Африка, Голф Чепмен во Хараре досега беше домаќин на седум отворени шампионати во голф Зимбабве.

Ова е еден од најпрометните голф клубови во земјата, затоа ве молиме однапред да резервирате.

Една од истакнатите карактеристики на овој терен е начинот на кој водните карактеристики се интегрирани во теренот за голф од страна на Питер Маткович.

4. Леопард рок голф терен

Голф одмор во Зимбабве Леопард Рок
Играч на голф излегува од песочната јама во голф клубот Леопард Рок. Слика: Wildlifegolf.com

Ова око смирува Терен за голф Леопард Рок се наоѓа под Леопард Карпата во планинскиот венец Бвумба и со текот на годините беше домаќин на авторски права, познати личности и политичари. Се смета за еден од првите десет терени за голф во цела Африка.

Најдобри голф хотели во Зимбабве (според рејтинг)

Сеопфатен одмор со голф во Зимбабве најдобро ќе се ужива во едно од неговите различни одморалишта за голф кои нудат атрактивни пакети за голф низ целата земја.

Погледнете некои од најдобрите.

1. Уметнички ложи

адреса: 40, Armadale Road, Borrowdale West, Хараре
цена: Се движи од $59.00 до $139.00 (по лице, по ноќевање)
Тип на сместување: Ложа
Терени за голф во близина: Теренот за голф најблиску до Арт Ложите е голф-клубот Вингејт Парк (5.2 км). На 25 км од уметничките домови има добри терени за голф, како што се голф клуб Бородејл Брук, голф клуб Ројал Хараре, голф клуб Чепмен, голф клуб Ворен Хилс и клуб Рува Кантри - Голф Естејт

2. Сафари клуб Викторија Фолс

адреса: 471 Squire Cummings Road, Викторија водопади
цена: Се движи од $309.60 до $594.00 (по лице, по ноќевање)
Тип на сместување: хотел
Терени за голф во близина: Теренот за голф најблиску до сафари клубот Викторија Фолс е ресортот Elephant Hills кој се наоѓа на 1.6 км од хотелот Голф.

3. Хотел Ilala Lodge

адреса: Ilala Lodge, A8, Викторија водопади, Зимбабве
цена: Се движи од $212.80 до $478.80 (по лице, по ноќевање)
Тип на сместување: хотел
Терени за голф во близина: Теренот за голф најблиску до хотелот Ilala Lodge е Elephant Hills Resort кој се наоѓа на 2.4 км од хотелот Golf.

4. Викторија Фолс Сафари апартмани

адреса: Стенд 471 Squire Cummings Road, Викторија водопади
цена: Се движи од $629.85 до $889.20 (по лице, по ноќевање)
Тип на сместување: хотел
Терени за голф во близина: Теренот за голф најблиску до Victoria Falls Safari Suites е Elephant Hills Resort кој се наоѓа на 1.8 км од хотелот Golf.

Препорачано четиво
1. Голф одмор во Маурициус
2. Голф одмор во Португалија

5. Сафари Ложата Викторија Фолс

адреса: 471 Squire Cummings Road, Викторија водопади
цена: Се движи од $243.90 до $558.00 (по лице, по ноќевање)
Тип на сместување: Хотели
Терени за голф во близина: Теренот за голф најблиску до Викторија Фолс Сафари Ложа е ресортот Elephant Hills кој се наоѓа на 1.8 км од хотелот Голф.

6. Колиби со Лимерик

адреса: 17 Limerick Road, Hillside, Bulawayo, Whitecairns
цена: Се движи од $30.00 до $120.00 (по лице, по ноќевање)
Тип на сместување: Гостинска куќа
Терени за голф во близина: Теренот за голф најблиску до куќите во Лимерик е Хорнунг Парк Ложа, кој се наоѓа на 1.8 км од хотелот Голф.

7. Куќа за гости Sunbird

адреса: # 3 Moulsham rd, Dawn Hill Estate, Springfield Rd, надвор од авенијата Гриндејл, Хараре
цена: Се движи од $70.00 до $100.00 (по лице, по ноќевање)
Тип на сместување: Гостинска куќа
Терени за голф во близина: Теренот за голф најблиску до гостинската куќа Sunbird е голф клубот Чепмен (4.8 км). На 20 км од гостинската куќа Sunbird се наоѓаат некои од најдобрите терени за голф во Зимбабве, како што се голф-клубот Ројал Хараре, голф-клубот Бороудејл Брук, голф-клубот Вингејт Парк, голф-клубот Ворен Хилс, клубот Рува Кантри - Голф Естат.

8. Селото на истражувачите на Ширвотер

адреса: Д-р Адам Стандер, Викторија Фолс, Викторија Фолс
цена: Се движи од $50.00 до $120.00 (по лице, по ноќевање)
Тип на сместување: Шале
Терени за голф во близина: Теренот за голф најблиску до селото Истражувачи на Ширвотер е одморалиштето Elephant Hills кое се наоѓа на 2.1 км од хотелот Голф.

9. Ложата Ливингстон

адреса: 642 syringa road, Викторија водопади, Зимбабве, Викторија водопади
цена: Се движи од $50.00 до $150.00 (по лице, по ноќевање)
Тип на сместување: Ложа
Терени за голф во близина: Теренот за голф најблиску до Livingstone Lodge е Elephant Hills Resort кој се наоѓа на 2.8 км од хотелот Golf.

10. Elephant Hills Resort

адреса: 328 Park Way Drive, Викторија Фолс, Викторија Фолс
Цена од $218.00 до $645.00 (по лице, по ноќевање)
Тип на сместување: хотел
Терени за голф во близина: Прекрасниот терен по име Elephant Hills Resort Golf се наоѓа во рамките на ова одморалиште.

Извори

# Expedia.com
# Chakatravel.com
# Tripadvisor.co.uk
# Golftripz.com

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Препорачано четиво
1. Голф празници во Русија
2. Голф одмор во САД

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!