Почетна » Голф Празници » Голф одмор во Дубаи

Голф одмор во Дубаи

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.9
(183)

Кога ќе помислите на Дубаи, првите работи што ви паѓаат на ум се трговските центри, високите облакодери и секој луксуз што човекот може да го замисли.

Меѓутоа, во последно време, одморите со голф во Дубаи се појавија како тренд за патување.

Една од причините за ваквиот развој е претежно топлата клима во која ужива Дубаи.

Освен многу топлото лето, Дубаи има совршено време за круг голф.

Второ, некои од водечките голф архитекти во светот се поканети да создадат терени за голф во Дубаи.

Ова резултираше со некои од најдобрите терени за голф во Дубаи.

Голф одмор во Дубаи

Најдобри терени за голф во Дубаи

Трите најдобри терени за голф во Дубаи се наоѓаат во Емиратите, одморалиштето Монтгомери и Дубаи Крик.

Вашиот голф одмор во Дубаи мора да вклучува барем еден од овие терени за голф, ако не и сите три.

1. Меџлис голф терен

Голф Меџлис, Дубаи
Слика: Golfindubai.com

Голф клубот „Емирати“ го има првиот првенствен терен во регионот на Персискиот залив целосно направен од трева.

Не е изненадувачки што беше именуван како „чудо на пустината“.

Клубот има два извонредни терени за голф - на Меџлис голф и Голф Фалдо.

Непотребно е да се каже дека патеката Фалдо ја создаде никој друг туку легендата на голфот Ник Фалдо.

Дизајнерот Карл Литен го создаде оригиналниот терен на Емиратите - теренот за голф Majlis.

Распослан низ пустинските пустиња, ова е еден од најпредизвикувачките курсеви во Дубаи и е домаќин на Dubai Desert Classic секоја година.

Другите два терени се подеднакво привлечни и ќе додадат разновидност на вашите паузи за голф.

Препорачано четиво
1. Голф одмор во Мароко
2. Голф одмор во Турција

2. Адреса на теренот за голф Монтгомери

Адреса на теренот за голф Монтгомери, Дубаи
Слика: Tripadvisor.com

Колин Монтгомери неодамна го создаде теренот за голф во одморалиштето Монтгомери во Емирати Хилс.

Тој неверојатно, но успешно го рекреираше теренот за голф во шкотски стил на пустински терен.

Повлажното земјиште го отежнува постигнувањето на рамна положба.

Огромното пространство на вештачки езера ја зголемува севкупната тешкотија на Адреса на теренот за голф Монтгомери, што го прави еден од најпредизвикувачките во регионот.

Сепак, аматерите можат да се обидат и на овој терен за голф.

3. Голф во Дубаи Крик

Терен за голф во Дубаи
Слика: Golfsavers.com

Многу голф тури во Дубаи исто така го вклучуваат Терен за голф во Дубаи.

Именуван по потокот со солена вода што тече покрај имотот, овој терен за голф може да се пофали и со многу езера, прекрасно уредени патеки и традиционален арапски сензибилитет.

Теренот за голф Дубаи Крик беше домаќин на Дубаи Десерт Класик во два наврати.

Најдобри одморалишта за голф во Дубаи

Дубаи треба да биде вашата дестинација за одмор на голф ако сакате луксуз. Голфските одморалишта во Дубаи ги нудат најдобрите удобности и нивоа на услуга што може да се замисли.

Нашата препорака за првите три голф одморалишта во Дубаи се -

1. Адреса Монтгомери голф одморалиште

на Адреса Монтгомери голф одморалиште е популарен избор за голф одмор во Дубаи.

Овој голф одморалиште има терен за голф создаден од шкотскиот голфер Колин Монтгомери и може да се пофали со луксузно сместување.

Ова одморалиште голф во стил на бутик зрачи со интимен шарм, со 21 спална соба опремени во минималистички, но луксузен стил.

Има спа центар, ресторан во кој се служи одлична светска кујна и познат пури бар.

Сите инклузивни одмори за голф се создадени од одморалиштето Монтгомери, кое се грижи за сместување и голф на два други терени за голф, освен за внатрешниот терен.

Препорачано четиво
1. Голф празници во Русија
2. Голф одмор во Бугарија

2. Џебел Али голф одморалиште

Џебел Али голф одморалиште, Дубаи
Слика: Jaresortshotels.com

на Џебел Али голф одморалиште е уште една значајна дестинација која нуди голф празници вклучувајќи летови.

Теренот за голф на одморалиштето е мал според меѓународните стандарди, има само девет дупки.

Но, тоа е терен за голф поставен на нивоа на шампионатот и ќе ги задоволи дури и најпребирливите патници на голф.

Отпорот на одморалиштето голф е делот од 800 метри на приватната плажа, што сигурно ќе додаде дополнителна димензија на вашите паузи за голф.

Има 260 соби и прекрасни градини.

Базените имаат тераси за сончање каде што можете да го впиете сонцето и да добиете тен што ќе ви завиди на сите дома.

3. Хотел Медиа Ротана

Хотел Медиа Ротана, Дубаи
Слика: Booking.com

На неколку минути од голф клубот Емирати се наоѓа пет ѕвездички Хотел Медиа Ротана, што е уште една совршена база за голф одмори во Дубаи.

Има повеќе од 500 соби, ресторани кои служат пет различни кујни и секоја форма на релаксација што можете да ја побарате.

Најдобро време за голф одмор во Дубаи

Најфантастичната карактеристика за климата на Дубаи е тоа што секоја година има просечно една недела врнежи од дожд.

Оваа климатска карактеристика го прави цврст омилен за одмор со голф бидејќи времето останува совршено за активности на отворено речиси цела година.

Сепак, во летните месеци (јуни до септември) се забележува екстремна топлина.

Не е идеално да поминувате премногу време на сонце во ова време, бидејќи температурите стануваат задушувачки.

Некои терени за голф и голф одморалишта се исто така затворени за месец Рамазан.

Најдобро е да ги избегнувате овие месеци додека планирате одмор со голф во Дубаи.

Зелени такси во голф терените во Дубаи

Зелените такси во повеќето терени за голф во Дубаи се помали во лето отколку во другите месеци од годината.

Летните зелени такси на теренот за голф адреса Монтгомери за работни денови и викенди се исти - околу 109 американски долари.

Откако летото ќе заврши, зелените такси се зголемуваат на 172 американски долари.

Теренот Малџис во голф клубот Емирати е најскапиот терен за голф во Дубаи.

Зелените такси во лето се околу 167 американски долари, додека во другите месеци се зголемуваат на 197 американски долари.

Овие зелени такси вклучуваат една рунда голф, користење на заеднички баги и други клубски објекти.

Празници со голф на Емирати

Меѓународниот конгломерат на авиокомпании Emirates нуди исклучително атрактивни голф пакети.

Овие сеопфатни празници за голф може да се приспособат за да одговараат на вашите индивидуални потреби.

Без разлика дали сте во Дубаи за бизнис или задоволство, Емирати има совршен план да го направи голфот дел од вашето патување во Дубаи.

Со наслов „Арапски авантури“, овие голф пакети се исклучиво прилагодени за голф одмори во Дубаи.

Замислете да имате резервирано голф сесија на пет врвни терени за голф во Дубаи.

Замислете да ви е договорен превоз од едниот терен за голф до другиот.

И сега замислете дека во ваше име, во секој од овие голф-клубови, се грижите да ангажирате опрема или да добиете резервација во ресторан.

Ова е токму она што го нудат Emirates Golf празниците, а потоа уште нешто.

Петте терени за голф вклучени во овој голф пакет се Монтгомери Дубаи, голф одморалиштето Ал Бадија, теренот Меџлис и теренот Вади во голф клубот Емирати и Клубот за голф и јахти во Дубаи Крик.

За да се квалификуваат за овие голф пакети, играчите мора да имаат сертификати за хендикеп.

Емирати нуди и бесплатен превоз на клубови за голф ако резервирате одмор за голф.

Привремено членство во ексклузивните голф клубови на Дубаи е договорено и од Emirates.

Извори

# Yourgolftravel.com
# Golfholidaysdirect.com
# Golf-escapes.com
# Golfsavers.com

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Препорачано четиво
1. Голф одмор во Нов Зеланд
2. Голф одмор во Италија

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Оваа статија е истражувана и напишана од