Почетна » Голф Празници » Голф одмор во Турција

Голф одмор во Турција

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.7
(168)

Прекрасна архитектура, фасцинантна историја, богата културна разновидност, одлична храна, топли луѓе - причините за изборот на Турција како следна дестинација за одмор се бесконечни.

И ако сте страстни за спортот голф колку што сте за истражување на ново место, ќе ви се допадне релаксирачки одмор со голф во Турција.

Белек во Анталија се наоѓа во близина на Средоземното Море и тука се развива голф туризмот со огромна брзина.

Белек има и професионално дизајнирани терени за голф и луксузни одморалишта за голф за да го направат вашиот голф навистина незаборавен.

Најдобри терени за голф во Турција

Белек беше домаќин на многу меѓународни голф турнири. Очекувано, може да се пофали со некои од најдобрите терени за голф во Европа, дизајнирани од победници на европската турнеја како Дејвид Фехерти, Ник Фалдо и Колин Монтгомери.

Ликиа Линкови клуб голф терен Турција
Слика: Kingsmangolf.com

На околу дваесет милји од Белек се наоѓа најпопуларниот турски терен за голф, Lykia Links.

Тоа беше првиот поврзувачки тек на Турција и е изграден покрај река што оди во Средоземното Море.

Овој терен за голф со 18 дупки има песочни дини, бункери и езера. Меѓутоа, на Терен за голф Lykia Links не е за повремен играч на голф.

Неговите предизвици бараат професионална прецизност и потребен ви е сертификат за хендикеп за да играте на Lykia Links.

Препорачано четиво
1. Голф одмор во Бугарија
2. Голф одмор во Шпанија

2. Терен за голф PGA Sultan

PGA Султан голф терен Турција
Слика: Golfturkey.com

Голф-клубот Анталија нуди два терени-на Терен за голф PGA Sultan и Паша голф. Опасностите од водата се истакната карактеристика на двата курса, со прекрасни шуми и песочни брегови кои го зголемуваат целокупниот шарм на местото.

Тоа е во непосредна близина на Sirene Belek Golf Hotel, кој нуди палета на пакети за голф со сите инклузивни. Дупките на овие курсеви имаат љубопитни имиња, како што се Изборот, Клучалката и Гледајќи назад итн.

3. Голф клуб Карја

Карја клуб голф терен Турција
Слика: 1golf.eu

Австралискиот голф херој Питер Томсон беше мозокот зад него Курс за голф клуб Карја. Главната атракција на овој терен за голф е среќниот брак помеѓу британскиот и турскиот сензибилитет.

Хитлендовите (еден вид вегетација) не се вообичаена глетка во Турција, но голф клубот Карја изобилува токму со тоа, давајќи типично британско чувство на вашето голфско искуство.

Последните девет дупки имаат рефлектори, па можете да уживате и во ноќен голф на овој терен.

4. Курсе за голф Корнелија

Корнелија голф одморалиште Турција
Слика: Corneliaresort.com

Дизајниран од Ник Фалдо, Cornelia Golf Resort е изграден во рекордно време, иако не прави компромиси за квалитетот.

Деветките на Теренот на Корнелија голф одморалиште се именувани по римска тема, со наслови како Тибериј и Семпронија и Гај.

Деветте Гај и Тибериус заедно создаваат застрашувачки терен со 18 дупки, обврзани да ги задоволат дури и снобовите за голф.

5. Терен за голф Sueno Pines

Sueno Pines голф терен Турција
Слика: Eposgolf.com

Хотелот и голф-клубот Суено е еден од поновите учесници во туризмот за голф во Турција. Се наоѓа на 35 километри источно од Анталија и има два терени за голф.

Со тесни дрвореди, долги падини, песочен терен и неверојатна крошна од борови дрвја, Терен за голф Sueno Pines е поповолна од двете.

6. Кралски терен за голф Монтгомери Макскс

Монтгомери Макс Ројал голф терен е дизајниран од шкотската легенда за голф Колин Монтгомери.

Распространетиот терен има и меѓународно признаена академија за голф и луксузен хотел.

Тоа е првиот терен за голф во Турција кој е домаќин на европска турнеја организација не само еднаш, туку три години по ред.

Најдобрите голф одморалишта во Турција

Турција не ги разочарува патниците со страст за голф. Регионот Белек Анталија во Турција е дом на некои од најдобрите голф одморалишта во Турција.

Еве ја нашата листа на најдобрите четири голф одморалишта во Турција -

1. Хотел Сирене Белек

Хотел Сирене Белек, Турција
Слика: Booking.com

на Хотел Сирене Белек е прикачен на голф клубот Анталија и на гостите им нуди два терени за голф од светска класа - Паша и ПГА Султан.

Исто така, ги олеснува рундите за голф на два други терени, Carya и National.

Хотелот нуди приспособливи пакети за голф за сите видови патници, соло до групи.

За цени кои започнуваат од околу 600 евра, може да се резервира по една рунда голф на секој од четирите терени. Обезбедени се попусти за групи.

Препорачано четиво
1. Голф одмор во Италија
2. Голф одмор во Хрватска

2. Cornelia Diamond Golf Resort and Spa

Корнелија Дијамант голф одморалиште, Турција
Слика: Golfhotel.info

на Корнелија Дијамант голф одморалиште и спа нуди декадентен луксуз и предизвикувачки голф за своите гости.

Хотелот има три курсеви дизајнирани од Ник Фалдо, курсот за крал, курсот за кралица и курсот принц.

Во него е сместена и Leadbetter Golf Academy, доколку сакате да ги усовршите своите вештини додека сте на одмор за голф во Турција.

3. Глорија голф одморалиште

Голф одморалиште Глорија, Турција
Слика: 1golf.eu

на Одморалиште за голф Глорија покрај тоа што е славен хотел, исто така дава пристап до единствениот терен за голф со 45 дупки во Турција.

Постојат три курсеви во прилог на одморалиштето. Тоа се Стариот курс, Новиот курс и Курсот Избери Верде.

Овие терени за голф беа домаќини на PGA шампионати, како и меѓународни професионални и аматерски првенства за голф.

Курсевите оптоварени со борови и езера се на места за професионално задоволство, додека некои се протегаат се добри за не толку професионалците.

4. Regnum Carya Golf and Spa Resort

Регнум Карја голф одморалиште, Турција
Слика: Regnumhotels.com

на Регнум Карја голф и спа одморалиште е за играч на голф со вкус за луксуз.

Одморалиштето нуди сеопфатни пакети за голф кои вклучуваат престој во прекрасно уредените соби плус голф во голф клубот Карја или Националниот голф клуб.

Голф-клубот Carya со 18 дупки, исто така, може да биде домаќин на ноќен голф.

Националниот голф клуб со 27 дупки има посебно место во историјата на голфот во Турција.

Тоа беше првиот голф клуб изграден во Белек.

Најдобро време за голф одмор во Турција

Петте месеци од мај до септември се најдобро време да го испланирате вашиот голф одмор во Турција.

Времето може да биде на пожешка страна за северноевропејците, но не е непријатно.

Зимата е најдобро да се избегнува, поради студеното време и врнежите.

Иако повеќето клубови обезбедуваат голф во текот на целата година, подобро е да го резервирате вашиот голф одмор во попријатните месеци.

Особено мај и јуни се кога времето е најдобро, совршено за поминување неколку часа на отворено.

Не заборавајте да резервирате пакети за голф однапред, бидејќи повеќето голф клубови бараат претходна резервација.

Зелени такси во турски терени за голф

Голфот Монтгомери е еден од најскапите терени за голф во Турција. Овде зелените такси се околу 130 евра.

Вториот најскап терен за голф е PGA Sultan, каде зелените такси се околу 80 евра.

Овие терени нудат голф со меѓународни стандарди, па оттука високите зелени такси се сосема оправдани.

Од 30 евра до 80 евра можете да пристапите до другите значајни терени за голф, имено Анталија Паша, Ликија Линкс, голф клубот Карја, Глорија Стар и Глорија Нов.

Препорачливо е да побарате други критериуми пред да го планирате вашиот одмор за голф, како што се барањата за хендикеп итн.

Извори

# Yourgolftravel.com
# Golfholidaysdirect.com
# Bilyanagolf.com
# Golfturkey.com

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Препорачано четиво
1. Голф одмор во Ирска
2. Голф одмор во Маурициус

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!