Почетна » Голф Празници » Голф одмор во Италија

Голф одмор во Италија

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.7
(162)

Историјата, кујната и културата ја прават Италија одлична дестинација за одмор, без разлика што барате.

Покрај редовните туристи, Италија е исто така фантастична опција за голф одмор.

Голфот одмор во Италија може да вклучува различни опции.

На пример, можете да изберете да го центрирате вашиот одмор во и околу живописниот и историски град Рим и да добиете голф.

Градовите Фиренца и Милано се подеднакво атрактивни дестинации за одмор на голф во Италија. Двете познати езера во Италија, Гарда и Комо исто така нудат одлични игри на голф.

Голф одмор во Италија

Историјата на голфот во Италија е стара повеќе од еден век, но не е толку популарен како фудбалот.

Тој е најпопуларниот спорт во Италија, а се храни уште повеќе со многуте победи на Светските првенства.

Една од причините што голфот не е толку популарен во Италија како во ОК или САД е тоа што Италијанците претпочитаат брзи, живи спортови.

Можеби италијанскиот темперамент не дозволува трпение потребно за да се совлада и игра голф.

Сепак, повеќето врвни одморалишта се грижат за странските туристи кои бараат незаборавен одмор со голф.

Туристите кои претпочитаат мир за време на нивните голф излети претпочитаат голф одмори во Италија.

Најдобри терени за голф во Италија

И покрај тоа што Golf е само подигање во Италија, има повеќе од 100,000 регистрирани голфери во земјата.

Првиот терен за голф во Италија бил изграден во Фиренца во 1889 година и бил соодветно именуван - голф клуб Фиренца.

Во 1933 година, овој клуб беше преименуван како терен за голф Уголино.

Од првиот терен, бројот на терени за голф во Италија драстично се зголеми - 250 на последното броење.

1. Голф Певеро

Голф Певеро
Слика: Italygolfandmore.com

Голф клубот Певеро е можеби еден од најубавите голф клубови не само во Италија, туку и цела Европа.

Лоциран на Сардинија, овој клуб е дом на Терен за голф Певеро.

Тоа е дело на прославениот голф архитект Роберт Трент Џонс Сениор.

Сместен помеѓу два извонредно убави заливи е долина, овој терен за голф е создаден за вистинските познавачи.

Сепак, немојте да бидете измамени од вашето прекрасно опкружување и да ја спуштите вашата стража, бидејќи патеката Певеро е доста предизвикувачки.

Препорачано четиво
1. Голф одмор во Франција
2. Голф одмор во Шпанија

2. Golf di Roma Acquasanta

Голф ди Рома Аквасанта
Слика: Italia.it

Антиквитетите на антички Рим се единственото опкружување на Терен за голф ди Рома Аквасанта.

Оваа високо оценета шампионска патека е издлабена во подножјето на Адирондакс.

Најдобрата карактеристика на овој терен за голф е тоа што е подеднакво привлечен и за почетниците и за професионалците - со различните нивоа на предизвикувачки голф.

3. Курс за земја Гардаголф

Курс за земја Гардаголф
Слика: 1golf.eu

Професионалците за голф го сметаат теренот во Gardagolf Country Club во Ломбардија како еден од најинтересните терени за голф направени во Италија во изминатата деценија или така.

Има прекрасен амбиент, со езерото Гарда од едната страна и замокот Сојано од другата страна.

Создаден од Доналд Стил, на Гардаголф кантри голф терен двапати беше домаќин на Отвореното првенство на Италија во голф.

4. Терен за голф Вила д'Есте

Голф во Villa d'Este
Слика: Labriz.ru

Ако езерото Гарда има Гаргадолф, езерото Комо има и свој терен за голф. Станува збор за голф клуб Вила д'Есте, основан во 1926 година.

Тоа е краток курс, но го надополнува тоа со својата завидна историја.

Всушност, Вила д'Есте е веројатно најпрестижниот голф клуб во Италија.

Тој беше домаќин на кралското семејство на многу земји, вклучувајќи го и кралот Леополд од Белгија, кралот Едвард од Англија и Костантино од Грција.

на Голф во Villa d'Este беше создаден од Питер Ганон.

5. Голф Castelconturbia

Терен за голф Castelconturbia
Слика: Sogoto.co.nz

на Голф клуб Кастелконтурбија е еден од најстарите голф клубови во Италија.

Реновиран е неколку пати, последен од Роберт Трент Џонс, постар.

Најдобрите голф одморалишта во Италија

Од езерото Комо до Тоскана, одморите со голф во Италија ќе ви ја исполнат душата со исклучителна и разновидна убавина.

Има толку многу опции и пакети за голф што ќе бидете разгалени за избор.

1. Castelfalfi Golf Resort, Тоскана

Голф одморалиште Кастелфалфи, Тоскана
Слика: Joycerey.com

За почеток, можете да го пробате Одморалиште Кастелфалфи во Тоскана.

Овој луксузен хотел е вратен на својата сегашна величественост од неговиот поранешен аватар како скромна фабрика за тутун.

Ова одморалиште за голф нуди атрактивни all inclusive пакети за голф, кои го вклучуваат следново: пет ноќевања во стандардна соба, три зелени такси во голф-клубот Кастелфалфи, вечера за добредојде на три терени, дневен појадок на шведска маса и бесплатно користење на фитнес и велнес центар. .

Овој стандарден пакет може да се надгради и прилагоди според индивидуалните потреби.

Препорачано четиво 
1. Голф одмор во Португалија
2. Голф одмор во Хрватска

2. Карпедием Рома голф клуб, Рим

Карпедием Рома голф клуб, Рим
Слика: Wowholidayz.com

Кога сте во Рим, изберете го Карпедием Рома голф клуб како амбиент за незаборавен голф одмор.

Во ова ексклузивно одморалиште се сместени прекрасниот голф и кантри клуб Марко Симон, кој треба да биде домаќин на престижниот Куп Рајдер во 2022 година.

Секој од неговите 48 апартмани е свртен кон теренот за голф, така што можете да се впиете во суштината на играта дури и додека се релаксирате во затворен простор.

Одморалиштето за голф нуди пакети кои вклучуваат престој, зелени такси и дополнителни содржини.

3. Terme di Galzignano Hotel Majestic, Венеција

Terme di Galzignano Hotel Majestic, Венеција
Слика: Golfholidayitaly.com

Ако сакате вашата пауза за голф да биде во Венеција, не гледајте подалеку од Terme di Galzignano Хотел Majestic.

Тој нуди пакети за голф кои вклучуваат две зелени такси со 18 дупки на патеката Фрасанеле, Монтекија, покрај сместувањето и релаксирачките спа објекти.

4. Maison Gardagolf Golf Resort, езерото Гарда

Maison Gardagolf, езерото Гарда
Слика: Golfholidayitaly.com

Maison Gardagolf во езерото Гарда ќе додаде интимен шарм на вашиот голф одмор во Италија.

Замислете луксузно одморалиште за голф со само седум соби - и сега замислете какво интимно голфско искуство може да ви овозможи одморалиштето.

Пакетите вклучуваат зелени такси во голф клубот Гардаголф, заедно со одлично сместување и вкусни оброци.

Најдобро време за голф одмор во Италија

Пролетта и есента несомнено се најдобри времиња за планирање на вашиот голф одмор во Италија.

Главната причина е, се разбира, пријатното време кое е само совршено за цел ден поминат на отворено, играјќи голф и киснење на сонце.

Друг фактор што ги прави овие две сезони совршени за посета на Италија е тоа што цените на хотелите се попристапни од вообичаеното.

Април до јуни и септември до октомври се двата прозорци кога треба да го планирате вашиот голф одмор во Италија.

Климата преплавена со сонце не е премногу жешка, што ја прави идеална позадина за незаборавен одмор со голф.

Зелени такси во италијанските терени за голф

Зелените такси за италијанските терени за голф започнуваат од околу 60 евра и можат да достигнат до околу 160 евра, во зависност од ексклузивноста на теренот за голф, периодот од годината и дали е работен ден или викенд.

Зелените такси за планинскиот курс во Кастелфалфи, на пример, се од 66 до 77 евра во сите денови од неделата.

Вилата d'Este наплаќа повисоки зелени такси, кои се движат од 85 до 100 евра.

На поексклузивните терени за голф, потребен ви е хендикеп за да можете да купите голф.

Извори

# Yourgolftravel.com
# 1golf.eu
# Golf-escapes.com
# Golfholidaysdirect.com

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Препорачано четиво
1. Голф одмор во Германија
2. Голф одмор во Тајланд

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Оваа статија е истражувана и напишана од

Оставете коментар