Почетна » Голф Празници » Голф празници во Русија, Москва

Голф празници во Русија, Москва

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.9
(198)

Историски, туристите летуваат во Русија од многу причини - да уживаат во природата, да уживаат во рускиот див свет, да ја земат во нејзината разновидна историја, да ги покажат своите вештини за зимски спортови итн.

Сепак, во последно време стана популарна уште една причина за посета на Русија - да се игра голф.

Верувале или не, но првиот руски голф со 18 дупки е изграден во приградската област Нахабино, Москва во 1994 година.

Московскиот голф и кантри клуб остана единствениот терен за голф со 18 дупки во земјата долги години.

Оттогаш се додадени уште многу терени за голф и денес, одморите за голф во Русија се една од најголемите туристички атракции во земјата.

Затоа резервирај си одмор за голф во Русија и имај животно искуство.

Голф празници во Русија, Москва

Најдобро време за голф одмор во Русија

Русија е една од најголемите земји во светот и времето драстично варира од еден до друг дел на земјата.

Некои делови од Русија имаат екстремни временски услови и не е можно да се игра голф цела година.

За среќа, главните терени за голф се во и околу Москва. Освен долгите и горчливи зими, Москва ужива главно во пријатно топло време.

Зимата е од почетокот на ноември до крајот на март. Најдобро е да избегнувате голф тури во Русија во текот на овие месеци.

Сезоната на голф во Русија започнува од април и трае до октомври.

Есента трае два месеци од септември до октомври и овие два месеци се најдобри за голф одмор во Русија.

Можете да уживате во прекрасна природна околина заедно со одлична игра голф.

Препорачано четиво
1. Голф одмор во Тајланд
2. Голф одмор во Виетнам

Најдобри терени за голф во Русија

Русија има некои од најдобрите терени за голф во Источна Европа.

1. Терен за голф клуб Сколково

Голф клуб Сколково во Русија
Голф клуб Сколково. Слика: Nicklaus.com

Голф клуб Сколково има еден од најдобрите терени за голф во Русија.

Легендарниот американски голфер Џек Никлаус го дизајнираше овој руски терен за голф.

Распространетите зелени на овој терен имаат многу езера и бункери кои обезбедуваат голем предизвик за голферите од целиот свет.

2. Терен за голф и поло клуб Tseleevo

Голф и поло клуб Целеево во Русија
Клуб за голф и поло Целеево. Слика: Edsaplan.com

Терен за голф и поло клуб Tseleevo лоциран на живописната шумска област на 42 километри северно од Москва е уште еден убав руски курс.

Ова исто така беше дизајнирано од Џек Никлаус во 2008 година.

Во 2013 година, овој курс беше домаќин на Европската турнеја - кога престижниот турнир се врати во Русија по пет години.

Овој терен има и луксузен голф ресорт.

Покрај голф, ова одморалиште има и скијачка патека, поло клуб, ловечки клуб и луксузни удобности кои ќе ви помогнат да се опуштите по еден ден на отворено.

3. Zavidovo PGA National Golf терен

Национален терен за голф Zavidovo PGA, Русија
Национален терен за голф Zavidovo PGA. Слика: St-ing.com

Еден час возење од Москва ве носи до Национален терен за голф Zavidovo PGA.

Изграден со традиционална шкотска естетика, нуди добри водени предизвици.

Ова е првиот и единствен терен за голф во Русија кој ја носи престижната титула PGA.

Препорачано четиво
1. Голф одмор во Австралија
2. Голф одмор во Дубаи

4. Терен за голф во Пестово

Голф Пестово, Русија
Голф во Пестово. Слика: CreativeGolf3d.com

на Голф клуб Пестово е патека со 18 дупки од светска класа која се протега на 6,483 m (околу 7,090 јарди).

Тој е специјално дизајниран да биде домаќин на големи турнири.

Има вештачки пречки кои го компензираат недостатокот на сценска убавина.

Нуди и јахта клуб за забава и релаксација.

5. Курс за клубови во Москва

Московски кантри клуб во Русија
Московски кантри клуб. Слика: Golfmir.ru

на Московски кантри клубски курс е најпознатиот терен за голф во Русија.

Сместено надвор од Москва, нуди 300 хектари прекрасно зеленило за голф.

Половина од дупките овде претставуваат предизвик за вода.

Потписот е 576-јард пар пет 5-ти.

Овој курс заслужува посебно споменување, бидејќи ја стави Русија на мапата за голф на светот.

Урамнотежување на предизвиците со вода се прекрасни погледи како шумски парк.

Зелените и клубовите се во одлична состојба.

Без сомнение тоа е омилената дестинација на туристите кои резервираат пакети со руски голф.

Dunes Golf and Country Club се наоѓа во близина на Санкт Петербург, културниот главен град на Русија, како и нејзиниот втор по големина град.

Други добри терени за голф вклучуваат Московскиот градски голф клуб, Дон Голд и Кантри клуб, Пирогово Кантри клуб и Линкови Националниот голф клуб.

Од овие четири голф клубови, само Линк клубот има терен со 18 дупки.

Извори

# Golftripz.com
# Europeantourdestinations.com
# Yourgolftravel.com
# Alercegolf.com

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Препорачано четиво
1. Голф одмор во Шпанија
2. Голф одмор во Хрватска

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Оваа статија е истражувана и напишана од

Оставете коментар