Почетна » Голф Празници » Голф одмор во Бугарија

Голф одмор во Бугарија

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.7
(133)

Балканската нација Бугарија е доста атрактивна туристичка дестинација.

Со крајбрежје што се граничи со Црното Море, планини, реки и разновидно културно наследство, Бугарија е вистинска рогороза за сетилата.

Голфските одмори во Бугарија започнаа најмногу поради терените за голф во Ихтиман, Равно Поле и Сливен.

Сепак, оттогаш се создадени неколку терени за голф од светска класа во и околу градот Балчик.

Овој град се наоѓа на брегот на Црното Море, неколку километри северно од Варна.

Најдобрите терени за голф во Бугарија се создадени од прославениот голф архитект Гери Плеер.

Голф одмор во Бугарија

Најдобри терени за голф во Бугарија

Ер Софија во Ихтиман беше првиот терен за голф во Бугарија.

Оттогаш во оваа мала земја се изградени многу терени за голф.

Бидејќи бугарската влада исто така го промовира голф туризмот, инфраструктурата за голф се подобрува секој ден.

Проверете ги најдобрите терени за голф во Бугарија –

1. Црноморски терен за голф Рама

Црноморскиот голф Рама, Бугарија
Слика: Golfandleisure.gr

Голф клубот на Црното Море Рама стана речиси синоним за голф во Бугарија.

Сместено во градот Балчик, може да се пофали со 18-дупки од светска класа Црноморски терен за голф Рама.

Еве, вашата игра на голф ќе заврши со неверојатно изненадување, бидејќи осумнаесеттата дупка е речиси во Црното Море!

Ова е првиот терен за голф што го заврши Гери Плеер во Источна Европа.

Тоа е, исто така, најдобриот терен за голф со потпис на шампионатот во Бугарија.

Рамнините на врвот на карпата обезбедуваат прекрасен амбиент за овој терен, со два заливи кои се борат за вниманието на голферот - Кејп Калиакра и Кејп Галата.

Сепак, немојте премногу да ви го одвлекува вниманието од убавината наоколу, бидејќи сеприсутниот морски ветер може да ве победи ако ја изневерите стражата.

Препорачано четиво
1. Голф одмор во Ирска
2. Голф одмор во Турција

2. Голф „Tracian Cliffs“.

Во близина на Црното Море Рама е уште една популарна дестинација за голф одмор во Бугарија - одморалиштето за голф и плажа Тракиски карпи.

Голфот Тракиски Клифс исто така го носи знакот на Гери Плеер.

Всушност, тој отиде толку далеку што изјави дека не постои курс како тој Тракиски голф, каде било на планетата!

Назабените крајбрежни карпи и аквамаринот Црно Море придонесуваат за севкупната драма на овој терен за голф со 18 дупки, обезбедувајќи дека играта голф овде ќе остане засекогаш запаметена.

Од секоја дупка можете да ги видите карпите и морето додека се потопувате во предизвиците на Golf.

Многумина сметаат дека теренот за голф Тракиски карпи е најдобар во светот.

3. Голф терен за светилник

Заедно со Црното Море Рама и Тракискиот, Lighthouse Golf and Spa Resort го сочинуваат брегот на голфот на Кејп Калиакра.

Најдоброто нешто во врска со овие три терени за голф е што тие се наоѓаат блиску еден до друг, што го олеснува вклучувањето на сите во вашиот одмор со бугарски голф.

Враќајќи се на Терен за голф Lighthouse, тоа е терен за голф со 18 дупки дизајниран од поранешниот капитен на Рајдер купот, Иан Вуснам.

Прекрасните природни пејсажи ја формираат основата на овој шампионски терен за голф изграден на дизајн на врски.

Има и пет езера, што го зголемува количникот на опасност од вода во вашата игра голф.

4. Правец голф

Ако вашиот одмор со голф е центриран во и околу бугарскиот главен град Софија, вклучете го голфот и спа одморалиштето Pravets во вашата маршрута.

Се наоѓа на нешто помалку од еден час возење од Софија, на Терен за голф Правет е зелена со 18 дупки изградена според шампионските стандарди.

Други врвни терени за голф во Бугарија се во Пирин голф и кантри клуб, голф клуб и Спа Света Софија и голф клуб Сливен.

Најдобрите голф одморалишта во Бугарија

Гореспоменатиот голф брег во Кејп Калиакра ги има трите најдобри одморалишта за голф во Бугарија - одморалиштето за голф на Црното Море, голфот и спа одморалиштето Lighthouse и одморалиштето за голф и плажа Тракиски карпи.

1. Црното Море Рама голф одморалиште

Црното Море Рама голф одморалиште, Бугарија
Слика: Noyangolf.com

на Црно Море Рама е веројатно најпознатата и најпопуларна дестинација за голф одмор во Бугарија.

Дизајнираниот терен за голф на Gary Player е усогласен, ако не и надминат, со неговото луксузно гостопримство и сместување.

Постојат четири типа на сместување обезбедени од сите инклузивни голф пакети - индивидуални вили, вили со камбанарија, клубска резиденција и зелени вили.

Голф пакетите вклучуваат сместување во претпочитаните конаци и зелени такси за теренот за голф.

Одморалиштето има и академија за голф и го поздравува членството. Долгиот престој може да има добри попусти.

Препорачано четиво
1. Голф одмор во Кипар
2. Голф одмор во Италија

2. Thracian Cliffs Golf Resort

Thracian Cliffs Golf Resort, Бугарија
Слика: Youtube.com

на Тракиски карпи голф одморалиште има неверојатно убав амбиент.

Вилите се поделени на две села поделени со езеро, а морето и карпите ја опкружуваат мирната диорама.

Покрај теренот за голф од светска класа, одморалиштето нуди и одлично снабдена професионална продавница и клуб за релаксација на голфери.

Одморалиштето „Голф“ може да се пофали со познат ресторан, кој додава на целокупното искуство.

Тие организираат празници со голф, вклучително и летови, со претходно известување.

3. Lighthouse Golf and Spa Resort

на Lighthouse Golf and Spa Resort ја сочинува третата точка на триумвиратот на Голф Коуст.

Овој голф одморалиште е сместен на висока карпа од која се гледа спектакуларен поглед на длабоките сини води на Црното Море.

Тоа е помалку од еден час оддалечено од меѓународниот аеродром во Варна.

Голф пакетите што ги нуди одморалиштето вклучуваат сместување, зелени такси за голф теренот Lighthouse како и другите два терени за голф во близина.

4. Golf Resort Riu Pravets

Голф одморалиште Риу Правец, Бугарија
Слика: Tripadvisor.in

Во Софија, најдобриот избор за паузи за голф е Риу Правец одморалиште. Овој луксузен голф одморалиште располага со терен за голф во парк и има атрактивни пакети за голф.

Најдобро време за голф одмор во Бугарија

Најдобро време за планирање на голф одмор во Бугарија е летото, кое трае од јуни до август.

Во овој период Бугарија ужива пријатна температура, сончеви денови и благи вечери.

Звучи како совршено време за некој голф, нели?

Сепак, имајте на ум дека ова е најпрометната сезона за туризам во Бугарија, па оттука и голф одморалиштата ќе бидат преполни.

Најдобро е да го резервирате вашиот голф одмор со многу слободно време.

Пролетта и есента (април, мај, септември, октомври) исто така уживаат во доброто време.

Во зимите (ноември-март) во повеќето делови има снег и најдобро е да се избегнува.

Зелени такси во бугарски терени за голф

Помеѓу трите терени за голф на брегот на голф во Бугарија, одморалиштето Тракиски карпи и плажа наплаќа највисоки зелени такси.

Највисоките зелени такси за викенди и работни денови и двете можат да достигнат речиси 150 евра.

Другите два терени за голф, Светилникот и Црното Море Рама наплаќаат зелени такси кои се движат од 75 до 90 евра.

Сепак, овие голф одморалишта наплаќаат повеќе за време на викендите.

Пирин голф и кантри клуб има една од најниските зелени такси меѓу сите терени за голф во Бугарија.

Се наплаќа околу 46 евра во работни денови и 60 евра за викенд.

Извори

# Yourgolftravel.com
# Golfbreaks.com
# Golfinbulgaria.com
# Golfholidaysdirect.com

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Препорачано четиво
1. Голф одмор во Полска
2. Голф одмор во САД

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Оваа статија е истражувана и напишана од

Оставете коментар