Почетна » Голф Празници » Голф одмор во Нов Зеланд

Голф одмор во Нов Зеланд

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.7
(146)

Нов Зеланд е земја со неверојатна природна убавина.

Синиот океан, високите планини и зелените долини го прават прекрасен коктел за секој патник кој ја сака природата.

Сега замислете Голф одмор во оваа прекрасна позадина, и сите сте подготвени за одмор за цел живот.

Голф-одморите во Нов Зеланд се популарни низ целиот свет, бидејќи прекрасната земја има некои од највозбудливите терени за голф на планетата.

Од Квинсленд до Велингтон, постојат голем број одлични одморалишта за голф за да изберете.

Па, што чекате? Подгответе се за голф пауза од вашите соништа!

Голф одмор во Нов Зеланд

Најдобри терени за голф во Нов Зеланд

Терените за голф во Нов Зеланд се стратешки изградени во близина на планини покриени со снег или крајбрежни делови, што на крајот ги прави терени од светска класа.

Сите терени за голф во оваа земја обезбедуваат возбудлива природна позадина за круг голф.

Проверете ја нашата листа на четири врвни терени за голф во Нов Зеланд -

1. Голф Тара Ити

Прославениот американски голф архитект Том Доак дизајнираше два од најдобрите терени за голф во Нов Зеланд - Голф Тара Ити и теренот за голф Кејп Киднаперс.

Тара Ити е малку повеќе од еден час возење од Окленд.

Овој приватен голф клуб е достапен и со хеликоптер од аеродромот во Окленд.

Поставени на недопрените дини на плажата за сурфање покрај Тихиот Океан и заливот Хаураки, патеките во Тара Ити имаат и песок и трева.

Погрижете се вашиот одмор со голф во Нов Зеланд да го вклучува и овој рај за голф.

Препорачано четиво
1. Голф одмор во Австралија
2. Голф одмор во Виетнам

2. Голф на Кејп Киднаперс

Кејп Киднаперс голф терен, Нов Зеланд
Слика: Allsquaregolf.com

Том Доак го дизајнираше и имагинативно именуваното Кејп Киднаперс голф, кој се наоѓа во заливот Хок.

Кога креаторот ја нарекува сопствената креација „еп“, знаете дека има нешто посебно во овој терен за голф.

Распослан низ спектакуларни карпи кои гледаат кон Тихиот Океан, овој терен за голф следи шема на гребен и долина.

Овој меѓународно признат терен за голф е погоден за професионалци, но и за аматери, бидејќи секоја дупка доаѓа со дури пет различни позиции за мавање.

3. Голф Каури Клифс

Голф Каури Клифс, Нов Зеланд
Слика: Audleytravel.com

Друг терен за голф во Нов Зеланд поставен на крајбрежни карпи се карпите Каури, сместени на Заливот на Островите.

Најатрактивната карактеристика на овој стандарден терен за голф на шампионатот 72 е тоа што петнаесет од неговите дупки имаат неверојатен поглед на Тихиот Океан.

Вашата пауза за голф во Нов Зеланд ќе биде нецелосна без да го доживеете Голф теренот Каури Клифс.

4. Голф на Jack's Point

Голф на Jack's Point, Нов Зеланд
Слика: Blanketbay.com

Околу половина час оддалечен од центарот на Квинстаун е уште една омилена дестинација за голф одмор во Нов Зеланд - Џек Точка голф.

Овој голф е поставен покрај неверојатно убавото езеро Вакатипу, а исто така нуди прекрасен поглед на Алпите. Дизајниран од Џон Дарби, овој терен за голф е во едно со каприците на природата.

Тоа е исто така многу добра опција за почетници бидејќи има четири позиции за маици за секоја дупка.

Најдобри одморалишта за голф во Нов Зеланд

Праведно е да се поддржат такви неверојатни терени за голф, со подеднакво возбудливи голф одморалишта. Одмаралиштата за голф во Нов Зеланд редовно се појавуваат во првите редови на Golf Digest.

Еве ја нашата листа на трите најдобри одморалишта за голф во Нов Зеланд -

1. Ложата, карпите Каури

Ложата Каури Клифс, Нов Зеланд
Слика: Tripadvisor.com

Додека планирате одмор со голф во Нов Зеланд, вашиот главен избор што се однесува до сместувањето е обврзан да биде Ложата, кај карпите Каури.

Некогаш беше рангиран како најдоброто одморалиште за голф во светот, победувајќи ја силната конкуренција од познатите одморалишта на Шкотска, Мексико и Бахамите.

Ложата нуди пакети за престој и игра голф кои вклучуваат голф на патеката Каури Клифс.

Кога голфот на денот ќе заврши, имате мноштво активности за избор. Има дегустација на вино, луксузни соби, релаксирачки спа третмани и излети на затскриената Пинк плажа.

Препорачано четиво
1. Голф одмор во Тајланд
2. Голф одмор во Дубаи

2. Фармата, Хокс Беј

Заливот Фарм Хокс, Нов Зеланд
Слика: Newzealand.com

Кејп Киднаперс во заливот Хок има и свое одморалиште за голф, именувано Фарм.

Поставен на врвот на работна фарма од шест илјади хектари, возењето од портата на одморалиштето до вистинското одморалиште е запрепастувачки девет километри.

На патот, ќе преминете низ шуми, потоци и животни, кои додаваат прекрасен рустикален шарм на вашата пауза за голф.

Одморалиштето однадвор изгледа како фарма, но не прави компромиси за луксузот.

Нуди сите инклузивни голф празници кои може да се приспособат за да одговараат на индивидуалните потреби.

3. Ложата Хука, Таупо

Ложата Хука Таупо, Нов Зеланд
Слика: Hukalodge.co.nz

Поставена во близина на реката Ваикато е Ложата Хука.

Ова одморалиште за голф ќе додаде допир на ѕвездена прашина од познати личности на вашите голф одмори во Нов Зеланд.

Зошто? Бидејќи Ложата Хука е омилено одморалиште за голф на никој друг туку на легендата за голф Џек Никлаус.

Можете да вечерате на изолиран двор, пред реката брзаци, во просторијата за трофеи или винарска визба.

Останете и играјте Голф пакетите вклучуваат круг голф на двата блиски терени за голф - теренот за голф Wairakei и Клубот Kinloch.

Други одморалишта за голф ги вклучуваат одморалиштето Millbrook и Matakauri Lodge во Квинстаун, Peppers Clearwater Resort во Крајстчерч и Terrace Downs Resort во Кентербери.

Најдобро време за голф одмор во Нов Зеланд

Најдобро време за планирање на голф одмори во Нов Зеланд е есента.

Примарната причина за ова е што земјата е најубава во ова време.

Исто така, во овој период напливот на туристи од шпицот на летото станува стабилно помал, така што вашата пауза за голф може да има мирна позадина.

Есента трае три месеци во Нов Зеланд, од март до мај.

Летото (од декември до февруари) е најпопуларната сезона за голф одмор во Нов Зеланд, но очекувајте стрмни цени и резервирајте сè однапред за да избегнете проблеми. Пролетта (септември-ноември) е исто така идеална за паузи за голф.

Зелени такси на терените за голф во Нов Зеланд

Различни терени за голф во Нов Зеланд наплаќаат различни зелени такси, врз основа на ексклузивноста, времето од годината и неделата и други фактори.

Ако играте девет дупки од осумнаесетте дупки во голф клубот Титиранги, можете да платите 50 американски долари наместо 90 американски долари.

Ако сте гостин на член на Клубот, можете да платите помалку од тоа.

Помладите голфери добиваат попуст на зелените такси.

Некои терени за голф се исклучиво за приватни членови и можете да играте само со покана.

Кади, голф колички и опрема за голф може да се изнајмат со дополнителни трошоци.

Голф тури со автоматско возење во Нов Зеланд

Голфските одмори во Нов Зеланд имаат дополнителна привлечност - факторот само-возење.

За време на вашата пауза за голф во Нов Зеланд, можете да се одлучите да го заокружите со тури со самостојно возење.

Неколку компании нудат пакети за голф со само возење во Нов Зеланд, кои вклучуваат резервирано возило, сместување, резервации на омилените терени за голф и разгледување знаменитости.

Овие пакети ви даваат слобода да уживате во паузата за голф со свое темпо.

Тие, исто така, ги негираат проблемите да се грижите за секој детал, осигурувајќи дека ќе имате блажен одмор.

Истражувањето преку Интернет ќе ви помогне да ја добиете најдобрата зделка додека планирате одмор со голф со само возење во Нов Зеланд.

Извори

# Experiencegolf.co.nz
# Newzealand.com
# Yourgolftravel.com
# Golfexplorer.com.au

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Препорачано четиво
1. Голф одмор во САД
2. Голф одмор во Флорида

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!