Почетна » Голф Празници » Голф одмор во Виетнам

Голф одмор во Виетнам

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.9
(196)

Голфот не е она што се мисли кога се размислува за Виетнам.

Оваа земја од Југоисточна Азија е попопуларна на меѓународно ниво поради нејзината култура и наследство.

Колку и да звучи изненадувачки за неупатените, одморите со голф во Виетнам брзо стануваат лудост.

Ако го сакате голфот, убав релаксирачки одмор со голф во Виетнам дефинитивно ќе ги додаде вашите спомени.

Од познатите градови Сајгон и Ханој до сонцето, морето, планините, има многу други атракции кои ќе ве држат зафатени за време на вашата пауза за голф овде.

Со цел да ги привлече голферите со склоност кон луксуз, Виетнам нуди некои од најдобрите пакети за голф.

Голф празници во Виетнам

Најдобри терени за голф во Виетнам

Виетнам има сопствен голф брег, кој е преполн со многу терени за голф и одморалишта за голф.

Дананг е прославениот влез во овој голф брег и има што да понуди за страствените голфери.

1. Голф клуб Ба На Хилс

Во Дананг има четири главни терени за голф.

Од нив, на Ба На Хилс голф клуб терен е првиот терен за голф во светот дизајниран од британскиот голфер Лук Доналд.

Распослан низ многу различни долини на ридовите Бана, овој терен за голф со 18 дупки е изграден дури во 2016 година.

Планинскиот курс има дарежлива доза на дрвја, опасности од вода и различна надморска височина за да додадете на предизвикот и уживањето.

Дополнително, има академија за голф, училиште за голф, ресторани и бањи.

2. BRG Da Nang терен за голф одморалиште

BRG Da Nang Golf Resort Course, Виетнам
Слика: Golforient.com

BRG Da Nang Golf Resort Course е релативно постар.

Изграден во 2010 година, веднаш стана популарен откако беше избран за еден од 15-те најдобри нови терени за голф во светот.

Постојано се избираше и за најдобар азиски терен за голф.

Сместен речиси на морскиот брег, нуди прекрасен поглед, како и незаборавна рунда голф.

Морското ветре го зголемува предизвикот на оваа патека со 18 дупки дизајнирана од Грег Норман.

Препорачано четиво
1. Голф празници во Русија
2. Голф одмор во Тајланд

3. Голф во Лагуна

Голф Лагуна, Виетнам
Слика: Golfasian.com

На неколку километри од Дананг се наоѓа голф клубот Лагуна Ланг Ко.

Овој терен за голф со 18 дупки беше дизајниран од прославениот голфер Сер Ник Фалдо во 2012 година.

Терен за голф Лагуна има по нешто за секого – за почетници и за професионалци.

Сместено меѓу планините и морето, нуди и одлична глетка.

4. Голф Mountainview

Голф Mountainview, Виетнам
Слика: Frystraka.com

Иако Дананг е најпопуларното место за голф одмор во Виетнам, голфот во Ханој има свој шарм.

Голф одморалиштето BRG Kings Island, на пример, има два прекрасно одржувани терени за голф за остроумниот патник.

Тие се именувани како терен за голф покрај езерото и Голф Mountainview.

Имињата даваат идеја што да очекувате на овие курсеви, иако она што ќе ве пречека овде далеку ќе ги надмине сите ваши очекувања.

Други терени за голф во Ханој вклучуваат BRG Legend Hill Golf Resort, Chi Linh Star Golf and Country Club, Long Bien Golf Course и Phoenix Golf Resort меѓу другите.

Сајгон и Далат се уште две интересни станици за да го пробате вашиот голф одмор во Виетнам.

Постојат специјални Saigon Golf пакети кои може да се приспособат за да одговараат на индивидуалните потреби. Не пропуштајте го одморалиштето за голф Донг Наи и голф-клубот Хармони во Сајгон.

Најдобри одморалишта за голф во Виетнам

Дананг е скапоцен камен на брегот на голф во Виетнам. Очекувано, има најголема и најразновидна концентрација на голф одморалишта во целата земја.

1. Pullman Danang Beach Resort

Пулман Дананг одморалиште, Виетнам
Слика: Govietnam.info

Од сите голф одморалишта во Виетнам, најлуксузниот хотел е веројатно Одморалиште на Пулман Дананг.

Сместен токму на прекрасната плажа My An, овој имот со пет ѕвезди ќе ви понуди спектакуларен поглед на морето веднаш од удобноста на вашата соба.

Погодно е лоциран во близина на сите главни терени за голф на Дананг, што го прави вашето секојдневно патување лесно.

Препорачано четиво
1. Голф одмор во Кипар
2. Голф одмор во Нов Зеланд

2. Новотел Дананг Премиер Хан Ривер

Новотел Дананг Премиер Хан Ривер, Виетнам
Слика: Booking.com

Малку поевтин од Pullman е Река Новотел Дананг Премиер Хан.

Од барот на покривот на фантастичниот хотел, можете да добиете прекрасен поглед на градот додека уживате во пијалок.

3. Хотел Sanouva Danang

Хотел Sanouva Danang, Виетнам
Слика: Bookkhachsan.com

Другиот популарен луксузен хотел во Да Нанг е Хотел Sanouva Danang. Во близина на терените за голф во Хои Ан и Хуе, овој хотел порано бил колонијална зграда. Го задржува тој шарм од стариот свет, но не прави компромиси со модерниот луксуз.

4 Голф-клуб „Далат палас“

Голф клуб Далат Палас, Виетнам
Слика: 1golf.eu

Ридскиот град Далат го роди голфот во Виетнам, и затоа мора да го посетите ако планирате одмор со голф во Виетнам. На Голф-клуб „Далат палас“ нуди голф и релаксација и има неколку возбудливи пакети за голф во понуда. Хотелот Dalat Palace Heritage е дестинација со пет ѕвезди што можете да ја изберете за незаборавен одмор со голф.

5. Софител Легенда Метропол Ханој

Софител Легенда Метропол Ханој, Виетнам
Слика: Booking.com

Ако сакате да играте на шампионските стандардни терени на Ханој, не можете да изберете што се однесува до сместувањето.

на Софител Легенда Метропол Ханој е луксузен хотел со пет ѕвезди, лоциран во близина на главните терени за голф.

Сместен е во француска колонијална зграда која е стара повеќе од сто години, но го нуди секој луксуз што може да се замисли.

6. Хотел Silk Path

Хотел Silk Path, Виетнам
Слика: Booking.com

на Хотел „Патот на свилата“. во Ханој е рајот на голферите. Не само што се наоѓа во близина на реномираните терени за голф, туку нуди и удобности од светска класа.

Најдобро време за голф одмор во Виетнам

Виетнам е голема земја и може да се подели на три региони - северен, централен, југ.

Климата низ целата земја е претежно тропски монсунски.

Но, овие поединечни региони имаат некои климатски идиосинкразии, кои треба да ги запомните додека планирате турнеи со голф.

Северната област има две сезони, зима и лето.

Периодот од крајот на септември до почетокот на април е идеален за голф одмор.

Централниот и јужниот регион имаат слични сезони на голф, првата од октомври до март и втората од октомври до февруари.

Додека Азијците се добро запознаени со тропската клима, Европејците треба да се подготват за високи температури и влажност.

Зелени такси во виетнамски терени за голф

За граѓаните на Америка или Европа кои планираат одмор на голф во Виетнам, зелените такси не треба да бидат загрижени.

Иако треба да се има на ум дека повеќето луксузни голф одморалишта ги одржуваат своите зелени такси и другите цени усогласени со меѓународните стандарди.

Зелените такси се околу 120 американски долари во просек, иако цената може да се зголеми за време на викендите.

Дополнителни услуги како количка за голф, чевли за голф, комплети за голф и чадори се достапни за дополнително плаќање.

Има многу веб-страници кои нудат одлични зделки за зелени такси ако резервирате сеопфатен одмор на голф во Виетнам.

Извори

# Golfasian.com
# Golflux.com
# Golftripz.com
# Golfsavers.com

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Препорачано четиво
1. Голф одмор во Флорида
2. Голф одмор во Португалија

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Оваа статија е истражувана и напишана од

Оставете коментар