Почетна » Голф Празници » Голф одмор во Кипар

Голф одмор во Кипар

4.9
(184)

Кипар е трет по големина остров во Средоземното Море. Исто така е трето најнаселено.

Земјата ужива исклучително пријатно време речиси цела година и има некои од најубавите плажи во светот.

Не е ни чудо што Кипар отсекогаш уживал гордост на место во имагинацијата на љубителите на плажа.

Меѓутоа, неодамна островската држава на Кипар стана и голф дестинација.

Поточно, по основањето на меѓународно познатиот Aphrodite Hill Resort.

Ако сакате да резервирате одмор со голф во Кипар, вашето патување ќе ве однесе до западниот крајбрежен град Пафос.

Голф одмор во Кипар

Најдобри терени за голф во Кипар

Што е тоа кај терените за голф на Кипар што тера толку многу туристи да се враќаат на оваа дестинација од година во година?

Па, островската држава има четири терени за голф од светска класа, за почеток.

Овие терени за голф ќе ги израдуваат професионалците, а на аматерите исто така им тече плунка со исчекување.

Крајбрежниот град Пафос е главната дестинација за паузи за голф во Кипар.

Не само што шармантниот град нуди спектакуларна природна убавина, туку е и погодна основа за одмори со голф, бидејќи оттука лесно се стигнуваат до сите главни терени за голф.

1. Терен за голф Афродита Хилс (познат и како PGA National Cyprus)

Терен за голф Афродита Хилс
Слика: 1golf.eu

Афродита Хилс е најпознатиот терен за голф во островската држава.

Теренот за голф е дизајниран од познатиот голф архитект Кејбел Робинсон, кој ја имал разликата да работи со Роберт Трент Џонс, постариот.

Овој терен за голф ќе ве остави со прекрасни спомени.

Гледајќи во прекрасното Средоземно Море, на Терен за голф Афродита Хилс е распространета низ пар висорамнини поделени со прекрасна клисура што го одзема здивот.

Сјајните маслинови дрвја, рогачниците, огромната клисура меѓу маици, бункерите од саксии, бујната трева и дарежливите зеленило додаваат на незаборавното искуство.

Препорачано четиво
1. Голф одмор во Турција
2. Голф одмор во ОК

2. Терен за голф клуб Елеа

Елеа голф терен
Слика: Eleaestate.com

Лоциран на азурниот Медитеран е голф-клубот Елеа, терен за голф кој го носи педигрето на никој друг туку на Сер Ник Фалдо.

Пејзажот овде не е помалку впечатлив од Афродита.

Според Фалдо, на Терен за голф клуб Елеа е дизајниран да го фаворизира внимателниот, стратешки голф пред големите удари.

Маслинките и рогачниците се наоѓаат и на овој голф, иако неговиот уникатен карактер го позајмува варовникот насекаде.

Има 18 дупки на патеката, сите доста предизвикувачки и способни да додадат поинаков вкус на вашиот голф одмор во Кипар.

3. Теренот за голф клуб Minthis Hills

Терен за голф Минтис Хилс
Слика: 1golf.eu

На помалку од половина час возење од Пафос се наоѓа Голф клуб Минтис Хилс.

Се наоѓа на 550 метри надморска височина, па оттука кул морски ветре ќе ве гали дури и во најжешките лета.

Овој ридски терен нуди предизвикувачки голф среде прекрасна природна околина.

Има дрвја натоварени со овошје, има винова лоза и севкупно има неверојатна убавина.

4. Терен за голф Secret Valley

Терен за голф Secret Valley
Слика: Tripadvisor.in

Тајната долина е стандарден терен за голф за првенство со 18 дупки, повторно во близина на градот Пафос.

Ако ја вклучите Secret Valley во вашата пауза за голф, можете да очекувате незаборавна рунда голф под сенката на стари дрвја и интересни карпести формации.

Препорачано четиво
1. Голф одмор во Италија
2. Голф одмор во Бугарија

Најдобрите голф одморалишта во Кипар

Афродита Хилс Холидеј Резиденции
Афродита Хилс Холидеј Резиденции во текот на ноќта. Слика: Aphroditehillsresortholidays.com

Најдобрите голф одморалишта во Кипар се изградени во или во близина на градот Пафос, за да обезбедат лесно патување до четирите терени за голф.

Најпопуларниот терен за голф е Афродита Хилс, па оттука и двете најпопуларни голф одморалишта во Кипар се соседните Афродита Хилс Холидеј Резиденции и хотелот Афродита Хилс.

Од нив, вториот е полуксузен, а со тоа и поскап имот.

Сепак, двата имоти нудат сеопфатни пакети голф кои ви овозможуваат пристап до познатиот терен за голф Афродита Хилс.

на Хотел Афродита Хилс е речиси двојно поскапо од одморалиштата Афродита Хилс. И двете голф одморалишта имаат намалени цени за групни патници.

Бидејќи сите четири терени за голф се во и околу Пафос, не треба да престојувате во одредено одморалиште за голф за да играте на кој било терен.

Повеќето одморалишта нудат атрактивни голф пакети кои вклучуваат сместување и круг голф во четирите терени.

На пример, Хотел на плажата Александар Велики нуди одличен пакет голф.

Можете да останете во нивниот луксузен имот седум ноќи и да искористите по еден круг на сите четири терени за голф.

Овие пакети започнуваат од нешто повеќе од илјада фунти и вклучуваат други поволности како бесплатно шише вино, бесплатно користење на хотелскиот спа и спортски објекти, бесплатно складирање голф и други.

на Танос Хотел Анабел е уште еден популарен избор за голф одмор во Кипар.

Има голф пакети кои вклучуваат сместување и круг голф на трите терени за голф, освен на Афродита Хилс.

Пакетите се по цена од околу 550 фунти по лице.

Паузите за голф во Кипар се малку на скапа страна.

Но, ако го направите вашето истражување добро и со многу време во рака, можете да искористите неколку фантастични пакети Golf вклучувајќи летови.

Најдобро време за голф одмор во Кипар

Најдоброто нешто за планирањето на паузите за голф во Кипар е тоа што не мора да се ограничувате на некоја одредена сезона.

Островската држава ужива просечна температура од 24 степени речиси цела година, што го прави исклучително пријатно време.

Можете да очекувате благи ветрови и топло сонце додека се испуштате, или да добиете прекрасен сончев тен додека уживате во голф.

Меѓутоа, бидејќи има само четири терени за голф во Кипар, тие понекогаш се држат затворени за неколку недели одржување и поправка.

Додека го планирате вашиот голф одмор во Cypress, внимавајте на овие временски слотови за одржување.

Зелени такси на терените за голф на Кипар

Теренот за голф Афродита Хилс и теренот за голф Елеа Естејт се двата врвни терени за голф во Кипар.

Очекувано, овие терени за голф наплаќаат многу повисока зелена такса од другите два терени во и околу Пафос.

Точните зелени такси зависат од хендикепот на голферот и од тоа дали е работен ден или викенд.

Сепак, терените Афродита и Елеа голф наплаќаат приближна зелена такса од 90 до 180 евра.

Постојат онлајн попусти достапни речиси во секое време од годината.

Теренот Minthis и теренот за голф Secret Valley имаат зелени такси од околу 60-65 евра.

Извори

# Yourgolftravel.com
# Golfbreaks.com
# Golf-escapes.com
# Cyprusparadise.com

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Препорачано четиво
1. Голф одмор во Хрватска
2. Голф одмор во САД

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Оваа статија е истражувана и напишана од

Изменето од Река Раџан & факт проверен од Џамшед V Рајан

Оставете коментар