Почетна » Голф Празници » Голф одмор во Тајланд

Голф одмор во Тајланд

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.7
(155)

Тајланд е една од најпопуларните дестинации за туристите кои сакаат да пробаат од Југоисточна Азија. Тоа е исто така барана земја за паузи за голф.

Зошто? Прво, затоа што има географска разновидност на терените за голф.

Постојат одморалишта на плажа, планински терен и космополитски урбан живот. И сите од нив може да се вклучат во вашите голф одмори во Тајланд.

Второ, многу е лесно да се прескокнете од еден на друг терен за тајландски голф.

Трето, голфот во Тајланд е попристапен од паузите за голф во други азиски дестинации.

Одмор на терени за голф во Тајланд

Најдобри терени за голф во Тајланд

Голфските одмори во Тајланд најмногу ги вклучуваат главните региони на земјата, имено главниот град Бангкок, дестинациите на плажата Патаја, Хуа Хин и Пукет и планинското повлекување Чианг Маи.

Бангкок има повеќе од четириесет терени за голф, па дури и ако не го напуштите градот, можете да имате исклучително исполнета пауза за голф.

1. Алпски терен за голф клуб

Алпски терен за голф клуб, Бангкок
Слика: Бангкок.com

Околу еден час возење од Бангкок Централ е Курс за алпски голф клуб.

Теренот за голф со 18 дупки се смета за еден од најдобрите во цела Азија, оставете го Тајланд на мира.

Роналд М Гарл, познат американски голф архитект го дизајнираше и создаде овој терен за голф.

Дополнителна атракција за љубителите на голфот ќе биде фактот што Тајгер Вудс победи на азиската турнеја во 2000 година на овој терен за голф.

Препорачано четиво
1. Голф одмор во Виетнам
2. Голф празници во Русија

2. Терен за голф Кањон

Голф во Кањон, Тајланд
Слика: Phuketgolf.net

Ако сметате дека вашиот голф одмор во Тајланд ќе биде нецелосен без одмор на плажа, Пукет е идеалната дестинација за вас.

Тајгер Вудс победи на азиската турнеја во 1998 година во клубот Blue Canyon Country во Пукет.

Синиот кањон има два терени за голф Голф во кањонот и теренот за голф на езерата.

Вториот е блиску до аеродромот во Пукет и затоа е идеален за дневни патници.

3. Бангпра голф-клуб терен

Голф клуб Бангпра, Тајланд
Слика: Golfsavers.com

Патаја е уште една позната дестинација на плажа подеднакво популарна по своите пакети за голф.

Дом на многу тајландски голфери, тоа ќе биде вреден додаток на вашата пауза за голф во Тајланд.

Патаја можеби е мал град, но има десетици голф одморалишта и широк спектар на терени за голф.

Највисоко на оваа листа е Бангпра голф-клуб терен.

Другите елегантни терени за голф во Патаја се одморалиштето за голф Чи Чан и голф клубот Кристал Беј.

4. Терен за голф одморалиште Highlands

Планинскиот регион Чианг Маи нуди поинаков вид на голф пауза.

Веројатно најдобриот терен за голф овде е Highlands Golf and Spa Resort Course.

Голфот со 27 дупки нуди прекрасна природна глетка и предизвикувачки голф.

Најдобрите голф одморалишта во Тајланд

Тајланд ги задоволува сите видови патници и му остава на патникот Голф спомени да траат цел живот.

Постојат стотици голф одморалишта од кои можете да изберете, во зависност од вашиот буџет и други преференции.

1. Outrigger Laguna Beach Resort

Outrigger Laguna Beach Resort, Тајланд
Слика: Booking.com

Земете го на пример Outrigger Лагуна Бич одморалиште во Пукет.

Сместено веднаш покрај морето, нуди спектакуларен поглед и прекрасен луксуз на своите гости.

Нуди сеопфатни пакети за голф, кои вклучуваат круг голф на четирите блиски терени за голф Red Mountain Golf Course, Blue Canyon Country Club, Loch Palm Golf Club и Laguna Phuket Golf Club.

Препорачано четиво
1. Голф одмор во Турција
2. Голф одмор во Австралија

2. Hilton Hua Hin Resort and Spa

Hilton Hua Hin Resort and Spa, Тајланд
Слика: Hotels.com

на Hilton Hua Hin Resort and Spa нуди и низа атрактивни голф пакети вклучувајќи летови.

Од околу 1,700 долари по лице, можете да резервирате повратни летови, еднонеделен престој и четири рунди голф.

Терените за голф вклучени во пакетот голф што се нуди во ова одморалиште се – Black Mountain Golf Club, Majestic Creek Golf Club, Springfield Village Golf Resort and Spa и Banyan Golf Club.

3. Меѓународен кантри клуб Лаем Чабанг

Меѓународен кантри клуб Лаем Чабанг, Тајланд
Слика: 1golf.eu

на Меѓународен кантри клуб Лаем Чабанг на Патаја е уште една популарна дестинација за голф одмор во Тајланд.

Голф пакетите тука вклучуваат летови, еднонеделен престој и еден круг голф на четири терени за голф.

Курсевите вклучени во пакетот голф што го нуди ова одморалиште се – Siam Country Club, St Andrews 2000 Golf Club, Laem Chabang и Phoenix Gold Golf and Country Club.

Бангкок како главен град има некои од најдобрите голф одморалишта во Тајланд.

Од буџетски хотели до имоти со пет ѕвездички, има секаков вид сместување за секој вид турист.

Од Ибис Бангкок Сухумвит 4 на луксузните Хилтон Сухумвит Бангкок, огромната разновидност и опсег ќе ве остават разгалени за избор.

Бангкок има многу „all inclusive“ пакети за голф кои се грижат за летови, сместување, појадок, зелени такси, кадифеи, трансфери на аеродром и голф и други голф услуги.

Најдобро време за голф одмор во Тајланд

Тајланд е главно крајбрежна земја. Иако нејзината внатрешност има некои планини, земјата ужива пријатна крајбрежна клима во текот на целата година.

Затоа, одморите со голф во Тајланд не треба да бидат ограничени на некоја одредена сезона.

Ова е една од најголемите причини зошто голфот во Тајланд стана толку популарен.

Сепак, високите летни месеци може да се покажат малку заморни за Европејците и Американците кои не се запознаени со тропската клима.

Во периодот помеѓу Божиќ и Нова Година има огромен број туристи, па ако сакате мирен одмор со голф, најдобро е да ги избегнете овие неколку дена.

Зелени такси во терените за голф во Тајланд

Тајланд е популарна дестинација за голф затоа што обезбедува прифатлив голф, флексибилни времиња на маици и атрактивни зелени такси.

За помалку од 200 долари можете да резервирате голф на три терени за голф, имено, голф-клубот Суван, градот Тана и клубот Винтиџ.

Ова е најдобрата понуда кога станува збор за буџетски одмор за голф.

Ако можете да платите околу 450 долари, можете да резервирате круг голф на трите најдобри терени за голф во Тајланд.

Тоа се спортскиот клуб за голф алпски, голф-градот Кралски гемс и тајландскиот клуб.

Како да добиете убави голф колачиња во Тајланд

Тајландските кадифеи се тајната состојка што го прави голф одморот во Тајланд незаборавно и пријатно искуство.

Тајланд е познат како Земја на насмевките, а повеќето курсеви нудат услуги на убави слатки.

На терените за голф во Тајланд се вработени повеќе од 25,000 женки.

Тие несомнено го прават вашиот круг на голф попривлечен.

Тие се обучени за голф бонтон и пријатно друштво.

Поголемиот дел од убавите голф колачиња се барани и обично се резервираат веднаш штом ќе се отворат терените за голф.

Ако сакате убаво кадифе, тоа што сте рана птица и малку среќа помага.

Извори

# Golfasian.com
# Golftripz.com
# Yourgolftravel.com
# Golflux.com

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Препорачано четиво
1. Голф одмор во САД
2. Голф одмор во Дубаи

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!