Почетна » Голф Празници » Голф одмор во Австралија

Голф одмор во Австралија

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.8
(179)

Со прекрасни плажи и уникатна флора и фауна, Австралија е незаборавна дестинација за одмор.

Иако овој факт е нашироко познат, помалку познат факт е дека одморите со голф во Австралија се доста популарни.

Австралија има речиси две илјади терени за голф распространети низ целата земја.

Изборот е разновиден - од традиционалните терени во познатиот Песочен појас во Мелбурн до крајбрежните голф идили на Полуостровот Морнингтон.

Голфот е исклучително популарен спорт и во Австралија.

Од урбани терени за голф до врски на море, Австралија има што да понуди на секој голф турист, аматер или професионалец.

Најдобри терени за голф во Австралија

Најголемата привлечност во Австралија е нејзината природна убавина, а тоа се навлезе во начинот на кој се дизајнирани терените за голф во Австралија.

Десет проценти од австралиската популација игра голф барем еднаш месечно и затоа се инвестира многу во инфраструктурата за голф.

Не е ни чудо што земјата има речиси 2000 терени за голф - некои од нив се наоѓаат на топ 25 терени за голф во светот.

Проверете ги врвните терени за голф во Австралија -

1. Западен терен за голф

Западен терен за голф, Мелбурн
Слика: Golf.com

Кралскиот голф клуб Мелбурн е парче отпор на голфот во Австралија и игра голф на зеленилото мора да биде вклучена во вашиот голф одмор.

Тој е ексклузивен за приватни членови, иако членовите можат да ги поканат своите гости на голф во повеќето денови.

Овој голф клуб со 36 дупки се наоѓа во Викторија и е најстариот голф клуб во земјата.

Тоа беше место на многу национални и меѓународни голф турнири.

Двата терени за голф се едноставно наречени Западен терен за голф и Источен терен за голф. Од нив, Западниот курс е попознат и попредизвикувачки.

Исто така е рангирана меѓу десетте најдобри терени за голф во светот.

Препорачано четиво
1. Голф одмор во Нов Зеланд
2. Голф одмор во Виетнам

2. Голф Кингстон Хит

Голф Кингстон Хит, Австралија
Слика: Visitmelbourne.com

Лоциран во југоисточниот дел на Мелбурн е уште еден голф клуб од светска класа, Кингстон Хит.

Голфот Кингстон Хит некогаш беше рангиран како најдобар курс во Австралија.

Тој беше домаќин на Австралија Опен во многу наврати.

Кингстон Хит е и единствениот голф клуб на членовите, а чекањето за членство може да трае неколку години.

Во 2009 година, легендарниот американски голфер Тајгер Вудс играше на оваа патека на австралискиот Мастерс турнир.

Вашиот голф одмор во Австралија може да добие дополнителен шарм ако ги вклучите и врските за голф Barnbougle Dunes.

Сместено во приморското село во Тасманија наречено Бридпорт, Барнбогл може да се пофали со два од најдобрите терени за голф во земјата - Дини голф врски Голф врски за изгубена фарма.

„Дунс“ е еден од највозбудливите терени за голф во Австралија.

Распослан долж североисточниот брег на Тасманија, овој терен нуди прекрасни погледи и предизвикувачки голф.

Изграден е на линиите на традиционалните терени за голф во Ирска и Шкотска.

Широки патеки, просперитетно зеленило, брановиден терен, огромни бункери - Дините имаат се.

The Lost Farm Links е изградена шест години по The Dunes и има 20 дупки.

Суштински се разликува од својот сестрински тек, со поостри терен.

Дизајнот на теренот е минималистички, но не разочарува што се однесува до предизвикувачкиот круг на голф.

4. Терен за голф во Нов Јужен Велс

Клубот за голф Нов Јужен Велс е изграден во 1926 година. Ако вашата пауза за голф вклучува и круг играње на теренот за голф овде, очекувајте да играте дупка веднаш до длабокото сино Тасманско Море.

Поставен пред брегот на Тихиот Океан, меѓу ридовите и долините, Терен за голф клуб во Нов Јужен Велс има патеки за каучот и свиткани зеленило.

Изграден е од д-р Алистер Мекензи и е покровител на гувернерот на Нов Јужен Велс.

Најдобрите одморалишта за голф во Австралија

Вашиот голф одмор во Австралија е нецелосен без посета на Мелбурн или на полуостровот Морнингтон.

Постојат голем број на пакети за голф со сите инклузивни што ви овозможуваат да го испробате најдоброто од двете дестинации за голф.

Доколку одберете да резервирате пакет голф на полуостровот Мелбурн и Морнингтон, можете да искористите три ноќевања во Круна Метропол or Вестин хотел во Мелбурн, неколку ноќевања во Линкови со пиперки Муна во Морнингтон и четири рунди голф во Кралскиот Мелбурн, Кингстон Хит, Националната и Муна Линкс.

Во пакетот Golf се вклучени и приватни трансфери од аеродроми и терени за голф.

Barnbougle во Тасманија е рај за голфери, како и најатрактивна дестинација за туристите кои сакаат луксуз.

на Голф клуб Барнбогл има два терени за голф од светска класа и сместување што одговараат.

Barnbougle нуди пакети за престој и игра голф, кои вклучуваат кругови на еден или двата терени и сместување на вашата избрана локација.

Ако играте во The Dunes, можете да изберете од луксузни колиби, бункер вили или океански вили.

Ако Lost Farm Links е посоодветна за вашиот голф одмор во Австралија, останете во луксузниот дом за голф изграден специјално за тој терен.

Vintage Golf Resort and Spa, Австралија
Слика: Visitnsw.com

на Гроздобер голф одморалиште и спа во Hunter Valley Wine Country ќе додаде луксузен шмек на вашиот голф бегство.

Има терен за голф со 18 дупки, погоден и за аматери и за професионалци. Во прилог е декадентното сместување во долината Шато Елан Хантер.

Препорачано четиво
1. Голф одмор во Тајланд
2. Голф одмор во Дубаи

на Бонвил голф одморалиште во Нов Јужен Велс е веројатно најубавото и најпривлечното одморалиште за голф на копното во Австралија.

Сместено на половина пат помеѓу Сиднеј и Бризбејн, постојано е меѓу најдобрите одморалишта за голф во Австралија.

Тој нуди атрактивни сеопфатни голф празници во услови на луксузни услови и незаборавни кругови на голф.

Најдобро време за голф одмор во Австралија

Бидејќи Австралија зафаќа толку многу простор од исток кон запад, различни делови од земјата доживуваат различни екстремни временски услови.

Австралија ги има сите четири сезони во календарот - пролет, лето, есен и зима.

Пролетта трае од септември до ноември и има многу пријатна клима. Во лето (од декември до февруари) се забележува висока температура.

Есента (март до мај) е можеби најдоброто време да ги испланирате вашите голф одмори во Австралија, бидејќи оваа сезона доживува прекрасно време.

Идеално е да поминете еден ден на отворено, нурнати во голф предизвик.

Зимата (од јуни до август) не е премногу студена. Наместо тоа, тоа е пријатно кул.

Зелени такси во австралиските терени за голф

Голфот одмор во Австралија е попристапен отколку во другите земји.

Ова е првенствено затоа што повеќето терени за голф во земјата наплаќаат разумни зелени такси.

The Dunes наплаќа зелени такси од околу 95 американски долари за време на викендите и државните празници. Неделните зелени такси се помали, околу 70 американски долари.

Пакетите за голф нудат намалена цена доколку ангажирате и водич.

Кингстон Хит и Кралскиот Мелбурн се приватни голф клубови и бараат вовед од вашиот матичен клуб, за да се квалификуваат да ги користат нивните објекти за голф.

Каде и да одберете да играте, инвестирајте време за некое онлајн истражување.

Извори

# Matesescapes.com.au
# Thegolftravelagency.com.au
# Yourgolftravel.com
# Teedupgolftours.com

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Препорачано четиво
1. Голф одмор во САД
2. Голф одмор во Шкотска

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!