Почетна » зоолошката градина » Билети за зоолошката градина во Централна Флорида

Зоолошката градина во Централна Флорида – билети, цени, попусти, животни, зиплајн

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.9
(198)

Зоолошката градина и ботаничката градина во Централна Флорида се на работ на езерото Монро во Санфорд, Флорида.

Поради својата локација, туристичката атракција погодна за семејството се нарекува и зоолошката градина Санфорд. 

И локалното население и туристите ја посетуваат зоолошката градина поради изложените 350 животни и бројните искуства со дивиот свет. 

Експонатите на зоолошката градина вклучуваат изложба во Австралија со животни од Австралија и Нова Гвинеја, изложба во Јужна Америка со животни од дождовните шуми во Централна и Јужна Америка и изложба на Флорида со диви животни од родната Флорида.

Има и изложба на примати, херпетариум со рептили и водоземци и Зоолошка градина за инсекти со различни инсекти.

Зоолошката градина и ботаничките градини во Централна Флорида се одлични за семејствата и љубителите на животни да учат и да комуницираат со различни животни и растенија.

Оваа статија споделува сè што мора да знаете пред да ги купите билетите за зоолошката градина во Централна Флорида.

Зоолошката градина во Централна Флорида, Санфорд

Содржина

Работно време во зоолошката градина во Санфорд

Зоолошката градина во Централна Флорида се отвора во 9 часот и се затвора во 4 часот секој ден во неделата. 

Последниот запис е 30 минути пред затворање. 

Останува затворен на Денот на благодарноста и Божиќ.


Вратете се на почетокот


Цените на зоолошката градина во Централна Флорида

на редовен билет во зоолошката градина во Санфорд за возрасен чини 20 долари.

Најзначајниот попуст во зоолошката градина Санфорд е резервиран за деца од три години па нагоре - тие влегуваат бесплатно.

Децата од 3 до 12 години го добиваат вториот најдобар попуст на билетите - тие добиваат попуст од 30% на билетот за возрасни и плаќаат само 14 долари.

Сениорите (55+ години) добиваат 18% намалување на цената на билетот и плаќаат само 16 долари за влез. 


Вратете се на почетокот


Билети за зоолошката градина во Санфорд

Купувањето билети за зоолошката градина Санфорд преку Интернет е подобро искуство од три причини:

 • Онлајн билетите се поевтини од цената што ќе ја платите на влезот
 • Не чекате во редот на шалтер за билети и трошите време и енергија
 • Билетите на лице место се продаваат по принципот „прв дојден, прв услужен“. Резервирањето билети преку Интернет (и однапред) обезбедува гарантиран влез

Билетите ви се испраќаат преку е-пошта. На денот на посетата, можете да ја прескокнете линијата при прием и да продолжите директно до кабината за пријавување за да го скенирате билетот за паметен телефон.

Децата под три години добиваат бесплатно, но ве молиме изберете бесплатен билет.

Цена на билетот

Билет за возрасни (од 13 до 54 години): $ 20
Детски билет (од 3 до 12 години): $ 14
Билет за сениори (55+ години): $ 16


Вратете се на почетокот


Комбинирани билети

Комбинираните билети ви даваат повеќе за помалку и се популарни меѓу туристите во зоолошката градина Санфорд во централна Флорида.

Посетителите мора да ги земат предвид комбо билетите од следниве причини: 

1. Тие се одличен начин да заштедите до 20% на трошоците за билети.

2. Некои посетители завршуваат со истражување на зоолошката градина во Централна Флорида за два до три часа и им треба друга атракција во близина за да го направат целодневен излет

Crayola Experience + Зоолошката градина во Централна Флорида

Crayola Experience е жив свет на бои каде што младите уметници можат да се испробаат во 26 извонредни и привлечни активности.

Тие добиваат восок, боја, креда, суви маркери и уживаат во дигиталните станици за играње.

Тие, исто така, се среќаваат со ликовите од боички, решаваат загатки итн. 

Комбинацијата е популарна затоа што Crayola Experience и зоолошката градина Централна Флорида им се допаѓаат на семејствата со деца. 

По попуст од 10%, оваа комбинација чини 41 долари по лице.

Вселенски центар Кенеди + зоолошка градина во Централна Флорида

Во вселенскиот центар Кенеди, посетителите го гледаат Спејс шатлот Атлантис, патуваат до Црвената планета, па дури и гледаат лансирање ракета.

Тоа е само еден час од Орландо и Санфорд.

Вселенскиот центар им се допаѓа на помладата генерација на вселенски истражувачи и е хит кај семејствата со деца.

По попуст од 10%, оваа комбинација чини 90 долари по лице.

Со шест фантастични зоолошки градини, Флорида е рај за љубителите на дивиот свет. Прочитајте за сите Зоолошки градини во Флорида.


Вратете се на почетокот


Најдобро време за посета на зоолошката градина Санфорд

Најдобро време за посета на зоолошката градина Санфорд е кога тие се отвораат во 9 часот наутро.

Има четири предности да се започне рано – животните се најактивни рано наутро, температурите се сè уште умерени, гужвата допрва треба да влезе, а имате цел ден за истражување.

Кога ќе почнете рано, можете да истражувате неколку часа, да ручате, а потоа повторно да ја истражувате зоолошката градина. 

Препорачуваме работни денови за мирна посета бидејќи има гужва за викенди и училишни празници.


Вратете се на почетокот


Колку време трае зоолошката градина Санфорд?

Ако посетувате со деца и планирате да присуствувате на разговори со чувари, сесии за хранење итн., ќе ви требаат 3 до 4 часа за да ја истражите зоолошката градина Санфорд во Флорида.

Меѓутоа, ако сте еден куп возрасни и сакате да завршите наскоро, можете да ги покриете повеќето животински експонати за 90 минути. 

Совет: Кога купувате Билети за зоолошката градина во централна Флорида преку Интернет, можете да ги прескокнете долгите редици на билетарницата и да заштедите време.


Вратете се на почетокот


Животни во зоолошката градина во централна Флорида

Зоолошката градина и ботаничката градина во Централна Флорида се дом на над 350 животни кои претставуваат над 100 видови.

Нивната колекција вклучува меѓународни омилени ширум светот и животни како што се црната мечка, американскиот алигатор итн., родени во Флорида. 

Водоземци во Зоолошката градина

Можете да видите водоземци во зоолошката градина Санфорд во Централна Флорида, вклучувајќи жаби од отровни пикадо, саламандери и африканска бикова жаба, во Херпетариум.

Зоолошката градина за инсекти во Центарот за откривање Вејн М. Денш, исто така, прикажува некои водоземци. 

Бидејќи ова се изложби во затворен простор, проверете ги водоземците во зоолошката градина Санфорд подоцна во текот на денот кога температурите растат.

Птици во зоолошката градина Санфорд

Посетителите преку посетата на зоолошката градина гледаат разни птици, вклучувајќи птици грабливки, тропски папагали, па дури и некои локални диви животни.

Не пропуштајте ги американскиот црн мршојадец и ќелав орел. 

Откривање на безрбетници

Во зоолошката градина во Централна Флорида, можете да видите различни видови без'рбетници во зоолошката градина за инсекти, внатре во Центарот за откривање Вејн М. Денш.

Некои од најважните моменти на овој дел се - џиновската африканска миллипеда, чилеанската роза тарантула, мадагаскарската тавтабита со подсвиркване и мексиканската тарантула со црвенило. 

Запознајте ги цицачите во Зоолошката градина

Цицачите се најголемите хитови на која било зоолошка градина, а исто така важи и за зоолошката градина во Централна Флорида.

За време на вашата посета, проверете ги црната мечка од Флорида, жирафата, поголемите носорози со еден рог, видрата, гепардот, мрзливоста со два прста, лемурите со прстенести опаши итн. 

Рептили жители на Зоолошката градина

Херпетариумот на зоолошката градина во Централна Флорида е дом на отровни змии од целиот свет и оние кои потекнуваат од централна Флорида.

Не пропуштајте ги изложените бројни крокодили, алигатори и змии. 


Вратете се на почетокот


Што да направите во зоолошката градина Санфорд, Флорида

Откако ќе ги видите животните, ќе имате уште многу да истражувате и правите во зоолошката градина во Санфорд. 

Животинската рингишпил е веднаш пред влезот на Зоолошката градина во Централна Флорида, а посетителите можат да ги пробаат пред да влезат или откако ќе завршат со истражувањето.

Вртелешката чини 2 долари по дете и е бесплатен за возрасен со дете. 

Детето може да го избере своето омилено животно во зоолошката градина за возење - од алигатори, жирафи, коњчиња и многу повеќе.

Поздравниот терен

Wharton-Smith Tropical Splash Ground е одличен начин да се победи топлината и е дел од редовен билет за влез во зоолошката градина Санфорд

Има потоци, прскалки и спрејови, создавајќи оаза во зоолошката градина во Централна Флорида. 

Нејзините водни карактеристики, вклучувајќи прскалки за животни, дождовни дрвја и депонија со кофи, го прават омилен на сите времиња. 

Кога температурата ќе се спушти под 60 степени целзиусови, Splash Ground е затворена цел ден.

Хранење жирафа

Хранењето со жирафа во зоолошката градина во Централна Флорида е можност да се приближите до нејзините највисоки жители и да научите за нив. 

Можеби ќе влезете во интеракција со Рафики или Гејџ - две од жирафите во зоолошката градина.

Посетителите можат да ги хранат жирафите од 10 до 3 часот; искуството чини 5 долари по лице.

Barnyard Buddies детска зоолошка градина

Пигмејската коза во зоолошката градина во Централна Флорида, Санфорд

Во детската зоолошка градина Barnyard Buddies, децата можат да комуницираат со животни од фарма како што се алпаки, кокошки, магариња, кози, лами итн. 

За дополнителни трошоци од 4 долари по порција, децата можат да хранат одредени животни во оваа зоолошка градина за галење во Централна Флорида.

Децата го сакаат ова практично искуство - немојте да се изненадите ако побараат последен поглед пред да излезете од зоолошката градина.

Посетителите можат да купат добиточна храна од продавницата за подароци на ZOOfari Outpost.

Слика: Funlearninglife.com

Ботанички градини

Зоолошката градина во Централна Флорида е дом на неверојатна флора која расте низ целата област. 

Зоолошката градина има три градини - Градината на пеперутките, Градината за здравје и благосостојба, боцки, трње и градина на боцки.

Запознајте го индискиот носорог

Запознавањето со индискиот носорог во зоолошката градина во Централна Флорида е ексклузивна активност, а просторот е ограничен на пет учесници по средба.

Средбата со PJ, разиграниот индиски носорог со еден рог, чини 30 долари по лице и може да се резервира во зоолошката градина.

Најдобро би било да изберете помеѓу три пати – 11.30 часот, 11.50 часот или 12.10 часот.

Возрасен што плаќа мора да ги придружува децата под 13 години.  

Банџи отскокнување

Банџи отскокнување во зоолошката градина Санфорд на Флорида е активност исполнета со адреналин што ги возбудува сите. 

Тоа е на предниот дел на Зоолошката градина под Seminole Aerial Adventures.

Внимавајте на врвовите на дрвјата над главата додека лансирате кон небото, а потоа нурнете назад за да го направите тоа одново.

Bungee Bounce е достапно од 10 до 4.30:7, чини XNUMX долари по лице по возење. 

Се применуваат ограничувања за возраста и тежината. 

Чувар зборува

Исто така познат како Animal Encounters, Keeper Talks се одличен начин да дознаете за животните и нивните живеалишта и да ги видите во акција. 

Разговорите на чуварите во зоолошката градина во Санфорд се случуваат цел ден, а за некои животни се случуваат двапати дневно.

Кога ќе влезете во зоолошката градина, прашајте го дневниот распоред на разговор на чуварот за да можете да го испланирате денот.

Сите разговори на чуварот се дел од редовен билет за влез во зоолошката градина.

КаБУМ! Игралиште

КаБУМ! игралиштето е одлично место за играње и интеракција со другите.

Игралиштето од 2,500 квадратни метри вклучува инка авантуристичка цевка, качувач на дрво, троен тркач, итн. 

Пристапот до игралиштето е дел од редовното Билет во зоолошката градина во Централна Флорида.

Сликарство на лице

Помладите деца сакаат да изгледаат најлудо во зоолошката градина, а делот за сликање лице помага. 

Тие треба да го изберат животното на кое сакаат да изгледаат пред уметникот да почне да работи. 


Вратете се на почетокот


Зоолошката градина Санфорд Zipline

Познати и како Seminole Aerial Adventures (SAA), курсевите за Ziplines во зоолошката градина во Санфорд се популарни кај децата и возрасните. 

Ако сте авантурист кој бара нов вид на возбуда, ќе ви се допадне да се движите од дрво до дрво користејќи мостови од јаже, патенти, висечки дискови и многу други елементи. 

Можете исто така да ја видите природата од нова перспектива.

Во зависност од тоа колку голем предизвик сакате да се обидете, Зоолошката градина во Централна Флорида има три типа на Zipline курсеви.

За кој курс ќе се одлучите, ве молиме носете патики или тениски чевли - тие се задолжителни. 

Овие зиплајн летови и курсеви се темпирани, затоа пристигнете најмногу 15 минути пред закажаното време на летот.

Последниот прием за сите три зиплајн курсеви е 1 часот.

Детски курс

Курсот за Zipline за деца во зоолошката градина Санфорд е дизајниран за млади авантуристи. 

Децата од пет години и постари доживуваат 22 елементи, две зип линии и една небесна нишалка.

Учесниците мора да бидат високи помеѓу 3 стапки (36") до 5 стапки (60"). 

Овој курс трае приближно 45 минути до еден час за да се заврши и чини 18 долари по дете. 

Угорен курс

Курсот Upland е за авантуристи од сите нивоа на способност - возрасни и деца - се додека се квалификуваат за висина.

Курсот има 15 елементи и седум зип линии и трае приближно 90 минути.

Учесниците мора да имаат минимална висина од 4.5 стапки (54″).

Курсот на Upland Zipline чини 36 долари по лице; откако ќе заврши, посетителите можат да се надоградат на курсот Rainforest за дополнителни 12 долари.

Курс за дождовни шуми

Курсот за зиплајн на дождовната шума во Санфорд зоолошката градина го тестира вашиот ум и вашето тело. 

Авантуристите се движат и вкрстуваат 33 елементи и 13 поштенски линии, а курсот трае околу два и пол часа за да се заврши. 

Учесниците мора да имаат минимална висина од 4.5 стапки (54 инчи) и да го завршат патеката Upland за да стигнат до дождовната шума.

Курсот Rainforest Zipline чини 46 долари по лице.


Вратете се на почетокот


Карта на зоолошката градина во централна Флорида

Со повеќе од 350 животни за гледање, попаметно е да имате копија од мапата на зоолошката градина во Централна Флорида за да се движите низ различните експонати.

Покрај куќиштата за животни, мапата ви помага да ги идентификувате услугите за посетители како што се ресторани, тоалети, детски паркови, продавници за подароци итн.

Носењето на распоредот на зоолошката градина во Санфорд е многу препорачливо ако патувате со деца бидејќи нема да губите време наоѓајќи различни експонати и, во тој процес, нема да се исцрпите.

Можете да ја преземете ја картата (377 Kb) или побарајте го на влезот во зоолошката градина.


Вратете се на почетокот


Храна и пијалоци во зоолошката градина во Централна Флорида

Бидејќи ова е помала зоолошка градина, има ограничени опции за храна. 

Graze во зоолошката градина се наоѓа во близина на тропското тло Wharton-Smith и е отворено секој ден од 10 часот наутро до 3 часот. 

Гостите можат да ги добијат сите видови брза храна - хамбургери, сендвичи, тендери за пилешко, виршли, помфрит итн.

Вториот снек бар Swirl е во близина на живеалиштето на носорог.

Тие служат сладолед и пијалоци.

Во зоолошката градина не е дозволена храна надвор. Сепак, посетителите можат да го користат бесплатниот простор за седење за пикник надвор од шалтерот за прием за да ја јадат својата домашна храна спакувана.


Вратете се на почетокот


Како да стигнете до зоолошката градина во Централна Флорида

Зоолошката градина и ботаничките градини во Централна Флорида се на 3755 W. Seminole Blvd. Санфорд, Флорида 32771. 

Најдобар начин да стигнете таму е да активирајте ја вашата мапа на Google и следете ги упатствата. 

Од Орландо

Зоолошката градина Санфорд е оддалечена 37 километри (23 милји) од Орландо, а ако возите, растојанието можете да го поминете за 25 до 30 минути. 

На I-4

 • Патувајте на исток до излез 104 (HWY 17-92)
 • Застанете од излезната рампа на 17-92
 • Зоолошката градина е 1/8 милја десно на HWY 17-92

На Гринвеј Централна Флорида (417)

 • Патувајте на север додека не заврши во Санфорд на I-4
 • Упатете се кон исток на I-4 до излез 104 (HWY 17-92)
 • Излезете од излезната рампа на 17-92
 • Зоолошката градина е 1/8 милја десно на HWY 17-92

Округот Волузија

Округот Волузија е приближно 45 км (28 милји) од Зоолошката градина во Централна Флорида, а растојанието можете да го извозите за нешто повеќе од 30 минути. 

На I-4

 • Патувајте на запад до излезот 104
 • Излезете веднаш од рампата на HWY 17-92
 • Зоолошката градина е 1/4 милја десно

На HWY 17-92

 • Патувајте на југ преку округот Волузија кон Санфорд.
 • Зоолошката градина е на десната страна, само покрај мостот на реката Сент Џонс.

Округ Бревард

Округот Бревард е приближно 116 км (72 милји) од Зоолошката градина Централна Флорида. Посетителите обично возат до зоолошката градина за 65 до 70 минути. 

 • Одете на меѓудржавен пат 95 до државниот пат 46, излез 81 (Санфорд/Мимс)
 • Патувајте на запад до Санфорд
 • Свртете десно на HWY 17-92 и следете низ Санфорд и околу брегот на езерото
 • Зоолошката градина е две милји покрај регионалната болница Централна Флорида лево

Каунти на езерото

Округот Лејк е приближно 65 километри (40 милји) од зоолошката градина, а повеќето посетители возат до семејната атракција за 55 до 60 минути. 

 • Одете на автопатот 441 на југ до државниот пат 46
 • Одете на исток на 46 до меѓудржавен 4
 • Одете на I-4 на исток еден излез
 • Излезете на #104
 • Следете ги знаците до зоолошката градина

Зоолошката градина има простран паркинг, кој е бесплатен. 

Електричните станици за полнење се достапни по принципот „прв дојден, прв услужен“.

Извори
# Centralfloridazoo.org
# Wikipedia.org
# Traveltriangle.com
# Tripadvisor.com

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Други зоолошки градини во Флорида

# Зоолошката градина во Мајами
# Зоолошката градина Тампа
# Зоолошката градина Џексонвил

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!