Почетна » зоолошката градина » Билети во зоолошката градина во Тампа

Зоолошката градина Тампа – билети, цени, попусти, сафари трамвај, возење во Ринг Спрингс

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.9
(186)

Зоолошката градина Тампа во паркот Лоури сместува повеќе од 1300 животни и зазема една од најубавите, тропски зоолошки поставки на глобално ниво. 

Поради нејзината локација, посетителите често ја нарекуваат зоолошката градина Лори Парк.

Животните во зоолошката градина Тампа се поделени на пет различни живеалишта - дивиот свет на Флорида, светот на приматите, азиските градини, сафари Африка и станицата Валаро.

Некои животни во зоолошката градина Тампа вклучуваат слонови, тигри, жирафи, носорози и многу примати, птици и влекачи.

Речиси еден милион луѓе ја посетуваат зоолошката градина Тампа секоја година за да ги видат нејзините животни, да присуствуваат на изложби на дивиот свет, да се плискаат во областите за играње вода, да ја почувствуваат возбудата во нејзините возења итн. 

Еден од најважните моменти на зоолошката градина во Тампа е изложбата на Primate World, која е дом на различни примати, вклучувајќи шимпанза, орангутани и лемури.

Изложбата им овозможува на посетителите да ги набљудуваат овие интелигентни животни одблиску и да научат за нивното однесување, живеалиште и напори за зачувување.

Зоолошката градина Тампа е прекрасна дестинација за љубителите на животни и семејства кои сакаат да научат за природниот свет.

Во оваа статија, споделуваме сè што мора да знаете пред да купите билети во зоолошката градина во Тампа. 

Содржина

Цените на билетите во зоолошката градина во Тампа

на редовен билет во зоолошката градина во Лори Парк за посетител од 12 години и повеќе чини 46 долари. 

Детскиот билет, кој се применува за сите посетители на возраст од 3 до 11 години, е по цена од 36 долари.

Попусти во зоолошката градина во Тампа

Најзначајниот попуст во зоолошката градина во Лоури Парк е резервиран за деца од три години па нагоре - тие влегуваат бесплатно.

Децата од 3 до 12 години го добиваат вториот најдобар попуст на билетите - тие добиваат намалување од 10 долари на билетот за возрасни и плаќаат само 36 долари за влез.

Зоолошката градина Тампа нуди воен попуст на нивните шалтери за билети. Активната војска и ветераните со валидна лична карта може да добијат попуст од 4 долари по билет на најмногу четири билети.

ZooTampa не нуди попусти за билети за постари и студенти.

Забелешка: Билетите се поскапи за 3 долари на шалтерите на зоолошката градина.


Вратете се на почетокот


Билети во зоолошката градина во Тампа

Купувањето билети за зоолошката градина во Тампа преку Интернет е подобро искуство од три причини:

  • Кога резервирате барем еден ден пред посетата, заштедувате 3 долари по билет. Онлајн билетите се поевтини бидејќи нема „доплата на прозорецот за билети“.
  • Не чекате во редот на шалтер за билети и трошите време и енергија.
  • Билетите на лице место се продаваат по принципот „прв дојден, прв услужен“. Резервирањето билети преку Интернет (и однапред) обезбедува гарантиран влез.

Билетите ви се испраќаат преку е-пошта. На денот на посетата, можете да ја прескокнете линијата при прием и да продолжите директно до кабината за пријавување за да го скенирате билетот за паметен телефон.

Деца под три години добиваат бесплатно.

Забелешка: Овој билет дозволува повторно влегување со нараквица (прашајте го придружникот на излезот од Зоолошката градина)

Цена на билетот

Билет за возрасни (12+ години): $ 46
Детски билет (од 3 до 11 години): $ 36


Вратете се на почетокот


Тампа зоолошка градина и аквариум

Овие се исто така познати како билети за Tampa ZooQuarium и популарни кај семејствата со деца. 

Овој комбиниран билет добива 20% попуст на она што би го платиле доколку ги купите билетите за зоолошката градина Тампа и аквариумот во Флорида поединечно. 

Тоа е совршен билет за семејство кое сака животни.

Можете прво да посетите едно од двете места и да го видите второто место во следните седум дена. 

Цена на билетот

Билет за возрасни (12+ години): $ 81
Детски билет (од 3 до 11 години): $ 66

Дали живеете блиску до зоолошката градина во Тампа? Или премногу ги сакаш животните? Проверете ја зоолошката градина во Тампа Плати за еден ден и вратете се цела година понуда. 


Вратете се на почетокот


Влез во зоолошката градина во Тампа со CityPass на Тампа Беј

Tampa Bay CityPass е одличен начин да видите повеќе за помалку. 

Со CityPASS, ќе заштедите 53% од трошоците за билети додека истражувате пет атракции во Тампа во текот на 30 дена. 

Влезот во ZooTampa во Lowry Park, Busch Gardens Tampa Bay и Флорида аквариум е загарантиран со оваа картичка за попуст. 

И можете да изберете уште две атракции - 

Clearwater Marine Aquarium OR Chihuly колекција

Музеј на наука и индустрија (MOSI) ИЛИ Тропици со брод

Цената на билетот

Билет за возрасни (10+ години): $ 139
Детски билет (од 3 до 9 години): $ 124

Дознајте сè за шест фантастични зоолошки градини во Флорида.


Вратете се на почетокот


Часови во зоолошката градина во Тампа

Зоолошката градина Тампа се отвора во 9.30 часот и се затвора во 5 часот, секој ден во неделата.

На Бадник, зоолошката градина се отвора во 9.30 часот, но се затвора порано во 4 часот. 

ZooTampa останува затворена на Денот на благодарноста и Божиќ.


Вратете се на почетокот


Best time to visit Tampa Zoo

Најдобро време за посета на зоолошката градина Лори Парк е веднаш штом ќе се отворат во 9.30 часот.

Има четири предности да се започне рано – животните се најактивни рано наутро, температурите се сè уште умерени, гужвата допрва треба да влезе, а имате цел ден за истражување.

Кога ќе започнете рано, можете исто така да присуствувате на шоуто Wild School of Training закажано во 11.30 часот секој ден. 

Претходно во текот на денот, нема да мора да чекате во редица за трамвајот за сафари во Африка, кој започнува со обиколките во 10.30 часот.  

Препорачуваме работни денови за мирна посета бидејќи има гужва за викенди и училишни празници.

Совет: Кога купувате Билети во зоолошката градина во Тампа однапред, можете да ги прескокнете линиите на билетарата и да заштедите време.


Вратете се на почетокот


Колку време трае зоолошката градина во Тампа

Ако одите во посета со деца и планирате да присуствувате на разговори со чувари, сесии за хранење, изложби на животни и пробате со трамвајот Африка сафари, ви требаат околу четири часа за да го истражите паркот во зоолошката градина Тампа Лори. 

Меѓутоа, ако сте еден куп возрасни и сакате да завршите наскоро, можете да ги покриете повеќето животински експонати за два часа. 


Вратете се на почетокот


Што да се види и направи во зоолошката градина Тампа

Животните во зоолошката градина Тампа се поделени на пет различни живеалишта - дивиот свет на Флорида, светот на приматите, азиските градини, сафари Африка и станицата Валаро.

Но, прво, дозволете ни да ви кажеме за кругот Манате, заградениот простор во кој влегувате во моментот кога ќе влезете во зоолошката градина Тампа во паркот Лоури. 

Круг на Манате

Дивата забава започнува веднаш штом сте во кругот на Манате, портата кон сите други живеалишта. 

Постојат три работи што можете да ги правите во кругот на Манате - посетете го главниот птичарник за слободни летови, плискајте се наоколу во фонтаните на Манате или надополнете за престојот во зоолошката градина во кафулето Макау'с Лендинг. 

Пред да се упатите кон едно од живеалиштата, погледнете на небото некое време и фатете го сега познатиот прелет на зоолошката градина во Лори Парк, Macaw (видеото подолу).

За време на брзото шоу, обучено јато шарени ара летаат над влезот околу кругот Манате, застануваат за фотографирање и потоа се упатуваат назад на патеката во живеалиштето на Флорида. 

Дивиот свет на Флорида

Флорида Boardwalk & Manatee Mangrove е дом на широк спектар на егзотични животни од Америка. 

Некои од овие животни во живеалиштето на домородните диви животни на Флорида се ретки и им се заканува истребување.

Животните што можете да очекувате да ги видите во живеалиштето на дивиот свет на Флорида се Манатите, црвените волци, пантерите на Флорида, црните мечки, песочните кранови, сканките, речните видри, американските алигатори, американските ќелави орли итн. 

Возења: Громогласни извори
Опции за јадење: Слатка Шоп
Други погодности: Тоалети, фонтана за пиење, простор за пушење

Театар ZooVentures

Театарот ZooVentures во живеалиштето на Флорида нуди две популарни активности - Wild School of Training и Animal Mingle.

И двете се фантастични можности да се зближите со животните и да научите за нив.

Диви школа за обука во зоолошката градина Тампа
Шоуто на Wild School of Training се одржува во зоолошката градина во Тампа Беј. Слика: ZooTampa.com

Шоуто Wild School of Training се одржува секој ден во 11.30 часот, додека Animal Mingle се случува секој ден во 1.30 и 3 часот. 

Заштита опашки Walkabout

Прошетката за заштита на опашките е 15-20 минути пешачење и разговор за да се слушнат приказни за напорите за зачувување на гравите, пантерите итн. 

Започнува секој ден во 2.30 часот, од Manatee Overlook на Флорида Boardwalk.

Не се потребни резервации, но подобро е да пристигнете десет минути пред почетокот на разговорот. 

Manatee центар за критична нега

Манате во зоолошката градина во Тампа
Слика: ZooTampa.com

Центарот за критична нега во зоолошката градина Дејвид А. Страз, Џуниор Manatee се фокусира на рехабилитација на критично повредени, болни и сирачиња крави.

Посветениот тим лекуваше околу 400 крави и ослободи повеќе од половина од нив назад во водите на Флорида.

Како што закрепнуваат пациентите од Manatee, гостите можат да ја видат оваа грижа која спасува живот во реално време во базените за закрепнување на Manatee Mangrove.

Заливот Стингреј

Децата се обидуваат да ги хранат Stingrays во зоолошката градина Тампа
Слика: ZooTampa.com

Децата го сакаат заливот Стингреј, кој се наоѓа на патеката на Флорида. 

Посетителите можат да ги допрат Stingrays, а искуството е вклучено во редовното Билети за зоолошката градина во Тампа Лори.

Меѓутоа, за да ги нахраните Stingrays, мора да ја купите храната од продавницата за подароци.

Светот на приматите

Повеќето од приматите изложени во зоолошката градина Лори се загрозени во дивината. 

Најпопуларните животни во светското живеалиште на Приматите се Борнеа орангутани, Колобус мајмуни, Лемури, Мандрили, Генони, Тити Мајмун, Сијаманг итн. 

Освен што ги гледаат животните, посетителите учат и како да ги заштитат овие различни мајмуни и мајмуни за идните генерации. 

Возења: Џунгла рингишпил
Опции за јадење: Ранго закуски, кучиња од рингишпил
Други погодности: Тоалети, фонтана за пиење

Азиски градини

Азиските градини се најстарото живеалиште на зоолошката градина Тампа на Флорида и има дизајн налик на пагода кој е суптилен, но забележлив, давајќи автентично азиско чувство.

Овој дел е шанса да се приближите до многу ретки и загрозени животни како што се малајските тигри, сончевата мечка, комодо змејови, малајските тапири, индиските носорози, облачните леопарди, гаријалите итн. 

Lorikeet Aviary и Sulawesi Aviary се во овој дел од зоолошката градина. 

Возења: Никој
Опции за јадење: Никој
Други погодности: Продавница за подароци

Лорикет слетување

Lorikeet Landing е птичарникот за бесплатен лет помеѓу Азиските градини и Примат Светот. 

Ако планирате да ги нахраните птиците, купете нектар во продавницата за подароци низ која сите мора да одат за да стигнат до птичарникот.

Проверете дали времето за хранење е вклучено - ќе најдете знак на вратата на птичарникот. 

Птичарникот Сулавеси е на азиската патека.

Сафари Африка

Живеалиштето на Сафари Африка во зоолошката градина Лори Парк има некои од најголемите, најретките и највпечатливите животни во светот. 

Посетителите може да очекуваат да видат слонови, жирафи, јужни бели носорози, окапи, црвени речни свињи, штркови од Марибу, рогови од фон дер Декен, сирикати, пигмејски нилски коњи, африкански насликани кучиња итн. 

Не е ни чудо што е еден од најпопуларните делови на зоолошката градина. 

Возења: Никој
Опции за јадење: Chakula Canteen, Beer & Wine Garden, Reilly’s Reserve, Savanna Oasis
Други погодности: Тоалети, фонтана за пиење, простор за пушење, продавница за подароци

Африканско сафари возење со трамвај

Африканско сафари возење со трамвај во зоолошката градина Тампа
Слика: ZooTampa.com

Сафари трамвајот Expedition Africa е одлична можност да влезете во индивидуалните живеалишта на бројните животни во Сафари Африка и да ги видите животните од вистинска близина. 

Возењето со трамвај е вклучено бесплатно со Билети за зоолошката градина во Лори Парк

Сафари возилото на отворено, по нарачка, ги носи посетителите на 15-минутно долго раскажувано возење. 

Во зависност од времето на денот и сезоната, можеби ќе треба да застанете во редот на трамвај кратко време. 

Возењето со трамвај се одвива на секои десет минути, од 10.30 до 3.30 часот.

Станица Валаро

Станицата Валаро е земја на зоолошката градина во Лоури Парк и прикажува животни како што се ему, коала, лама, пони, коза, лилјак со лисица, итн.

Ова живеалиште за диви животни со тематика од Австралија има четири возења во зоолошката градина, подлога за прскање и зоолошка градина за галење што го прави омилено на семејството. 

Возења: Оверленд експресен воз, игралиште за клубови за коала, подлога за прскање,
Летечките банани на Бумер и тасманскиот тигар на подлогата
Опции за јадење: Кафе Бумер
Други погодности: Тоалети, семеен тоалет, фонтана за пиење, семеен простор за одмор, продавница за подароци

Поздравува подлога

Зоолошката градина Тампа има две области за играње вода - фонтаната Manatee Circle е веднаш на влезот, а Splash Pad е на станицата Валаро.

Подлогата за прскање е отворена за време на редовните часови во зоолошката градина, а децата сакаат да го поминуваат времето влажно. 

Подобро е да понесете пресоблекување доколку планирате да ги користите водните елементи.

Кога температурите ќе се зголемат, оваа област за игра може да биде преполна. 

Wallaroo галење зоолошка градина и Пони штала

Зоолошката градина Wallaroo Petting во зоолошката градина Тампа
Слика: Mommyhoodlife.com

Зоолошката градина „Петинг“ во зоолошката градина Тампа е во станицата Валаро, а искуството започнува со тоа што чуварот на животните ги споделува правилата што треба да ги следат сите посетители.

Децата можат да галат животни како што се кози, свињи, лами итн. 

Ако сакаат, можат и да ги четкаат козите од глава до опашка или да ги хранат, што е платена активност. 

Клубот на Коала

Клубот Коала е простор за играње во сенка за деца од сите возрасти.

Областа за игра има тобогани, многу места за качување и откривање, како и многу фанови кои ќе им помогнат на децата да бидат ладни.

Малите и малечките можат да играат во посебната област која е под дрвјата.


Вратете се на почетокот


Вози во зоолошката градина во Тампа

Тампа зоолошката градина Lowry Park има пет возења, од кои сите се вклучени во редовен билет за влез во зоолошката градина.

Громогласни извори

Во Roaring Springs, кој е дел од живеалиштето на дивиот свет на Флорида, посетителите се качуваат на брод и нежно се движат по кристално чист извор опкружен со роден пејзаж.

По некое време, висината се намалува, а гостите чувствуваат адреналин додека доживуваат пад на 3 ката.

Ако не сакате да ве прскаат, можете да останете на Canopy Walk надгледувајќи ја атракцијата и да ја видите вашата група како ужива во возбудата. 

Ограничувања: Децата мора да бидат високи најмалку 3 стапки (36 инчи) за да се качат на возењето. Придружник од 14 години или повеќе мора да ги придружува сите деца од 3 до 3.5 стапки (42 инчи).

Џунгла рингишпил во зоолошката градина Тампа
Слика: ZooTampa.com

Во џунглата рингишпил, кој е дел од светот на приматите, јавачите можат да го изберат животното по свој избор и да одат наоколу и наоколу. 

На шарениот рингишпил, децата можат да избираат помеѓу животни како што се гепард, грава, слон, тигар итн.

Ограничувања: Возрасен кој стои мора да ги придружува децата под 3 стапки (36 инчи).

Летечките банани на Бумер

Во Boomer's Flying Bananas во станицата Валаро, децата можат да се вивнат високо во сопствената летечка банана! 

Дури и додека бананите летаат во кружно движење, децата можат да користат контролни лостови во пилотската кабина за да ги движат нагоре и надолу.

Ограничувања: Децата мора да бидат помеѓу два и пол стапки (30 инчи) и четири стапки (48 инчи) за да се возат.

Тасмански тигар подножје

Тасманскиот тигар на подножјето се наоѓа во станицата Валаро, австралиски-тематскиот дел од зоолошката градина Тампа.

Тоа е семејно тобоганче со средно ниво на возбуда. 

Ограничувања: Децата мора да бидат високи најмалку 3 стапки (36 инчи). Придружник од 14 години или повеќе мора да ги придружува сите деца меѓу 3 и 4 стапки (48 инчи).


Вратете се на почетокот


ЗооТампа средби

За дополнителна цена, зоолошката градина Тампа нуди и крупен кадар средби со животни.

Овие средби чинат 20 долари по лице и се над и над редовните билет за влез во зоолошката градина.

Некои од овие средби имаат старосни ограничувања.

Средба со животниВозрасно ограничување
Африкански пингвин зад сцената5 + години
Хранење на индиски носорог5 + години
Средба со желката АлдабраСите возрасти
Фото средба со коалаСите возрасти
Африкански слон зад сцената5 + години
Јужен бел носорог зад сцената5 + години
Sloth Photo Encounter (само за викенди)Сите возрасти
Жирафа Запознајте и поздравете5 + години

Вратете се на почетокот


Карта на зоолошката градина во Тампа

Со повеќе од 1300 животни за гледање, попаметно е да имате копија од мапата на зоолошката градина во Лори Парк за да се движите низ различните експонати.

Покрај куќиштата за животни, мапата исто така ви помага да ги идентификувате услугите за посетители како што се ресторани, тоалети, детски паркови, продавници за подароци итн.

Носењето на распоредот на зоолошката градина во Тампа е многу препорачливо ако патувате со деца бидејќи нема да губите време наоѓајќи различни експонати и во тој процес ќе се исцрпите.

Можете или преземете ја картата (580 kb) или побарајте го на влезот во зоолошката градина.


Вратете се на почетокот


Ресторани во зоолошката градина Лори Парк

Зоолошката градина Тампа има осум места за храна и пијалоци распоредени низ сите живеалишта. 

Ако сакате да јадете нешто пред да ја започнете посетата, проверете го кафулето Macaws Landing, кое се наоѓа во кругот на Manatee, кога ќе влезете во зоолошката градина. 

Тие служат хамбургери, сендвичи, салати и помфрит и детски оброци. 

Следната најголема дестинација за седење и вечера е Boomers Café, на станицата Wallaroo. 

Посетителите можат да нарачаат лични пици, пилешки прсти и сендвичи итн. 

Safari Africa има три продавници за храна - Tamani's Oasis, Safari Pizza Company, Beer & Wine Garden.

Ако преферирате чадено пилешко, ребра, страни и сл., одлучете се за Tamani's Oasis.

Вртелешки Dogs, кој нуди виршли, и Sweet Shoppe се во кругот на рингишпил. 

За брзи пијалоци, проверете го Starbucks, по главната патека на Primates World.


Вратете се на почетокот


Насоки до зоолошката градина Тампа

Зоолошката градина Тампа во паркот Лори е приближно 9 км (5.5 милји) северно од центарот на Тампа. Најдете насоки.

Ако планирате да возите јавен превоз, најдобро е да се одлучите за автобуските линии HART 41 и 45.

Ако планирате да возите, следете ги упатствата дадени подолу - 

Од исток (Орландо и Атлантскиот брег)

Одете I-4 West до I-275 North, излез 48 (Sligh Ave). Свртете лево (запад) на Ave Sligh, преминете на булеварот N. Влезот во зоолошката градина е десно.

Од север

Одете I-75 South до I-275 South, излез 48 (Sligh Ave). Свртете десно (западно) на Ave Sligh, преминете на булеварот N. Влезот во зоолошката градина е десно.

Од југ

Одете I-75 North до I-4 West до I-275 North, излез 48 (Sligh Ave). Свртете лево (запад) на Ave Sligh, преминете на булеварот N. Влезот во зоолошката градина е десно.

Од запад (Заливските плажи)

Одете I-275 North, излез 48 (Sligh Ave). Свртете лево (запад) на Ave Sligh, преминете на булеварот N. Влезот во зоолошката градина е десно.

Паркинг во зоолошката градина во Тампа

Паркирањето во ZooTampa е бесплатно за сите гости. Членовите на зоолошката градина добиваат пристап до претпочитаниот паркинг, во зависност од достапноста.

Кликни тука да дознаете повеќе за блиските паркинзи.

Извори
# Zootampa.org
# Wikipedia.org
# Visittampabay.com
# Tripadvisor.com

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Други зоолошки градини во Флорида

# Зоолошката градина во Мајами
# Зоолошката градина во Централна Флорида
# Зоолошката градина Џексонвил

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

1 мисла на „Зоолошката градина Тампа – билети, цени, попусти, сафари трамвај, возење во Ринг Спрингс“

Коментарите се затворени.