Почетна » зоолошката градина » Билети во зоолошката градина во Џексонвил

Зоолошката градина Џексонвил – билети, цени, попуст, животни за гледање, возење со воз

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.9
(189)

Зоолошката градина и градини Џексонвил е дом на над 2000 животни од 350 видови и 1000 ретки растенија.

Распространет на 122 хектари, има диви животни ширум светот и различни активности погодни за деца, што го прави одличен семеен излет.

Некои популарни експонати во зоолошката градина и градините Џексонвил ги вклучуваат африканската савана, опсегот на јагуар, големите мајмуни и дивата Флорида.

Изложбата на Африканската Савана е дом на различни животни, како што се жирафи, зебри и гепарди. Т

тој Опсег на изложбата Јагуар е дом на јагуари и други животни од Централна и Јужна Америка.

Изложбата на Големите мајмуни содржи горили и орангутани, а изложбата на Дивата Флорида прикажува дел од домородниот див свет на Флорида, вклучувајќи алигатори и црни мечки.

Оваа статија објаснува сè што мора да знаете пред да ги купите билетите во зоолошката градина во Џексонвил.

Зоолошката градина Џексонвил

Насоки до зоолошката градина Џексонвил

адреса: 370 Зоолошката градина Парквеј, Џексонвил, Флорида, 32218. Најдете насоки

Зоолошката градина и градините Џексонвил се наоѓа во близина на устието на реката Пастрмка, која се влева во реката Сент Џонс. 

Тоа е 13 километри (8 милји) од центарот на Џексонвил.

Можете да ја користите автобуската рута 1 или 85 за да стигнете до зоолошката градина Џексонвил. 

Зоолошката градина Парквеј и авенијата Паркер е најблиската автобуска станица.

Ако планирате да возите до атракцијата за диви животни, вклучете ги вашите „Карти на Google“ и следете ги упатствата до Паркинг во зоолошката градина во Џексонвил.

Кликни тука да знаете за најблиските паркинзи.


Вратете се на почетокот


Часови во зоолошката градина во Џексонвил

Зоолошката градина Џексонвил се отвора во 9 часот и се затвора во 5 часот секој ден од годината.

Последниот прием е еден час пред затворањето.  

Зоолошката градина останува затворена на Денот на благодарноста и Божиќ.


Вратете се на почетокот


Најдобро време за посета на зоолошката градина Џексонвил 

Најдобро време за посета на зоолошката градина Џексонвил е кога тие се отвораат во 9 часот наутро.

Рано наутро животните се најактивни. Како што денот напредува и станува се потопол, тие се повлекуваат во засенчени области и понекогаш тешко се забележуваат. 

По 11 часот гужвата станува се поголема, а редиците се подолги. 

Кога ќе почнете рано, покривате значителен дел од зоолошката градина пред да се одморите за ручек.

За време на викендите и државните празници, зоолошката градина во Џексонвил има тенденција да привлече многу луѓе.


Вратете се на почетокот


Колку време трае зоолошката градина во Џексонвил?

Ако ја посетите со деца, ќе ви требаат три до четири часа за да ја истражите зоолошката градина Џексонвил.

Децата имаат тенденција да се задржуваат подолго околу нивните омилени куќишта за животни, да присуствуваат на сесии за хранење, разговори со чувари, да ги испробуваат возењата итн.

Ако сте група возрасни кои брзаат, можете да ги видите сите животински експонати во зоолошката градина Џексонвил за 90 минути. 

Проверете Најдобрите работи што можете да ги направите во Џексонвил, Флорида.


Вратете се на почетокот


Билети во зоолошката градина во Џексонвил

Во зоолошката градина во Џексонвил, можете да резервирате два билети - билет за општ влез или билет за вкупно искуство. 

Додека билетот за општ прием ве носи само до зоолошката градина, билетот за Вкупно искуство ви овозможува влез во 4D театар, неограничени возења со воз, неограничени возења со рингишпил и ограничен број хранење животни.

Пред да купите билети за зоолошката градина во Џексонвил, мора да бидете сигурни што сакате да правите бидејќи не можете да ги купите другите искуства á la carte.

Цена на билети за Вкупно искуство

Билет за возрасни (од 13 до 64 години): $ 40
Детски билет (од 3 до 12 години): $ 33
Билет за сениори (65+ години): $ 38

Цена на билети за општ влез

Билет за возрасни (од 13 до 64 години): $ 30
Детски билет (од 3 до 12 години): $ 25
Билет за сениори (65+ години): $ 28

Доенчињата под две години влегуваат бесплатно.


Вратете се на почетокот


Животни во зоолошката градина Џексонвил

Повеќе од 2,000 животни во зоолошката градина Џексонвил се изложени во десет различни живеалишта и секое ја имитира природната средина на суштеството.

Африканска јамка

Посетителите шетаат по патеката долга 427 метри (1,400 стапки) и ги набљудуваат животните во нивните големи и отворени живеалишта.

Веднаш штом ќе влезете во Africa Loop, ќе ја видите изложбата на Greater Flamingo, Aldabra Tortoise и Warthogs.

Следно, ја гледате изложбата Бонго во центарот на јамката околу Рамнините. 

Изложбата Гепард е долга 91 метар (300 стапки), широка површина од 15 метри (50 стапки) и дом на еден мажјак Гепард.

Следно, ги забележувате белиот носорог, Големиот Куду, Штркот Марабу, Крунисаниот кран од Источна Африка и Нојот, кои живеат на една површина од 2.5 хектари.

Експонатите Окапи и Зебра се подолу по патеката.

Во внатрешноста на Африканската јамка, Elephant Plaza нуди интимен поглед на слоновите и нивниот базен од 275,000 галони. 

Од врвот можете да видите две женки од африкански слон и еден мажјак. 

Посетителите можат да ја видат и зградата на африканските рептили во истата област, во која се сместени некои од најсмртоносните змии во светот.

Последниот дел од оваа масивна јамка е домот на Лавот од еден акр.

Африканска шума

Африканската шума во зоолошката градина и градините Џексонвил е најдоброто место за да ги видите големите мајмуни поблиску од кога било досега. 

Посетителите се запрепастени од дрвото Капок, високото 12 метри (40 стапки), кое служи како срце и центар на изложбата. 

Внатрешноста на стеблото на дрвото е достапна за чуварите на зоолошката градина преку скали за да можат да учат и да ги посетуваат животните.

Во Африканската шума ќе видите животни како што се Бонобо, Анголски Колобус, Гереза ​​Колобус, Западни Низински горили итн. 

Австралиска авантура

Како што сугерира името, на изложбата Australian Adventure се изложени животни од Даун Андер. 

Животните во оваа атракција на Јужниот Пацифик вклучуваат Казуари, Емус, Смеачка Кукабура, Лорикитс итн. 

Посетителите можат да ги хранат Lorikeets во птичарникот за слободен лет.

Преглед на жирафата

Посетителите се шетаат низ оваа подигната платформа за гледање и доаѓаат нос до нос со жирафите. 

Од патеката за сите временски услови, гостите можат да видат жирафи како шетаат и пасат слободно на изложбата од 2.5 хектари. 

Покрај жирафите, зачудувачките погледи на африканската савана го прават ова вредно. 

Земја на тигарот

На Азиската јамка, посетителите прво ќе ја видат изложбата Комодо Змеј пред да стигнат до наградуваната Земја на тигарот.

Малајските и суматранските тигри можат да талкаат низ областа преку иновативен систем на патеки. 

Најдобриот дел од Земја на тигрите во зоолошката градина во Џексонвил е тоа што гостите можат да ги гледаат тигрите од речиси секаде во оваа изложба од 2.5 хектари.

Покрај тигрите, можете да ги видите и Северна Сулавеси Бабируса, венец, роговиден носорог, азиска видра со мали канџи итн. 

Играјте Park and Splash Ground

Play Park е 2.5 хектари детска површина веднаш покрај опсегот на Jaguar и Wildlife Carousel.

Распрскана земја во зоолошката градина во Џексонвил

Децата можат да го пронајдат својот пат низ два лавиринти, да се искачат, да скокаат и да се навлажни во Splash Ground. 

Тие можат да ги имитираат мајмуните верверички со качување на винова лоза пред животните.

Слика: Metrojacksonville.com

Куќата на дрвото, карпестиот ѕид, зоната за играње шума и прозорецот на тунелот на пингвините се омилени на другите деца во Play Park.

Децата кои сакаат да се доближат до животните можат да ги четкаат западноафриканските пигмејци и нигериските џуџести кози во областа за нега на животните. 

Опсег на Јагуар

Јагуар во зоолошката градина Џексонвил
Слика: Jacksonvillezoo.org

Range of the Jaguar е јужноамериканска изложба со ресторанот Palm Plaza и селската продавница за слатки.

Проверете ги кривулестовите сали на волшебниот Изгубен храм и видете змии-мајстори, жаби со отровни пикадо, анаконди, вампирски лилјаци, игуани со боцкави опашки Утила итн.

Во изложбата „Риверс Еџ“ ќе забележите мајмуни завивачи, џиновски мравојади и капибари кои коегзистираат. 

Следно, мора да го пробате птичарникот Емералд Форест за да видите некои од најдобрите птици ширум светот. 

Во птичарникот, побарајте ја Арапаима, најголемата слатководна риба, која може да порасне до 4.6 метри (15 стапки) во должина.

Птичарникот на реката долина

River Valley Aviary е двокатна заграда со површина од 9,000 квадратни метри и е дом на егзотични птици.

Птичарникот за слободно летање има птици како што се Жолтоклупен штрк, Абдим Штрк, африканска лажичка, белостомак, туракос итн.

Заливот Стинг Реј

Децата ја сакаат оваа интерактивна изложба каде што можат да ги галат и хранат Сингрејовите.

Некои морски суштества што можат да ги видат овде се атлантските гитаристи, атлантските жици, тапите жици, каунозите, јужните жици итн.

Дива Флорида

Дивата Флорида е 2.5 хектари природни мочуришта со домашни животни и растенија.

Посетителите гледаат алигатори, црни мечки, бобкети, елени со бело опаш, кранови, ќелави орли, пуду итн. 

Црна мечка во зоолошката градина во Џексонвил
Слика: Jacksonvillezoo.org

Дивата Флорида има и куќа за рептили со 25 видови влекачи и водоземци.

Алигаторите се наоѓаат северно од Куќата на влекачи и се хранат секоја сабота во 2.15 часот.

Посетителите можат да го гледаат хранењето на Алигаторот само од средината на март до ноември.

Допрва да се одлучи? Проверете го најдоброто Атракции на дивиот свет во Флорида.


Вратете се на почетокот


Искуства во зоолошката градина Џексонвил

Покрај животинските експонати, зоолошката градина Џексонвил има четири уникатни искуства - 4D театар, воз во зоолошката градина, рингишпил од дивиот свет и хранење животни.

Сите овие искуства не се дел од општиот билет за влез во зоолошката градина. 

За овие четири искуства, мора да се одлучите за Вкупните билети за искуство. 

4Д театар

4Д театарот во зоолошката градина и градините Џексонвил нуди филмско искуство со повеќе сетила.

Интерактивните седишта и уникатните специјални ефекти вградени во театарот го прават прилично искуство. 

Времето на прикажување е различно и може да се менува, затоа проверете ги термините на денот и пристигнете порано бидејќи влезот е прв дојден, прв услужен.

Тековен филм: 4D авантура во џунглата на Могли

Возот

Возот на зоолошката градина Џексонвил

Возот во зоолошката градина Џексонвил сообраќа секојдневно; посетителите го сакаат затоа што е лесен начин за истражување на зоолошката градина.

На својата рута, возот застанува во близина на реката Троут Плаза и во главниот камп, каде што можете да се симнете и да ги истражите блиските делови на зоолошката градина.

Слика: Tripadvisor.com

И децата и возрасните уживаат во прекрасното возење.

Рингишпил на дивиот свет во зоолошката градина во Џексонвил

Рингишпилот на дивиот свет содржи прекрасни диви животни како што се тигри, окапи, орли итн.

Само деца под 12 години можат да се возат на рингишпил. 

Слика: Jacksonvillezoo.org

Возрасните можат да се придружат во забавата доколку ги придружуваат малите деца.

Хранење на животни

Хранење во Жирафа Преглед

Во зоолошката градина во Џексонвил, посетителите можат да учествуваат во три средби со хранење - во резервоарот на Стрингреј, жирафата Преглед и птичарникот Лорикитс.

И децата и возрасните ги сакаат овие интеракции со животни, кои се вклучени во билетите за Вкупно искуство.

Слика: Jacksonvillezoo.org


Вратете се на почетокот


Мапата на зоолошката градина во Џексонвил

Со повеќе од две илјади животни за гледање, попаметно е да имате копија од мапата на зоолошката градина Џексонвил за да се движите низ различните експонати.

Покрај куќиштата за животни, мапата ви помага да ги идентификувате услугите за посетители како што се ресторани, тоалети, детски паркови, продавници за сувенири итн.

Носењето на распоредот на зоолошката градина во Џексонвил е многу препорачливо ако патувате со деца бидејќи нема да губите време наоѓајќи различни експонати и нема да се исцрпите во тој процес.

Можете да ја преземете ја картата (од официјалната страница) или означете ја оваа страница подоцна.


Вратете се на почетокот


Храна во зоолошката градина Џексонвил

Зоолошката градина Џексонвил има шест места за храна и пијалоци во просториите.

ИмеЛокацијаТајмингот
Кафе во главниот кампГлавниот камп9 сум да 4 часот
Селска слаткарницаОпсег на Јагуар9.30 сум да 5 часот
Кафе Палм ПлазаОпсег на Јагуар10 до 4 часот *
Река скара од пастрмкаПастрмка реката Плаза10 сум да 4 часот
Мраз КонаПастрмка реката Плаза10 сум да 5 часот

*Сабота недела

Посетителите не можат да ги донесат своите ладилници или храна и пијалоци во Зоолошката градина и градините.


Вратете се на почетокот


Диносаурусите во зоолошката градина Џексонвил

Диносаурија е екстраваганција на диносаурус во зоолошката градина Џексонвил. 

За време на овој фестивал се изложени повеќе од 20 чудни диносауруси, како што се T-Rex, Triceratops итн. 

Посетителите шетаат низ временскиот тунел и се транспортираат назад во шумите на пермската епоха, а потоа во периодите како што се тријас, јура, креда, плеистоцен, итн.

Изложбата на диносаурусите во зоолошката градина Џексонвил обично започнува околу март и трае до септември.

Извори
# News4jax.com
# Wikipedia.org
# Travel.usnews.com
# Tripadvisor.com

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Други зоолошки градини во Флорида

# Зоолошката градина во Мајами
# Зоолошката градина во Централна Флорида
# Зоолошката градина Тампа

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!