Почетна » зоолошката градина » Најдобрите зоолошки градини во Флорида за посета со семејството

Најдобрите зоолошки градини во Флорида за посета со семејството

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.8
(173)

Со Атлантикот на едната и Мексиканскиот Залив од другата страна, Флорида е една од најдобрите дестинации за одмор.

Неговите милји и милји плажи и прекрасното крајбрежје носи милиони туристи секоја година.

Откако ќе ги истражат сите плажи, туристите го насочуваат вниманието кон националните паркови на Флорида, забавните паркови, водните паркови и зоолошките градини.

Државата Флорида има некои од најпогодните зоолошки градини во САД, што е исто така голем хит кај локалното население.

Проверете ја нашата листа на шест најдобри зоолошки градини во Флорида.

Зоолошки градини во Флорида

Зоолошката градина во Мајами

Зоолошката градина во Мајами
СкотБарфилд / Getty Images

Зоолошката градина во Мајами е најголемата зоолошка градина во Флорида и една од најпријателските активности за семејството во Мајами.

Најдоброто нешто за зоолошката градина во Мајами е што животните не се чуваат во кафези и наместо тоа слободно шетаат наоколу во нивните природни живеалишта.

Познато и како зоолошката градина на метрото во Мајами, ова туристичко место привлекува еден милион посетители секоја година.

Зоолошката градина во Централна Флорида

Зоолошката градина во Централна Флорида, Санфорд
Слика: Orlandosentinel.com

Зоолошката градина во Централна Флорида и Ботанички градини е на работ на езерото Монро во Санфорд, Флорида.

Поради својата локација, туристичката атракција погодна за семејството се нарекува и зоолошката градина Санфорд. 

И локалното население и туристите ја посетуваат зоолошката градина поради изложените 350 животни и бројните искуства со дивиот свет. 

Зоолошката градина Тампа

Зоолошката градина во заливот Тампа
Слика: Visittampabay.com

Зоолошката градина Тампа во паркот Лори вдоми повеќе од 1300 животни и зазема една од најубавите, тропски зоолошки поставки на глобално ниво. 

Поради нејзината локација, посетителите често ја нарекуваат зоолошката градина Лори Парк.

Животните во зоолошката градина Тампа се поделени на пет различни живеалишта - дивиот свет на Флорида, светот на приматите, азиските градини, сафари Африка и станицата Валаро.

Речиси еден милион луѓе ја посетуваат зоолошката градина Тампа секоја година за да ги видат нејзините животни, да присуствуваат на изложби на дивиот свет, да се плискаат во областите за играње вода, да ја почувствуваат возбудата во нејзините возења итн. 

Зоолошката градина Џексонвил

Зоолошката градина Џексонвил
Слика: Jacksonvillezoo.org

Зоолошката градина Џексонвил и Gardens е дом на повеќе од 2000 животински видови и 1000 ретки растенија.

Распространет на 122 хектари, има диви животни од секој дел на светот и разни активности погодни за деца, што го прави одличен семеен излет.

Busch Gardens Tampa Bay

Busch Gardens Tampa Bay е тематски парк со животинско потекло од 335 хектари со африканска тематика лоциран во градот Тампа, Флорида.

Со 12,000 животни, емисии во живо, ресторани и игри, Busch Gardens Tampa Bay е врвна семејна авантура.

Кралство на животните на Дизни

Животинското кралство на Дизни е зоолошки тематски парк во одморалиштето Walt Disney World во Беј Лејк, Флорида, во близина на Орландо.

Тематскиот парк на Животинското кралство на Дизни е поделен на шест различни области, секое подобро од другото.

Се простира на 580 хектари и е најголемиот тематски парк во светот.

Извори
# Tripstodiscover.com
# Trip101.com
# Tripadvisor.com
# Vacationidea.com

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!