Почетна » Лос Анџелес » Работи што треба да се прават во Лос Анџелес

Работи што треба да се прават во Лос Анџелес

Планирате одмор? Дознајте го најдобри хотели за престој во Лос Анџелес

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.7
(154)

Масивниот град Лос Анџелес, во Јужна Калифорнија, е познат како главен град на забавата во светот.

Повеќето филмови, телевизиски емисии и музика што ја гледаме и слушаме се произведени во Градот на ангелите.

Овој холивудски град има тематски паркови, музеи, сончеви плажи и бројни други забавни семејни атракции.

Градот се грижи за сите видови туристи – љубители на уметност, љубители на историјата, љубители на спортот – има по нешто за секого.

Некои од туристичките атракции во Лос Анџелес, како Universal Studios и Warner Bros Studios, бараат дури и втора посета.

Откријте ги врвните туристички атракции во овој стилски град со нашата листа на работи што треба да ги правите во Лос Анџелес.

Туристички атракции во Лос Анџелес

Универзална Studios

Универзални студија Холивуд
Слика: Тематски парк ширум светот

Универзални студија Холивуд е филмско студио и филмски тематски парк кој привлекува речиси 10 милиони посетители годишно.

И возрасните и децата уживаат во возбудливи возења, ефекти во живо, шоуа, музички изведби итн., во оваа атракција во Лос Анџелес. 

# Светски позната турнеја во студио
# Универзална карта за Холивуд експрес
# Турнеја за ВИП искуство на Universal
# Волшебнички свет на Хари Потер
# Вози во Universal Studios Холивуд
# Време на чекање во возењата на Universal
# Барања за минимална висина на Universal
# Universal Studios Холивуд билети со попуст
# Од универзална до паркот Дизниленд

Мадам Тисо

Мадам Тисо Холивуд
Слика: Tripadvisor.com

Ако ве интересираат познати личности, нема подобро место од тоа Мадам Тисо во Холивуд

Восочните фигури во Холивуд во Тисо вклучуваат филмски ѕвезди, водители на ТВ шоуа, музичари, спортски ѕвезди, суперхерои итн. 

Студијата Ворнер Брос

Холивудска турнеја во студиото на Ворнер Брадерс
Слика: Discoverlosangeles.com

Ворнер брадерс студио во Холивуд, Лос Анџелес, веќе речиси еден век го забавува светот. 

Турнејата во студиото Warner Bros, организирана од нивниот стручен водич е најдобриот начин да се истражи едно од најпрометните работни студија во светот.

Холивудски знак

Холивудски знак
Слика: Wikipedia.org

Повеќе од 45 милиони посетители доаѓаат во Лос Анџелес годишно, и сите го гледаат Холивудски знак барем еднаш. 

Тој е стар речиси еден век и не ја претставува само филмската индустрија во Лос Анџелес, туку и градот и неговите луѓе. 

Петерсен музеј

Автомобилство музеј Петерсен
Слика: Archello.com

Автомобилство музеј Петерсен е оценет број 1 автомобилски музеј во светот.

Неговата огромна колекција на возила, вклучувајќи реставрирани антиквитети, тркачки автомобили и автомобили од познати филмови, ги забавува и децата и возрасните. 

Лос Анџелес со хеликоптер

Хеликоптерска турнеја на Лос Анџелес
Слика: Orbicair.com

Празникот во земјата на славните не може да биде целосен без а хеликоптерска турнеја на Лос Анџелес.

Прошетката на славните, студиото Универзал, булеварот Холивуд, Сансет Стрип, Холивуд знакот итн., изгледаат добро и од воздух.

Денот на вљубените во ЛА

Романтична двојка во Лос Анџелес
Halbergma / Getty Images

Лос Анџелес е романтичен град за да се заљубите или да се заљубите. Милиони доаѓаат овде за да поминат романтично време со своите сакани.

Дознајте што е толку посебно прославување на Денот на вљубените во Лос Анџелес.

Работи што треба да се прават во други градови

АтлантаАмстердамБарселона
БерлинБостонБудимпешта
ЧикагоДубаиДаблин
ЕдинбургГренадаХамбург
Хонг КонгЛас ВегасЛисабон
ЛондонЛос АнџелесМадрид
МелбурнМајамиМилан
МинхенЊујоркОрландо
ПаризПрагаРим
Сан ДиегоСан ФранцискоСингапур
СиднејВиена

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!