Почетна » Лондон » Билети за катедралата Свети Павле

Катедралата Свети Павле – билети, цени, часови, кодекс на облекување, слободен влез

Планирате одмор? Дознајте го најдобри хотели за престој во Лондон

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.7
(149)

Катедралата Свети Павле е една од најпознатите знаменитости во Лондон, со купола која доминира на хоризонтот на Лондон повеќе од 300 години.

Катедралата е посветена на апостол Павле и датира од 604 година од нашата ера.

Повеќе од 1.5 милиони туристи ја посетуваат оваа атракција во Лондон секоја година.

Во оваа статија, објаснуваме сè што треба да знаете пред да купите билети за катедралата Свети Павле.

Содржина

Што да очекувате во катедралата Свети Павле


Вратете се на почетокот


Како да стигнете до катедралата Свети Павле

Катедралата Свети Павле се наоѓа на ридот Лудгејт, највисоката точка на градот Лондон.

Ридот Лудгејт е еден од трите антички ридови во Лондон.

Бидејќи катедралата Свети Павле е далеку од метежот и вревата на Вест Енд Лондон, изгледа како место заробено во времето.

Препорачуваме јавен превоз за да стигнете до St Paul's бидејќи местата за паркирање тешко се стигнуваат, особено за време на шпицот.

Бидејќи е а високо оценет атракција, привлекува многу туристи.

Метрото е најзгодниот начин да се стигне до катедралата Свети Павле затоа што Станицата Свети Павле е само 2 минути пешачење од катедралата.

Другите станици на лондонското метро на 1 км (помалку од половина милја) од катедралата се - Замок куќаЦрномурести, и Банка.

Ако планирате да го земете возот, најблискиот е тој Градска станица Темзлинк.

Од Сити Темслинк, брзо 3 минути пешачење може да ве однесе до катедралата Свети Павле.

Ако автобусот е вашиот префериран начин на транспорт, ви ги препорачуваме маршрутите 4, 11, 15, 23, 25, 26, 100 и 242.


Вратете се на почетокот


Часови на катедралата Свети Павле

Од понеделник до сабота, катедралата Свети Павле се отвора во 7.30 часот со молитва, која трае до 8.30 часот.

Посетителите кои сакаат да ја истражат катедралата можат да влезат од 8.30 часот па натаму, а последниот влез е во 4 часот.

Во 4.30 часот, сите посетители на разгледување мора да излезат од катедралата.

Во недела, молитвата започнува во 8 часот и трае до 7 часот. На туристите не им е дозволено внатре да гледаат наоколу.

Кога се отвораат галериите на катедралата Свети Павле?

Галерија на катедралата Свети Павле

на Свети Павле Катедралата има две галерии - Камената галерија и Златната галерија.

И двете галерии се отворени во 9.30 часот.

За подетален распоред на програмата, Кликни тука.

Слика: Stpauls.co.uk


Вратете се на почетокот


Најдобро време за посета на катедралата Свети Павле

Најдобро време за посета на катедралата Свети Павле е пред пладне, во работен ден - по можност од понеделник до четврток. 

За мирна посета, најдобро е да бидете во катедралата веднаш штом ќе заврши утринската молитва во 8.30 часот.

Катедралата е најмногу преполна од 12 до 5 часот во петок и сабота.

Бидејќи катедралата е отворена за разгледување многу пред другите атракции во Лондон, некои туристи ја планираат оваа посета како прва активност.


Вратете се на почетокот


Колку време трае катедралата Свети Павле

На посетителите кои сакаат да го истражат главниот кат, криптата и да се искачат на куполата на катедралата Свети Павле, ќе им требаат околу два и пол часа. 

Ако сакате да го видите само подот на катедралата, вашата турнеја ќе трае еден час. 

Бидејќи е а високо оценет атракција, привлекува многу туристи и може да се преполни. 

За да заштедите време и да го избегнете редот мора резервирајте ги вашите билети однапред.

Заштедете пари и време! За рамна такса, добијте бесплатен пристап „прескокнете ја линијата“ до 60 атракции во Лондон. Купете го London Pass


Вратете се на почетокот


Катедралата Свети Павле слободен влез

Во катедралата Свети Павле може да се влезе бесплатно.

Во недела, богослужбата започнува во 8 часот, а во другите денови во 7.30 часот.

Служба во катедралата Свети Павле
Слика: Чутисак

Доколку сакате да присуствувате на богослужбата, можете бесплатно да влезете во катедралата.

Нема да ви биде дозволено да влезете откако ќе започне молитвата - затоа најдобро е да слетате 15 минути порано.

Сепак, тоа ќе биде само ограничено искуство бидејќи ќе седнете на услугата.

Кога влегувате во катедралата за молитви, не можете да шетате и истражувате.

Покрај тоа, сите други области се блокирани за време на услугата.

Бесплатно со лондонски пропусници

Уште еден начин да влезете во катедралата Свети Павле бесплатно (добро, речиси) е со купување на една од лондонските попуст пропусници.

Овие пропусници ви помагаат да заштедите пари и време бидејќи можете да ја прескокнете линијата на повеќето места.

Нашите двајца фаворити се Лондон iVenture Pass   Лондон Explorer Pass.


Вратете се на почетокот


Билети за катедралата Свети Павле

Ако сакате да ја истражите катедралата Свети Павле, мора да купите билет.

Можете да ги откажете овие билети со целосна рефундација, најмногу 24 часа пред датумот на вашата посета.

Каде да купите билети

Можете да ги добиете билетите за влез во катедралата Свети Павле на местото на одржување или да ги купите преку Интернет, многу однапред.

Ако планирате да ги добиете на атракција, мора да влезете во редот на прозорецот за билети. 

Во зависност од времето од денот (и месецот), можеби ќе треба да чекате во линијата на бројачот за билети 10 до 20 минути за да го купите вашиот билет.

Втората и подобра опција е да резервирајте билети за катедралата Свети Павле преку Интернет.

Кога ги купувате однапред, заштедувате многу време на чекање и заштедувате пари.

Зошто онлајн билетите се подобри

Ви препорачуваме да купите билети за влез во катедралата Свети Павле преку Интернет поради две причини - 

Причина 1: Онлајн билетите се за 2 фунти поевтини од цената што ќе ја платите на местото на настанот

Причина 2: Нема да морате да стоите во редот на шалтерот за билети

Како функционираат онлајн билетите

Кога купувате билети за катедралата Свети Павле, тие ви се испраќаат по е-пошта. 

Не треба да земате никакви отпечатоци. 

Сега сè што треба да направите е да стигнете до катедралата помеѓу 8.30 и 4 часот во работен ден. 

Бидејќи сте во рамките на часовите за разгледување, можете да го покажете влезниот билет на вашиот паметен телефон и да одите во црквата. 

Цена на билетот за катедралата Свети Павле

Билетите за катедралата Свети Павле чинат 17 фунти за посетители од 18 години и постари и 7.20 фунти за деца од шест до 17 години кога ќе ги резервирате онлајн. 

Постарите лица од 60 години и постари и студенти со валидни лични карти на образовните институти се квалификуваат за попуст од 2 фунти и плаќаат само 15 фунти за влез.

На децата од пет години и помлади не им требаат билети.

Ако ја посетите како семејство, можете дополнително да ги намалите трошоците за билети за катедралата Свети Павле со избирање на семејниот билет.

Семејниот билет за еден возрасен и до три деца чини 29 фунти, додека семејниот билет за двајца возрасни и три деца чини 41 фунти.

Влезен билет за брза патека на Свети Павле

Влезот за брза патека е најевтиниот и најпопуларниот билет за катедралата Свети Павле.

Ги прескокнувате долгите редови на шалтерот за билети и влегувате веднаш за да го истражите подот на катедралата, криптата и одите по галериите.

Вклучува мултимедијален водич, кој можете да го земете на влезот.

Цена на билетот на местото на настанот

Билет за возрасни (18+ години): £ 19
Студентски билет (со важечка лична карта): £ 17
Билет за сениори (60+ години): £ 17
Детски билет (од 6 до 17 години): £ 9

Цена на онлајн билет

Билет за возрасни (18+ години): £ 17
Студентски билет (со важечка лична карта): £ 15
Билет за сениори (60+ години): £ 15
Детски билет (од 6 до 17 години): £ 7.20

Важно: Ако сте семејство, препорачуваме да ја изберете опцијата „Семејство“ на страницата за резервации на билети. Ако го купите семејниот пакет, ќе заштедите повеќе од 8 фунти.

Добредојдовте на турнејата во Лондон

Турнејата „Добредојдовте во Лондон“ започнува во 7.45 часот и трае девет часа. 

Возете низ градот Лондон за да ги видите значајните знаменитости и да застанете на различни места.

Во текот на денот, исто така, доживувате живописно приватно крстарење по реката Темза, приватна обиколка на Лондонската кула за да ги видите накитот на круната и обиколка на катедралата Свети Павле.

Овој билет може да се откаже 24 часа однапред за целосно враќање на парите.

Цена на билетот

Билет за возрасни (од 17 до 59 години): £ 99
Билет за сениори (60+ години): £ 96
Детски билет (од 3 до 16 години): £ 89

Пешачка турнеја + влез во катедралата Свети Павле

Оваа шестчасовна турнеја започнува во 10 часот и е најбрзиот начин да се истражат 30 лондонски атракции во еден ден.

На крајот од турнејата, можете да влезете во катедралата Свети Павле, една од најстарите катедрали во светот.

Цена на билетот

Билет за возрасни (14+ години): £ 66
Детски билет (од 3 до 13 години): £ 10

Ако сакате да биде едноставно, ви го препорачуваме ова Пешачка тура во Стариот Лондон во која можете да ја истражите катедралата Свети Павле однадвор.

Катедралата Свети Павле, Лондонската кула и крстарењето со реката

Во овој популарен комбиниран билет, ве шетаат низ знаменитостите на Лондон и крстарете по Темза.

Локален водич ви нуди обиколка со водич низ катедралата Свети Павле и Лондонската кула, по што можете да одите на крстарење со реката Темза до Вестминстерската пристаниште.

Четири и полчасовната турнеја се одвива во AC тренер, со лични аудио слушалки, за да можете да го слушате водичот во секое време.

Деца од две години па нагоре се придружуваат на турнејата бесплатно.

Цена на билетот

Билет за возрасни (17+ години): £ 81
Детски билет (од 3 до 16 години): £ 76
Студентски билет (со важечка лична карта): £ 78
Билет за сениор (60+ години): £ 78
Семеен билет (2 возрасни и 2 деца): £ 304


Вратете се на почетокот


Масовни тајминзи

Во катедралата Св.

Музиката е составен дел од молитвата и секој може бесплатно да се приклучи. 

Во 5 часот има хорска вечерна песна, а околу тоа време има и повремена вечерна молитва.

Во недела денот започнува со света причест во 8:10.15 часот, по што следи Утница во 11.30 часот и опеана Евхаристија во XNUMX часот.

Во 3.15 часот се одржува хорска вечерна песна и на крајот Евхаристија во 6 часот.

Можете да го најдете целосниот распоред на мисата на Свети Павле овде.


Вратете се на почетокот


Кодекс на облекување за катедралата Свети Павле

Не постои задолжителен кодекс на облекување за катедралата Свети Павле во Лондон.

Сепак, бидејќи се работи за религиозно место, од посетителите се очекува да се облекуваат умерено.

Кодекс на облекување на катедралата Свети Павле

Иако никој нема да ве спречи да влезете во катедралата, на жените не им се препорачуваат ниски маици со деколте.

Вообичаена практика е посетителите во сомнеж да фрлаат шал преку рамениците.


Вратете се на почетокот


Најчесто поставувани прашања за катедралата Свети Павле

Посетителите на оваа лондонска катедрала имаат многу прашања.

Еве неколку најчесто поставувани прашања -

 1. Кој ја изградил катедралата Свети Павле?

  Сегашната катедрала Свети Павле е ремек-дело дизајнирано и конципирано од најпознатиот британски архитект, Сер Кристофер Рен.

 2. Кога била изградена катедралата Свети Павле?

  Сегашната зграда на катедралата Свети Павле е четвртата катедрала што стои на локацијата.

  По Големиот пожар во Лондон ја уништи претходната катедрала, сегашната структура е изградена помеѓу 1675 и 1710 година.

 3. Која е висината на катедралата Свети Павле?


  Катедралата Свети Павле е висока 111.2 метри (365 стапки) - таа беше највисоката зграда во Лондон од 1710 до 1967 година.

  Куполата на катедралата е меѓу највисоките во светот.

  Свети Павле е втората по големина црковна зграда во Обединетото Кралство по катедралата во Ливерпул.

 4. Што е галеријата на шепотење на катедралата Свети Павле?


  Галеријата Whispering во катедралата Свети Павле се смета за една од најпосетуваните случајни вештачки атракции во Лондон.

  Галеријата што шепоти се наоѓа на 30 метри (98.5 стапки) над преминот на наосот.

  Тоа е кружна патека што ја прегрнува основата на куполната конструкција кај Свети Павле.

  Ако шепнете нешто на едниот крај од ѕидот, друго лице може да го слушне на другиот крај, поради што е познато како Галерија на шепот.

# London Eye
# Лондонската кула
# Мадам Тисо Лондон
# Кив градини
# Зоолошка градина во Лондон
# Виндзор замокот
# Стоунхенџ
# Кенсингтон Палас
# Шредината
# Зоолошка градина со камшик
# Студио-турнеја Ворнер Брос
# О2 Искачување на покривот
# Турнеја на Стемфорд Бриџ
# Лондон зандана
# Музеј за транспорт во Лондон
# Чесингтон Светот на авантурите

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Лондон