Почетна » Барселона » Факти за Casa Mila – интересни тривијални информации за Ла Педрера

Факти за Casa Mila – интересни тривијални информации за Ла Педрера

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.9
(194)

Каса Мила е ремек-делото на Антони Гауди кое е извонредно и има наследство од низа факти.

Одбивањето на Гауди да остане во прави линии добро се рефлектира во Ла Педрера.

Оваа позната локација е најпопуларна по својата тераса на покривот и волшебните оџаци, познати и како „Градината на воините“.

Дали го знаевте фактот дека Casa Mila има играно во 15 филмови? Вклучувајќи ја „Вики Кристина Барселона“ на Вуди Ален.

Оваа туристичка атракција во Барселона првично беше наречена Каса Мила по семејството Мила кое требаше да живее во куќата.

Сепак, на локалното население не им се допадна дизајнот на Гауди за куќата. 

Почнаа да го нарекуваат „La Pedrera“, што на шпански значи „камен каменолом“.

Поминаа повеќе од 100 години откако Гауди го заврши ова ремек дело, но името заглави.

Визуелна приказна: 13 совети кои мора да ги знаете пред да ја посетите Casa Mila

Покривот на Casa Mila

Факти за Каза Мила 

Со текот на годините беа откриени многу возбудливи факти за Casa Mila.

Некои се документирани факти за Casa Mila, а некои се само легендарни.

Некои се академски, а некои се само забавни факти на Casa Mila.

1. Антони Гауди го доби договорот за изградба на Ла Педрера затоа што одлично ја заврши работата со Каса Батло. Патем, Casa Batllo е само 700 метри (2300 стапки) од Casa Mila.

Ова е причината зошто многу туристи резервирајте билети за La Pedrera и Casa Batllo заедно. Некои кои немаат време или пари да ги истражат двете, се одлучуваат за едно од двете - Casa Batllo или Casa Mila.

2. Богатиот бизнисмен Пере Мила и Кампс и неговата сопруга Розер Сегимон и Артелс имаа имот од 2,000 квадратни метри на благородната Пасеиг де Грација, Барселона.

Откако решија да изградат уникатна куќа, не можеа да помислат на никој друг освен Антони Гауди. На лице место го ангажирале мајсторот архитект.

3. Изградба на куќата Ла Педрера во Барселона започна во 1906 година и заврши четири години подоцна. Тоа беше последниот проект на Антони Гауди пред да одлучи да се фокусира на Саграда Фамилија.

4. Како и сите ремек-дела на Гауди, Casa Mila е дизајнирана и изградена во арт-нуво стил. Овој стил на архитектура им пркоси на прави линии и претпочита облини.

5. Целата фасада на Ла Педрера е изработен од природен камен, додека горниот раб на објектот е обложен со бели керамички плочки. Оваа комбинација предизвикува слика на планина покриена со снег.

6. „La Pedrera“ на шпански значи „куќа во каменолом“. Овој прекар Каса Мила го добила поради необичната градба. На фасадата на зградата најпрвин биле прикачени големи камени плочи, а потоа каменорезците работеле на нив.

Овие камења и нивната неправилна форма ги потсетија локалните жители на каменолом. И името „Ла Педрера“ заглави. Локалните жители мислеа дека тоа не е пријатно, но денес La Pedrera Casa Mila привлекува повеќе од милион посетители годишно.

7. Гауди ја создал оваа архитектура во најприродна форма и затоа не можете да најдете прав агол во зградата. Неверојатен, но вистинит факт е дека куќата на Каменол нема правилен агол.

Покривот на Ла Педрера
Слика: Lapedrera.com

8. Двете сали во централниот стан се полихроматски со гипсени површини и волшебни слики во масло.

9. Интересно, Гауди предвидел лифт на секој втор кат од Ла Педрера. Тој сакаше жителите да разговараат меѓу себе, а точката на средба беше областа на лифтот. Сепак, лифтовите не биле изградени во периодот на Гауди.

10. Кога купувате билети за Casa Mila, добивате пристап до таванот, покривот и горниот кат од зградата. Станот на последниот кат им дава на посетителите идеја за тоа како живееле луѓето на почетокот на дваесеттиот век.

11. Главниот кат на Ла Педрера е поранешната резиденција на семејството Мила. Таа беше отворена како изложбена сала во 1992 година. Оттогаш, овде се одржани илјадници изложби кои промовираат локални и меѓународни уметници.

Каза Мила поткровје
Слика: Portalgaudi.cat

12. Поткровјето во Ла Педрера е составено од 270 параболични сводови од тули со различна висина.

Еспај Гауди (или Собата на Гауди) е на таванот и ја сместува единствената изложба посветена на животот и делото на Гауди. Ги прикажува креациите на архитектот преку модели, планови, дизајни и фотографии.

13. Дали знаевте дека покрај областите кои се отворени за туристи, останатите катови на Casa Mila се окупирани од канцеларии и неколку семејства?

14. Гауди предвидел природен систем за вентилација, поради што на цела Каса Мила не му треба клима уред.

Стан Ла Педрера
Слика: Portalgaudi.cat

15. Belletage, што на англиски значеше „убав под“, беше местото каде што живееја сопствениците. Горните катови беа за станарите и вработените во куќата. Денес, во Belletage се наоѓа Уметничкиот музеј на Фундацио Каталуња - Ла Педрера.

16. Внатрешните ѕидови на Casa Milà може да се поместат со малку напор, што беше овозможено со конструкција од бетон од челик, која не бара носечки ѕидови, слични на она што е вообичаено во современите деловни згради денес.

17. Балконите на Casa Mila се изградени со помош на железни шипки кои изгледаат како бранови од далечина. Хосеп Марија Јујол ги дизајнираше овие железни балкони, а исто така му помагаше на Гауди со неговите претходни проекти како Парк Гуел и Каса Батло.

Важно: Дали знаевте тоа купување на билети за Casa Mila онлајн е поевтино отколку да ги купите во туристичка атракција? Кога купувате онлајн, не плаќате доплата од 3 евра од Window. Плус, не треба да чекате во редот.

Онлајн билетите ви се испраќаат преку е-пошта. На денот на вашата посета, можете да го покажете билетот на вашиот мобилен и да влезете внатре. Нема потреба од отпечатоци!

Извори

# Discoverwalks.com
# Justfunfacts.com
# Wikipedia.org

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

# Факти за Саграда Фамилија
# Факти за Casa Batllo
# Факти за Ла Педрера
# Факти за Парк Гуел
# Факти на Камп Ноу

Популарни атракции во Барселона

Casa Batlloпарк Guell
Sagrada FamiliaКаза Мила
Зоолошката градина во Барселонатурнеја на Камп Ноу
Манастирот МонсератАквариум Барселона
Монтјуик жичарницаФондацијата Џоан Миро
Музејот МокоКуќа музеј Гауди
Музеј на илузииКуќа Аматлер
Каза ВисенсЕротски музеј
Сант Пау Арт НовуПикасо музеј
Кулата ГлорисМузејот на Бенкси
Крстарење со Лас ГолондринасМузеј на восок во Барселона
Национален уметнички музеј на КаталонијаГолем забавен музеј
Музејот на современа уметностЧоколаден музеј
Ајсбар БарселонаКаталонија во минијатура
Колонија ГуелПавилјонот Миес ван дер Рое
Шоуто на фламенко на ТарантосПалау де ла Музика Каталона
Таблао Фламенко Кордобес

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Барселона

Оваа статија е истражувана и напишана од