Почетна » Барселона » Факти за Casa Batllo

Факти за Casa Batllo – куќата на Гауди Батло во Барселона

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.8
(171)

Casa Batllo или Куќата на Batllo е можеби најубавиот станбен имот некогаш изграден.

Антони Гауди ја изгради Casa Batllo, која сега прима повеќе од милион туристи секоја година, е главна туристичка и културна атракција во Барселона.

Некои од другите ремек-дела на Гауди се парк GuellКаза МилаSagrada Familia, Casa Vicens итн., но Casa Batllo се гордее со својата колекција.

Инспириран од природата, Гауди изградил куќа како од соништата која мора да ја посетат сите туристи во Барселона.

Некои тврдокорни фанови на Гауди, го посетуваат CasaBatlloo ноќе.

Билети за Casa Batllo

# Билети за Casa Batllo

Покривот на Casa Batllo

Интересни факти за Casa Batllo

Со текот на годините, се појавија многу возбудливи факти за Casa Batllo.

Некои се документирани факти за Casa Batllo, а некои се само легендарни приказни.

Некои од долунаведените факти се академски, додека други се само забавни факти за Casa Batllo.

На пример, дали го знаевте фактот дека практично нема прави линии во целиот дизајн на Casa Batllo?

Casa Batllo е именуван по неговиот втор сопственик

Зградата првично била изградена во 1877 година од Емилио Сала Кортес, професор на Провинциското училиште за архитектура, Барселона.

Во 1903 година, еден бизнисмен по име г. Хосеп Батло и Казановас ја купил зградата и решил да ја претвори во негова резиденција и Casa Batllo го носи неговото име.

Г-дин Батло сакаше Гауди да ја сруши зградата

Познат е фактот дека г-дин Батло не бил задоволен од оригиналниот дизајн.

Сакаше нешто надвор од кутијата, нешто волшебно. Тој сакаше неговата резиденција да биде најдобра во областа.

Во 1904 година, тој го нарачал неговото ремоделирање на Антони Гауди, човекот кој почнал да работи Парк Гуел во Барселона само неколку години пред тоа.

Г-дин Батло му даде на Гауди уметничка слобода да создава, а архитектот не го изневери.

Тој дури и дал дозвола на архитектот да ја сруши зградата и да почне одново, но Гауди се одлучил против тоа.

Професорот по архитектура на Гауди првично ја изградил Casa Batllo

Зградата што мораше да се подобри Антони Гауди првично ја изградил еден од неговите професори.

Кога Гауди студирал на Провинциското училиште за архитектура во Барселона, професорот Емилио Сала Кортес го учел архитектура.

Некои веруваат дека кога г-дин Батло побарал од него да ја урне и обнови Casa Batllo, Гауди одбил - и наместо тоа го реформирал.

Гауди го доби проектот Casa Batllo поради Парк Гуел

Каталонскиот архитект Гауди започна со работа парк Guell во 1900. Тој ќе продолжи да работи на тоа во следните 14 години.

Во 1903 година, кога г-дин Батло барал архитект за да ја обнови неговата резиденција, тој дознал за работата на Гауди во Парк Гуел.

Г-дин Батло беше импресиониран од она што го виде во Парк Гуел и ја нарача обновата на Каса Батло на Гауди во 1904 година.

Дизајнот на Гауди за Casa Batllo за малку ќе беше отфрлен

Како и денес, тогаш, дизајнот на секоја станбена зграда мораше да биде одобрен од локалната влада во Барселона.

Како архитект кој презема ризици, Гауди планираше многу карактеристики за Casa Batllo, што се отцепи од градежните норми на Барселона.

Планот на Гауди за Casa Batllo беше детално дискутиран од локалната власт, а имаше и многу противење. За среќа, на крајот се согласиле.

Визуелна приказна: 12 совети кои мора да ги знаете пред да ја посетите Casa Batllo

Casa Batllo загуби натпревар за „најдобра куќа“

Casa Batllo се наоѓа на улица по име Манзана де ла Дикордија.

Manzana de la Discordia значи Јаболко на раздор.

Во грчката митологија, Ерис ѝ дала јаболко на „најубавата“ што довело до раздор меѓу три божици и, на крајот, Тројанската војна.

Casa Batllo ја споделува својата локација на Manzana de la Discordia со уште четири модерни згради -

Околу времето кога Гауди ја градел Casa Batllo, Барселона Сити Советот распиша конкурс за најдобра урбана куќа, а се натпреваруваа многу семејства. 

Пет од конкурентските куќи беа на оваа улица наречена Манзана де ла Дикордија, каде што „раздорот“ се однесува на ривалството на архитектите.

Куќата на Батло беше номинирана, но за жал, не ја освои наградата.

Casa Batllo е почит на Свети Ѓорѓи

Casa Batllo, Барселона
Фасадата на Casa Batllo на Гауди. Слика: Casabatllo.es

Постои стандардна теорија дека Casa Batllo му оддава почит на светецот-заштитник на Каталонија, Свети Џорџ, и неговата легендарна битка со змеј.

Се верува дека покривот е змеј и структурата слична на шилеста лево од врвот го претставува „Аскалон“, мечот на Свети Ѓорѓи, кој се втурнува во задниот дел на змејот.

Дрвениот лифт во Casa Batllo работи и денес

Дали знаевте дека Casa Batllo има некои возбудливи карактеристики кои веројатно нема да се видат во типична куќа?

Првиот лифт што бил инсталиран во облакодер бил во 1885 година во Чикаго, САД.

Само 20 години подоцна, Гауди поставуваше лифтови во резиденциите.

Куќата Batllo, на пример, има дрвен лифт инсталиран во дворот со светла, кој е функционален и денес.

Гауди дури го дизајнираше мебелот во Casa Batllo

Антони Гауди сакаше внимателно и прецизно да го дизајнира секој аспект од неговите простори.

Тоа не беше само зградата; работел и на мебелот што жителите би го користеле во куќата.

Неговиот мебел беше и ергономски дизајниран и убав - редок квалитет во тие денови.

За некои луѓе, неговиот мебел изгледа чудно затоа што се одвојува од калапот, но тој доби многу пофалби од страна на дизајнерската и архитектонската заедница во последните неколку децении.

Гауди и неговиот тим го дизајнираа целиот мебел во Casa Batllo.

Успехот на Casa Batllo му донесе уште еден клиент

Casa Batllo беше преработена од 1904 до 1906 година.

Неколку години откако беше завршена Casa Batllo, уште една Барселона бизнисмен по име Пере Мила и Кампс го контактирал Антони Гауди.

Бизнисменот го видел Casa Batllo и сакал слична (ако не и подобра) станбена куќа за себе.

Локацијата на следниот проект на Гауди беше на само 700 метри (2300 стапки) од Casa Batllo. На крајот беше повикан Каза Мила (познато и како Ла Педрера).

Не многумина знаат за овој факт на Casa Batllo.

Забелешка: Поради оваа близина, повеќето туристи ги гледаат и двете ремек-дела на Гауди во исто време. Некои, сепак, претпочитаат да посетат само еден и сакаат да знаат што е подобро, Casa Batllo или Casa Mila.

Во 1950-тите, семејството Батло го продаде Casa Batllo

Семејството Батло живеело на благородниот кат на Каса Батло до средината на 1950-тите.

Жозеп Батло починал во 1934 година, а неговата сопруга го следела во 1940 година.

По смртта на родителите, децата раководеле со Куќата на Батло до 1954 година.

Кога менаџирањето стана тешко, децата на Батло ја продадоа куќата на осигурителна компанија по име Сегурос Иберија.

Во следните 40 години, Seguros Iberia беше управуван од собите на Casa Batllo.

Casa Batllo се издава за настани

Во 1993 година, Casa Batllo ги доби сегашните сопственици - семејството Бернет.

Некое реновирање веќе започнало кога ја купиле куќата. Тие продолжија да вршат реновирање низ целата зграда.

Две години подоцна, новите сопственици почнаа да ја издаваат Casa Batllo за различни настани.

Централната локација на Каза Батло Гауди и неговиот прекрасен дизајн веднаш создаде голема побарувачка за собите.

Повеќе од 2,500 квадратни метри соби беа достапни за изнајмување.

Интересен факт: Семејството Бернет исто така поседува Лижавчиња, познат шпански бренд на лижавчиња и други кондиторски производи што се продаваат во над 150 земји.

Casa Batllo излегува во јавност

Во 2002 година, како дел од Меѓународната година на Гауди, на јавноста и беше дозволено во Casa Batllo да ужива во убавината на куќата.

Оттогаш, двете активности коегзистираат – издавање на простории и влез со билети за туристи.

Голема заслуга имаат сегашните сопственици за пакувањето на овој архитектонски скапоцен камен и претставувањето на остатокот од светот.

На пример, аудио водичот на Casa Batllo е можеби еден од најдобрите во светот (ова е субјективно мислење).

Casa Batllo е позната и како „Куќа на коските“

Локалното име на зградата е Каза делс осос или Куќата на коските Барселона.

Локалните жители ја нарекоа „Куќа на коските“ бидејќи нејзината фасада има висцерален, скелетен изглед.

Овој станбен имот може да се идентификува како Модернизам или Арт Нову во најширока смисла, многу им се допаѓа на децата - затоа што предизвикува бујна имагинација. Дознајте други Атракции во Барселона за семејства со деца

Гауди земал инспирација од природата и се обидел да се држи што е можно поблиску до неа.

Кога ќе ја посетите Casa Batllo, ќе се најдете опкружени со растенија, скелети, змејови, морски свет и разни други животни.

Токму тоа го сакаше Антони Гауди кога ја изгради куќата.

Така, без разлика дали сте амбициозен архитект, љубител на културата, студент по уметност или едноставно турист, Casa Batllo на Гауди мора да се посети.

Што чекаш? Резервирајте ги вашите билети веднаш!

Кога ќе го купите овој билет онлајн, заштедувате 4 евра (затоа што не плаќате доплата на прозорецот) и ја избегнувате редицата.

Извори

# Casabatllo.es
# Discoverwalks.com
# Theculturetrip.com
# Wikipedia.org

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

# Факти за Саграда Фамилија
# Факти на Камп Ноу
# Факти за Ла Педрера
# Факти за Парк Гуел
# Факти за Каза Мила

Популарни атракции во Барселона

Casa Batlloпарк Guell
Sagrada FamiliaКаза Мила
Зоолошката градина во Барселонатурнеја на Камп Ноу
Манастирот МонсератАквариум Барселона
Монтјуик жичарницаФондацијата Џоан Миро
Музејот МокоКуќа музеј Гауди
Музеј на илузииКуќа Аматлер
Каза ВисенсЕротски музеј
Сант Пау Арт НовуПикасо музеј
Кулата ГлорисМузејот на Бенкси
Крстарење со Лас ГолондринасМузеј на восок во Барселона
Национален уметнички музеј на КаталонијаГолем забавен музеј
Музејот на современа уметностЧоколаден музеј
Ајсбар БарселонаКаталонија во минијатура
Колонија ГуелПавилјонот Миес ван дер Рое
Шоуто на фламенко на ТарантосПалау де ла Музика Каталона
Таблао Фламенко Кордобес

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Барселона

Оваа статија е истражувана и напишана од