Почетна » Амстердам » Од Амстердам до градините Кеукенхоф

Градините Кеукенхоф од Амстердам – со експресен автобус Кеукенхоф, автомобил, воз

4.8
(172)

Ако летувате во Холандија во текот на пролетта, мора да ја посетите Градини Кеукенхоф, најпознатиот цветен фестивал во светот. 

Кеукенхоф се наоѓа во долниот регион на Холандија наречен „Боленстрик“ и е на само 40 километри (25 милји) од Амстердам.

Бидејќи главниот град е најпопуларната дестинација за одмор во Холандија, повеќето туристи ги посетуваат градините Кеукенхоф од Амстердам.

Оваа статија објаснува сè што мора да знаете пред да ја резервирате вашата турнеја во Градините Кеукенхоф од Амстердам во 2023 година.

Земете го експресниот автобус Кеукенхоф

Ако претпочитате јавен превоз, експресниот автобус Кеукенхоф е една од најдобрите опции за патување од Амстердам до градините Кеукенхоф. 

Автобусот Кеукенхоф тргнува од различни железнички станици, како на пр Станица Амстердам РАИАмстердам аеродром ШипхолСтаница ХарлемСтаница Лајден, и Нордвајк / плажа Катвијк.

Тоа е најбрзиот и најевтиниот начин да се стигне до градините на лалињата Кеукенхоф од главниот град на Холандија.

Експресни автобуски тури на Кеукенхоф цена
Билети за Кеукенхоф: Влез + автобуски превоз од Амстердам €45
Keukenhof Влез + Транспорт од Амстердам RAI €33
Влез во Кеукенхоф + Транспорт од Шипхол €29
Прием во Кеукенхоф + Транспорт од Харлем €29
Посета на Кеукенхоф од Катвијк, Нордвајк или Нордвајкерхут €29
Прием во Кеукенхоф + Транспорт од Лајден €29

Ќе треба повторно да го покажете билетот за враќање.

Ако резервирате еден од овие експресни автобуси, можете велосипед околу полињата со цвеќиња во близина на Кеукенхоф, знаејќи дека ќе ве чека вашиот автобус.

Во 2023 година, љубителите на лалињата кои го посетуваат Кеукенхоф исто така можат да се одлучат за Картичка за фестивалот на лале. Со Tulip Card, посетителите не треба однапред да резервираат време за автобус. Може да стигнете до централната станица во Амстердам и да се качите во автобусот до Кеукенхоф. Картичката ви овозможува да го прескокнете влезот на линијата во градините Кеукенхоф, аудио водич за обиколка на полињата на лалињата наоколу и тридневен јавен превоз.

Визуелна приказна: 15 совети кои мора да ги знаете пред да ги посетите градините Кеукенхоф


Вратете се на почетокот


Резервирајте турнеја со водич од Амстердам до Кеукенхоф

Разглед на градините Кеукенхоф со водич
Слика: Keukenhof.nl

Туристите кои претпочитаат локален експерт да ги однесе наоколу, можат да изберат од две високо оценети тури до Кеукенхоф. 

Овие тури започнуваат од Амстердам и вклучуваат водич што зборува англиски кој останува со вас во текот на денот. 

Најевтина тура на Кеукенхоф со водич

Ако претпочитате луксузно патување, проверете ја оваа турнеја со водич до градините Кеукенхоф почнувајќи од Амстердам.

Откако ќе ја резервирате турата со водич, ќе добиете ваучер во вашата е-пошта. 

На денот на патувањето, покажете го ваучерот за паметен телефон на ОВА Е ХОЛАНДИЈА, и добивате повратен автобуски билет и билет за прескокнување до градините Кеукенхоф.

Овие патувања со водич тргнуваат за Кеукенхоф од 10 до 3 часот. 

Покрај англискиот водич во живо, добивате и аудио водич за споделување информации за Градината на Европа. 

Вашето брзо влегување брзо ве води покрај линиите и во градините на лалињата. 

Откако ќе завршите, мора да се вратите кај тренерот што ве чека и да се вратите во Амстердам.

Цената на билетот

Билет за возрасни (3+ години): €45
Билет за доенчиња (до 2 години): Слободен влез

Овие патувања со водич до Кеукенхоф се исто така достапни од Ротердам   Хаг


Вратете се на почетокот


Обиколка на полињата со лалиња Кеукенхоф + ветерница + посета на фарма

Оваа осумчасовна турнеја нуди најдобро можно искуство со Кеукенхоф, поради што ова е и едно од најскапите.

Почетната точка на оваа турнеја е Overhoeksplein 51, 1031 KS, Амстердам, каде што се среќавате со вашиот локален водич. 

По првичниот брифинг, се качувате во автобусот до Цветниот фестивал на Кеукенхоф, каде што добивате влез за прескокнување на линијата.

Следно, посетувате фарма со светилки за лалиња, каде што се среќавате и го поздравувате семејството што ја води. 

Семејството ви дава зелено светло да ги истражите нивните полиња со светилки, создавајќи одлични можности за фотографирање.

Следно на агендата е 90-минутното пролетно крстарење кај Кеукенхоф, по што ќе ја посетите автентичната работна ветерница во Езерската област.

По околу седум часа во регионот на растење на лалиња во Холандија, ќе се вратите назад во Амстердам.

Цената на билетот

Општ прием (3+ години): €88
Билет за доенчиња (до 2 години): Слободен влез

Децата под три години мора да ви седат во скут за време на турата.

Ако не сакате некој локален да ве однесе наоколу, одлучете се за многу поевтино Дневно патување во Кеукенхоф со крстарење со ветерница.

Убавината на Кеукенхоф зависи од расцутените лалиња, кои пак зависат од временските услови. Пронајди кога да ги посетите градините Кеукенхоф.


Вратете се на почетокот


Резервирајте приватна турнеја до градините Кеукенхоф 

Ако сакате VIP искуство за време на вашата посета на Кеукенхоф, мора да ја испробате приватната турнеја. 

Вашиот професионален водич и возач ќе ве земат со приватно возило.

Обично се работи за стандарден автомобил со 5 седишта како Kia Niro, Ford Fiesta или нешто слично. 

Потоа ќе патувате низ холандските села со ветерници, зелени пасишта и спектакуларни редови шарени лалиња. 

Бидејќи тоа е ваш автомобил, вие ја приспособувате оваа тура. 

Ако сакате, можете да ја избегнете гужвата и да го посетите Кеукенхоф во неговите најтивки часови. 

Со оваа турнеја се вклучени и влезните билети за прескокнување на линијата до Кеукенхоф.

Вашиот водич објаснува сè за градините Кеукенхоф и одгледувањето и одгледувањето пролетни цвеќиња. 

Откако ќе заврши вашето еднодневно патување надвор од Амстердам, водичот со возачот ве враќа на местото по ваш избор. 

Цена на билетите: 988 евра за најмногу четири возрасни лица


Вратете се на почетокот


Возете до градините Кеукенхоф

Амстердам нуди многу услуги за изнајмување автомобили кои можат да ве однесат до градините Кеукенхоф и назад.

Градината на лалињата е лесно достапна со автомобил од главниот град на Холандија и други градови како Ротердам, Хаг, Лајден итн.

Кеукенхоф се наоѓа помеѓу Амстердам и Хаг, а можете да возите на А4 (излез Нив-Веннеп) и А44 (излез 3 Лисе) за да стигнете до фестивалот на цвеќето. 

Ако не сте сигурни за маршрутата, внесете ја адресата на атракцијата, „Stationsweg 166A, Lisse“, во вашиот претпочитан систем за навигација и почнете да возите. Најдете насоки

Следете ги знаците до 'Keukenhof' додека не стигнете до огромниот паркинг во близина на влезот во градината.

Во 2023 година, сите посетители мора да ги резервираат своите Влезот на Кеукенхоф (20 евра) и билети за паркирање (6 евра) онлајн за да се избегне гужва во редовите. 

Возењето од Амстердам до Кеукенхоф трае приближно 40 минути. 

Ако немаш автомобил, можеш изнајми еден овде и изберете го автомобилот по ваш избор. 

Во деновите на шпицот, околу 45,000 туристи и локални жители го посетуваат Кеукенхоф. Дали е Фестивалот на цвеќето на лале во Кеукенхоф вреди?

Изнајмете такси од Амстердам до Кеукенхоф 

Ако парите не се проблем и го претпочитате најлуксузниот начин да патувате од Амстердам до полињата на Лалињата, таксито е најдобриот избор. 

Кога резервирате такси, нема да мора да чекате други патници и да добиете приватност. 

Со околу 100 евра за едно патување, тоа е најскапиот начин да се стигне до Фестивалот на цветовите на лалињата. 

За да добиете такси во Амстердам, јавете се на линијата за градско такси 0031 (0) 900 677 7777 или најдете ги во популарните области како што се централната станица во Амстердам, плоштадот Дам, Рембрантплејн, Лајдсеплеин или Музејот.

Совет: Не пропуштајте го Замокот Кеукенхоф, составен дел од посетата на Градините Кеукенхоф.

Извори

# Keukenhof.nl
# Tulipfestivalamsterdam.com
# Tulip-garden-tickets.com
# Виатор.ком

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Популарни атракции во Амстердам

националниот музеј Музеј на Ван Гог
Куќата на Ана Франк Крстарење по каналот Амстердам
Градини Кеукенхоф Зоолошката градина ARTIS Амстердам
Heineken искуство A'dam Lookout
Музеј Стеделик Мадам Тисо
Body Worlds Амстердам Рембрант музеј-куќа
Леден бар Амстердам Стадионот Јохан Кројф Арена
Тајни на црвено светло Научен музеј НЕМО
Наопаку Амстердам зандана
Музејот Моко Кралската палата во Амстердам
Национален поморски музеј Куќата на Болс
Музеј на коноп Воодушевете го Амстердам
Чудесно искуство Холандско искуство
Холандски музеј на отпорот Музејот Страат
Fabrique des Lumieres Рипли е Верувале или не!
Микропија Амстердам Кабинетот за мачки
Музеј на филм за очи Музеј на дијаманти

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Амстердам

Оваа статија е истражувана и напишана од

Изменето од Река Раџан & факт проверен од Џамшед V Рајан

Оставете коментар