Почетна » Невообичаени празници » Празници со автоматско возење во Европа – планирање маршрута, маршрути, совети за одмори со возење со мува

Празници со автоматско возење во Европа – планирање маршрута, маршрути, совети за одмори со возење со мува

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.7
(158)

Ако сакате да го зачините вашиот одмор во Европа, предлагаме да планирате одмор со возење со мува.

Европските патишта се генерално добро одржувани и јасно обележани, а повеќето европски автомобили за изнајмување обезбедуваат добра километража.

Како и да е, одморите во Европа бараат малку повеќе од само изнајмување автомобил и заминување.

Треба внимателно да ја испланирате вашата маршрута за да се осигурате дека вие и вашето семејство (или пријатели) ќе имате незаборавен одмор со возење во Европа.

Да се ​​договорите за маршрутата пред да одлучите дали вашиот европски одмор ќе биде во автомобил или не е важно затоа што нема забава да изнајмите автомобил ако сакате да го поминете поголемиот дел од вашето време во големите градови.

Ако скокате помеѓу бројни дестинации во Европа, а должината на вашиот одмор е две недели или повеќе, ви препорачуваме одмор со само возење (кој е исто така познат како одмор со возење со мува затоа што летате внатре, возите наоколу и потоа летате надвор) .

Кога сте на пат во Европа, две работи се критични - меѓународна возачка дозвола (IDP), која е потребна во некои земји, а препорачана во други и важечка возачка дозвола.

Најдобрите одмори во Европа

Опции за возила за одмор со самостојно возење во Европа

Автомобил за патување низ Европа
Изборот на вистинскиот автомобил за одмор во Европа е исто толку важен како и изборот на рутата. Предлагаме да се идентификува вистинскиот автомобил откако ќе се договори маршрутата. Мостови Серги Игоревич / Shutterstock.com

Сега кога сте ја испланирале маршрутата за вашиот одмор на тркала, треба да размислите каков автомобил треба да изнајмите или изнајмите.

Има неколку фактори што треба да се имаат на ум пред да се одлучите за возилото – број на луѓе кои ќе одат на патување, колкав багаж ќе носите, кој е вашиот избор за возење, кој е вашиот буџет, колкава километража би претпочитаат итн.

1. Економични автомобили – Ако изберете буџет наместо луксуз, тогаш ова е автомобил што треба да го добиете. Економските автомобили ќе ви овозможат одлична километража и значително ќе ги намалат трошоците за патување.

2. Средни автомобили – Ова се совршениот баланс помеѓу удобноста и буџетот. Изберете едно од овие ако барате нешто повеќе од само вредност за парите.

3. Миниванци – Ако патувате со вашето семејство на патување со автомобил во Европа, можеби ќе сакате да земете миниван. Миниванте ќе обезбедат доволно простор за вашето семејство и за целиот багаж.

4. Џип – Ако сте спортски тип, или планирате да посетите неколку локации надвор од најпознатите патеки за време на вашиот одмор со возење, мора да изберете SUV. Робусни и сигурни, овие чудовишта можат да ве одведат каде и да посакате.

Препорачано четиво: Празници со само возење во Квебек

Како да го добиете најдобриот договор за изнајмување автомобили

Изнајмување автомобили во Европа
Кога станува збор за изнајмување автомобили за европски патувања, имате премногу опции. Најважното нешто што треба да се има на ум е бројот на канцеларии што агенцијата за изнајмување ги има на вашата маршрута на патување.

Кога идентификувате агенција за изнајмување автомобили, не ги споредувајте само првичните цени.

Подобро е да го земете предвид целиот пакет, вклучувајќи ја цената, услугата и локациите за подигање и пуштање.

Можеби ќе бидете во искушение да го направите целото ваше истражување на интернет, меѓутоа, едноставен телефонски повик до службата за корисници може да ви даде повеќе информации за многу помалку време.

Ако веќе имате изборна агенција за изнајмување автомобили, можете да се придржувате до неа доколку имаат услуги во Европа.

Обидете се да отидете со поголема компанија за изнајмување автомобил, бидејќи тие сигурно ќе имаат поголема мрежа на филијали и локации за преземање и пуштање.

Europcar Шест, две од најголемите агенции за изнајмување во Европа имаат канцеларии низ целиот континент, како и повеќето од поголемите компании за изнајмување автомобили од Соединетите Американски Држави.

Некои од другите компании за изнајмување автомобили што можете да ги истражувате се Херци, Известување, Буџет, Аламо итн

Ако изнајмувате од некој од овие популарни брендови, помошта секогаш ќе ви биде при рака за тој несреќен ден кога работите не одат како што сакате.

Секогаш погрижете се да има канцеларии на вашата компанија за изнајмување автомобили во редовни интервали на рутата што планирате да ја одите.

Можете исто така да размислите за користење на агрегатор за изнајмување автомобили како на пр Авто Европа, Автомобили за изнајмување, Priceline, Економски изнајмувања на автомобили итн

Препорачано четиво: Најдобрите европски меден месец

Дали ми треба меѓународна возачка дозвола?

Во повеќето европски земји ќе ви требаат возачка дозвола и пасош само за време на одморите со самостојно возење.

Сепак, на неколку земји им е потребна меѓународна возачка дозвола (ИДП).

Затоа, најдобро е да земете еден од вашите локални власти пред вашето патување низ Европа.

Може да има збунувачки информации за тоа каде ви треба ВРЛ.

Вашите локални власти може да речат дека ви се потребни насекаде.

Вашата агенција за изнајмување автомобили може да каже дека воопшто не ви требаат.

Поискусните луѓе и патниците на пат ќе потврдат дека е преценет, но понекогаш може да ви помогне заедно со вашиот пасош и возачка дозвола.

Ако планирате да возите во Австрија, Босна и Херцеговина, Хрватска, Грција, Унгарија, Италија, Полска, Романија, Словенија или Шпанија, тоа е задолжително со закон и може да бидете казнети ако ве извлечат без ВРЛ.

Како да добиете ВРЛ

Може да добиете меѓународна возачка дозвола од владини овластени организации како што се националните автомобилски здруженија во повеќето земји.

За да добиете ВРЛ, треба да пополните формулар за апликација и да ја доставите со фотокопија од вашата возачка дозвола, две фотографии со големина на пасош и мала надокнада од 24 американски долари.

Ако сакате вашиот ВРЛ да биде испорачан на друго место, мора да ги платите стандардните меѓународни трошоци за испорака од 10 УСД.

Откако ќе ја поднесете вашата апликација, вашата меѓународна возачка дозвола може да потрае од 2 до 10 дена за да стигне до вас.

Следете ја врската за повеќе информации за Меѓународна дозвола за возење.

Препорачано четиво: Празници со само возење во Тасманија

Планирајте ја совршената маршрута за патување за Европа

Возење автомобил во Европа
На одмор со возење, ќе бидете сами, што значи дека колку повеќе планирате, толку подобро ќе биде вашето патување. На сликата е кањонот Пива со неговиот фантастичен резервоар во Црна Гора. Креативни проекти за патување / Shutterstock.com

Планирајте го вашиот план - прво направете широк план, а потоа комбинирајте го, скратете или изменете го додека не одговара на вашиот вкус.

Планирањето на совршената маршрута за летување со самостојно возење во Европа бара време, но тоа е единствениот начин да се осигурате дека вие и вашето семејство уживате во неверојатен одмор со возење со мува.

Сè што треба да направите е да ги имате на ум овие фактори:

Договорете за местата што сакате да ги посетите

Прво, креирајте ја вашата листа со желби. Погрижете се да ги посетувате местата што навистина ги сакате, а не затоа што некој друг ви рекол.

Не го посетувајте Милано затоа што вашиот пријател рече дека не треба да го пропуштите.

Посетете ако сте навистина мода и пазарувањето е една од целите на вашето европатување.

Одлучете за маршрутите и временските линии

Земете мапа и означете ги вашите дестинации.

Потоа одлучете ја логичката низа за да ги посетите овие места и поправете приближно време за целото патување.

Обележете ги местата каде што сакате да пристигнете на одреден датум, како и местата каде што планирате ноќни застанувања.

Откако ќе имате сè за вашето патување на планер, фокусирајте го вашето истражување и подготовка само на местата што се наоѓаат на вашата планирана рута.

Ако не сте сигурни по кои рути да одите на вашето европско патување, проверете ја оваа листа на 19 неверојатни правци за патувања со автомобил.

Финализирајте во кои градови ќе летате и во кои излегувате

Кога сте на летот во Европа, најдобро е да летате во еден град и да излезете од друг.

Едноставно затоа што е поефикасна од добивањето на повратен лет.

Одлучете кои градови имаат најмногу смисла како почетна и завршна дестинација.

Месечни одмори со самостојно возење во Европа

Самовозечки одмор во Европа
Европа има некои од најубавите патишта за одмор со само возење. На сликата овде е патот Трансфагарасан во Романија, познат и како глупоста на Чаушеску. Sebi_2569 / Shutterstock.com

Кога ќе се смири првиот напад на возбуда, ќе сфатите дека планирањето одмор со само-возење во голем и разновиден регион како Европа е малку поразителен.

Бидејќи времето е ограничено, најголемата и најтешката одлука ќе биде да ги изберете местата што ќе ги посетите на ова патување.

Колку и да изгледа тешко; ќе мора да изоставите некои од местата поради недостаток на време.

Единствениот начин да не ги прескокнете туристичките места на вашата автопат е да го продолжите времетраењето на одморот со самостојно возење во Европа.

Доколку имате склоност и буџет, силно ви предлагаме да го продолжите одморот во Европа со само возење во едномесечен одмор.

Со подолг одмор со самостојно возење, можете да поминете доволно време на секоја дестинација на вашата рута.

Нема потреба да брзате од едно до друго место, обидувајќи се да се придржувате до местата на вашиот планер за патување.

Со повеќе време при рака, можете малку повеќе да се симнете од пробиената патека.

Замислете да можете да проверите некои села (кои обично се малку надвор од автопатот за одмор) и да поминете неколку дена само во спиење, јадење и запознавање нови луѓе.

Препорачано четиво: Празници во Австрија

Совети за возење низ Европа

Празници со само возење во Европа
Бидејќи патувањето во Европа значи патување низ многу земји, мора да внимавате да не прекршите ниту еден закон. Слика: Transpoco.com

Сега кога сте подготвени да тргнете на пат кон Европа, дозволете ни да ви помогнеме со неколку корисни совети кои треба да ги знаете додека возите низ Европа.

• Секогаш носете ја вашата оригинална, валидна возачка дозвола

• Доказ за осигурување на автомобил. Одредени европски земји бараат различни размислувања за осигурување. Види Европско осигурување за изнајмување автомобили за повеќе детали.

• Секогаш носете доказ за идентитет со фотографија (пасош)

• Носете доказ за сопственост на автомобил (сертификат V5C) секогаш со вас (или документи за изнајмување автомобил)

• Имајте налепница за GB – освен ако на вашите регистарски таблички во ОК не е прикажан симболот GB-Euro. Не сте сигурни дали ви требаат GB налепници или не? Прочитај го ова.

• Користете конвертори на предните светла – произволното користење на соборени светла може да резултира со парична казна. Земете комплет за конвертор. Овие се широко достапни, но погрижете се да го купите вистинскиот

• ГПС и Мапи ќе бидат од суштинско значење затоа што ќе се изгубите без нив

• Имајте по една рефлектирачка јакна за секој патник во автомобилот. Овие ќе ви помогнат ако вашиот автомобил е имобилизиран. Секоја земја има свое правило во врска со ова рефлектирачки јакни и трикот е да ги чувате во автомобилот, а не во багажникот.

• Неделите се лош ден за луѓето на одмор со автомобил. Пред да планирате да го вратите изнајмениот автомобил во недела, проверете дали канцеларијата за изнајмување автомобили на вашата дестинација на заминување ќе биде отворена. Поголемиот дел од времето само канцелариите за изнајмување автомобили на аеродромите и железничките станици се отворени во недела.

• Во некои земји, бензинските пумпи се затворени и во недела, затоа планирајте. На пример Италија, Шпанија итн.

• Некои кредитни картички имаат бесплатно ослободување од штети од судир (CDW) при изнајмување на автомобили. Ако вашиот е еден, искористете го и заштедете си малку пари.

• Покрај рефлектирачките елеци, во автомобилот има и предупредувачки триаголници, комплет за прва помош и празен формулар за Европски извештај за несреќа. Тие ќе ви требаат во случај на несреќа, а немањето може да резултира со парична казна до 200 американски долари.

Препорачано четиво: Празници со автоматско возење во Италија

Совети за европско патување во зима

Се обидувате да ја избегнете Европа во текот на зимата?

Немој! Иако летното летување во Европа има свој шарм, патувањето низ Европа во зима е уште подобро.

Европа во оваа сезона се трансформира во магична зимска земја на чудата.

Во ниту една друга сезона нема да ги доживеете сценските возења низ снегот и топлите шолји со варено вино.

Ако воопшто сте склони да одите на одмор со самостојно возење во Европа во зима, ви го препорачуваме Божиќ.

Можете да ја доживеете вистинската бајка земја во која Европа станува на Божиќ.

Само проверете дали вашето семејство (или пријатели) и вашиот автомобил се подготвени за зимското патување низ Европа.

Спакувајте доволно зимска опрема и фрлете и некои резервни делови.

Што е најважно, бидете подготвени да ја одржите вашата смиреност кога работите не одат како што сакате бидејќи во зима има неочекувани одложувања.

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Оваа статија е истражувана и напишана од