Почетна » Празници со крстарење » Најдобро време за одење на крстарење со Алјаска - најдобра цена, време и диви животни

Најдобро време за одење на крстарење со Алјаска - најдобра цена, време и диви животни

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.7
(124)

Сезоната на крстарење со Алјаска трае пет месеци - од мај до септември.

Во текот на овие пет месеци сценариото се менува секоја недела.

Секоја недела има забележливи разлики во времето, дивиот свет и цените за крстарење.

Затоа, најдоброто време за одење на крстарење со Алјаска е прилично субјективно.

Најдоброто време за да се качите на крстарење со Алјаска зависи од тоа дали барате евтини опции за крстарење со Алјаска или најдобро искуство со дивиот свет или максимална дневна светлина за да уживате во сјајниот поглед на Алјаска.

За да ви помогнеме да го изберете најдоброто време за крстарење со Алјаска, ги разложивме условите што треба да се очекуваат во три дела.

Најдобро време за крстарење со Алјаска доколку ве интересира:

  • Најдобри цени за крстарење во Алјаска
  • Најдобра изложеност на дивиот свет на Алјаска
  • Најдобри временски услови на Алјаска

Нашето растурање од месец во месец за тоа што да очекувате за време на крстарење во Алјаска ќе ви помогне да донесете информирана одлука.

Ако брзате да дознаете кое е најдоброто време за крстарење до Алјаска, еве го нашиот краток одговор: Секој месец е добар месец да се биде на крстарење на Алјаска.

Меѓутоа, локалното население на Алјаска и оние кои се дел од туристичката индустрија на Алјаска сугерираат дека најповолното време за крстарење на Алјаска е помеѓу 20 мај и 10 јуни.

Овој период го нуди најубавото време на Алјаска за крстарење. Освен тоа, има помалку гужва бидејќи децата се уште се на училиште.

Забелешка: Без разлика во кое време од годината ќе изберете за вашето крстарење со Алјаска, ве молиме спакувајте многу, бидејќи времето е непредвидливо. Облеката со слоеви е задолжителна затоа што можете да искусите топлина, влага, студ или екстремен ветер дури и за време на 3-дневно крстарење со Алјаска.

За подетален одговор на прашањето „Кое е најдоброто време за крстарење со Алјаска“ продолжете со читање.

Брод за крстарење во глечерот Алјаска

Крстарење со Алјаска во мај

Патувања до Алјаска
Princess Cruises и Holland America се двете линии за крстарење кои испраќаат максимален број крстарења со Алјаска. Сепак, секоја голема линија за крстарење има најмалку еден брод што оди до Алјаска секое лето. Слика: Eatsleepcruise.com

Цена на крстарење со Алјаска во мај

До средината на мај, температурата почна да расте и крстарењата на Алјаска се подготвени да ги погодат водите.

Овие први патувања до Алјаска се познати и како патувања надвор од сезоната и оттука цените за крстарење се за 20% помали.

Ако имате среќа, можеби ќе можете да најдете крстарења со Алјаска за помалку од 100 долари дневно.

Иако ова е сезона на рамо, не се обложувајте на резервации во последен момент бидејќи дури и во мај билетите наскоро се распродадени.

Времето за крстарење со Алјаска во мај

Мај е најсушниот месец од сезоната на крстарење на Алјаска. Ако резервирате крстарење со Алјаска во мај, имате 25% помали шанси да наидете на дожд.

Температурата се движи помеѓу максимални 12 степени Целзиусови (54 степени Целзиусови) и најниски 4 степени Целзиусови (39 Целзиусови степени Целзиусови).

Гледање на дивиот свет за време на крстарење со Алјаска во мај

Бидејќи дрвјата не се целосно цветни и вегетацијата е ниска, пролетта е одлично време за гледање на дивиот свет. Недостатокот на зеленило обезбедува висока видливост на дивиот свет.

Ќе можете да ги видите и овците Дал, планинските кози и црните мечки додека поминувате покрај вашето крстарење.

Ако сакате да гледате птици, ова е убаво време - птиците-пејачки и морските птици преселници почнуваат да се собираат во јужноцентралните колонии за гнездење.

Крстарење со Алјаска во јуни

Најдобро време за крстарење со Алјаска
Ако сте трагач за авантури кој сака одблиску искуство со природата и дивиот свет, ви препорачуваме експедициски крстарења како што се Alaskan Dream Cruises, Lindblad Expeditions и UnCruise Adventures. Слика: Cruise-finders.com

Цена на крстарење со Алјаска во јуни

Раните недели од јуни се периодот кога толпата допрва треба да дојде во орди.

Сепак, мирното крстарење со Алјаска во овој период ќе ве чини колку и шпицот на сезоната.

Цената на 7-дневното крстарење во овој период се движи од 800 до 900 долари по лице. Односно, приближно 115 до 125 долари по лице дневно.

Времето за време на крстарење со Алјаска во јуни

Јуни носи со себе долги дневни часови, што значи дека имате повеќе да видите.

Температурите за време на вашето крстарење со Алјаска во јуни ќе се движат од максимални 16.5 степени Целзиусови (62 Целзиусови степени) до најниски 8.5 степени Целзиусови (47 Целзиусови степени Целзиусови).

Врнежите штотуку почнаа да се зголемуваат и затоа се многу помали од останатите летни месеци.

Ако сакате времето за време на вашето крстарење со Алјаска да биде совршено, испланирајте го вашето крстарење во јуни.

Гледање на дивиот свет за време на крстарењето со Алјаска во јуни

Еден од најважните моменти на крстарењето со Алјаска во јуни е можноста да се види како лос раѓа теле.

Јуни е исто така најдобриот месец за да видите стада карибу ако имате среќа.

За да ги зголемите шансите да видите стадо Карибу, можете да резервирате патување со пливање по една од реките во Арктичкиот национален прибежиште за диви животни во Фербенкс.

Ако сте заинтересирани за птици, јуни нуди шанса да видите не толку вообичаени птици како што се азиски несреќи итн.

Крстарење со Алјаска во јули

Најдобар месец за дивиот свет во Алјаска
Експедиционите крстарења како што се UnCruise Adventures, Lindblad Expeditions и Alaskan Dream Cruises се вашата најдобра опција ако сакате да го видите дивиот свет на Алјаска. Овие бродови се мали, па можат да одат таму каде што не можат големите бродови. Освен тоа, тие исто така имаат можност за маневрирање да го следат водниот животински свет кога е потребно. Слика: Westsideintltravel.com

Цена на крстарење со Алјаска во јули

Ова е удар во средината на сезоната на крстарење во Алјаска и оттука најпрометно.

Ако ви претпочитате месец јуни, резервирајте однапред бидејќи ова е едно од најдобрите времиња за одење на крстарење со Алјаска.

Цената на билетот за крстарење со Алјаска е секогаш на највисоко ниво во текот на овој месец - достигнува и до 1,000 долари за лице за седумдневно крстарење.

Тоа е повеќе од 140 долари по лице дневно.

Времето за време на крстарење со Алјаска во јули

Јули е најтоплиот месец во годината во Алјаска.

Температурата се движи од максимални 18.5 степени Целзиусови (65 степени Целзиусови) до најниски 10.5 Целзиусови степени (51 Целзиусови степени).

Дождот ќе почне малку повеќе да се зголемува во текот на јули.

Гледање на дивиот свет за време на крстарењето со Алјаска во јули

Во јули има доволно лосос во водите на Алјаска за да почне да ги привлекува мечките.

Очекувајте да видите многу мечки кои се обидуваат да го добијат својот дел од лососот.

Можете исто така да ги посетите колониите на морските птици од југоисточна до северозападна Алјаска.

Во јули, младенчињата од крзнени фоки и морските лавови Стелер почнуваат да раѓаат млади, што е доста популарно меѓу децата на крстарењата во Алјаска.

На северот на Алјаска, можете да видите многу моржови.

Крстарење со Алјаска во август

Кога да одите на крстарење со Алјаска
На крстарење со Алјаска, ќе видите високи планини, масивни глечери, мирни и бурни води, арктичка тундра, хектари дождовни шуми и интересен див свет. Секој од овие визуелни слики ќе ви го одземе здивот. Слика: Cruiseweb.com

Цена на крстарење со Алјаска во август

Првата половина на август е во шпицот на сезоната, но како што започнува втората половина, се објавуваат зделки за крстарење со Алјаска.

Внимавајте.

Можеби нема да видите дека цената на крстарењето со Алјаска се намалува драстично, но еј, секоја заштеда е заштеда.

Очекувајте да видите не повеќе од 10% намалување на цената на билетите.

Времето за време на крстарење со Алјаска во август

Една од главните причини зошто многумина не сметаат дека август е најдобро време за крстарење со Алјаска е поради дождот што го носи.

Има 50% шанси да наидете на дожд во текот на овој месец.

Неколку од вашите планирани посети може да испаднат.

Температурата се движи од максимални 17 степени Целзиусови (63 степени целзиусови) до најниски 9 степени Целзиусови (48 степени Целзиусови).

Гледање на дивиот свет за време на крстарење со Алјаска во август

Гледањата на мечките кои започнуваат во јули продолжуваат до август.

Тие лесно може да се забележат околу лососи и бобинки.

Лососите се исто така доста популарни кај Ќелавите орли, така што ќе забележите доста од нив околу потоци исполнети со лосос.

Препорачано четиво
1. Најдобрите крстарења од Тампа, Флорида
2. Најдобрите крстарења од Мајами, Флорида

Крстарење со Алјаска во септември

Глечерите на Алјаска на крстарење во Алјаска
На вашето крстарење со Алјаска, не заборавајте да понесете двоглед и топла горна облека за најдобро да уживате во погледите на глечерите, дивиот свет и неверојатната глетка на која ќе бидете сведоци. Повеќето бродови имаат натуралисти кои ќе ве водат заедно. Слика: Алјаска.org

Цена на крстарење со Алјаска во септември

Ова е период со мала побарувачка бидејќи училиштата се повторно отворени и семејствата со деца повеќе не можат да одат на крстарења.

Септември го означува крајот на сезоната на крстарење во Алјаска и оттука цената на билетите за крстарење е на најниско ниво.

Ако имате среќа, може да добиете договор за крстарење со Алјаска во последен момент од некој од туристичките агенти.

Ако трошоците ве загрижуваат, ова е најдобро време да одите на крстарење со Алјаска.

Сепак, не оставајте ја резервацијата во последен момент, бидејќи во денешно време сите сакаат да ги намалат трошоците со патување во сезоната на рамо.

Времето за време на крстарењето со Алјаска во септември

Во месец септември повторно почнува да станува постудено.

Температурите се спуштаат до понизок опсег - максимални 13 степени Целзиусови (55 степени Целзиусови) и најниски 5 Целзиусови степени (41 Целзиусови степени).

Освен тоа, во месец септември на Алјаска врне дожд секој наизменично ден.

Поради дождовите, некои од вашите излети на брегот имаат поголеми шанси да бидат откажани. Особено патувањата со брод и хеликоптер што можеби сте ги резервирале.

Гледање на дивиот свет за време на крстарење со Алјаска во септември

Ова е најдоброто време да одите на крстарење на Алјаска ако го сакате дивиот свет. Мечките сè уште се собираат околу бобинки и лосос и се прилично глетка.

Ќе видите многу лос, карибу, кози и мускоксен пар на почетокот на есента. Некои од нив, како што се Карибу и Лос, исто така се занимаваат со спаринг како дел од процесот на парење.

Ова е, исто така, најдобро време да се забележат Греј, лак и белуга китови мигрираат долж западниот брег.

Најдобро време да одите на крстарење во Алјаска за да ја видите Северната светлина

Северните светла на крстарење во Алјаска
Сведочењето на Северната светлина (или Borealis Aurora) за време на вашето крстарење со Алјаска е можност што се случува еднаш во животот. Слика: Alaskacollection.com

Ако сакате да видите Северна светлина во Алјаска, најдобро време за одење на крстарење на Алјаска е месец септември.

Ако го планирате своето крстарење со Алјаска во септември, покрај тоа што ќе бидете сведоци на едно од чудата на природата, може да завршите и со зделки за билети за крстарење во последен момент.

За најдобро да ја видите поларната светлина, можете да го посетите Фербенкс, кој географски се наоѓа под „ауроралниот овал“, местото каде што најчесто се гледа северната светлина. 

Најдоброто време за гледање на поларната светлина во текот на зимата на Алјаска е од 11:30 до 3:30 часот, затоа погрижете се да сте таму и зјапате во небото.

Додека ќе бидете сведоци на Северната светлина за време на вашето крстарење на Алјаска, можеби ќе треба да жртвувате некое искуство со дивиот свет бидејќи некои делови од Националниот парк Денали се затвораат во септември.

Заливот на Алјаска е најпромен во овој период и ако имате тенденција да се разболите од море, ви предлагаме да го испланирате вашето крстарење со Алјаска во помирните месеци.

Извори
# Thepointsguy.com
# Cruisecritic.com.au
# Adventure-life.com
# Travel.usnews.com

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Препорачано четиво
1. Најдобрите крстарења од Галвстон, Тексас
2. Најдобрите крстарења од Саутемптон, Англија
3. Која линија за крстарење е најдобра во Сингапур?

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Оваа статија е истражувана и напишана од