Почетна » Празници со крстарење » Најдобрите крстарења од Бризбејн, Квинсленд

Најдобрите крстарења од Бризбејн, Квинсленд

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.8
(189)

Бризбејн е загревање за убав одмор со крстарење. На крајот на краиштата, тој е главен град на „сончевата држава“ Квинсленд.

Не е ни чудо што пристаништето во Бризбејн е раздвижен центар на крстарења со пристапни цени и луксузни крстарења.

Каков и да е вашиот избор – кратки викенд крстарења до Сиднеј или долги крстарења низ Пацификот – Бризбејн има се.

Со текот на годините, пристаништето на Brisbane се појави како еден од најпрометните поморски центри на Австралија.

Крстарење од Бризбејн, Австралија

Линии за крстарење кои поаѓаат од пристаништето Бризбејн

Компаниите за крстарење чии бродови пловат од пристаништето Бризбејн се – P&O Cruises, Princess Cruises, Cunard Cruises, Holland America Line и P&O Cruises UK.

Повеќето од крстарењата кои тргнуваат од Бризбејн не пловат премногу далеку. Тие се ограничуваат на дестинации како што се други австралиски крајбрежни градови, острови во јужниот дел на Пацификот, Нов Зеланд, Хаваи, неколку пристаништа во Југоисточна Азија.

Имајќи го кажано тоа, има неколку крстарења од Бризбејн кои пловат до Европа, Јужна Африка, ОК итн.

Најпопуларните острови кои ги допираат крстарењата во Бризбејн се Фиџи, Нова Каледонија и Вануату.

Локација на терминалите за крстарење во Бризбејн

Бризбејн има две пристаништа за крстарење - примарното Терминал за крстарење при пристан во Портсајд и секундарниот Пристаништето во Бризбејн.

Пристанот Портсајд е централно лоциран во Хамилтон и се грижи за повеќето бродови за крстарење кои заминуваат од Бризбејн.

Бидејќи Портсајд Варф не може да се справи со поголеми бродови, сите тие заминуваат од пристаништето Бризбејн.

Примарниот терминал за крстарење се наоѓа на околу 10 км (6.2 милји) од Централниот деловен округ (CBD) во Бризбејн и 7 км (4.3 милји) од аеродромот во Бризбејн.

Пристанот Портсајд кај Хамилтон се наоѓа на реката Бризбејн веднаш покрај Диск Кингсфорд Смит.

Најдобро време за поаѓање од Бризбејн на крстарење

Со оглед на тоа што се наоѓа во „Sunshine state“, градот Бризбејн е благословен со топло време во текот на целата година.

Тоа е причината зошто крстарењата заминуваат од Бризбејн во текот на целата година.

Без разлика во кој месец ќе пловите вашето крстарење од Бризбејн, ви предлагаме да поминете 3-4 дена одејќи низ градот.

Додека туба со крем за сончање и чадор може да ви помогнат да одморите во Бризбејн во секое време од годината, најдобро време за посета е есен - март, април и мај. Температурата е удобна, а опасноста од дожд е минимална.

Најдобрите крстарења од Бризбејн

1. Кралицата Викторија

Линија за крстарење: Кунард линија

Воведен во 2007 година, Кралицата Викторија беше подложен на дотерување од повеќе милиони долари во 2017 година. Сега може да се пофали со сите модерни удобности и со нови карактеристики.

Овој брод на Cunard Line може да прими 2,000 крстосувачи и е дизајниран главно за возрасни.

Тематските гала забави, театарските продукции и изведбите во живо го прават едно од најдобрите крстарења што поаѓаат од Бризбејн.

Постои строг кодекс на облекување за вечерта.

Од крузерите се очекува да се облекуваат најдобро што можат, што ја прави атмосферата софистицирана и блескава.

Пакетите со крстарења вклучуваат пристап до шест ресторани, фитнес часови, спа третмани и предавања. Сместувањето се движи од буџетско до луксузно.

Одлучете се за апартман за да добиете дополнителни поволности како када и плакари.

Големина на бродот: Медиум
Цена на билети: Високо
Вкупен пласман: 4.15
Здравствен рејтинг: 4
Најдоброто крстарење од Бризбејн за: Слободни, Парови

2 Кралицата Марија 2

Линија за крстарење: Кунард линија

Кралицата Мери 2 во Бризбејн
Кралицата Мери 2, која плови од Бризбејн, е долга 345 метри и можеби е еден од најголемите бродови за крстарење наоколу. Слика: Cleancruising.com.au

Главниот белег на Кралицата Марија 2 што го прави едно од најдобрите крстарења од Бризбејн е фактот што дозволуваат миленици да се качуваат на бродот.

Реновирањето во 2016 година (бродот беше лансиран во 2004 година) го опреми бродот со одгледувачници, така што не треба да ги оставате зад себе вашите крзнени пријатели кога одите на одмор на крстарење.

Овој луксузен брод собира 2,690 патници и е предводник на линијата Кунард.

Крузерите кои патуваат сами можат да резервираат пријатни кабини, додека има големи апартмани за големи семејства и групи.

Ексклузивните пакети за крстарења вклучуваат специјално јадење и услуга на батлер.

Внатрешната забава се состои од библиотека, фитнес арена, музички изведби и различни ресторани, барови и салони.

Големина на бродот: Големи
Цена на билети: Високо
Вкупен пласман: 4.05
Здравствен рејтинг: 3.5
Најдоброто крстарење од Бризбејн за: Слободни, Парови

3. Златна принцеза

Линија за крстарење: Принцези крстарења

Едно од најприфатливите крстарења што поаѓаат од Бризбејн, Златна принцеза нуди златна можност за крстосувачи од сите возрасти.

Овој брод на Princess Cruises е идеален за родители кои сакаат да се релаксираат, но кои не можат да ги задржат своите деца дома.

Однесете ги во младинските клубови или образовните програми, додека можете да се опуштите во делот на бродот на кој не се дозволени деца.

Делот Светилиште и бањата Лотус мора да бидат вклучени во вашата маршрута за крстарење.

Има 11 ресторани на бродот, така што времето за оброци ќе биде пријатна главоболка. Плескавици, пици, морски плодови, италијанска храна - вашите вкусови сигурно ќе го паметат ова крстарење.

Овој брод за крстарење е дизајниран да прими 2,636 патници на бродот.

Големина на бродот: Големи
Цена на билети: Медиум
Вкупен пласман: 4.05
Здравствен рејтинг: 5.0
Најдоброто крстарење од Бризбејн за: Слободни, Парови, Семејства

4. Маестична принцеза

Линија за крстарење: Принцези крстарења

на Голема принцеза беше воведен во 2017 година и брзо стана едно од најдобрите крстарења што заминуваат од Бризбејн.

Тој се грижи конкретно за огромниот кинески пазар и има многу крстарења до Шангај.

Овој брод на Princess Cruises располага со 3,560 крстосувачи и вработува тим од 1,346 за да се грижи за нив.

Сместувањето се движи од пријатни (158 квадратни стапки) до огромни (932 квадратни метри) апартмани. Сите соби имаат мини фрижидери, телевизори со рамен екран и биро.

Внатрешната забава вклучува заштитен знак Princess Cruises Skywalk, стаклената патека што се протега надвор од бродот.

За да се зголеми забавата, има спа центар, фитнес центар, спортска зона, казино и многу барови.

Зделките за крстарење вклучуваат три трпезарии и други секојдневни ресторани. Има специјализирани ресторани управувани од готвачи со ѕвезда на Мишелин, каде што можете да јадете по дополнителна цена.

Големина на бродот: N / A
Цена на билети: Медиум
Вкупен пласман: 4
Здравствен рејтинг: 4.5
Најдоброто крстарење од Бризбејн за: Слободни, Парови, Семејства

Препорачано четиво
1. Најдобри бродови за крстарење погодни за семејството
3. Голф одмор во Австралија

5. Сонцето принцеза

Линија за крстарење: Принцези крстарења

Принцезата на сонцето во Бризбејн
Ако се одлучите за Sun Princess да исплови на вашиот одмор со крстарење од Бризбејн, спакувајте неколку свечени свечености. Кодексот на облекување е лежерен преку ден, а елегантен навечер. Слика: Крузери.експерт

Сместувајќи 2,000 патници, на Сонцето принцеза е меѓу најприфатливите крстарења од Бризбејн.

Прво исплови во 1995 година, тој беше редизајниран во 2016 година.

Овој брод „Принцес за крстарење“ сега може да се пофали со нов спа центар, атриум и ресторан со морска храна.

Зделките за крстарење вклучуваат удобно сместување и оброци во осум ресторани.

Доколку сакате ексклузивно јадење, доплатете и јадете во трите специјализирани ресторани.

Има базен, продавници за бесцарина, часови за готвење, спа центар и предавања - доволно за да ја одржите вашата маршрута за крстарење жива и разновидна.

Големина на бродот: Медиум
Цена на билети: Медиум
Вкупен пласман: 4
Здравствен рејтинг: 4.5
Најдоброто крстарење од Бризбејн за: Слободни, Парови, Семејства

6. ms Маасдам

Линија за крстарење: Линија на Холандија Америка

Едно од евтините крстарења што исплови од пристаништето Бризбејн, г-ѓа Маасдам има пристаништа во Канада и Хаваи.

Овој брод носи 1,258 крстарења и 569 членови на екипажот.

Зделките за крстарење на овој брод на Holland America Line често го истакнуваат чувството на ексклузивност што го создаваат помалку гости на бродот.

Можете да уживате во лежењето на палубата или да уживате во разни програми без какафонија на толпата.

Постојат младински клубови за деца од сите возрасти, како и области ограничени на возрасни.

Кујните се движат од тестенини до морски плодови, стекови до поздрави опции.

Сместувањето е удобно, со премиум апартмани кои нудат бањи со џакузи и приватни салони.

Големина на бродот: Медиум
Цена на билети: Медиум
Вкупен пласман: 3.85
Здравствен рејтинг: 4.5
Најдоброто крстарење од Бризбејн за: Слободни, Парови, Семејства

7. Морска принцеза

Линија за крстарење: Принцези крстарења

Овој брод со 2,016 патници за првпат исплови во 1998 година.

На бродот има седум ресторани Морска принцеза. Сместувањето е еминентно задоволително.

Пакетите со крстарења ќе ги привлечат и децата и возрасните.

Додека децата од сите возрасти можат да посетуваат одделни младински клубови, нивните родители можат да се релаксираат во посебни одморалишта, библиотека или бањата.

Има и серија предавања кои ќе додадат дополнителна длабочина на вашата маршрута за крстарење.

Големина на бродот: Медиум
Цена на билети: Медиум
Вкупен пласман: 3.75
Здравствен рејтинг: 4.5
Најдоброто крстарење од Бризбејн за: Слободни, Парови, Семејства

8. Кралицата Елизабета

Линија за крстарење: Кунард линија

Кралицата Елизабета во Бризбејн
Кралицата Елизабета, која заминува од Бризбејн, комбинира три работи за да го создаде вистинскиот амбиент - класичен стил, модерна технологија и квалитет на услугата на легендарната Cunard Line. Слика: Cruisemapper.com

Едно од најдобрите крстарења што тргнуваат од Бризбејн, Кралицата Елизабета е исто така меѓу поновите членови на флотата Cunard Line.

Што се однесува до сместувањето, 90 проценти од собите имаат поглед на океанот. Некои кабини се специјално дизајнирани за луѓе кои патуваат сами.

Постојат активности за деца, иако повеќето зделки за крстарење се наменети за возрасни.

Има часови по танц, предавања за збогатување, спортски области и вечерни гала.

Погрижете се вашата маршрута за крстарење да вклучува попладневен чај во градината на отворено. Често се организираат забави во градината.

Има четири области за јадење, специјалитет ресторан и многу салони и барови.

Во Елизабет се сместени 2,068 патници и 996 членови на екипажот.

Големина на бродот: Медиум
Цена на билети: Високо
Вкупен пласман: 3.7
Здравствен рејтинг: 3.5
Најдоброто крстарење од Бризбејн за: Слободни, Парови, Семејства

Извори

# Travel.usnews.com
# Carnival.com.au
# Tripadvisor.com
# Pocruises.com.au

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Препорачано четиво
1. Најдобрите крстарења од Сиднеј
2. Која линија за крстарење е најдобра во Сингапур?
4. Празници со само возење во Тасманија

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Оваа статија е истражувана и напишана од