Почетна » Амстердам » Најдобро време за посета на Кеукенхоф

Кога да го посетите Кеукенхоф во 2024 година - најдобро време за посета за расцутени лалиња

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.8
(172)

Градините Кеукенхоф се отворени само за време на осумнеделната пролетна сезона или сезона на лалиња - од средината на март до средината на мај.

Бидејќи тоа е приказ на убавината на природата, а толку многу од цветањето зависи од временските услови, многу туристи се прашуваат кога мора да го посетат Кеукенхоф за најдобро искуство. 

Оваа статија го споделува најдоброто време да се видат лалињата како цветаат во градините Кеукенхоф во 2024 година.

Расцутени лалиња во Кеукенхоф

Најдобро време да се избегне гужвата во Кеукенхоф во 2024 година

За да уживате во градините Кеукенхоф со што е можно помалку гужва, мора да стигнете до атракцијата пред 10.30 часот или по 4 часот.

Честопати има многу помалку гужва и можете да фотографирате прекрасни фотографии со утринското или вечерното сонце. 

Обично, понеделник, вторник и среда имаат помалку посетители, а како што се приближува викендот, почнува да се преполнува.

Во 2023 година, сите посетители мора да ги резервираат своите Билети за градината Кеукенхоф онлајн. Ова е задолжително за да се избегне гужва во линиите за билети.


Вратете се на почетокот


Најдобро време за посета на Кеукенхоф во 2024 година за цветање

Бидејќи цветањето на лале зависи од временските услови, речиси е невозможно да се препорача најдобро време да го посетите Кеукенхоф во 2023 година.

Сепак, врз основа на временските услови во последните неколку години, вашата најдобра шанса да го видите цветањето во Кеукенхоф е во текот на последните две недели од април и првата недела од мај.

Сезоната на гледање се состои од две половини - рана пролет и врвна пролет.

Цветовите се подобри за време на шпицот на пролетта, но ова е исто така кога амстердамските градини за лалиња Кеукенхоф се најпреполни.

Ако планирате да ги истражите и полињата со цвеќиња на лалиња надвор од градините Кеукенхоф, мора да ги посетите во последните две недели од април бидејќи цвеќињата се собираат на 30 април или неколку дена подоцна. 

Најдобар начин да се истражат масивните полиња со цвеќиња е преку изнајмување велосипед во градините Кеукенхоф

Или, ако не сакате мака да чекате во ред за да изнајмите велосипед, резервирајте a водена велосипедска турнеја Кеукенхоф.

Билети за турнеја во Кеукенхоф цена
Само влезни билети за Кеукенхоф €20
Keukenhof Влез + Транспорт од Амстердам €43
Харлем, Кеукенхоф и Цветна парада од Амстердам €95
Кеукенхоф: Прескокнете ја линијата за влез + автобуски превоз од Амстердам €43
Влез во Кеукенхоф + турнеја со автобус од Амстердам €60
Крстарење со ветерница + Кеукенхоф + Транспорт од Амстердам €55
Тура на Кеукенхоф + Цветни полиња од Ротердам €99
Превоз од Амстердам €28
Турнеја на Keukenhof + Flower Fields од Хаг €99
Посета на Кеукенхоф од Катвијк, Нордвајк или Нордвајкерхут €29
Keukenhof & Zaanse Schans: Влез + превоз од Амстердам €70
Кеукенхоф + полиња со лалиња + ветерница + посета на фарма €85
Кеукенхоф + вечера со Мишелин ѕвезди со 6 јадења во Болениус €149

Ако не сакате да патувате како група, проверете како да патувате од Амстердам до градините Кеукенхоф.

Визуелна приказна: 15 совети кои мора да ги знаете пред да ги посетите градините Кеукенхоф


Вратете се на почетокот


Статус на цвеќето во градината Кеукенхоф секој месец

Расцутени лалиња во градините Кеукенхоф
Русаквариус / Getty Images

Без разлика кога ќе ги посетите градините на лалињата на Кеукенхоф, ќе видите нешто убаво. 

Сепак, некои времиња се подобри од другите. 

Кеукенхоф во март 202 година4

Keukenhof Tulip Gardens е отворена само во последните две недели од март.

Бидејќи е рана пролет, неколку пупки од лалињата ќе станат и ќе се подготвуваат да цветаат.

Но, нарцисите, крокусите, зумбулите и другите цвеќиња ќе бидат целосно нагоре.

Внатрешните оранжерии ќе бидат дом на совршено отворени цвеќиња во текот на осумте недели.

Оранжериите ги означуваат сите лалиња и други цвеќиња, што го прави попријатно.

Сепак, Кеукенхоф не е само за Лалињата.

Светски познатите градини на лалиња нудат и многу други одвлекувања, како што се уметност со цвеќиња, ветерници, игралишта, велосипедски тури, зоолошка градина за галење, колички со храна, места за селфи на Инстаграм итн.

Кеукенхоф во април 202 година4

Обично, лалињата се целосно расцутени до втората половина на април, но бидејќи е тешко да се предвиди кога цвеќето е најдобро, подобро е да не се напрегате поради тоа. 

Ако сте во посета во април, не може да има погрешно време за посета на Кеукенхоф.

Градината обезбедува сите да имаат одлична посета, така што лалињата се засадени во слоеви.

Некои веќе се во полн цут во првата половина на месецот, додека повеќето почнуваат да цветаат во втората половина.

Ова исто така осигурува дека областа изгледа различно секој пат кога ќе го посетите Кеукенхоф. 

Bloemencorso Bollenstreek, една од најпопуларните цветни паради во Холандија, се случува во втората половина на април.

Април е најпреполното време кога меѓународните туристи ја посетуваат градината.

Кеукенхоф во мај 2024 година

Лалињата и другите цвеќиња во градините Кеукенхоф сè уште се во полн цут во првите две недели од мај. 

Но, дотогаш, соседните полиња со лалиња се на врвот, што е жално бидејќи туристите губат да бидат сведоци на километри на живописни, брилијантни цветови.

Преливот е чин на сечење на цветот од стеблото. Одгледувачите ги ставаат лалињата околу три недели по цветањето. 

Велосипедските тури низ полињата со лалиња се помалку возбудливи во мај. 

Дали одлучивте кога сакате да го посетите Кеукенхоф во 2024 година? Проверете го достапни различни видови билети.


Вратете се на почетокот


Најчесто поставувани прашања за посета на Кеукенхоф

Додека сите сакаат да уживаат во убавината на градините на лалињата, некои се прашуваат дали тоа патувањето до градините Кеукенхоф вреди.

Ако веќе сте решиле да одите, еве неколку прашања што можеби ги имате за вашата посета на најдобрата цветна градина во Европа.

Кога ќе се отвори градината Кеукенхоф во 2024 година?

Кеукенхоф е отворен само два месеци на пролет. Во 2024 година, цветната градина ќе се отвори на 21 март и ќе се затвори на 12 мај.

Какви се временските услови на Keukenhof Gardens во 2024 година?

Во 2024 година Кеукенхоф во Амстердам ќе ги отвори своите врати од 21 март до 12 мај. Во овој период ќе се отвора секој ден во 8 часот, а ќе се затвора во 7.30 часот.

Кога е Парадата на цвеќето Кеукенхоф во 2023 година?

Bloemencorso Bollenstreek, најпопуларната цветна парада во Холандија, ќе се одржи на 23 април. Бидејќи минува низ градините Кеукенхоф, многумина го нарекуваат Парада на цвеќето Кеукенхоф.

Дали е отворена градината Кеукенхоф за време на викендите?

Да, градината на лалињата Кеукенхоф ќе остане отворена секоја сабота и недела.

Кога најдобро цветаат лалињата во Кеукенхоф?

Времето игра значајна улога во расцутот на цвеќето во Кеукенхоф. Затоа градинарите се одлучуваат за цветање на почетокот на сезоната за крокуси, нарциси, зумбули и ранорасцутени лалиња. Поголемите лалиња, врв на искуството на Кеукенхоф, цветаат во вториот дел од сезоната.

Препорачано четиво: Замокот Кеукенхоф во Лисе

Извори

# Tulip-garden-tickets.com
# Tulipsinholland.com
# Solosophie.com
# Tiqets.com

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Популарни атракции во Амстердам

националниот музеј Музеј на Ван Гог
Куќата на Ана Франк Крстарење по каналот Амстердам
Градини Кеукенхоф Зоолошката градина ARTIS Амстердам
Heineken искуство A'dam Lookout
Музеј Стеделик Мадам Тисо
Body Worlds Амстердам Рембрант музеј-куќа
Леден бар Амстердам Стадионот Јохан Кројф Арена
Тајни на црвено светло Научен музеј НЕМО
Наопаку Амстердам зандана
Музејот Моко Кралската палата во Амстердам
Национален поморски музеј Куќата на Болс
Музеј на коноп Воодушевете го Амстердам
Чудесно искуство Холандско искуство
Холандски музеј на отпорот Музејот Страат
Fabrique des Lumieres Рипли е Верувале или не!
Микропија Амстердам Кабинетот за мачки
Музеј на филм за очи Музеј на дијаманти

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Амстердам

Оваа статија е истражувана и напишана од

Оставете коментар