Почетна » Амстердам » Билети за замокот Кеукенхоф

Замокот Кеукенхоф – билети, цени, што да очекувате

4.7
(166)

Замокот Кеукенхоф е добро позната селска палата од Златното доба на Холандската Република. 

Изграден е во 1641 година и стои и денес, пречекувајќи ги локалните жители и туристите. 

Замокот Кеукенхоф се наоѓа веднаш надвор од Лисе, на влезот од познатите градини Кеукенхоф.

Замокот Кеукенхоф содржи фантастични артефакти, но е засенет од попопуларните годишни Фестивал на цвеќе на лале во градините Кеукенхоф.

Сепак, за разлика од градините Кеукенхоф, замокот Кеукенхоф е отворен во текот на целата година за туристи и обожаватели.

Оваа статија споделува сè што мора да знаете пред да резервирате билети за Кеукенхоф.

Кеукенхоф значи „кујнски градини“ и го добило своето име затоа што грофицата (а подоцна и готвачите на замокот) собирале овошје и зеленчук од ова место.

Што да очекувате во замокот Кеукенхоф

Замокот Кеукенхоф ги прикажува културата и историјата во нејзината најсурова форма.

Чудесниот мебел и портрети го красат замокот, па разбирате како живееле Холанѓаните за време на златното доба. 

Познатите слики на Николаес Маес од 17 век исто така ги красат ѕидовите. Тој беше еден од најпознатите ученици на Рембрант.

Можете исто така да ги видите кинескиот и јапонскиот порцелан прекрасно прикажан во уникатен кабинет и фантастичниот оџак на францускиот архитект и дизајнер Даниел Марот.

Исто така, во кабинетот со книги можете да најдете целосна Енциклопедија од 1770 година.

Замокот Кеукенхоф е една од многуте нешта што создаваат посетата на Кеукенхоф вреди напорот.


Вратете се на почетокот


Каде да резервирате билети

Билети за замокот Кеукенхоф може да се купи онлајн или лично во атракција.

Цените на онлајн билетите обично се поевтини од билетите во атракцијата.

Кога купувате онлајн, можете да ги избегнете долгите редици на шалтерите.

Кога резервирате рано, го добивате и посакуваното време.

Бидејќи атракцијата продава ограничени билети поради нивната голема побарувачка, раното резервирање помага да се избегнат разочарувањата во последен момент.

Како функционираат билетите преку Интернет

Посетете го Страница за резервација на билети замокот Кеукенхоф, изберете го претпочитаниот датум, временско место и број на билети и купете ги билетите веднаш.

По купувањето, билетите ќе ги добиете на вашата е-пошта. 

Отпечатоците на билетите не се потребни.

Можете да влезете во атракцијата со прикажување на е-билетот на вашиот паметен телефон.

Цените на билетите за замокот Кеукенхоф

Билети за Кеукенхоф чини 20 евра за посетители на возраст од 18 години и повеќе.

Деца меѓу четири и 17 години добиваат попуст од 11 евра и плаќаат 9 евра за влез.

Децата под четири години можат да влезат бесплатно.

Билети за замокот Кеукенхоф

Посетителите можат да го истражуваат замокот Кеукенхоф само под водство на официјалниот водич на атракцијата, а билетите мора да ги резервирате однапред.

Разгледот на замокот Кеукенхоф во февруари и март е бесплатен. 

Еве неколку опции за билети за да стигнете до градините Кеукенхоф во 2024 година. 

Може да се резервираат најмногу 15 луѓе по група.

Билети за турнеја во Кеукенхоф цена
Само влезни билети за Кеукенхоф €20
Keukenhof Влез + Транспорт од Амстердам €45
Влез во Кеукенхоф + транспорт од централната станица во Амстердам €43
Влез во Кеукенхоф + турнеја со автобус од Амстердам €60
Крстарење со ветерница + Кеукенхоф + Транспорт од Амстердам €55
Превоз од Амстердам €28
Турнеја на Keukenhof + Flower Fields од Хаг €99
Посета на Кеукенхоф од Катвијк, Нордвајк или Нордвајкерхут €29
Кеукенхоф + полиња со лалиња + ветерница + посета на фарма €88

Визуелна приказна: 15 совети кои мора да ги знаете пред да ги посетите градините Кеукенхоф


Вратете се на почетокот


Како да стигнете до замокот Кеукенхоф

Имотот Кеукенхоф се наоѓа во непосредна близина на цветната градина Кеукенхоф и е оддалечен само 30 минути од Амстердам, Харлем, Хаг и Лајден.

адреса: Keukenhof 1, 2161 AN Lisse, Холандија. Најдете насоки

Можете или да земете јавен превоз или да го однесете вашиот автомобил до Кеукенхоф. 

Со автобус

Автобусот 90 ве води до Лисе, Кеукенхофдриф. Оттаму, музејот е на само пет минути пешачење.

Со кола

Ако патувате со автомобил, вклучете го вашиот Гугл мапи и започнете! 

Можете да паркирате бесплатно на теренот на имотот Keukenhof.

За време на настани, платен паркинг е достапен на паркингот на цветните градини Кеукенхоф.

Ако немате автомобил, има многу други начини да стигнете до Кеукенхоф од Амстердам.

Работно време

Замокот е отворен од понеделник до недела помеѓу 8:30 и 7:30 часот.

Замокот е отворен само за тури со водич. Затоа, погрижете се да го имате билетот пред да го посетите местото.

Колку време трае турнејата

Целосната обиколка на замокот Кеукенхоф трае околу два часа.

Најдобро време за посета

Најдобро време за посета на Кеукенхоф е во 8.30 часот кога ќе се отвори. 

Повеќето гости го посетуваат замокот Кеукенхоф за време на двомесечниот цветен фестивал од средината на март до средината на мај.

Ако претпочитате помалку преполно искуство, размислете за посета во работните денови и избегнувајте викенди и државни празници. 

Бидејќи позначајна атракција се шарените, расцутени лалиња во регионот, мора да одлучите кога да ги посетите градините Кеукенхоф врз основа на временските услови.

Имот на замокот Кеукенхоф

Најдобриот дел е што во имотот на замокот Кеукенхоф може слободно да се влезе. 

Гостите не мора да купуваат билети. 

Имотот на Кеукенхоф е отворен секој ден во неделата од 8.30 до 5 часот.

Дел од Имотот е зоолошка градина за галење каде што се прикажани холандски фарми, како што се коњи, крави, кокошки, пауни, зајаци итн. 

Исто така, влезот во зоолошката градина Keukenhof Petting е бесплатен. 

Имотот има и музеј наречен LAM Lisser Art Museum, за посетителите да се занесат во формите на визуелна уметност.

Препорачано четиво: Изнајмување велосипеди во близина на градините Кеукенхоф

Извори

# Keukenhof.nl
# Wikipedia.org
# Tulipfestivalamsterdam.com
# Bollenstreek.nl

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Популарни атракции во Амстердам

националниот музеј Музеј на Ван Гог
Куќата на Ана Франк Крстарење по каналот Амстердам
Градини Кеукенхоф Зоолошката градина ARTIS Амстердам
Heineken искуство A'dam Lookout
Музеј Стеделик Мадам Тисо
Body Worlds Амстердам Рембрант музеј-куќа
Леден бар Амстердам Стадионот Јохан Кројф Арена
Тајни на црвено светло Научен музеј НЕМО
Наопаку Амстердам зандана
Музејот Моко Кралската палата во Амстердам
Национален поморски музеј Куќата на Болс
Музеј на коноп Воодушевете го Амстердам
Чудесно искуство Холандско искуство
Холандски музеј на отпорот Музејот Страат
Fabrique des Lumieres Рипли е Верувале или не!
Микропија Амстердам Кабинетот за мачки
Музеј на филм за очи Музеј на дијаманти

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Амстердам

Оваа статија е истражувана и напишана од

Изменето од Река Раџан & факт проверен од Џамшед V Рајан

Оставете коментар