Почетна » Гренада » Тури од Малага до Алхамбра

Тури во Алхамбра од Малага – билети, цени, попусти, временски распореди и времетраење

Планирате одмор? Дознајте го најдобри хотели за престој во Гранада

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.9
(192)

Гранада е еден од најубавите градови во Европа, а палатата Алхамбра, едно од архитектонските чуда за кое биле потребни векови за да се изгради. 

Гранада е во провинцијата Андалузија во Шпанија и е блиску до сите поголеми градови во регионот, како Малага, Севиља, Кордоба итн.

Затоа повеќето од туристите кои ги посетуваат овие градови одвојуваат еден ден за да го посетат замокот Алхамбра и градот Гранада. 

Оваа статија споделува сè што мора да знаете пред да ја резервирате турнејата во Алхамбра од Малага или Коста де Сол.

Колку е далеку Гранада од Малага

Гранада е оддалечена 135 километри (83 милји) од Малага, и мора да одите на Autovía A-92, автопатот во Андалузија, Шпанија. Времето на патување е 1 час, 35 минути. 

Растојание Малага до Гранада

Ако патувате преку автопатите А-7 и А-44, мора да поминете растојание од 150 км (93 милји) за да стигнете до Гранада. 

Ќе ви одземе приближно 1 час и 40 минути. 

Дали е можно да се посети Гранада за еден ден?

Малага и Гранада се два од најпосетуваните градови во Шпанија, а меѓу овие два града има многу туристичко движење. 

Да, можно е да ја посетите Алхамбра во Гранада за еден ден и да се вратите со многу поштеда. 

Секој ден, многу туристи (и локални жители!) заминуваат наутро, го истражуваат замокот Алхамбра околу три часа, шетаат низ градот Гранада и потоа се враќаат во Малага - сето тоа за само десет часа. 

Продолжете со читање за да дознаете како можете да планирате дневна турнеја Алхамбра од Малага.


Вратете се на почетокот


Од Малага до Алхамбра, Гранада

Алхамбра е 2.5 км (1.5 милји) од центарот на Гранада Сити. 

Имате три начини да стигнете до Алхамбра во Гранада - возови на AVE, автобуси на АЛСА, автомобили и туристички автобуси.

Малага до Гранада со воз

За жал, нема директни возови од Малага до Гранада. 

Малага до Антекера до Гранада со воз
Картата ја прикажува возната мрежа AVE во Андалусија, Шпанија. Системот за брз воз на долги релации не нуди директен воз од Малага до Гранада. Слика: Andalucia.com

Ако сепак ги претпочитате возовите, поради удобноста што ја нудат, мора да патувате преку Железничката станица Санта Ана во Антекера. 

Можете да земете автобус или воз до Антекера, што обично трае половина час.

Од железничката станица Санта Ана, мора да се качите на AVE (брз воз) до Гранада.

Возовите на AVE се поскапи од обичните возови, но нема нормални возови до Гранада.

Цената на ова патување со воз од Малага до Гранада и назад ќе биде приближно 60 евра.

Туристите не го претпочитаат ова поради недостатокот на директен воз и премногу високите патни трошоци.

Малага до Гранада со автобус

АЛСА управува со автобуските линии (исто така познати како Автобуси) помеѓу Малага и Гранада.

Можете да се качите во автобусите на Автобуска станица Малага и спушти се во Автобуска станица Гранда.

Секојдневно 19 автобуси одат од Малага до Гранада, првиот во 6 часот наутро, а последниот во 9 часот. 

Во зависност од автобусот, патувањето трае од 90 до 105 минути. 

Може да се одлучите за Нормален автобус или автобус Supra Economy, кој нуди поудобно искуство. 

Приближна цена на автобуски билет

Патување со автобусцена
Нормален автобус, во еден правец12 евра
Нормален автобус, во двата правци23 евра
Супра автобус, во еден правец14 евра
Супра автобус, во двата правци28 евра

Мора да бидете подготвени за качување 15 минути пред поаѓање. 

Враќање: Гранада до Малага со автобус

Секој ден, 18 дневни автобуси оставете ја автобуската станица Гранада и стигнете до автобуската станица Малага (Пасео де лос Тилос).

Првиот автобус поаѓа во 6 часот, додека последниот автобус поаѓа од Гранада во 9 часот и стигнува до Малага во 10.45 часот.

Каде да купите автобуски билети од Малага до Гранада?

Можете да стигнете до Автобуската станица Малага половина час порано и да купите билети од еден од многуте киосци за билети АЛСА.

Најверојатно ќе најдете редица на овие киосци за да купите билети.

Ако го купите билети преку Интернет, мора да доплатите 2.5 евра по лице како комфорна такса. Имаат и мобилни апликации за Андроид iPhone.

Иако е погодно, не ви препорачуваме да се одлучите за автобус.

Важно: И покрај нашиот совет, доколку одлучите да патувате со автобус, еве уште еден предлог – резервирајте влезни билети за Алхамбра пред да резервирате билети за автобус, бидејќи брзо се распродаваат. Прочитајте за сите Билети за замокот Алхамбра.

Патувам со автомобил

Малага до Гранада од Uber


Ако сте група од 4-5 луѓе, патувањето со автомобил може да биде добра опција.

Ако резервирате Uber, можете да стигнете до Гранада за 150 до 200 евра.

За повратното патување, можете да изнајмите автомобил и да возите по А-92 за да се вратите во Малага.

Паркинг во Алхамбра

Приватен превоз не е дозволен влез во Алхамбра. 

Сепак, има доволно паркинг места лоцирани на одредено растојание од благајната на Алхамбра и главниот влез на замокот. Добијте насоки за возење


Вратете се на почетокот


Малага до Гранада во туристички автобус

Палатата Алхамбра
Ремедиос / Гети

Според нас, ова е најдобрата опција - резервација на турнеја во Алхамбра која вклучува и превоз од Малага до Гранада и назад.

Овие автобуски тури од Малага до Алхамбра обично започнуваат во 9 часот наутро, ве враќаат од 7 до 8 часот.

Ваквите тури се случуваат во нови врвни автобуси, со максимален капацитет од 30 патници, управувани од професионални и пријателски двојазични возачи.

Овие автобуси вклучуваат и погодности како што се WiFi, мобилни полначи и вода.

Тие се идеални за семејства, парови, па дури и за групи пријатели кои сакаат да имаат опуштено патување наместо да се грижат за превоз.

Подолу ги наведуваме нашите омилени билети за палатата Алхамбра -

Алхамбра турнеја со водич од Малага

Оваа турнеја во Алхамбра е најдобриот начин за истражување на мавританскиот замок од Малага - не треба да се грижите за билетите, искуството во атракцијата и транспортот.

Турата започнува во 9 часот, а до 11 часот сте во замокот. 

Во зависност од тоа која турнеја со водич ќе ја изберете, вашиот водич ве води околу палатите Насрид, Алказаба, Женералифе, градините, Палатата на Карлос V и Бањите во џамијата. 

Имате две опции: истражете ја атракцијата со палатите Насрид или без неа. 

По обиколката на палатата Алхамбра, го посетувате центарот на градот Гранада и ја истражувате катедралата и ручате. 

Повратното патување започнува околу 5 часот за да стигнете до Малага до 7 часот. 

Цена на билетот (БЕЗ Насрид Палас)

На страницата за резервации изберете „Тур - Водич во живо“

Редовни билети (3+ години): 89 евра
Билети за доенчиња (до 2 години): 15 евра

Цена на билетот (СО палатата Насрид)

На страницата за резервации изберете „Преглед со палатата на Насрид - Водич во живо“

Редовни билети (3+ години): 99 евра
Билети за доенчиња (до 2 години): 15 евра

Самоводена турнеја на Алхамбра од Малага

Оваа турнеја е совршена за вас ако не ви пречи сами да ја истражувате палатата Алхамбра и ви треба само помош со превоз до Гранада и назад.

Почнувате во 9 часот наутро од Малага, ве оставаат во Алхамбра, по што сами ќе ја истражувате атракцијата. 

Туроператорот организира аудио водич за вас, кој ќе ви се најде. 

Откако ќе завршите со истражување на најубавиот сет на згради во цела Шпанија, се враќате во автобусот и се упатувате во градот Гранада на ручек. 

Цена на билетот (БЕЗ Насрид Палас)

На страницата за резервација изберете, „Турнеја – аудио водич“

Редовни билети (3+ години): 75 евра
Билети за доенчиња (до 2 години): 15 евра

Цена на билетот (СО палатата Насрид)

На страницата за резервации изберете „Преглед со палатата на Насрид - Аудио водич“

Редовни билети (3+ години): 85 евра
Билети за доенчиња (до 2 години): 15 евра


Вратете се на почетокот


Приватна турнеја Алхамбра од Малага

Ако парите не се проблем, но претпочитате ВИП третман, топло ви препорачуваме приватна турнеја до Алхамбра. 

Приватна обиколка на замокот Алхамбра

Оваа шестчасовна приватна турнеја вклучува карта за прескокнување на линијата за Алхамбра, најпопуларниот споменик во исламската историја на Шпанија. 

За време на турнејата, професионален водич за историчар на уметност ве води низ сите делови на замокот Алхамбра, вклучувајќи ги и палатите Насрид.

Слика: Driftwoodjournals.com

Работното време е од 6:11 до XNUMX:XNUMX часот, а по резервирањето на билетот, можете да се координирате со тур-операторот за посакуваното време за заминување од Малага. 

Преземањето на хотелот е достапно во Малага, Фуенгирола, Марбела, Торемолинос или Беналмадена.

Цена на турата

1 лице: 550 евра
2 луѓе: 700 евра
3 луѓе: 720 евра
4 луѓе: 760 евра
5 луѓе: 850 евра


Вратете се на почетокот


Замокот Алхамбра од пристаништето Малага

Ако сте на крстарење и пристигнувате во пристаништето Малага, оваа турнеја Алхамбра е совршена целодневна екскурзија на брегот за вас.

Оваа турнеја е достапна само за гости кои пристигнуваат на брод за крстарење. 

Оваа турнеја започнува од пристаништето Малага во 8 часот наутро, а се вози низ прекрасната андалузиска села кон прекрасниот град Гранада.

Откако ќе ви помогне да ги прескокнете долгите редици, водичот ве води на обиколка на палатата Алхамбра и градината Женералиф.

Ако сè уште имате време, го истражувате историскиот центар на Гранада и потоа се упатувате назад кон пристаништето Малага.

Цена на турата

Редовни билети (5+ години): 95 евра
Билети за доенчиња (од 3 до 4 години): 85 евра


Вратете се на почетокот


Што да се донесе со себе на турнејата во Алхамбра

 1. Вашиот пасош е потребен за да влезете во Алхамбра, затоа понесете ги на патувањето. Без пасош не можете да го посетите споменикот.
 2. Посетителите кои се обидуваат да истражете сè во замокот Алхамбра завршуваат пешки од 3.5 до 4 км (2.2 до 2.5 милји). Силно се препорачуваат удобни чевли за пешачење.
 3. Носете удобна облека, според сезоната.
 4. Носете малку вода и крема за сончање, особено ако патувате во лето.

Важно: Ограничен број (приближно 7000) билети за Алхамбра се продаваат дневно, што резултира со голема побарувачка за билети за замокот Алхамбра во последен момент.


Вратете се на почетокот


Најчесто поставувани прашања

Туристите имаат многу прашања додека ја планираат својата турнеја по Алхамбра и Гранада од Малага.

Се обидуваме да одговориме на неколку од нив овде -

 1. Кој е возен ред со автобус од Малага до Гранада?

  Има вкупно 19 автобуси кои секојдневно заминуваат од Малага до Гранада. Почнуваат во 6 часот, а последниот е во 9 часот.

  За враќање од Гранада има 18 автобуси, од кои првиот тргнува во 6 часот наутро, а последниот тргнува од Гранада во 9 часот.

 2. Од Малага, дали можам да ја посетам Гранада како еднодневно патување?

  Да, можете и ќе се вратите дома со многу слободно време. 

  Ако земете а автобуска тура до Алхамбра, ќе тргнете во 9 часот и ќе се вратите во Малага до 7 часот. 

  Ако се одлучите за а приватна турнеја до Гранада, можете да се вратите во Малага за 6 до 7 часа. 

 3. Растојание помеѓу Малага и Гранада?

  Гранада е 130 километри (80 милји) од Малага. Ако патувате со Autovía A-92, автопатот во Андалузија, Шпанија, ќе ви требаат 1 час 35 минути за да стигнете.

 4. Како да ја посетите Алхамбра од Малага?

  Имаш две опции - Резервирајте билети за Алхамбра однапред и земете го Автобус АЛСА сами да патувате до Гранада. 

  Или можете да го правите она што го прават повеќето туристи - резервирај a Турнеја од Малага до Алхамбра, кој вклучува и транспорт.

 5. Која е најдобрата турнеја Алхамбра од пристаништето за крстарење во Малага?

  Дневните тури во Шпанија дизајнираа ан 8-часовна обиколка на замокот Алхамбра исклучиво за крстосувачи кои се симнуваат во Малага на екскурзија на брегот. 

  Сметаме дека ова е најдоброто затоа што само крстосувачите можат да ја резервираат оваа турнеја, таа е оценета со 4.8 од 5, и ве земаат од пристаништето, а потоа ве враќаат по осум часа. 

 6. Која е најдобрата турнеја Алхамбра од Малага?

  Најдобрата турнеја во Алхамбра од Малага е нешто што го покрива и вашиот влезен билет во Алхамбра и вашиот транспорт на двата начина. 

  Ако не ви пречи да патувате со околу 30 други туристи во луксузен автобус, топло ви го препорачуваме водена турнеја на замокот Алхамбра. Во спротивно можете да се одлучите за приватна посета на Алхамбра.

Препорачано четиво: Тури на Алхамбра од Севиља

Извори

# Tourscanner.com
# Alhambra.org
# Tripadvisor.com

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

# замокот Алхамбра
# Generalенералифе
# Палатите на Насрид
# Жардинес де Зораја

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Гранада