Крстарење за ручек во Њујорк – цени, попусти, храна и пијалоци, времетраење, времетраење

Крстарење за ручек во Њујорк

Нема подобар начин да поминете попладне во Њујорк од тоа да одите на крстарење за ручек. Поаѓајќи од Челзи Пирс, крстарењето со Spirit of New York Lunch ви нуди добра храна, пијалоци, музика, игри и спомени за вкус. Ова двочасовно крстарење по реките Хадсон и Ист Риверс е најдоброто… Прочитај повеќе

Најдобрите крстарења од Њујорк - Менхетен, Бруклин и Кејп Либерти

Најдобрите крстарења од Њујорк

Можеби најпрометниот и најпроцутниот град во светот, Њујорк е појдовна точка за бројни бродови за крстарење. Кога станува збор за најдобрите крстарења од Њујорк, ќе бидете разгалени за избор. Од крстарења во последен момент до возбудливи пакети за крстарења, има многу што да понуди пристаништето Њујорк. Има … Прочитај повеќе

Најдобрите крстарења од Лос Анџелес, Калифорнија

Најдобрите крстарења од Лос Анџелес, Калифорнија

Лос Анџелес е комерцијален и културен центар на американската сојузна држава Калифорнија. Домот на Холивуд е исто така просперитетна дестинација за крстарења. Некои од врвните крстарења во САД започнуваат од Лос Анџелес. Лос Анџелес е топење на различни култури од целиот свет и прави за… Прочитај повеќе

Најдобрите крстарења од Тампа, Флорида

Најдобрите крстарења од Тампа Флорида

Сместена на заливскиот брег на Флорида, Тампа е многу познато и многу сакано име во светот на врвните крстарења. Повеќето од крстарењата кои испловуваат од Тампа имаат пристаништа на различни карипски острови. Некои дури пловат до Канада и Алјаска. Пред да резервирате одмор за крстарење, поминете… Прочитај повеќе

Халал празници во Сингапур – Халал совети за патување и турнеја за муслиманските туристи

Халал храна за Халал одмор во Сингапур

Сингапур е една од најчистите и најбезбедните дестинации за одмор во светот. Тоа е уникатна комбинација на архитектура која инспирира стравопочит, природна убавина, богата култура и вкусна кујна. Сингапур е високо космополитски град и е сосед на претежно муслиманската земја Малезија. Иако Сингапур не е муслиманска држава, речиси 15% од… Прочитај повеќе

Најдобрите крстарења од Балтимор, Мериленд

Најдобрите крстарења од Балтимор

Ако сте заинтересирани за одмор со крстарење до Источните Кариби, Бахамите, Канада, Бермудите или Нова Англија, не гледајте подалеку од Балтимор во Мериленд. Ако сте клубени неколку дена во Балтимор со вашето крстарење, тоа може да биде совршен одмор. Не е без причина што овој пристанишен град е познат и како „шармот… Прочитај повеќе

Најдобрите крстарења од Њу Орлеанс, Луизијана

Најдобрите крстарења од Њу Орлеанс

Њу Орлеанс, најголемиот град во американската сојузна држава Луизијана, знае како да се забавува. Кој не слушнал за гозбите и веселбите на Њу Орлеанс за време на Марди Грас? Легендарно е. Крстарењето од Њу Орлеанс е ваша можност да го откриете шармот, вкусовите и мирисите на градот полумесечина пред или по вашето крстарење. Сите… Прочитај повеќе

Празници со автоматско возење во Квебек – маршрути, маршрута за одмор со возење со мува

Празници со само возење во Квебек

Град со ѕидини. Светско наследство на УНЕСКО. Пејзажи кои го одземаат здивот. Прекрасни планини. Пенливи езера. Бујни паркови и градини. Правописна архитектура. Богата француска историја. Живописна култура. Сето ова заедно го сочинува она што го знаеме како Квебек - во источниот дел на Канада. Празниците со само возење во Квебек е ставка од списокот со кофа и… Прочитај повеќе

Зоолошката градина во Единбург – билети, цени, попусти, џиновски панди, парада на пингвини

Панда во зоолошката градина во Единбург

Зоолошката градина во Единбург е една од најпопуларните туристички атракции во Шкотска, која привлекува повеќе од 800,000 посетители годишно. Зоолошката градина е дом на над 1,000 животни кои претставуваат повеќе од 200 различни видови од целиот свет. Тоа е извонредно искуство со дивиот свет и за деца и за возрасни. Џиновски панди, коали, паради на пингвини итн., се некои од… Прочитај повеќе

Ворнер Брос. Студио Холивуд – турнеја, цени, тајмингот, што да очекуваме

Ворнер Брос Студио Холивуд

Студиото Warner Brothers во Холивуд, Лос Анџелес, го забавува светот веќе речиси еден век. Студиото е на површина од 110 хектари и има звучни сцени, продукциски канцеларии, постпродукциски објекти и други услуги за поддршка на филмската и телевизиската продукција. Турнејата во студиото „Ворнер Брос“ организирана од нивниот стручен водич е најдобриот начин за… Прочитај повеќе

Што да спакувате за Канкун, Мексико – список за пакување за одмор на плажа

Пакување за одмор во Канкун

Пакувањето и подготвувањето за одмор во Канкун, Мексико, е поголем предизвик отколку да фрлите неколку костими за капење во вашиот куфер и да фатите авион. Потребно е малку повеќе размислување и планирање. Канкун е тропска дестинација за одмор на плажа со многу евтино пиво, атрактивни млади и прекрасни плажи, а вие не… Прочитај повеќе

Голф одмор во САД

Празници со голф во САД

Можеби овој спорт е замисла на Шкотска, но Америка го направи голфот свој. Речиси половина од терените за голф во светот се наоѓаат во САД, што е говорна статистика. Од Чикаго до Њујорк, од Лас Вегас до Лос Анџелес, одморите со голф во САД се работи за соништата… Прочитај повеќе

Мона Лиза во музејот Лувр – билети, локација, најдобро време за гледање

Мона Лиза во музејот Лувр

Секој ден повеќе од 30,000 туристи го посетуваат музејот Лувр во Париз, со што се собираат до 10 милиони посетители годишно. Од овие посетители, најмалку дваесет и пет илјади дневно поминуваат повеќе од пет минути пред Мона Лиза на Леонардо да Винчи. Тоа е најпознатата слика во парискиот уметнички музеј. Оваа статија споделува сè… Прочитај повеќе