Голф одмор во Шкотска

Голф одмор во Шкотска

Голф и Шкотска се две имиња кои се суштински поврзани едно со друго. Историјата на голфот вели дека играта се играла за прв пат во Кралството Шкотска, уште во петнаесеттиот век. Ако сте вистински познавач на играта, одморите со голф во Шкотска ќе ви бидат аџилак. Историја… Прочитај повеќе

Голф одмор во Тајланд

Одмор на терени за голф во Тајланд

Тајланд е една од најпопуларните дестинации за туристите кои сакаат да пробаат од Југоисточна Азија. Тоа е исто така барана земја за паузи за голф. Зошто? Прво, затоа што има географска разновидност на терените за голф. Постојат одморалишта на плажа, планински терен и космополитски урбан живот. И сите тие можат да бидат вклучени во вашата… Прочитај повеќе

Најдобрите крстарења со Алјаска од Сиетл – цени, оценки, прегледи

Крстарење со Алјаска од Сиетл

Од крајбрежни шуми до високи фјордови, од бели глечери до длабоко сино море, Алјаска е дестинација за списокот со кофи за секој патник. Има многу крстарења до Алјаска од сите поголеми пристаништа во САД. Сепак, најдоброто од крстарењата на Алјаска поаѓа од Сиетл - вкупно 14. Најдобрите крстарења со Алјаска од Сиетл… Прочитај повеќе

Музеј на компјутерски игри Берлин – билети, цени, што да очекуваме

Музеј на компјутерски игри во Берлин

Ако некогаш сте играле игра на вашиот компјутер или мобилен, ќе ви се допадне Музејот на компјутерски игри во Берлин. Локално се нарекува Computerspielemuseum. Тој е првиот европски музеј за видео и компјутерски игри, кој им се допаѓа и на возрасните и на децата и на гејмерите и на оние кои не се гејмери. Музејот има повеќе од… Прочитај повеќе

Работи што треба да се прават во Лос Анџелес

Туристички атракции во Лос Анџелес

Масивниот град Лос Анџелес, во Јужна Калифорнија, е познат како главен град на забавата во светот. Повеќето филмови, телевизиски емисии и музика што ја гледаме и слушаме се произведени во Градот на ангелите. Овој холивудски град има тематски паркови, музеи, сончеви плажи и бројни други забавни семејни атракции. Градот се грижи за сите… Прочитај повеќе

Голф одмор во Кипар

Голф одмор во Кипар

Кипар е трет по големина остров во Средоземното Море. Исто така е трето најнаселено. Земјата ужива исклучително пријатно време речиси цела година и има некои од најубавите плажи во светот. Не е ни чудо што Кипар отсекогаш уживал гордост на место во имагинацијата на љубителите на плажа. … Прочитај повеќе

Голф одмор во Мароко

Голф одмор во Мароко

Додека планирате пауза за голф, Мароко можеби не е дестинацијата што веднаш ќе ви падне на памет. Сепак, оваа земја сместена во Северна Африка на планинска позадина значително се разви како дестинација за голф. За почеток, Мароко ужива топли и сончеви денови речиси во текот на целата година. Ова погодно време го прави омилен… Прочитај повеќе

Најдобрите крстарења од Сан Диего, Калифорнија

Патувања од Сан Диего

Сан Диего во Калифорнија е рај за крстосувачите. Речиси сите главни линии за крстарење водат различни крстарења од или преку пристаништето Сан Диего, што го прави едно од најпрометните во земјата. Од „all inclusive“ крстарења до крстарења во последен момент, има многу опции од кои можете да изберете. Сан Диего нуди единствена можност… Прочитај повеќе

Zipline во Gatorland Orlando – билети, цени, што да очекувате

Zipline во Gatorland Орландо

Gatorland, веднаш надвор од Орландо, е една од највозбудливите авантури на отворено во САД. Познат е како „Светската престолнина на алигаторот“. Покрај алигаторите и крокодилите од сите големини, посетителите можат да видат и птичарникот за бесплатни летови, зоолошката градина за галење, три различни изложби на животни и да доживеат фантастичен курс со поштенски линии. Соодветно именуван… Прочитај повеќе

Голф одмор во Шпанија

Голф одмор во Шпанија

Живописна култура. Богато таписериран историја. Сценографија засекогаш запаметена. Храна што ја наводнува устата. Двете меки на клупскиот фудбал - Барселона и Реал Мадрид. Шпанија е земја која ако ја посетите еднаш, нема да можете да ја заборавите во текот на животот. Повеќе ако сте љубител на голф. Да, одморите со голф во Шпанија се само… Прочитај повеќе

Голф одмор во Ирска

Голф одмор во Ирска

Мориња, карпи, зеленило, долини - Ирска е несомнено земја со ненадмината сценска убавина. На која страна ќе свртите, големи се шансите дека има некое природно чудо што чека да ви го одземе здивот. Сега замислете како играте голф среде такви прекрасни природни глетки и звуци. Ова е доволно резонирање за да си резервирате… Прочитај повеќе

Голф одмор во Нов Зеланд

Голф одмор во Нов Зеланд

Нов Зеланд е земја со неверојатна природна убавина. Синиот океан, високите планини и зелените долини го прават прекрасен коктел за секој патник кој ја сака природата. Сега замислете Голф одмор во оваа прекрасна позадина, и сите сте подготвени за одмор за цел живот. Голфските одмори во Нов Зеланд се популарни… Прочитај повеќе

Голф одмор во Виетнам

Голф одмор во Виетнам

Голфот не е она што се мисли кога се размислува за Виетнам. Оваа земја од Југоисточна Азија е попопуларна на меѓународно ниво поради нејзината култура и наследство. Колку и да звучи изненадувачки за неупатените, одморите со голф во Виетнам брзо стануваат лудост. Ако го сакате голфот, убав релаксирачки одмор со голф во Виетнам дефинитивно ќе… Прочитај повеќе

Голф одмор во Австралија

Голф одмор во Австралија

Со прекрасни плажи и уникатна флора и фауна, Австралија е незаборавна дестинација за одмор. Иако овој факт е нашироко познат, помалку познат факт е дека одморите со голф во Австралија се доста популарни. Австралија има речиси две илјади терени за голф распространети низ целата земја. Изборот е разновиден – од традиционалните курсеви во… Прочитај повеќе

Најдобрите крстарења од Порт Канаверал, Флорида

Крстарење во Порт Канаверал

Сместено во округот Бревард во Флорида, Порт Канаверал е едно од најдобрите пристаништа на длабоки води во светот. Има бројни крстарења кои заминуваат од Порт Канаверал, на маршрути кои се во должина од три дена до седум дена. Доколку планирате крстарење од Порт Канаверал, ви предлагаме да пристигнете 3-4 дена порано и да имате… Прочитај повеќе

Најдобрите крстарења од Сиднеј, Австралија

Патувања од Сиднеј

Патувањата се популарни во Австралија и повеќето од нив тргнуваат од пристаништето Сиднеј. Најдобриот дел од крстарењето од Сиднеј е зачудувачкиот поглед на кој ве почестуваат додека заминувате од иконското пристаниште во Сиднеј. Сиднеј има бројни линии за крстарење кои нудат атрактивни пакети за крстарења и прекрасно време речиси во текот на целата година. Всушност, … Прочитај повеќе

Плетење и капчиња во Велс – најдобри работилници, одмори и групи

Плетење празници

Плетените празници во Велс се доста популарни поради одгледувањето овци и традицијата на собирање волна. Историски, Велс бил масовен производител на волна, па затоа неговиот народ отсекогаш покажувал интерес за плетење. Бидејќи повеќето луѓе во Велс плетат, очигледно е дека Велс еден ден ќе стане… Прочитај повеќе

Зоолошката градина Квинс – билети, цени, попусти, животни, најдобро време за посета

Зоолошката градина Квинс во Њујорк

Зоолошката градина Квинс е зоолошка градина од 18 хектари во паркот Флешинг Медоус-Корона во Квинс, Њујорк. Зоолошката градина може да се пофали со преку 75 видови животни кои потекнуваат од Америка. Во него се прикажани американски животни и птици, како што се мечките на Андите, бизоните, волците, морски лавови, водни птици, ракуни, видри и планински лавови во натуралистички средини. Оваа статија опфаќа сè што… Прочитај повеќе

Музеј Тисен – билети, цени, попусти, турнеја со водич, што да се види

Музејот Тисен

Музејот Тисен Борнемиса во Мадрид е една од најнеобичните приватни збирки на уметност во светот. Втор само по колекцијата на кралското семејство во Англија. Тоа е приватна колекција на баронот Хајнрих Тисен Борнемиса, преземена од неговиот син Ханс и снаата Кармен. Колекцијата на музејот Тисен од над 1500 уметнички дела… Прочитај повеќе

Голф одмор во Флорида

Голф одмор во Флорида

Соншајн државата Флорида ужива топла и пријатна клима речиси цела година, што ја прави идеална дестинација за туристите. Но, најјужната држава на Соединетите Американски Држави е исто така одличен избор за паузи за голф. Зошто? Бидејќи има над илјада терени за голф, од кои повеќето биле… Прочитај повеќе