Зоолошката градина во Атланта – билети, цени, попусти, детски активности, животни

Билети за зоолошката градина во Атланта

Зоолошката градина Атланта е распространета на 40 хектари Грант Парк, историска населба западно од центарот на Атланта. Во него се сместени 1,500 животни од 220 видови во природни живеалишта слични на нивната околина во дивината. Најдобрите моменти на зоолошката градина во Атланта вклучуваат џиновски панди, вклучувајќи ги Ја Лун и Кси Лун, збир на близнаци родени во зоолошката градина,… Прочитај повеќе

Зоолошката градина во Синсинати – билети, цени, животни за гледање, Фиона, возење со воз

Зоолошката градина во Синсинати

Зоолошката градина и ботаничката градина во Синсинати има околу 2000 животни, вклучувајќи ја и Фиона, познатото бебе нилски коњ. Се протега на 75 хектари и има над 3000 растителни видови што ја прави најзелената зоолошка градина во САД. Зоолошката градина Синсинати во Охајо добива над 1.5 милиони посетители годишно. Зоолошката градина е акредитирана од Здружението на зоолошки градини и аквариуми… Прочитај повеќе

Музеј на моб – билети, цени, попусти, што да се види, Speakeasy

Музеј на мафијата во Лас Вегас

Музејот на Моб нуди фасцинантен преглед на борбата за моќ помеѓу организираниот криминал и спроведувањето на законот од раѓањето на криминалот на мафијата до денес. Сместено во близина на улицата Фримонт во центарот на Лас Вегас, има интерактивни експонати, артефакти и возбудливи приказни за криминал и полицаец. Изграден во 2012 година, Моб музејот Вегас е во зграда која претходно… Прочитај повеќе

Зоолошката градина Бронкс – билети, цени, попуст, животни и искуства

Зоолошката градина Бронкс, Њујорк

Зоолошката градина Бронкс во рамките на паркот Бронкс во Бронкс, Њујорк, е популарен избор за еднодневен излет за локалното население и посетителите. Со 4000 изложени животни распослани на 265 хектари, таа е една од најголемите зоолошки градини во САД. Секоја година повеќе од два милиони луѓе ја посетуваат зоолошката градина во Бронкс. Во ова … Прочитај повеќе

Зоолошката градина во Централ Парк – билети, цени, попусти, животни, сесии за хранење

Зоолошка градина во Централ Парк

Зоолошката градина Централ Парк е популарна туристичка дестинација сместена во бујниот Централ парк во Њујорк Сити, Њујорк. Се простира на 6.5 хектари во срцето на Менхетен и е соодветен избор за брзо излегување, особено за семејства со деца. Зоолошката градина во Централ Парк можеби е мала, но е… Прочитај повеќе

Мадам Тисо Лас Вегас – билети, цени, попусти, што да се види

Двејн Џонсон во Мадам Тисо Лас Вегас

Ако сакате да додадете некој гламур на познати личности на вашето патување во Лас Вегас, не гледајте подалеку од Мадам Тисо Лас Вегас. 200-годишната уметност за правење восочни статуи и нејзината магична привлечност сè уште се недопрени и прават незаборавно искуство за посетителите од сите возрасти. Мадам Тисо Лас Вегас има необично точни восочни фигури и… Прочитај повеќе

Билети во зоолошката градина во Барселона, цени, попусти, животни, делфин шоу

Интеракција со животни во Zootastic Park

Зоолошката градина во Барселона е популарна дестинација за еднодневна прошетка на 32 хектари во градот. Годишно прима речиси милион посетители кои го посетуваат за да ги видат неговите 2000 животни од 300 различни видови. Тоа е исто така парк за биодиверзитет со 1300 дрвја, растенија и цвеќиња. Со богата понуда на флора и фауна,… Прочитај повеќе

Зоолошката градина Колумбо – билети, цени, временски распореди, попуст, животни што треба да се видат, возења

Зоолошката градина и аквариумот Колумбос

Зоолошката градина и аквариум Колумбус, првично изградени во 1927 година, се наоѓаат северно од градот Колумбус. Зоолошката градина Колумбус во Охајо се здоби со национално признание под директорот на визионерската зоолошка градина Џек Хана и освои признанија во изминатата деценија. Се простира на повеќе од 580 хектари и е дом на 10,000 животни од 800 различни видови од целиот свет. … Прочитај повеќе