Зоолошката градина Сан Диего vs Safari Park – кое е подобро искуство со дивиот свет?

Зоолошката градина Сан Диего против Сафари паркот Сан Диего

More than 20 million tourists reach San Diego annually to experience the city’s attractions and experiences.  Three wildlife experiences attract the most visitors – the San Diego Zoo, San Diego Safari Park, and SeaWorld San Diego.  However, some get confused between the Zoo and the Safari Park.  Tourists on a budget holiday or those with … Прочитај повеќе

Внатре во Версајската палата - што да очекувате на турнеја

Што има внатре во Версајскиот дворец

Версајскиот дворец беше една од најголемите кралски резиденции во светот сè додека Француската револуција во 1789 година го принуди Луј XVI да се упати кон Париз. На својот врв, околу 10,000 кралски членови, аристократи и слуги живееле во 2,300 соби во Версајската палата. Распространет на 63,154 квадратни метри, најзначајното достигнување во францускиот… Прочитај повеќе

Версајските градини – билети, бесплатен влез, историја и факти

Градините на Версајската палата

Градините на Версајската палата е една од најобемните градини некогаш создадени. Работата на градините започнала истовремено како и работата на палатата и траела околу 40 години. Градините се познати по нивните големи размери и сложениот дизајн, со различни фонтани, скулптури и други украсни елементи распоредени во… Прочитај повеќе

Музеј на модерна уметност – билети, цени, попусти, што да се види

Посетителите на MoMA во Њујорк

Музејот на модерна уметност (MoMA) е светски познат уметнички музеј во Њујорк. Основана е во 1929 година и се наоѓа во Мидтаун Менхетен, на кратко пешачење од Централ Парк. Колекцијата на MoMA вклучува над 200,000 уметнички дела, вклучувајќи слики, скулптури, цртежи, отпечатоци, фотографии, филмови и дизајни. Музејот е особено… Прочитај повеќе

Работи што треба да се прават во Мадрид

Туристички атракции во Мадрид

Мадрид е главен град и најголем град на Шпанија. Мадрид ги пречекува туристите во текот на целата година - во лето, тој е магнет за патниците кои бараат опуштен, релаксирачки одмор, а во пролет и есен ги пречекува оние кои претпочитаат поблаги временски услови. Градот го нема традиционалниот шарм на регионот Андалузија или убавината на Барселона, но… Прочитај повеќе

Центар за откривање на Леголанд во Чикаго

Центар за откривање на Леголанд во Чикаго

Леголенд Дискавери Центарот Чикаго е врвното игралиште на Лего во затворено погодно за деца и возрасни. Различни станици и простори за игра ве чекаат да се восхитувате, да учествувате и да се обидете. Атракцијата е наменета за деца на возраст од 3 до 10 години. За да влезат во местото, возрасните мора да донесат дете. Иако Центарот за откривање LEGOLAND во Чикаго е… Прочитај повеќе

Пирамида Лувр – архитект, употребено стакло, превртена пирамида и други факти

Пирамида на музејот Лувр

Пирамидата Лувр е една од првите три најпрепознатливи знаменитости на Париз - по Ајфеловата кула и Триумфалната капија. Пирамидата Лувр е голема стаклена и метална пирамида сместена во главниот двор на музејот Лувр во Париз, Франција. Инаугурирана во 1989 година, за краток временски период, пирамидата Лувр… Прочитај повеќе

Лувр ноќе – часови, билети, пирамидални светла, влезови, ноќни тури

Лувр ноќе

Музејот Лувр е прекрасна глетка што треба да се види ноќе. Музејот се наоѓа во срцето на Париз, Франција и е еден од најпосетуваните музеи во светот. Лувр добива магичен пресврт кога сонцето заоѓа, додека светлата ја осветлуваат иконската пирамида и околната… Прочитај повеќе

Музеј на сладолед, Њујорк – билети, цени, тајмингот, што да очекуваме

Музеј на сладолед, Њујорк

Музејот на сладолед во Њујорк е уникатен музеј кој е дизајниран да го доживеат посетителите од сите возрасти. Во овој музеј посветен на сладоледите, посетителите истражуваат 13 извонредни и иновативни мулти-сензорни инсталации распоредени на три ката и 20,000 квадратни метри. Низ музејот посетителите се почестуваат со различен сладолед… Прочитај повеќе

Зоолошката градина Випснејд – билети, цени, попусти, сафари автобус, разговори со чувар

Интеракција со животни во Zootastic Park

Зоолошката градина ЗСЛ Випснејд е еден од најголемите европски паркови за заштита на дивиот свет. Поставен на 600 хектари од прекрасните Хилтерн Хилс, тој е дом на повеќе од 3,600 животни и порано бил познат како парк на диви животни Випснејд. Покрај Зоолошката градина во Лондон, Зоолошкото друштво на Лондон управува и со зоолошката градина Випснејд. Во оваа статија, ние… Прочитај повеќе

Universal Studios Hollywood – билети, цени, бесплатен влез, Express Pass

Универзални студија Холивуд

Universal Studios Hollywood во Лос Анџелес, е филмско студио и филмски тематски парк кој привлекува речиси 10 милиони посетители годишно. Влезете во светот на филмовите во Universal Studios Hollywood, најистакнатата локација на тематскиот парк на Universal Studios ширум светот. И возрасните и децата уживаат во возбудливи возења, ефекти во живо, емисии, музички изведби итн., на овој… Прочитај повеќе

Катедралата Свети Стефан – билети, цени, часови, масовни часови, кодекс на облекување

Катедралата Свети Стефан, Виена

Катедралата Свети Стефан бдее над градот Виена повеќе од 700 години. Тоа е прекрасен споменик, кој ја одразува историјата и сложените архитектонски способности на Австријците. Изградена во готски стил, уште во 13 век, оваа катедрала често се нарекува под нејзиното германско име Stephansdom. Оваа статија објаснува сè… Прочитај повеќе

Уметнички институт во Чикаго – билети, цени, слободен ден, што да се види

Институт за уметност во Чикаго

Институтот за уметност во Чикаго ја има најнеобичната импресионистичка колекција надвор од Париз. Тој е единствениот музеј во светот кој е на прво место од страна на TripAdvisor четири години континуирано и е работа број 1 во Чикаго. Во оваа статија, објаснуваме сè што мора да знаете пред да го купите Институтот за уметност во Чикаго… Прочитај повеќе

Теренски музеј – билети, цени, попусти, бесплатни тури, што да се види

Тужи во Музејот Филд во Чикаго

Филд музејот во Чикаго е одличен природонаучен музеј со различни експонати како што се диносауруси, мумии, метеорити, антички египетски артефакти итн. Теренскиот музеј за природна историја е совршен излет и за деца и за возрасни. Во оваа статија објаснуваме се што треба да знаете пред да го посетите овој музеј. Теренскиот музеј во Чикаго… Прочитај повеќе

Atlantis Aquaventure Waterpark – билети, цени, кодекс на облекување, што да очекувате

Пар во воден парк Аквавентура

Атлантис Аквавентура во Дубаи е најголемиот воден парк во светот. И туристите и локалното население сакаат да се тркаат со адреналин на 105-те тобогани, атракции и искуства на Atlantis Aquaventure кои соборуваат рекорди. Водниот парк има и приватна плажа долга 1 км (две третини од милја). Со своите тобогани, уникатни возења, релаксирачки плажи, извонредни тури во аквариум и фантастични опции за храна, Aquaventure… Прочитај повеќе

Лондонската кула – билети, цени, попуст, што да се види, тури со водич

Посета на лондонската кула

Фразата „Испрати го на кулата“ предизвика ужас во Англија пред неколку векови. Со векови бизарни приказни за егзекуција и затворање, Лондонската кула нуди увид во богатата, но сложена историја на Лондон. Кулата, изградена како кралска резиденција, била политички затвор, кралска ковница, кралска менажерија и што е најважно,… Прочитај повеќе

Набљудувачко тркало во Хонг Конг – билети, цени, часови, како да стигнете

Набљудувачко тркало во Хонг Конг

Набљудувачкото тркало во Хонг Конг е панорамско тркало високо 60 метри (197 стапки) во Хонг Конг. Тој е доста популарен и кај локалното население и кај туристите во посета, особено кај оние со деца. Во оваа статија, објаснуваме сè што треба да знаете пред да го посетите тркалото во Хонг Конг. Што да очекувате Ова величествено панорамско тркало е… Прочитај повеќе

Sky100 Хонг Конг – билети, цени, попусти, поглед на зајдисонце, Кафе100

Погледнете го Хонг Конг од Sky100

Sky100 Хонг Конг е највисоката палуба за набљудување во градот. Се наоѓа на 393 метри (1290 стапки) високо на 100-тиот кат на Меѓународниот трговски центар, највисоката зграда во Хонг Конг. Опсерваторијата Sky100 нуди поглед од 360 степени на хоризонтот на Хонг Конг и неговото познато пристаниште Викторија. Во оваа статија ви објаснуваме се што… Прочитај повеќе

Галерија Боргезе – билети, цени, попусти, тури со водич, што да се види

Галерија Боргезе

Ако ја сакате уметноста, ќе ја сакате галеријата Боргезе во Рим. Некогаш приватна колекција на богат кардинал, денес Боргезе е една од најпознатите уметнички галерии во светот. Оваа високо оценета атракција добива повеќе од половина милион туристи секоја година. Во оваа статија објаснуваме сè што мора да знаете пред да купите… Прочитај повеќе

Kunsthistorisches Museum – билети, цени, попусти, што да се види

Кунстиисториски музеј, Виена

Кунстиисторискиот музеј во Виена е еден од најдобрите уметнички музеи во светот. Тој е дом на најобемната колекција на слики од холандскиот мајстор од 16 век, Питер Бројгел Постариот. Музејот е прекрасен и одвнатре и однадвор – беспрекорната архитектура на зградата привлекува и огромна толпа. Во оваа статија,… Прочитај повеќе