Куќа на Ана Франк – билети, цени, тури, часови, што да се види

Куќата на Ана Франк

The Anne Frank House is a biographical museum dedicated to Jewish wartime diarist Anne Frank. The Museum lets you experience the times described in the diary of the young girl Anne Frank. It also displays touching exhibits about the persecution and discrimination Jews went through. This article shares everything you must know before booking Anne … Прочитај повеќе

Лондонската кула – билети, цени, тајмингот, што да се види, тури со водич, ЧПП

Посета на лондонската кула

Фразата „Испрати го на кулата“ предизвика ужас во Англија пред неколку векови. Со векови бизарни приказни за егзекуција и затворање, Лондонската кула нуди увид во богатата, но сложена историја на Лондон. Кулата, изградена како кралска резиденција, била политички затвор, кралска ковница, кралска менажерија и што е најважно,… Прочитај повеќе

Body Worlds Amsterdam – билети, цени, попусти, што да очекуваме

Светови на телото во Амстердам

Body Worlds Amsterdam е уникатна изложба каде посетителите гледаат вистински пластифицирани човечки тела и учат за тоа како функционираат нашите тела. Додека учите за човечката анатомија, ќе научите и како среќата влијае на нашето тело и обратно. Body Worlds – The Happiness Project има обиколено преку 100 градови во Европа, Америка, Африка и… Прочитај повеќе

Heineken Experience – билети, цени, попусти, часови, прегледи

Heineken искуство

Не треба да сакате пиво за да го сакате Heineken Experience во Амстердам. Речиси 1.5 милиони туристи секоја година ја возат турата преку оригиналната пиварница Хајнекен, изградена во 1867 г. Оваа статија … Прочитај повеќе

Галерија Боргезе – билети, цени, временски распореди, тури со водич, што да се види

Галерија Боргезе

Ако ја сакате уметноста, ќе ја сакате галеријата Боргезе во Рим. Галеријата Боргезе (Галерија Боргезе) се наоѓа во прекрасната Вила Боргезе Пинчиана, голем парк во срцето на градот. Галеријата содржи импресивна уметничка колекција, вклучувајќи скулптури, слики и антиквитети, од 15 до 18 век. Некогаш приватна колекција на… Прочитај повеќе

Кенсингтонската палата – билети, цени, часови, што да се види

Кенсингтон Палас

Палатата Кенсингтон е покрај британското кралско семејство уште од 17 век. Ѕидовите на палатата раскажуваат приказни за детството на кралицата Виторија, смртта на кралот Џорџ Втори и сè помеѓу. Денес палатата служи како дом на различни кралски семејства на Англија, вклучувајќи ги војводата и војвотката од Кембриџ и војводата и војвотката од… Прочитај повеќе

Гледање китови во Сан Диего – тури од Hornblower & Flagship Cruises

Гледање китови во Сан Диего

Гледањето китови е една од најпопуларните активности во Сан Диего. И локалното население во Калифорнија и туристите ширум светот сакаат крстарења со гледање китови, кои се и забавни и едукативни. Водени од морски биолози, овие тури се одличен начин да се истражи прекрасниот морски екосистем што го нуди Сан Диего. Во оваа статија споделуваме сè… Прочитај повеќе

SFMoMA – билети, цени, попусти, бесплатен влез, што да се види

СФМОМА

Музејот на модерна уметност во Сан Франциско (SFMoMA) е најголемиот музеј на модерна уметност во Соединетите држави. SFMoMA има околу 170,000 квадратни метри галерии со Пикасо, Хенри Матис, Чак Клоус, Џеф Кунс, Фрида Кало, Енди Ворхол, Рој Лихтенштајн итн. Оваа статија објаснува сè што мора да знаете пред да купите билети за Сан Франциско… Прочитај повеќе

Universal Studios Hollywood – билети, цени, бесплатен влез, Express Pass

Универзални студија Холивуд

Universal Studios Hollywood во Лос Анџелес е филмско студио и филмски тематски парк кој привлекува речиси 10 милиони посетители годишно. Влезете во светот на филмовите во Universal Studios Hollywood, најистакнатата локација на забавниот парк на Universal Studios ширум светот. И возрасните и децата уживаат во возбудливи возења, ефекти во живо, емисии, музички изведби итн., на овој… Прочитај повеќе

Пустинско сафари во Дубаи со BBQ вечера – цени, мени, што да очекувате

Сафари во Дубаи со BBQ вечера

Вашиот одмор во Дубаи ќе биде нецелосен без сафари во пустината, вклучително и вечера за скара. Овие прецизно дизајнирани пустински сафари тури во Дубаи нудат возбудливи теренски авантури и вкусна локална и интернационална кујна. Посета на кампување во стилот на бедуин, уживање во активности како пушење од луле со шиша, тетоважа со кана и на крајот пробување арапска кујна… Прочитај повеќе

Музеј на сладолед, Њујорк – билети, цени, тајмингот, што да очекувате, ЧПП

Музеј на сладолед, Њујорк

Музејот на сладолед во Њујорк е уникатен музеј дизајниран да го доживеат посетителите од сите возрасти. Музејот може да се пофали со 13 извонредни и иновативни мулти-сензорни инсталации распоредени на три ката и 20,000 квадратни метри. Музејот на сладолед има за цел да ја прикаже универзалната привлечност на сладоледот преку искуства кои… Прочитај повеќе

Центар за откривање на Леголанд во Чикаго

Центар за откривање на Леголанд во Чикаго

Леголенд Дискавери Центарот Чикаго е врвното игралиште на Лего во затворено погодно за деца и возрасни. Различни станици и простори за игра ве чекаат да се восхитувате, да учествувате и да се обидете. Атракцијата е наменета за деца на возраст од 3 до 10 години. За да влезат во местото, возрасните мора да донесат дете. Иако Центарот за откривање LEGOLAND во Чикаго е… Прочитај повеќе

Париската кула Нотр Дам – билети за турнеја, цени, редица

Кулите Нотр Дам

Во Нотр Дам Париз има повеќе од само витраж и прозорци од рози. Ако ја посетувате катедралата, мора да се искачите на кулата и да уживате во фантастичниот поглед на градот. Оваа статија објаснува сè што треба да знаете пред да одлучите да се искачите на кулата во Нотр Дам Париз. Врвната Нотр Дам Париз… Прочитај повеќе

Работи што треба да се прават во Мадрид

Туристички атракции-во-Мадрид

Мадрид е главен град и најголем град на Шпанија. Мадрид ги пречекува туристите во текот на целата година - во лето, тој е магнет за патниците кои бараат опуштен, релаксирачки одмор, а во пролет и есен ги пречекува оние кои претпочитаат поблаги временски услови. Градот го нема традиционалниот шарм на регионот Андалузија или убавината на Барселона, но… Прочитај повеќе

Зоолошката градина во Сан Франциско – билети, цени, попусти, време на хранење

Зоолошката градина во Сан Франциско

Повеќе од 90 години, зоолошката градина во Сан Франциско ги забавува локалните жители и туристите. Овие 100 хектари животни и повеќе имаат што да понуди за секого - од мало дете до баба. Во оваа статија, објаснуваме се што треба да знаете пред да ја посетите зоолошката градина во Сан Франциско. Најдобри билети за зоолошката градина во Сан Франциско… Прочитај повеќе

Музеј на ирско виски – тури за дегустација, билети, цени, искуство со мешање

Музеј на ирско виски, Даблин, Ирска

Музејот на ирското виски е почит на ирската љубов кон вискито. Овој музеј во Даблин раскажува 2000 години од историјата на ирското виски, а како дел од нивните турнеи, нуди и дегустации на широк спектар на ирски виски. Бидејќи е независен од сите дестилерии за виски (не е поврзан со ниту еден бренд), посетителите добиваат… Прочитај повеќе

Теренски музеј – билети, цени, попусти, бесплатни тури, што да се види

Тужи во Музејот Филд во Чикаго

Музејот Филд во Чикаго е одличен природонаучен музеј со експонати како диносауруси, мумии, метеорити, антички египетски артефакти итн. Некои од најпознатите експонати во Музејот Филд го вклучуваат Сју, најголемиот, најкомплетниот и најдобро зачуваниот Откриен фосил на тираносаурус рекс некогаш; Grainger Hall of Gems, која прикажува различни… Прочитај повеќе

Kunsthistorisches Museum – билети, цени, попусти, што да се види

Кунстиисториски музеј, Виена

Кунстиисторискиот музеј во Виена е еден од најдобрите уметнички музеи во светот. Тој е дом на најобемната колекција на слики од холандскиот мајстор од 16 век, Питер Бројгел Постариот. Музејот е прекрасен и одвнатре и однадвор – беспрекорната архитектура на зградата привлекува и огромна толпа. Во оваа статија,… Прочитај повеќе

Зоолошката градина Випснејд – билети, цени, попусти, сафари автобус, разговори со чувар

Интеракција со животни во Zootastic Park

Зоолошката градина ЗСЛ Випснејд е еден од најголемите европски паркови за заштита на дивиот свет. Поставен на 600 хектари од прекрасните Хилтерн Хилс, тој е дом на повеќе од 3,600 животни и порано бил познат како парк на диви животни Випснејд. Зоолошката градина Випснејд е позната по големите отворени загради кои обезбедуваат природно живеалиште за различни животни… Прочитај повеќе

Набљудувачко тркало во Хонг Конг – билети, цени, часови, како да стигнете

Набљудувачко тркало во Хонг Конг

Набљудувачкото тркало во Хонг Конг е панорамско тркало високо 60 метри (197 стапки) во Хонг Конг. Тој е доста популарен и кај локалното население и кај туристите во посета, особено кај оние со деца. Во оваа статија, објаснуваме сè што треба да знаете пред да го посетите тркалото во Хонг Конг. Што да очекувате Ова величествено панорамско тркало е… Прочитај повеќе