Патувања во пристаништето во Сан Диего од Flagship & Hornblower – цени, кодекс на облекување

Крстарење со пристаништето во Сан Диего

San Diego Harbor Cruises is the best way to explore the San Diego Bay area, a natural harbor and a deepwater port. These cruises are professionally narrated tours that take you under the Coronado Bridge, past military ships, waterfront landmarks, etc., for an in-depth look at San Diego’s scenic beauty. Visitors can choose from numerous … Прочитај повеќе

Работи што треба да се прават во Хамбург

Туристички атракции во Хамбург

Хамбург се наоѓа на чело на долгиот влив во форма на инка на реката Елба, што му го дава својот карактер. Германскиот град е и транспортен центар и културно жариште, кое полека се трансформира во главна туристичка дестинација. Во Хамбург може да се разбере стариот Шпајхерштад, а исто така да се поздрави новиот Хафен Сити. Откријте го… Прочитај повеќе

Работи што треба да се прават во Виена

Туристички атракции во Виена

Виена во Австрија е еден од визуелно највпечатливите градови во Европа. Дополнителен шарм му дава и фактот што градот лежи на брегот на реката Дунав. Градот некогаш бил седиште на Хабсбуршката династија, поради што денес има прекрасни палати, музеи полни со уметност и други… Прочитај повеќе

Universal Studios Hollywood Express Pass – цена, попуст, како да се користи

Universal Studios Hollywood Express Pass

Universal Studios Hollywood добива речиси 10 милиони посетители годишно, а за време на шпицот, повеќе од 35,000 посетители влегуваат низ неговите порти. Поради оваа гужва, вообичаено е да се видат долги редици на возењата, атракциите и изложбите со седење. Времето на чекање во возењата на Universal Hollywood брзо може да достигне до еден час и повеќе… Прочитај повеќе

Ајфеловата кула во текот на ноќта – билети, тајмингот, шоуто на светлата, блескавите, што да се прави

Ајфеловата кула ноќе

Париз е познат и како Град на светлината, и тоа не без причина. Наместо тоа, тој се подготвува за втор анинг и, овој пат, под светлата. Ајфеловата кула, симболот на Париз, исто така го следи истото водство. Ајфеловата кула во текот на ноќта е спектакуларна глетка што треба да се види. Кога сонцето заоѓа и темнината… Прочитај повеќе

Зоолошката градина Форт Ворт – билети, цени, попуст, часови, животни за гледање

Зоолошка градина Форт Ворт

Зоолошката градина Форт Ворт е дом на повеќе од 7,000 животни од 500+ видови, вклучувајќи цицачи, птици, влекачи, водоземци и безрбетници, што ја прави популарна атракција за дивиот свет во Тексас. Оценета е од врвната зоолошка градина во САД од публикации како што се USA Today, Los Angeles Times, Family Life итн., и привлекува повеќе од… Прочитај повеќе

Халал празници во Маракеш – муслимански пријателски туристички водич за халал одмор

Халал храна во Маракеш, за време на одмор

Муслиманските пријателски празнични пакети се доста популарни во Маракеш, главниот град на Мароко. Има многу халал одморалишта и хотели во Маракеш што го прави совршена дестинација за одмор за муслиманите. Маракеш е исто така како Градот на розите во Мароко. Без разлика дали планирате релаксирачки одмор или бурен одмор, овој град е… Прочитај повеќе

Помпеја и Херкуланеум – тури, цени, попусти, транспорт

Помпеја и Херкуланеум

Кога еруптираше вулканот Везув, секое село, град, град во радиус од 15 километри од вулканот беше уништено. Затоа во регионот има бројни урнатини, како што се Помпеја, Херкуланеум (познати и како Ерколано), Оплонти, Стабија итн. Поради нивната големина и степенот на зачувување, Помпеја и Херкуланеум добиваат максимални посетители. Но, дури и помеѓу… Прочитај повеќе

Мостот на замокот Нојшванштајн – поглед од мостот на кралицата Марија

Мостот на замокот Нојшванштајн

Замокот Нојшванштајн е најпопуларната туристичка атракција во Германија, а најдобро место од кое може да се погледне е мостот на кралицата Марија. Работата на замокот сличен на Дизни започна во 1869 година и беше само делумно завршена во 1886 година кога мистериозно почина кралот Лудвиг II. Оттогаш, замокот е отворен за јавноста, привлекувајќи повеќе… Прочитај повеќе

Зоолошката градина Таронга – билети, цени, попусти, разговори со чувар, што да се види

Зоолошка градина Таронга

Зоолошката градина Таронга е дом на повеќе од 4,000 животни и е извонредно искуство во дивината и за децата и за возрасните. Се простира на 50 хектари пристаниште, нудејќи фантастичен поглед на пристаништето во Сиднеј. Таронга е исто така непрофитна организација која поддржува зачувување на дивиот свет. Во оваа статија објаснуваме се што ви треба за да… Прочитај повеќе

Палатата Холируд – билети, цени, попусти, галерија на кралицата, опатија

Палатата на Холирудхаус

Палатата Холируд е официјална резиденција на британската кралица во Шкотска. Повеќе од 1.5 милиони туристи ја посетуваат оваа шкотска атракција секоја година за да истражат 14 неверојатни државни апартмани, урнатините на опатија Холируд од 12 век, Кралските градини и тековните изложби во галеријата на кралицата. Познат е по многу имиња, како што е Палатата на… Прочитај повеќе

Chillout Ice Lounge Dubai – билети, цени, што да очекувате

Chillout Ice Lounge во Дубаи

Chillout Ice Lounge во Дубаи е задолжителна атракција каде што можете да доживеете температура од -6 степени при 50 степени пустинска топлина. Chillout Lounge е првиот салон под нулата на Блискиот Исток. Посетителите можат да видат фасцинантни скулптури од мраз, да уживаат во ледените седишта и масите и да се восхитуваат на уникатно осветлениот ентериер, сето тоа на… Прочитај повеќе

Билети на One World Observatory – цени, попусти, часови, палуби, погледи

Една светска опсерваторија

One World Observatory е набљудувачка палуба на 100-тиот кат на One World Trade Centre, познат и како Freedom Tower. Еден Светски трговски центар е главната зграда на обновениот комплекс на Светскиот трговски центар во Долниот Менхетен, Њујорк Сити. Повеќе од 2.5 милиони туристи се качуваат по брзите лифтови на зградата… Прочитај повеќе

Замокот Малахид – билети, цени, бесплатен влез, часови, градини, што да се види

Замокот Малахид во близина на Даблин

Замокот Малахиде е прекрасна зграда од 12 век поставена на 250 хектари парк и градини во живописното приморско село Малахиде. Во оваа туристичка атракција во близина на Даблин, можете да му се восхитувате на возбудливата мешавина на архитектонски стилови на замокот стар 800 години, прекрасни градини, куќа на пеперутки, антички мебел и голема колекција на ирски… Прочитај повеќе

Музеј Капитолин – билети, цени, бесплатен влез, работно време

Влез во музејот Капитолин

Музејот Капитолин е збирка на многу уметнички и археолошки музеи, во Рим, Италија. Капитолинските музеи постојат од 1471 година во некоја или друга форма и оттука се и најстарите национални музеи во светот. Римјаните исто така го нарекуваат Musei Capitolini. Во оваа статија објаснуваме се што мора да знаете пред… Прочитај повеќе

Sea Life Orlando – билети, цени, попусти, Shark Dive

SEA LIFE Аквариум Орландо

Sea Life Orlando е фасцинантен подводен свет каде посетителите добиваат уникатни и возбудливи увиди во прекрасниот свет на морињата. Гостите откриваат над 5000 фасцинантни суштества во бројни природни слатководни и солени базени. Децата и возрасните сакаат да се соочат лице в лице со фасцинантни морски животни во стаклениот тунел. Ѕвездите на оваа атракција се… Прочитај повеќе

Музејот Де Јанг – билети, цени, слободни денови, кулата Хамон

Музејот Де Јанг, Сан Франциско

Музејот Де Јанг во паркот Голден Гејт е една од најголемите јавни уметнички институции во Сан Франциско. Музејот во Сан Франциско го доби своето име по Мајкл Х. де Јанг, кој го предводеше создавањето на дестинацијата за ликовни уметности во 1895 година. Музејот е дом на сликарството, скулптурата и декоративната уметност од седумнаесеттиот до ... Прочитај повеќе

Замокот Виндзор – билети, цени, тури, тајмингот, промена на стражата

Билети за замокот Виндзор

Замокот Виндзор е најстариот и најголемиот окупиран замок во светот. Вилијам, Освојувачот, го изградил замокот во 11 век и оттогаш тој е дом на 39 монарси. Британската кралица претпочита да го помине викендот во овој замок. Секоја година повеќе од 1.5 милиони туристи ја посетуваат оваа кралска резиденција. … Прочитај повеќе

Искачување на покривот на О2 Арена – билети, цени, ограничувања, што да облечете

Искачување на покривот на О2 Арена

Up At The O2 е адреналинско искачување преку покривот на O2 Arena преку патека од ткаенина. О2 Арената е голема зграда во облик на купола, која е домаќин на музика во живо, спорт, комедија и забавни настани. Познат е и како купола Милениум. Пешачката патека на покривот е долга 380 метри (1250 стапки) и на нејзината… Прочитај повеќе

Меѓународниот аеродром во Канкун - сè што треба да се знае

Меѓународен аеродром во Канкун

Канкун во Мексико е главна дестинација за одмор на плажа со недопрени плажи кои траат 22 километри и се домаќини на милиони туристи секоја година. Огнените обожаватели на плажа го именуваат Канкун како една од најдобрите дестинации за одмор на плажа во светот. Градот е поделен на два дела – централното градско подрачје и Канкун… Прочитај повеќе