Помпеја и Херкуланеум – тури, цени, попусти, транспорт

Помпеја и Херкуланеум

Кога еруптирала Везув, секое село, град и град во радиус од 15 километри од вулканот биле уништени. Затоа постојат бројни урнатини во регионот, како што се Помпеја, Херкуланеум (познати и како Ерколано), Оплонти, Стабија итн. Помпеја и Херкуланеум го добиваат максималниот број посетители поради нивната големина и степенот на зачувување. Но… Прочитај повеќе

Музеј Stedelijk – билети, цени, часови, аудио водич, прегледи

Музејот Stedelijk во Амстердам

Амстердамскиот музеј Stedelijk е најголемиот холандски музеј посветен на модерната и современата уметност. Колекцијата на Музејот ги опфаќа последните 150 години уметност и вклучува ремек-дела од светски познати уметници. Оваа обемна колекција на извонредна уметност е позната и како Музеј на модерна уметност, Амстердам. Оваа статија споделува сè што мора да знаете пред да резервирате Stedelijk… Прочитај повеќе

Приватно крстарења по Амстердамскиот канал – билети, цени, попусти

Приватно крстарење по Амстердамскиот канал

Повеќе од шест милиони туристи одат на крстарење по канал во Амстердам годишно, што го прави најпопуларна активност во главниот град на Холандија. На крајот на краиштата, тоа е еден од најнезаборавните начини да ги доживеете локалитетите и атракции на градот. Некои туристи претпочитаат да го направат уште поспецијален со резервација на ексклузивно крстарење по каналот. … Прочитај повеќе

Музеј Капитолин – билети, цени, бесплатен влез, работно време

Влез во музејот Капитолин

Музејот Капитолин е збирка на многу уметнички и археолошки музеи во Рим, Италија. Капитолинските музеи постојат од 1471 година во некоја форма и се најстарите национални музеи во светот. Тие се познати по нивната импресивна колекција на античка римска уметност и артефакти. Збирката на музејот содржи многу скулптури, статуи, слики и други дела… Прочитај повеќе

San Diego Harbour Cruises by Flagship & City Cruises – цени, кодекс на облекување

Крстарење со пристаништето во Сан Диего

San Diego Harbour Cruises е најдобриот начин да се истражи областа на заливот Сан Диего, природно пристаниште и пристаниште со длабоки води. Овие крстарења се професионално раскажани тури кои ве носат под мостот Коронадо, покрај воени бродови, знаменитости на брегот итн., за длабински поглед на сценската убавина на Сан Диего. Посетителите можат да изберат од бројни… Прочитај повеќе

Universal Studios Hollywood Express Pass – цена, попуст, како да се користи

Universal Studios Hollywood Express Pass

Universal Studios Hollywood добива речиси 10 милиони посетители годишно, а за време на шпицот, повеќе од 35,000 посетители влегуваат низ неговите порти. Поради оваа гужва, вообичаено е да се видат долги редици на возењата, атракциите и изложбите со седење. Времето на чекање во возењата на Universal Hollywood може брзо да надмине еден час за време на викендите, државните празници,… Прочитај повеќе

Искачување на покривот на О2 Арена – билети, цени, ограничувања, што да облечете

Искачување на покривот на О2 Арена

Up At The O2 е адреналинско искачување преку покривот на O2 Arena преку патека од ткаенина. О2 Арената е голема зграда во облик на купола, која е домаќин на музика во живо, спорт, комедија и забавни настани. Познат е и како купола Милениум. Пешачката патека на покривот е долга 380 метри (1250 стапки) и на нејзината… Прочитај повеќе

Најдобри пустински сафари во Дубаи – цени, активности, временски распореди

Најдобро пустинско сафари во Дубаи

Сафари во пустината е еден од најдобрите начини да ја доживеете културата на Емиратите за време на вашиот одмор во Дубаи. Изборот на вистинскиот за вас и вашето семејство/пријатели е тешко со толку многу пустински сафари. За да го идентификувате најдоброто пустинско сафари во Дубаи, кое одговара на вашите потреби, мора да го земете предвид неговото време на почеток, времетраење, вклучени активности,… Прочитај повеќе

Зоолошката градина Форт Ворт – билети, цени, попуст, часови, животни за гледање

Зоолошка градина Форт Ворт

Зоолошката градина Форт Ворт е дом на повеќе од 7,000 животни од 500+ видови, вклучувајќи цицачи, птици, влекачи, водоземци и безрбетници, што ја прави популарна атракција за дивиот свет во Тексас. Оценета е од врвната зоолошка градина во САД од публикации како што се USA Today, Los Angeles Times, Family Life итн., и привлекува повеќе од… Прочитај повеќе

Ајфеловата кула во текот на ноќта – билети, тајмингот, шоуто на светлата, блескавите, што да се прави

Ајфеловата кула ноќе

Париз е познат и како Град на светлината, и не без причина, а истото го следи и Ајфеловата кула, симболот на Париз. Ајфеловата кула во текот на ноќта е спектакуларна глетка што треба да се види. Кога сонцето заоѓа и паѓа темнината, кулата е осветлена од илјадници блескави светла, давајќи ѝ… Прочитај повеќе

Центар за откривање на Леголанд во Пекинг

Центар за откривање на Леголанд во Пекинг

Центарот за откривање на Legoland во Пекинг е ултимативното игралиште на Лего во затворен простор за деца и возрасни. Семејната атракција има многу станици и простори за игра каде децата можат да се восхитуваат, да учествуваат и да се обидуваат. Атракцијата е наменета за деца на возраст од три до 10 години, а возрасните мора да донесат дете за да добијат влез. Леголенд во Пекинг обично е… Прочитај повеќе

Пантеон во Париз – билети, цени, попусти, часови, аудио водич

Пантеон во Париз

Пантеон е зграда во Латинскиот кварт во Париз, Франција. Прво, тоа беше црква посветена на Света Женевје, светецот-заштитник на Париз во римокатоличките и источните православни традиции. Денес Пантеон во Париз функционира како секуларен мавзолеј во кој се наоѓаат посмртните останки на истакнати француски граѓани како Марија Кири, Пјер… Прочитај повеќе

Работи што треба да се прават во Виена

Туристички атракции во Виена

Виена во Австрија е еден од визуелно највпечатливите градови во Европа. Дополнителен шарм му дава и фактот што градот лежи на брегот на реката Дунав. Градот некогаш бил седиште на Хабсбуршката династија, поради што денес има прекрасни палати, музеи полни со уметност и други… Прочитај повеќе

Германски шпионски музеј – билети, цени, попусти

Германски шпионски музеј

Германскиот шпионски музеј е постојана изложба посветена на една од најстарите професии во светот - шпионирањето. Ниту едно место не е подобро прилагодено за музеј на шпиони од Потсдамер Плац во центарот на Берлин - главниот град на шпионите. Германскиот шпионски музеј Берлин прикажува повеќе од илјада експонати во своите 3000 m²… Прочитај повеќе

Зоолошката градина Таронга – билети, цени, попусти, разговори со чувар, што да се види

Зоолошка градина Таронга

Зоолошката градина Таронга е дом на повеќе од 4,000 животни и е извонредно искуство во дивината за деца и возрасни. Се простира на 50 хектари пристаниште, нудејќи фантастичен поглед на пристаништето во Сиднеј. Таронга е исто така непрофитна организација која поддржува зачувување на дивиот свет. Тоа е популарна атракција за туристите и локалното население и… Прочитај повеќе

Работи што треба да се прават во Хамбург

Хамбург

Хамбург се наоѓа на чело на долгиот влив во форма на инка на реката Елба, што му го дава својот карактер. Германскиот град е и транспортен центар и културно жариште, кое полека се трансформира во главна туристичка дестинација. Во Хамбург може да се разбере стариот Шпајхерштад, а исто така да се поздрави новиот Хафен Сити. Откријте го… Прочитај повеќе

Меѓународниот аеродром во Канкун - сè што треба да се знае

Меѓународен аеродром во Канкун

Канкун во Мексико е главна дестинација за одмор на плажа со недопрени плажи кои траат 22 километри и се домаќини на милиони туристи секоја година. Огнените обожаватели на плажа го именуваат Канкун како една од најдобрите дестинации за одмор на плажа во светот. Градот е поделен на два дела – централното градско подрачје и Канкун… Прочитај повеќе

Замокот Малахид – билети, цени, бесплатен влез, часови, градини, што да се види

Замокот Малахид во близина на Даблин

Замокот Малахиде е прекрасна зграда од 12 век поставена на 250 хектари парк и градини во живописното приморско село Малахиде. На оваа туристичка атракција во близина на Даблин, можете да му се восхитувате на возбудливата мешавина на архитектонски стилови на замокот стар 800 години, прекрасни градини, куќа на пеперутки, антички мебел и голема колекција на ирски портрети. Замокот … Прочитај повеќе

Билети на One World Observatory – цени, попусти, часови, палуби, погледи

Една светска опсерваторија

One World Observatory е набљудувачка палуба на 100-тиот кат на One World Trade Centre, познат и како Freedom Tower. Еден Светски трговски центар е главната зграда на обновениот комплекс на Светскиот трговски центар во Долниот Менхетен, Њујорк Сити. Повеќе од 2.5 милиони туристи се качуваат по брзите лифтови на зградата… Прочитај повеќе

Палатата Холируд – билети, цени, попусти, галерија на кралицата, опатија

Палатата на Холирудхаус

Палатата Холируд е официјална резиденција на британската кралица во Шкотска. Повеќе од 1.5 милиони туристи ја посетуваат оваа шкотска атракција секоја година за да истражат 14 неверојатни државни апартмани, урнатините на опатија Холируд од 12 век, Кралските градини и тековните изложби во галеријата на кралицата. Познат е по многу имиња, како што е Палатата на… Прочитај повеќе