Крстарење по Амстердамскиот Канал со пијалоци – билети, цени, отворен бар

Крстарење по Амстердамскиот Канал со пијалоци

Патувањата по каналот во Амстердам доаѓаат во многу вкусови - топла пица, бургери „направи сам“, оброк со четири јадења, капетани што раскажуваат приказни, рути „направи сам“, итн. Сепак, најпопуларните крстарења по канали во Холанѓаните капитал се оние кои доаѓаат со неограничени пијалоци! Овие тури по каналот во Амстердам ви ги прикажуваат најпознатите градски знаменитости додека седите, се опуштите и пиете… Прочитај повеќе

Universal Studios Холивуд билети со попуст

Universal Studios Холивуд билети со попуст

Universal Studios Hollywood е фантастичен тематски парк, но како и повеќето атракции во Јужна Калифорнија, тој е скап. Но, не грижете се; ќе споделиме многу совети и трикови за тоа како можете да купите холивудски билети со попуст на Universal Studios од овластени продавачи. Методите препорачани подолу за купување холивудски билети со попуст на Universal Studios се… Прочитај повеќе

Транспортен музеј во Лондон – билети, цени, попусти, што да се види

Музеј за транспорт во Лондон

Лондонскиот транспортен музеј го истражува наследството на Лондон и неговиот транспортен систем во последните 200 години. Транспортниот музеј во срцето на Ковент Гарден има 12 галерии, неколку изложби и многу активности кои изнесуваат фасцинантни приказни за патувања на лондончани во последните два века. Посетителите ги гледаат прекрасно обновените светски… Прочитај повеќе

Цена на пустинското сафари во Дубаи – сафари наутро, навечер и ноќевање

Празници со автоматско возење во Италија

Ниту еден одмор во Дубаи не е комплетен без сафари во пустината. Покрај посетата на Бурџ Калифа, најпопуларната туристичка активност во Дубаи е одењето на сафари во пустината. Сите тур-оператори нудат бескрајни варијации на искуството, така што цената на пустинското сафари во Дубаи варира во широк опсег. Добро оценет сафари турнеја започнува од AED… Прочитај повеќе

Турнеја на Алијанц Арена – цени на билетите, попуст, Музеј на ФК Баерн

Турнеја на Алијанц Арена

Алијанц Арена е домашен терен на ФК Баерн Минхен и пречекува пет милиони посетители годишно поради двете атракции – турнејата Алијанц Арена и Музејот на ФК Баерн. Има капацитет од 75,000 седишта за фудбалски натпревари и е првиот стадион во светот со целосна надворешност што ја менува бојата. Оваа статија споделува сè… Прочитај повеќе

Факти за Емпајер Стејт Билдинг - тривијални информации за возрасни и деца

Факти за Емпајер Стејт Билдинг

Патувањето во Њујорк ќе биде нецелосно ако не ја посетите Емпајер Стејт Билдинг лоцирана во срцето на Менхетен, Њујорк. Емпајер Стејт Билдинг нуди неверојатен поглед на Њујорк од неговите палуби за набљудување на 86-от и 102-от кат. Нејзината магија можете да ја доживеете секој ден бидејќи… Прочитај повеќе

Центар за откривање на Леголанд Колумбус

Центар за откривање на Леголанд Колумбус

Legoland Discovery Center Columbus е врвното игралиште на Lego во затворен простор за деца и возрасни. Семејната атракција има многу станици и простори за игра каде децата можат да се восхитуваат, да учествуваат и да се обидуваат. Атракцијата е наменета за деца на возраст од три до 10 години, а возрасните мора да донесат дете за да добијат влез. Оваа статија споделува сè што… Прочитај повеќе

Како да избегнете да бидете ограбени додека патувате - локално и во странство

Избегнувајте да бидете ограбени на одмор

Пред да започнеме со тоа како можете да избегнете да бидете ограбени додека сте на одмор, дозволете ни да ве увериме дека повеќето од патниците се враќаат дома по пријатен одмор со многу спомени. Никој не сака нивниот одмор да биде лошо искуство, но токму тоа се случува кога ќе ве ограбат додека патувате… Прочитај повеќе

Мелбурн Skydeck – билети, цени, попусти, The Edge

Еурека Скајдек

На 88-от кат на кулата Еурека, Мелбурн Скајдек нуди спектакуларен поглед од подот до таванот од 360 степени на панорамата на Мелбурн. Мелбурн Скајдек е познат и како Еурека Скајдек. На речиси 300 метри (985 стапки), тоа е највисоката палуба за набљудување на јужната хемисфера. Мелбурн Скајдек или Еурека Скајдек е атракција која мора да ја посети секој што го посетува… Прочитај повеќе

Базилика Свети Стефан – билети за турнеја, цени, концерти

Базиликата Свети Стефан во Будимпешта

Базиликата Свети Стефан, најголемата црква во Будимпешта, е посветена на првиот унгарски крал, Свети Стефан, кој владеел со кралството во 11 век и ги претворил Унгарците во христијанство. Базиликата е позната по својата историска вредност и прекрасната неокласична архитектура. Врвот на базиликата Свети Стефан е Светата десница, природно мумифицирана… Прочитај повеќе

Работи што треба да се прават во Сиднеј

Туристички атракции во Сиднеј

Сиднеј на источниот брег на Австралија е најголемата и најпопуларна туристичка дестинација во земјата. Тоа е блескава метропола на чамци, заливи и плажи и идеална за сите видови патници. Две од најистакнатите атракции во овој град се неговиот карактеристичен пристанишен мост и Операта, сместени во позадината на неговиот… Прочитај повеќе

Работи што треба да се прават во Гранада

Туристички атракции во Гранада

Градот Гранада се наоѓа во подножјето на планините Сиера Невада и има фасцинантна историја и уникатна култура. Овој живописен мал град бил главен град на мавританското кралство од 13-тиот до 15-тиот век. Прекрасниот комплекс на палатата Алхамбра и старата мавританска населба Албаицин се главната привлечност на градот. Откријте… Прочитај повеќе

iFly Dubai – билети, цени, тајмингот, што да очекуваме

Падобранство во iFLY Дубаи

Во iFLY Dubai, искусете ја возбудата на скокање со падобран без грижи или трошоци за скок од авион. Инструкторот ве следи во вертикален тунел за ветер со брзина до 175 mph (282 km/h) по приватна настава, а вие поминувате 60 секунди во воздух. Само за евиденција, кога ќе скокнете од… Прочитај повеќе

Аквариум во Сан Франциско – билети, цени, што да се види, Центар за морски лав

Аквариум во Сан Франциско

Aquarium of the Bay во Пјер 39, Сан Франциско, е дом на повеќе од 20,000 локални морски животни. Аквариумот ја прикажува убавината и разновидноста на водниот живот во Северна Калифорнија, а ѕвездите вклучуваат ајкули, зраци, октоподи, медузи, сардела, речни видри, итн. Исто така познат како аквариум во Сан Франциско, има половина милион посетители… Прочитај повеќе

Лондон Бриџ vs Тауер Бриџ – разлики, како да стигнете и работите што треба да ги направите

Лондон Бриџ против Мост Тауер

Луѓето ширум светот се збунети околу двата моста - Лондон Бриџ и Мост Тауер. Како резултат на тоа, тие исто така го измешаа пребарувањето на слики на Google, збунувајќи ги дури и туристите кои слетуваат во Лондон. Ако пребарувате за „London Bridge“ на Google, ќе видите фотографии од „Tower Bridge“ со натпис „London Bridge“ под него. … Прочитај повеќе

Работи што треба да ги правите во Канкун со деца - најдобри активности пријателски за деца

Семејство со деца во Канкун

Канкун во Мексико е совршено место за одмор со деца. Без оглед на возраста на вашето дете, секогаш постои нешто што можете да направите заедно на оваа дестинација на плажа. Дури и ако не одите на друго место, бројните плажи во Канкун можат да ги држат вашите деца зафатени. Можете да изградите замоци од песок заедно, да се капете или да одите… Прочитај повеќе

Зелена планета Дубаи – билети, цени, попусти, што да очекуваме

Семејство во Зелената планета Дубаи

Зелената планета е тропска шума точно во средината на Дубаи каде речиси и не врне дожд. Посетителите можат да ги истражат повеќе од 3,000 растенија, животни и видови птици кои слободно летаат изложени на атракцијата, која се одржува на температура од 25-28 степени Целзиусови. На Зелената планета во Дубаи, и децата и возрасните учат… Прочитај повеќе

Денот на вљубените 2024 година во Бостон – Романтични работи што треба да се прават

Романтична двојка во Бостон

Бостон е најпознат по своите тавчени гравчиња, Бостон Ред Сокс, Фенвеј Парк, Бостонскиот маратон и универзитетите - а не работите што ги привлекуваат љубовниците во толпа. Меѓутоа, кога некој ќе копа малку подлабоко под површината, ќе сфати дека Бостон е најдобриот град во Америка за млади парови. Млади и стари парови, посетители,… Прочитај повеќе

Леголенд Калифорнија – билети, цени, попусти, што да се види

Леголанд Калифорнија

Над 60 милиони LEGO пластични коцки го сочинуваат Леголенд Калифорнија, кој е популарен кај децата и возрасните. Сместена во Карлсбад, северно од округот Сан Диего, оваа туристичка атракција се нарекува… Прочитај повеќе

Возења на SeaWorld San Diego – нивоа на возбуда, ограничувања во висина, тип на возење

Вози SeaWorld Сан Диего

Посетителите се собираат во семејниот SeaWorld Сан Диего за три работи - средби со животни, шоуа и возбудливи возења. Повеќето посетители ги проверуваат животните, присуствуваат на емисии, а потоа заминуваат во возењата на SeaWorld во Сан Диего за нивниот адреналин. SeaWorld има пет високо возбудливи возења, од кои четири се тобогани. Императорот, петтиот валјак… Прочитај повеќе