Самит во Мауна Кеа – билети, цени, временски распореди, што да очекувате, ЧПП

Самит во Мауна Кеа

Самитот Мауна Кеа е позната и иконска дестинација на Големиот остров на Хаваи, која зазема уникатно место во природната и научната историја. Мауна Кеа се издигнува на височина од околу 4,205 метри (13,796 стапки) надморска височина, што го прави не само највисокиот вулкан на хавајскиот архипелаг, туку и… Прочитај повеќе

Oahu Shark Dive – билети, цени, попусти, тајмингот, што да очекуваме, ЧПП

Нуркање со ајкула во Оаху

Нуркањето со ајкули во Оаху е возбудлива авантура која им овозможува на учесниците да влезат во живописниот подводен екосистем и да бидат сведоци на некои од најфасцинантните суштества на океанот. Оваа авантура со нуркање со ајкули се наоѓа на островот Оаху на Хаваите, и нуди единствена и возбудлива можност да го доживеете светот на ајкулите одблизу. На… Прочитај повеќе

Kualoa Ranch Jungle Expedition – билети, цени, што да очекуваме, тајмингот, ЧПП

Куалоа ранч џунглата експедиција Куалоа ранч џунглата експедиција

Експедицијата на џунглата на ранчот Куалоа е голем природен резерват и ранч за работни говеда во зелената долина Кава. Куалоа Ранч џунглата експедиција нуди незаборавна авантура на Хаваи, каде што можете да се вклучите во богатата убавина и историја на хавајскиот пејзаж. Ранчот Куалоа стана популарен како позната локација за снимање… Прочитај повеќе

Нортшор Zipline во Мауи – билети, цени, попусти, тајмингот, што да очекуваме, ЧПП

Нортшор зиплајн во Мауи

Нортшор Zipline се наоѓа на островот Мауи, нуди неверојатно искуство за оние кои бараат возбудливо бегство меѓу природните чуда на Хаваи. Зиплајн турнејата нуди возбудлива можност да полетате низ небото и да ја доживеете убавината на островот од единствена перспектива. Обезбедува незаборавно искуство со прекрасни… Прочитај повеќе

Крстарење со брод со стаклено дно во Ваикики – билети, цени, попусти, тајмингот, што да очекувате, ЧПП

Крстарење со брод со стаклено дно во Ваикики

Крстарењето со брод со стаклено дно на Waikiki е возбудлива водена авантура која го истражува морскиот живот на иконите на крајбрежјето на Хаваи и подводните пејзажи во плажата Ваикики во Оаху. Ова крстарење со брод ви овозможува лесно да се лизгате над кристалните води додека гледате низ трупот со стаклено дно на специјално дизајниран брод. Како што тргнувате на ова крстарење, ќе бидете сведоци на… Прочитај повеќе

Manta Ray Night Snorkel – билети, цени, попусти, тајмингот, што да очекуваме, ЧПП

Манта Реј Ноќен шнуркал

Manta Ray Night Snorkel е хипнотизирачка водена авантура која ви овозможува да ја видите темнината на океанот на нов начин, водени само од мекиот сјај на подводните светла. Manta Ray Night Snorkel е волшебно искуство кое ви овозможува да ги набљудувате прекрасните манта зраци додека ги изведуваат своите елегантни балетски… Прочитај повеќе

Paradise Cove Luau – билети, цени, што да очекуваме, тајмингот, ЧПП

Рајско јато Луау

Paradise Cove Luau е традиционално хавајско луау шоу што се одржува на златните брегови на Оаху, Хаваи. Ги опслужува своите гости повеќе од 20 години и е едно од најголемите луау шоуа на хавајските острови. Луау е една од најпочитуваните претстави што ја доловуваат самата душа… Прочитај повеќе

Selwo Aventura – билети, цени, тајмингот, што да очекуваме, ЧПП

Селво Авентура

Селво Авентура е возбудлив парк за диви животни и авантура лоциран во прекрасниот регион Андалузија, Шпанија. Селво Авентура, сместена во центарот на Коста дел Сол, им дава можност на посетителите да искусат возбудливи авантури и средби додека учат за чудата на природниот свет. Од неговото отворање во 1999 година, Selwo Aventura… Прочитај повеќе

Пештерите на Нерја – билети, цени, тајмингот, што да очекувате, ЧПП

Пештерите на Нерја

Пештерите на Нерја, лоцирани во близина на Нерја, Коста дел Сол, во јужна Шпанија, се фасцинантно природно чудо и важен археолошки локалитет. Овие пештери се познати по нивните огромни одаи, зачудувачки карпести формации и значајните историски и културни откритија направени во нивните длабочини. Пештерите се протегаат на 4 километри (2.5 милји), иако само… Прочитај повеќе

Palacio de los Olvidados – билети, цени, тајмингот, што да очекувате, ЧПП

Паласио де лос Олвидадос

Palacio de los Olvidados (шпански значи „Палата на заборавените“) е историска локација во Гранада, Шпанија. Овој музеј е посветен на шпанската инквизиција, еврејската историја и наследството на Гранада и Андалузија. Палатата се наоѓа во Албаичин, област вклучена во генералифе и историскиот комплекс на Алхамбра во 1994 година и… Прочитај повеќе

Музеј на пештерите Сакромонте – билети, цени, временски распореди, што да очекувате, ЧПП

Музеј на пештерите Сакромонте

Музејот на пештерите Сакромонте во Гранада, Шпанија, е посебен културно-историски споменик кој дава интересен поглед во историјата на градот. Овој музеј е препознатлив по традиционалните пештерски куќи и им нуди на туристите волшебно истражување на локалната историја, уметност и традиции на фламенко во регионот Сакромонте. Музејот на пештерите Сакромонте е посветен… Прочитај повеќе

Замокот Вавел – билети, цени, попусти, тајмингот, што да очекувате, ЧПП

Замокот Вавел

Замокот Вавел е историски скапоцен камен на ридот Вавел во Краков кој го симболизира богатото и разновидно наследство на Полска. Потеклото на замокот датира од 10 век и е жив доказ за вековната историја, култура и архитектонски способности. Со текот на годините, замокот Вавел еволуираше од средновековна тврдина во кралска резиденција. … Прочитај повеќе

Кралската академија за ликовни уметности на Сан Фернандо – билети, цени, што да очекуваме, тајмингот, ЧПП

Кралската академија за ликовни уметности на Сан Фернандо

Кралската академија за ликовни уметности, Сан Фернандо, е престижна уметничка институција во Мадрид, Шпанија. Академијата за ликовни уметности е основана во 1752 година од кралот Фердинанд VI и се смета за една од најстарите и најпрестижните во земјата. Основањето на академијата беше поттикнато од желбата да се промовира развојот и образованието… Прочитај повеќе

Кралската палата La Granja de San Ildefonso – билети, цени, тајмингот, што да очекуваме, ЧПП

Кралската палата Ла Грања де Сан Илдефонсо

Кралската палата Ла Грања де Сан Илдефонсо, попозната како палата Ла Грања, е прекрасна кралска резиденција во Сан Илдефонсо, провинцијата Сеговија, Шпанија. Оваа голема палата се наоѓа на јужниот врв на планинскиот венец Сиера де Гуадаррама, малку северозападно од Мадрид. Архитектонскиот стил на Палатата Ла… Прочитај повеќе

Крушунски водопади – билети, цени, тајмингот, што да очекуваме

Крушунски водопади

Крушунските водопади се природно чудо во северна Бугарија, во близина на селото Крушуна во регионот Ловеч. Реката Крушуна ги формира водопадите додека тече низ копнените варовнички формации во близина на реката. Посетителите можат да ги истражуваат водопадите одблиску благодарение на мрежата на патеки и мостови, кои нудат неколку можности за фотографирање… Прочитај повеќе

Црквата Бојана – билети, цени, тајмингот, што да очекуваме

Црквата Бојана

Црквата Бојана е историска православна христијанска црква која се наоѓа надвор од Софија, главниот град на Бугарија. Црквата се состои од три дела изградени во различни историски периоди. Источната црква, изградена кон крајот на 10 или почетокот на 11 век за време на Првата бугарска империја, е украсена со сложен и живописен циклус на фреско прикажување… Прочитај повеќе

Турнеја со светилникот на островот Морис – билети, цени, временски распореди, што да очекувате

Турнеја со светилникот на островот Морис

Истражете ја богатата историја и извонредната убавина на една од најпознатите знаменитости во Јужна Каролина на едно фасцинантно патување. Светилникот на островот Морис, сместен во близина на брегот на Чарлстон, е сведоштво за морското наследство на регионот. Светилникот бил сведок на значајни историски настани. Денес таа стои како омилен симбол на регионот, дури и… Прочитај повеќе

Гробиштата Магнолија во Чарлстон – билети, цени, тајмингот, што да очекуваме

Гробишта Магнолија во Чарлстон

Гробиштата Магнолија, основани во 1850 година, се популарни обележја и историски гробишта во Чарлстон, Јужна Каролина. Гробиштата им овозможуваат на посетителите да им оддадат почит на починатите и да ја откријат богатата историја на Чарлстон во мирна средина. Без разлика дали е заинтересиран за историја, уметност или едноставно барање мирно бегство, гробиштата Магнолија нуди уникатно и збогатувачко искуство за време на… Прочитај повеќе

Чарлстон превоз патувања – билети, цени, тајмингот, што да очекуваме

Чарлстон превоз патувања

Чарлстон има богата историја која датира од 1670 година и е познат по својата елегантна архитектура, прекрасните улици и волшебните приказни. Турнејата со кочија е прекрасен начин да се истражат историските области на Чарлстон и да се ужива во шармантната убавина на градот. Можете да ја впиете градската аура додека се релаксирате на топла кочија влечена од величествени… Прочитај повеќе

RoRo Street Art Tour во Феникс – билети, цени, тајмингот, што да очекуваме

RoRo Улична уметност

Добредојдовте во шарениот свет на улична уметност на Phoenix RoRo! Рузвелт Роу, или РоРо, е прометна, светла населба во центарот на Феникс, Аризона. RoRo стана популарна дестинација за љубителите на уличната уметност, со фантастична разновидност на слики, графити и урбана уметност од локални и меѓународни уметници кои ја трансформираа улицата во… Прочитај повеќе