Катедралата Санта Марија дел Фиоре – билети, цени, попусти, тајмингот, што да очекуваме, ЧПП

Катедрала Санта Марија дел Фиоре

Катедралата Санта Марија дел Фиоре во Фиренца ја замислил Арнолфо Ди Камбио во 13 век, но изградбата на куполата остана мистерија по неговата смрт. Со векови подоцна, Филипо Брунелески, самоук архитект, ја доби комисијата за дизајнирање на неостварливата купола со предизвик кој вклучува јајце. Легендата вели дека Брунелески,… Прочитај повеќе

Капела Медичи – билети, цени, попусти, тајмингот, што да очекувате, ЧПП

Капелата Медичи внатрешен поглед

За време на италијанската ренесанса, семејството Медичи - познато по своето богатство како банкари - имаше огромно политичко влијание и покажа голема посветеност кон уметноста. Нивното охрабрување и спонзорство на брилијантни умови како Микеланџело, Рафаел и Леонардо да Винчи предизвикаа уметничка револуција која ги обликуваше уметноста и културата. Ова наследство е демонстрирано од капелата Медичи во… Прочитај повеќе

Долина на тракиските кралеви – билети, цени, попусти, тајмингот, што да очекуваме

Долина на тракиските кралеви

Тракијците биле древна цивилизација која ги населувала земјите помеѓу реката Дунав и Егејското Море, опфаќајќи го најголемиот дел од денешна Бугарија, Грција и Турција. Тие биле познати по своите борбени вештини, се занимавале со напредна трговија и биле следбеници на политеистичката религија. До крајот на 1 век од нашата ера, тие биле асимилирани… Прочитај повеќе

Седумте Рилски езера – билети, цени, попусти, тајмингот, што да очекувате

Седумте Рилски езера

Балканскиот планински венец Бугарија го дава своето име на целиот Балкански полуостров и неговата бурна историја. Иако е најистакнат, балканскиот опсег не е оној со највисок раст во земјата. Од седумте планински венци што ја минуваат оваа земја со многу разновиден терен, планината Рила е највисокиот венец… Прочитај повеќе

Рилски манастир – билети, цени, попусти, тајмингот, што да очекувате, ЧПП

Рилски манастир

Бугарија е земја со богата и сложена историја и исклучително разновиден географски терен. Уметноста и религиозната историја на овој регион ги рефлектираат вековните регионални метеж и вера што ја поттикнаа оваа земја напред додека беше сместена во недопрени, живописни пејзажи. Во високите планини Рила, длабоко во густите борови шуми, лежи… Прочитај повеќе

Националниот парк Пирин – билети, цени, тајмингот, што да очекуваме, ЧПП

Националниот парк Пирин

Националниот парк Пирин е хипнотизирачка дивина недопрена од човечко мешање, основана во 1962 година за да се зачуваат недопрените екосистеми во планинскиот венец Пирин, Бугарија. Прогласен за светско наследство од УНЕСКО во 1983 година, овој национален парк, сместен на планината Пирин, е светилиште на различни пејзажи, уникатна флора и фауна и богата културна… Прочитај повеќе

Национален воено-историски музеј – билети, цени, попусти, тајмингот, што да очекуваме, ЧПП

Национален воен историски музеј

Сместена на раскрсницата меѓу Азија и Европа, Бугарија одигра значајна геополитичка улога во текот на нејзината историја, пред се поради нејзината стратешка позиционираност долж главните трговски патишта и реката Дунав. Како резултат на тоа, Бугарија виде многу конфликти, воени освојувања и империи кои ги менуваа рацете. Низ овие бурни векови, бугарскиот народ… Прочитај повеќе

Gilligans' Island Luau – билети, цени, тајмингот, што да очекувате, ЧПП

Гилиганскиот остров Луау

Теренот за голф Мауи Нуи во малиот град Кихеи во Мауи е домаќин на еден од најсветлите, интимни спектакли на Хаваи - луау. Хавајскиот гозба на островот Гилиган, или „луау“, стои како светилник на полинезиската култура и обединува слив на хипнотизирачки погледи на зајдисонце на океанот, традиционалниот танц, театарот и кујната. На… Прочитај повеќе

Пат до Хана – билети, цени, попусти, тајмингот, што да очекувате, ЧПП

Патот до Хана

Хавајскиот остров Мауи блеска во глобалната свест како тропски рај кој се слави по своите раскошни пејсажи, зеленило, богати културни наративи и недопрени, кристално чисти води. Во рамките на ова смарагдно засолниште на спокојството се наоѓа автопат долг 64 милји (103 км) кој ве води на патување кое го отпечатува иконскиот терен на Мауи на… Прочитај повеќе

Халеакала изгрејсонце – билети, цени, попусти, тајмингот, што да очекуваме, ЧПП

Халеакала изгрејсонце

Хавајскиот фолклор тврди дека богот Мауи го лазорал сонцето од неговата немилосрдна брзина преку небото за да го продолжи денот додека стоел на врвот Халеакала. Овој легендарен чин го утврди значењето на планината како врска помеѓу небото и земјата, давајќи му на Халеакала впечатокот на „Куќата на ... Прочитај повеќе

Voyagers of the Pacific Luau – билети, цени, тајмингот, што да очекуваме, ЧПП

Војаџери на Пацификот Луау

Одморалиштето „Ројал Кона“ во Каилуа-Кона е домаќин на екстравагантна вечер потопена во полинезиската култура, со тапани кои рикаат против брановите на Пацификот. Пацифичкиот луау е извонредна хавајска гозба исполнета со театар, културни приказни, хавајски кулинарски деликатеси и возбудлив добредојде во леи. Вештите изведувачи ќе исткаат таписерија од полинезиското… Прочитај повеќе

Atlantis Submarine Kona – билети, цени, попусти, тајмингот, што да очекуваме, ЧПП

Подморница Атлантис Кона

Сместена под кобалтно-сините води долж Големиот остров Кона на Хаваите, подморницата Атлантис, прикажана на ТВ емисиите на National Geographic, со нетрпение ги чека патниците, подготвени да ги превезат во скриен, волшебен морски свет скриен од погледите. Подморницата нурка надвор од површинските води на длабочина од 100 стапки (30 метри) и ви открива… Прочитај повеќе

Турнеја на вулканот на Хаваи – билети, цени, попусти, тајмингот, што да очекувате, ЧПП

Турнеја на вулканот на Хаваи

Вулканската активност е една од најисконските глетки кои предизвикуваат стравопочит на страшната моќ што ја покажува мајката природа. Проточените езера од лава, џиновската бура и бучавата од експлодирана карпа, пештерите оставени зад праисториските реки од магма и создавањето на нов терен се истовремено убави и застрашувачки за гледање. Истражување на Хаваи… Прочитај повеќе

Водопад Ваимеа – билети, цени, попусти, тајмингот, што да очекуваме

Водопад Ваимеа

Оаху, со својата неверојатна низа на мирни природни чуда, цврсто го зацементира своето место како круна во културата на соништата и одморот на човечката колективна свест. Блескава со култура и неверојатни пејзажи, долината Ваимеа е микрокосмос на сите прекрасни работи на Хаваи. Некогаш седиштето на хавајските поглавари… Прочитај повеќе

Тврдината Ла Мота – билети, цени, попусти, тајмингот, што да очекуваме

Тврдината Ла Мота

Во провинцијата Хаен, Шпанија, се наоѓа прекрасниот град Алкала ла Реал, на само еден час од Гранада. Необичниот медитерански град може да се пофали со Форталеза де ла Мота или тврдината Ла Мота. Оваа величествена тврдина стои како нем сведок на вековната историја и текот на времето. Нудејќи… Прочитај повеќе

Амам Ал Андалус Гранада – билети, цени, тајмингот, што да очекуваме

Амам Ал Андалус Гранада

Среде кривулестите улици на историската населба Албаицин во Гранада се наоѓа извонреден комплекс за капење што му служеше на задоволството на мавританската аристократија и сега им го носи тоа кралско искуство на патроните и посетителите од целиот свет. Hammam Al Andalus е волшебен комплекс арапски бањи кој нуди навистина релаксирачко и сензуално искуство со својата… Прочитај повеќе

Катедралата во Гранада – билети, цени, тајмингот, што да очекувате, ЧПП

Катедрала во Гранада

Легнат во подножјето на величествените планини Сиера Невада во јужна Шпанија, градот Гранада стои како воодушевувачки спој на мавританското и шпанското наследство. Помеѓу калдрмата, живописните плоштади и кулинарски задоволства, се наоѓа неверојатен пример на шпанската ренесансна архитектура за која беа потребни 180 години за да се заврши. Катедралата Encarnación во Гранада,… Прочитај повеќе

Сакромонте Опатија Гранада – билети, цени, попусти, тајмингот, што да очекувате

Сакромонте Опатија Гранада

Во подножјето на бујните планини на Сиер Невада се наоѓа Гранада, единствен град извлечен од вековните судири и културен спој на Маврите и Шпанците. Во овој град на величествени тврдини, раскошни палати и лавиринт од варосани куќи се наоѓа скриен скапоцен камен што зрачи со спокојство и духовен сјај… Прочитај повеќе

Нуркање во Ваикики – билети, цени, попусти, тајмингот, што да очекувате, ЧПП

Нуркање во Ваикики

Населбата Ваикики во Хонолулу е дом на најпопуларната туристичка дестинација на Хаваите, иконата, светски позната плажа Ваикики. Може да се видат прекрасни погледи на синиот Пацифик кој се превртува на мек бел песок и вулканскиот кратер Дијамант Хед, а заедно со пријатното време, тие обезбедуваат одлично одморалиште за сончање, сурфање и нуркање. … Прочитај повеќе

Дневна турнеја на Circle Island – билети, цени, попусти, тајмингот, што да очекувате, ЧПП

Дневна турнеја на островот Круг

Островот Оаху, трет по големина на Хавајскиот архипелаг, е познат како „Местото на собирање“ и го исполнува тоа име бидејќи е една од врвните и најомилените атракции во светот. Дом на градот Хонолулу, островот нуди уникатна колекција на атракции од светска класа кои тешко ќе ги најдете насекаде… Прочитај повеќе