Почетна » Голф Празници » Голф одмор во Јужна Африка

Голф одмор во Јужна Африка

4.7
(153)

Длабоко сино море. Темно зелени џунгли. Величествени планини.

Плејада на диви животни. Прекрасна глетка!

Како дестинација за одмор, речиси е невозможно да се погледне подалеку од Јужна Африка.

За љубителите на голфот, постои дополнителна привлечност да одат на одмор на голф во Јужна Африка.

Африканската нација има некои од најдобрите терени за голф и одморалишта за голф во светот.

Има неверојатна разновидност на сеопфатни пакети за голф од кои можете да изберете.

Дури и најпребирливиот патник за голф ќе најде нешто по негова или нејзината желба.

Ако не, нема проблем - сите пакети за голф што се нудат во Јужна Африка се отворени за прилагодување.

Голф одмор во Јужна Африка

Најдобри терени за голф во Јужна Африка

Оваа африканска нација има многу терени за голф со меѓународен углед. Еве ги нашите четири најдобри терени за голф во Јужна Африка.

1. Терен за голф Гери плеер

Терен за голф Гери плеер, Јужна Африка
Слика: Garyplayer.com

Sun City (луксузно одморалиште за голф сместено во северозападната провинција на Јужна Африка) е најславната голф дестинација во земјата на Јужна Африка.

Овој град ветува дека ќе биде зона без маларија и со тоа безбедна за европските и американските туристи.

Градот ужива сончеви денови речиси во текот на целата година, што го прави идеален избор за вашите паузи за голф.

Sun City има два меѓународни стандардни терени за голф дизајнирани од поранешниот јужноафрикански играч на голф Гери Плеер, едниот именуван по играчот на голф, а другиот наречен голф терен за изгубен град.

Додека второто е релативно лесно, Терен за голф Гери плеер е познато дека е тешко.

Исто така, се рангира меѓу најдолгите курсеви во земјата. Теренот е претежно рамен, но доста предизвикувачки. Исполнето е со грмушки, езера и бункери.

Препорачано четиво
1. Голф одмор во Мароко
2. Голф одмор во Маурициус

Фанкур Линкови голф терен, Јужна Африка
Слика: Theaposition.com

Фанкурт Линкови на Вестерн Кејп нуди прекрасни спомени од одморот на голфот.

Два други курсеви, Монтагу и Аутениква се во непосредна близина на Линковите, но второто е пошироко познато.

Оценет постојано како еден од најдобрите терени за голф во земјата, на Фанкур Линкови терен за голф беше дизајниран и од Гери Плеер.

Фанкур, исто така, одржува сопствена академија за голф каде што можете да ги подобрите вашите вештини.

3. Голф на кантри клуб Дурбан

Голф во Дурбан Кантри, Јужна Африка
Слика: 1golf.eu

на Курс за кантри клуб во Дурбан беше домаќин на најголем број на Отвори на Јужна Африка во земјата - неверојатни седумнаесет.

Мирниот крајбрежен терен на клубот е прекрасен контраст со раздвижениот град Дурбан.

Не е ни чудо што е еден од најдобрите избори за голф одмори во Јужна Африка.

Сите дупки во клупскиот курс не се со еднаква тежина, што го прави интересен предизвик и за почетници и за професионалци.

4. Голф за кантри клуб Леопард Крик

Леопард Крик земја голф терен, Јужна Африка
Слика: Creekcamp.co.za

Леопард Крик Кантри клуб голф е ексклузивна дестинација за голф паузи во Јужна Африка.

Овде гостите можат да се исклучат од надворешниот свет и да се нурнат во потрагата по голф, среде изобилството на природата.

Овој јужноафрикански терен за голф е домаќин на годишниот предизвик Alfred Dunhill на европската турнеја од 2005 година.

Најдобрите голф одморалишта во Јужна Африка

Како пар екселанс дестинација за голф, Јужна Африка има некои од најдобрите голф одморалишта во регионот. Еве ја нашата омилена четворка.

1. Sun City Golf Resort

Sun City Golf Resort, Јужна Африка
Слика: Golfworldresorts.com

Не може да се погледне подалеку од Sun City Golf Resort кога планирате одмор за голф во Јужна Африка.

Има многу возбуда за ова одморалиште, а сето тоа е заслужено.

Овој луксузен одморалиште има вистински шмортизер од забава и релаксација што ќе ве остави вознемирени.

Над и над двата терени за голф дизајнирани од Гери Плеер, има многу други атракции.

Има изобилна можност да го пробате локалниот див свет и да се потопите во секаков вид луксуз што може да се замисли.

Очекувано, Sun City Resort е наменет за оние со длабоки џебови и вкус за луксуз.

Препорачано четиво
1. Голф одмор во Зимбабве
2. Голф одмор во Шпанија

2. Фанкур голф одморалиште

Голф одморалиште Фанкур, Јужна Африка
Слика: Greencardgolf.com

Ако сакате вашата пауза за голф да вклучи патување до живописната патека во градината, дефинитивно треба да го пробате Одморалиште Фанкур.

Ова луксузно одморалиште е дом на не еден, туку три терени за голф дизајнирани од Гери Плеер.

Дополнително, има апсолутно спектакуларни погледи на Knysna, заливот што го формира центарот на Garden Route.

3. Зимбали крајбрежен голф одморалиште

Зимбали крајбрежен голф одморалиште, Јужна Африка
Слика: Zimbali.com

Возете малку помалку од еден час од Дурбан и ќе стигнете до брегот на делфините или долината на цвеќињата.

Том Вајскопф ги дизајнираше терените за голф овде.

на Крајбрежно одморалиште Зимбали, кој се наоѓа веднаш до Индискиот Океан ќе ги исполни вашите желби за голф и ќе ве разгали со панорамски поглед на океанот.

4. Голф имот Стинберг

Повеќето тури за голф во Јужна Африка вклучуваат посета на Кејп Таун, и тоа со добра причина.

Во овој регион со разновидна убавина, можете да ги изберете меѓународно саканите Голф имот Стинберг како сместување.

Тие нудат сеопфатни пакети за голф кои може да се дотераат за да одговараат на индивидуалните барања.

Најдобро време за голф одмор во Јужна Африка

Бидејќи Јужна Африка е голема земја, различни региони имаат различна клима.

Во зимите има дожд во Кејп Таун и Вестерн Кејп, затоа не планирајте ги вашите паузи за голф овде од јуни до август.

Летата во овие области се топли и многу суви, затоа планирајте соодветно.

Источниот Кејп и Гарден Рут се ранливи на врнежи во секое време од годината, затоа очекувајте вашата рунда голф да биде прекината во секое време.

Ако сакате да го комбинирате вашиот голф одмор со африканско сафари, сувите зимски месеци од мај до октомври ќе бидат вашата најдобра опција.

Зелени такси на терените за голф во Јужна Африка

Зелените такси на терените за голф во Јужна Африка варираат од еден регион до друг.

Зелените такси во Дурбан се релативно помали од оние во Garden Route или Кејп Таун.

Во Sun City Resort и други ексклузивни терени за голф, бидете подготвени да издвоите прилично значителна сума како зелени такси.

Но, тогаш, она што ќе го добиете за возврат е нешто што ќе се памети засекогаш.

Не само што терените за голф се поставени на прекрасен терен, тие се професионално дизајнирани и исклучително предизвикувачки.

Голфските одмори во Јужна Африка сигурно ќе ви остават спомени кои ќе траат цел живот.

Тури за голф и сафари во Јужна Африка

Повеќето туристи ги комбинираат своите одмори со голф и сафари во Јужна Африка. Ова е можност речиси единствена за африканскиот голф.

Можете наизменично да играте голф и да гледате прекрасен јужноафрикански див свет.

Не можете да го пропуштите Национален парк Кругер, каде што можете да видите лавови, слонови, носорози и биволи, како и дел од африканската флора и фауна што го одзема здивот.

Кругер има некои приватни резерви кои можете да ги резервирате ако сакате сафари во џунгла во релативен мир и тишина.

Овие приватни резервати како Сабисандс и Торнибуш дозволуваат ограничен број посетители, така што никогаш не се преполни со бучни туристи.

Националниот парк Кругер исто така нуди три типа на сафари - семејно сафари, сафари за меден месец и луксузно сафари.

Комбинирајте кое било од овие сафари со вашиот одмор со голф во Јужна Африка и подгответе се да ве издува!

Одморалиштето Sun City е во непосредна близина на Национален парк Пиланесберг, што уште повеќе го олеснува комбинирањето на тури со голф и сафари, како што сакате.

Извори

# Yourgolftravel.com
# Golfbreaks.com
# Golfholidaysinsouthafrica.co.za
# Golf-escapes.com

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Препорачано четиво
1. Голф одмор во Тајланд
2. Голф одмор во Австралија

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Оваа статија е истражувана и напишана од

Изменето од Река Раџан & факт проверен од Џамшед V Рајан

Оставете коментар