Почетна » Романтични празници » Прославување на Денот на вљубените во Барселона

Денот на вљубените 2024 година во Барселона – романтични работи што треба да се прават

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.8
(121)

Посетителите на Барселона ја сакаат архитектурата на Антонио Гауди, живиот ноќен живот, песочните плажи, кујната од светска класа, па затоа е идеална дестинација за Денот на вљубените.

Младите и старите парови, посетителите и локалното население сакаат да го поминуваат Денот на вљубените во Барселона. 

Ако ја обожавате вашата сакана (а не се сомневаме!), ќе сакате да ја разгалите со сите романтични изненадувања што Барселона ги нуди.

Планирајте однапред, бидејќи многу вљубени ќе се соберат во овој град за да го прослават најромантичниот ден во годината - 14 февруари 2024 година.

Проверете го нашиот избор за најромантичната маршрута за Денот на вљубените во Барселона. 

Пар во Барселона

Содржина

Работи што треба да ги направите на Денот на вљубените во Барселона

Еве ги нашите препорачани осумнаесет романтични работи што треба да ги направите за време на вашата недела на Денот на вљубените во Барселона.

Потребно е само да го поведете партнерот.

Гледајте заедно фламенко шоу

Фламенко шоу во Барселона
Слика: Виатор.ком

Уживајте во фламенко шоу во Барселона на овој Ден на вљубените, во кое се мешаат пеење, танцување и музика, првенствено од звукот на гитарата.

Вие и вашиот партнер ќе бидете изложени на вистинската форма на фламенко, уметност на чисти емоции.

Претстави во Градското собрание театар

Погледнете како познатите танчери од каталонската фламенко сцена настапуваат во историскиот Театро де Барселона.

Восхитувајте се на извонредните карактеристики на театарот од почетокот на 19 век, како што се сцената врамена со светилки, кадифени завеси и античка сценска опрема. Дознајте повеќе

Прикажи во Лос Тарантос

Во Лос Тарантос на плоштадот Рејал во Барселона, можете да ја доживеете страста на Фламенко и да се потопите во уникатна форма на музика и танц. Слушнете некои од најпознатите Palos во жанрот, како и различен Cuadro. Дознајте повеќе

Прикажи во Tablao Flamenco Cordobes

Уживајте во традиционалното шпанско фолклорно искуство со гледање на фламенко шоу на историска локација на познатата Ла Рамбла во Барселона. Дознајте повеќе


Вратете се на почетокот


Направете патување со катамаран по Порт Вел

Крстарење со катамаран по Медитеранот
Слика: Виатор.ком

На Денот на вљубените 2024 година, отпловете од Порт Вел во Барселона и истражете ја убавината на Медитеранот со крстарење со катамаран.

Уживајте во мирно патување на еколошки катамаран без бучава или вибрации.

Вие и вашиот партнер ќе можете да уживате во хоризонтот на Барселона од водата, како и нејзината марина, отворена во 1991 година.

Не заборавајте да го понесете вашиот фотоапарат ако сакате да снимате убави слики со вашето момче или девојка.

Тоа е идеална активност за Денот на вљубените за вљубени парови.


Вратете се на почетокот


Научете како да готвите традиционално шпанско јадење

Двојка готви традиционално шпанско јадење
Слика: Виатор.ком

Прославете го Денот на вљубените со вашиот сопружник со обиколка на светски познатиот Mercat de Sant Josep de la Boqueria, најстариот и најдобар пазар за храна во Барселона, кој датира од 13 век.

Вкусете некои од најтрадиционалните топли и ладни предјадења во Шпанија и Каталонија.

Научете како да направите традиционални баскиски пинтксо или монтадитос, понекогаш познати како „чепкалки за заби“.

Создадете и испијте ја вашата сопствена Сангрија со вашиот партнер.

Оваа турнеја е одлична можност да поминете квалитетно време со вашиот значаен другар.


Вратете се на почетокот


Посетете ја најпознатата атракција во Барселона

Парови во Саграда Фамилија
Слика: Tripadvisor.co.uk

Sagrada Familia е најпопуларната туристичка атракција во Барселона и секоја година привлекува повеќе од 5 милиони посетители.

Базиликата е проект за домашни миленици на каталонскиот архитект Антони Гауди, познат по тоа што не сака прави линии во дизајнот и конструкцијата.

Саграда фамилија е во изградба од 1882 година и ќе биде готова до 2026 година - неверојатни 144 години.

Ако вие и вашиот партнер го сакате дизајнот, архитектурата, историјата и слично, ова е идеално излегување за Денот на вљубените. 

Можете да резервирате а само-воден билет за влез во Брза патека или разглед на Саграда Фамилија со водич


Вратете се на почетокот


Станете романтични во паркот Гуел на Гауди

Парови во Парк Гуел
Слика: Паркгел.Барселона

Парк Гуел бил станбен комплекс дизајниран од архитектот Антони Гауди помеѓу 1900 и 1914 година.

Комплексот требаше да има 60 куќи, но кога никој не се огласи да ги купи домовите, проектот беше напуштен и претворен во парк.

Посетуваат туристи од целиот свет Монументалната зона на Парк Гуел да се види фасцинантното чувство за дизајн на Гауди. 

Потребни се два часа за да се истражи атракцијата за да можете да ја здружите со уште една романтична активност на 14 февруари 2024 година.


Вратете се на почетокот


Одете на турнеја од 360 степени низ Барселона

Погледнете ја Барселона од различни агли на полудневна екскурзија по копно, море и воздух со вашето момче или девојка.

Земете панорамски лет со хеликоптер и уживајте во глетката одозгора.

На крстарење по крајбрежјето, се восхитувајте на хоризонтот на градот и спомениците.

Посетете и видете споменици како што е споменикот на Кристофер Колумбо и откријте тајни плоштади и прекрасни цркви со вашиот сопружник.

Тоа е идеална активност за Денот на вљубените за парови кои сакаат да ја задржат вечерта настрана за уште едно романтично искуство.


Вратете се на почетокот


Качете се на балон со топол воздух и држете ги рацете во воздух

Лебдете на небото со вашата сакана, гледајќи ги воодушевувачките глетки на планини, шуми, потоци, зелени ридови и големи полиња.

На летот со балон на топол воздух, прославете го Денот на вљубените со спектакуларни глетки и чувство на слобода.

Во типична селска куќа, имајте појадок во каталонски стил.

Оваа турнеја е неверојатно искуство и една од најнеобичните работи што треба да ги направите во Барселона со вашиот Валентин.


Вратете се на почетокот


Турнеја Палау де ла Музика со вашиот партнер

Прошетајте ја модернистичката Палау де ла Каталана, една од најпознатите градби во Барселона.

Во близина и лично, чудете се на величествениот светларник и во придружба на оргулите на Палау, направете музичко патување.

Додека влегувате во концертната сала, восхитувајте се на цветните аранжмани на големите скали и бидете изненадени од експлозијата на бои, форми и светлина.

Оваа турнеја е идеален начин да поминете време со вашата сакана.


Вратете се на почетокот


Уживајте во вино, кава, предјадења и лозја

На ова патување, вие и вашиот партнер ја посетувате областа Пенедес и дознајте се за прекрасниот свет на виното.

Откријте неверојатни факти за видовите грозје, растот на виновата лоза, производството на вино и најдобрите услови за складирање на виното.

Возете се по лозјата со лозар од околината.

Младите парови го сакаат ова искуство.


Вратете се на почетокот


Пробајте го интимното искуство со едрење зајдисонце

интимно искуство со едрење зајдисонце
Слика: Innonwestliberty.com

Плови од ново реставрираниот Port Olimpicat и опушти се со твојата мила.

Уживајте во зајдисонцето, кое е идеално за заљубени парови или за групи пријатели.

Оваа авантура е одлична за секој кој никогаш не бил на брод или искусен морнар.

Романтичното уживање сигурно ќе ве зближи и двајцата, па не пропуштајте!


Вратете се на почетокот


Камп Ноу – кога двајцата партнери се фудбалски навивачи

Камп Ноу, познат и како стадион на Барселона, е задолжителна атракција во градот доколку вашиот партнер сака спорт.

Два милиони туристи го земаат Обиколка на стадионот Камп Ноу секоја година.

Како дел од оваа турнеја, туристите го посетуваат и музејот на фудбалскиот клуб Барселона во рамките на стадионот.


Вратете се на почетокот


Истражете ги Casa Mila и Casa Batllo

Casa Batllo и Casa Mila се најпознатите станбени проекти на архитектот Антони Гауди. 

Casa Batllo е прекрасна станбена зграда, која секоја година привлекува повеќе од милион туристи. 

Тоа го нарекуваат и мештаните Casa dels Ossos или Куќа на коските бидејќи изгледа како да е составена од черепи и коски.

Каза Мила беше последната станбена зграда на Антонио Гауди пред да ја насочи целата своја енергија на Саграда Фамилија. 

Паровите кои сакаат да поминат романтична ноќ во град се одлучуваат за Ноќно искуство во Ла Педрера.


Вратете се на почетокот


Одете на турнеја Монсерат и јавање коњи

На 14 февруари 2024 година, одете на полудневно патување од Барселона до Монсерат.

Восхитувајте се на масивот на Монсерат, неверојатен карпест опсег со повеќе врвови со необични структури во облик на игла.

Подгответе се за возбудливо возење со коњ низ националниот парк, кој нуди прекрасен поглед на Монсерат и е забавен и уникатен начин да се запознаете со каталонската села.

Младите парови кои сакаат авантура ќе го ценат ова искуство.


Вратете се на почетокот


Заљуби се во уметноста во Барселона

Барселона е дом на мајстори како Пикасо, Гауди, Рибе, Миро, Дали итн. 

Не е ни чудо што уметноста е составен дел од искуството во Барселона. 

Три од долунаведените уметнички музеи прават одлична посета на Денот на вљубените. 

Фундасио Џоан Миро

Самиот Миро го создаде Фондација anоан Миро, со својата приватна колекција, да основа меѓународно признат уметнички музеј во Барселона. 

Посетителите можат да бидат поевтини билети за турнеја со сопствена водич or билети за турнеја со водич.

Посетете го театарот-музеј Дали

на Театар и музеј Дали е посветена на уметникот Салвадор Дали и ја содржи најобемната колекција на надреалистичка уметност во светот.

Одлучете се за основен влезен билет, или ако сте голем обожавател на Дали, можете да се одлучите за Дали триаголник турнеја од Барселона

Музејот Моко

Музејот Моко, независен музеј лоциран во Амстердам, сега има ново место во Барселона. Музеј Моко Барселона се обидува да ја направи ликовната уметност подостапна за јавноста и да привлече помлада публика кон уметноста.

Музејот Моко нуди само билет за турнеја со само водич


Вратете се на почетокот


Восхитувајте се на воодушевувачките пејзажи на Коста Брава

На целодневно патување од Барселона до Жирона, откријте ја прекрасната глетка на Коста Брава.

Уживајте во некои од најдобрите глетки на Средоземното Море разнесени од жестокиот ветер Трамонтана додека шетате по калдрмата. Восхитувајте се на рамнините Емпорда и обработливото земјиште што се протегаат до хоризонтот.

Со вашиот партнер, посетете го рибарското село Calella de Palafrugell и дознајте за античките патеки на Caminos de Ronda.

Оваа турнеја е идеален начин да поминете време со вашата сакана.


Вратете се на почетокот


Проверете го дивиот свет на Барселона со вашиот љубовник

Ако вие и вашиот партнер го сакате дивиот свет, можете да проверите Зоолошката градина во Барселона Аквариум Барселона.

Зоолошката градина е популарна дестинација за еднодневен излет и е домаќин на 2000 животни од 300 различни видови.

Аквариумот Барселона е една од најголемите и најбогатите колекции на морски животни во Европа и го има единствениот Океанариум на целиот континент.


Вратете се на почетокот


Истражете го манастирот Монсерат рака под рака

Монсерат е прекрасна планина оддалечена 60 километри од Барселона, на чиј врв седи прекрасниот Манастирот Монсерат.

Ако сакате да го направите долга прослава на Денот на вљубените, Манастирот е совршена опција. 

Вие и вашиот сопружник ќе ги сакате карпестите формации со повеќе врвови, Манастирот и музејот, L'Escolania, хорот за момчиња, а можеби дури и планинарењето. 

Можете да резервирате воведна тура Монсерат од Барселона или одлучете се за турнеја која вклучува и пешачење


Вратете се на почетокот


Уживајте во фантастичниот поглед од жичарницата Монтјуик

Монтјуик жичарница е искуство „два во едно“ - ве носи до врвот на ридот Монжуик, а исто така нуди фасцинантен панорамски поглед на Барселона нагоре.

За време на 752 метри (2467 стапки) трчање над земјата, седите во модерни кабини и можете да ги видите најпознатите градби и знаменитости на Барселона. 

Тоа е идеална активност за Денот на вљубените во 2024 година за локалното население и туристите. 

# Денот на вљубените во Венеција
# Денот на вљубените во Париз
# Денот на вљубените во Амстердам
# Најдобрите градови за Денот на вљубените во САД
# Најромантичните места во светот
# Најдобри места за романтичен меден месец

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Оваа статија е истражувана и напишана од